Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am o dilema! Mare!


Recommended Posts

Maia nu pot decat sa iti doresc sa gasesti cea mai buna solutie. Mare pacat ca nu asculta nici macar de sfaturile parintilor lui. Oare daca te-ai muta impreuna cu copilul ai rezolva ceva? L-ai face sa inteleaga cat insemnati pentru el, sau daca mai insemnati ceva? Intotdeauna e greu sa faci un asemenea pas, mai ales cand iubesti, dar, din pacate, intr-un cuplu e nevoie sa iubeasca amandoi (sa se iubeasca amandoi). Iar daca el nu te mai iubeste, e pacat sa-ti risipesti viata langa un om care nu te poate face fericita. Nu zic sa fugi, sa nu incerci o impacare. Dar sa nu incerci la nesfarsit. Sper sa fie cum e mai bine pentru tine si fetitza ta. [flo]
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E tare trist cand constati ca omul de langa tine are 2 mari bucurii: copilul - cu care doar se giugiuleste si se joaca, e afectuos insa nu se ocupa direct de ea, nu o hraneste, nu o schimba si job-ul - de care este super pasionat. E trist cand se uita prin tine omul iubit, cand vine acasa, abia daca iti arunca un sarut pe frunte sau pe nas ( platonic, ce mai ), apoi mananca, se posteaza la tv si tace. Noi seara povestim ce a mai facut Maia peste zi, ne mai amuzam impreuna de ghidusiile ei, insa cand s-a pus pe canapea la tv, e gata - mucles. Pot sa defilez si goala-pusca, nimic-nimic. E obosit si pace, desi am si eu un job bine platit, solicitant, vin acasa, ma ia bb de noua, mai fac si papa, nimeni nu e obo ca el. Am incercat de toate - desu-uri, indiferenta, implicarea lui cu bb - fara prea mari succese. Nu ma intreaba ce facm, ce simt, ce imi doresc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost vreodata si altfel? Daca DA, eu, in locul tau, desi e usor sa dai sfaturi, as miza tocmai pe orgoliul lui. Eu, la randul meu sunt destul de orgolioasa, asa ca, plina de sinceritate, i-as spune ca ceea ce-mi ofera el, la ora actuala, nu-mi mai convine, si ca un copil, nu inseamna ca ma ingenuncheaza, ci din contra, plecarea mea de langa el, ar insemna sa nu-si mai vada fata asa des. DECI, m-as muta in alta camera decat cu el, practic, m-as desparti, dar nu m-as muta. Asta inseamna ca fiecare cu ale ma-sii, doar cheltuielile fetii le-as imparti. Indiferenta si puterea ta or sa-i aduca cu certitudine aminte de ce s-a casatorit cu tine. E bine sa lupti pentru casnicia ta, dar daca totul ramane la fel, eu as divorta, in primul rand pentru ca mi-as invata fata sa rabde la fel ca mine, va crede ca un barbat e normal sa fie asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AAAAAA, dar a trecut la amenintari, am incercat sa ii pun piciorul in prag, m-a amenintat ca imi ia copilul, desi nu are cum legal. Chiar mi-a spus sa ii las lui copilul, ca eu sa fiu libera sa imi refac viata, sa nu care cumva sa ma incomodeze, desi nu m-am plans niciodata de copil, de faptul ca ma ocup constant de ea, am stat acasa cu ea pana la 10 luni jumate. Acum lucrez, am bona, dar pot oricand sa ma intretin cu copilul meu doar din venitul meu. Poate ca l-ar trezi mutatul nostru, sau simplul fapt ca ma voi ocupa de renovarea acelui apartament de la 1 mai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAIAM, e clar ca ai avea succes asa, putina tarie iti trebuie, tot timpul sa te gandesti ca lupti de fapt pentru familia voastra. Eu stiu de la mama un caz in care tot asa, nu se mai intelegeau, asa ca au divortat, numai ca tipa nu avea unde sta, si au ramas in apartament, fiecare cu camera lui. Cu timpul, doamna respectiva a inceput sa incerce sa-si refaca viata, numai ca domnului nu i-a convenit si subit, si-a dat seama ca inca o mai iubeste, si a luptat pentru ea si sunt impreuna si in ziua de azi, doar ca tipa nu a mai vrut sa se recasatoreasca legal, asa, ca sa-i aduca aminte ca e inca free[:D][;)]. Iti urez succes, si multa putere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma lasa muta cum are tupeul sa spuna ca tu nu-ti dai silinta sa-i calci cea de-a 21-a camasa pe care exact aia o vroia, in timp ce el nu-si da silinta sa vorbeasca cu tine ori sa te trateze cu un minim de politete nu mai spun caldura (sufleteasca). daca e asa dependent de televizor, n-ai vreo cunostinta priceputa care sa "repare" televizorul un pic, sa vezi ce face domnul fara? ori desurubeaza nitel cablul pe hol, ceva de felul asta. mai zi-i si sa abandoneze odata pentru totdeauna ideile c-o sa-ti ia copilul ... nici in gluma sa n-o zica. nu stiu, uneori merge daca tipi mai tare (si te comporti mai fioros), alteori merge cu ignore la greu. vezi si tu la ce reactioneaza mai bine [box] amanda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAIA,povestea ta....copie la indiga.....povestea mea!!! se mai completeaza cu copilul amantei...dupa vreo 2 ani!!! acu' la tine depinde,poate ca al tau e mai destept..... deci,cum e vorba aceea..nimic nou sunb soare! asa ca nu dipsera,se poate si mai rau! si nu-l va trezi nimic ca nu vrea sa-l trezeasca nimic! tare as vrea sa ma insel,e f. posibil sa ma insel....dar daca e atat de indiferent la orice ai face tu,cred ca nu ma insel... si nu conteaza ca esti tu frumoasa,ca esti gospodina si ca ai si job....ce nu mai sunt femei ca tine?!(ca sa-l parafrazez pe fostul meu sot....ma rog....nu intru in detalii) nu ai absolut nici o sansa pana cand el nu vede adevarul...acela ca are o familie! ca e si de datoria lui sa lupte ca totul sa fie normal.... probabil ca-l tine inca copilul,il iubeste,asta sigur,dar...pe tien nu te mai vede.... nu mai poate.... nu mai are cum.... vede altceva.... imi pare rau ca trebuie sa fiu dura,dar eu asa vad situatie...cu tot riscul de-am lua papara de la celelalte/ceilali membrii de pe forum... dati-mi voie sa fiu pesimista....pt ca ceea ce am citit aici e povestea mea!!![q] acuma,daca tu-l iubesti......nu stiu ce ai putea face...poti inceraca sa salvezi ce se mai poate salva...sa discuti sincer si deschis cu el,sa-i spui ca incainte sa faca vreo prostie (ca deja a facut-o probabil!) sa iti acorde tie si fetitei voastre o sansa...adica sa fiti asa cum ati fost odata,daca ati fost,ca nu mai retin... daca nu va vrea nu ai ce face...o sa pierzi timpul,sanatatea...si altele dar el nu se va trezi...poate doar daca va avea un soc....cum va fi socul acela nu stiu... bafta[pup] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu intotdeauna solutia cea mai buna e sa ramai impreuna PENTRU copil... ceea ce e important cand vezi ca o relatie se duce pe copca e sa lucrezi constructiv ca sa pastrezi dupa divort o relatie civilizata de dragul copilului insa cateodata prin incapatanarea noastra de a ramane impreuna distrugem si asta...prapastia se adanceste din ce in ce mai mult, apar lucruri urate intre cei doi parteneri (certuri interminabile, jigniri, frustrari, infidelitate etc...), se ard toate puntile si poate din aceasta cauza doi oameni ies dintr-o relatie atat de "arsi" incat nu mai ramane loc nici de "buna ziua" insa nu cei doi sunt victimele...ci - ca in orice relatie care esueaza - singura victima este copilul si asta pentru ca de cele mai multe ori lipsa unei relatii civilizate dupa divort se rasfrange asupra lui meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa particip la discutie pentru ca sunt in aceeasi situatie cu sotul meu. Ne-am casatorit cind eu aveam 20 de ani, nu mai locuisem amindoi in acelasi oras,darmite sa fii trait impreuna. Dupa vreo citeva luni de la casatorie, am observat citeva lucruri care desi erau minore nu mi-au placut> nu-mi lua apararea in fata parintilor lui, se masturba desi eu fusesem manechin, etc.Vreau sa va spun ca eu am stat si am nascut dupa 3 ani gemeni pe care amindoi ii adoram. Sotul meu nu este si nu a fost niciodata un barbat atent, este dur cu mine, dar nu violent sau agresiv, rece, distant, se uita la mine ca pring geam, DAR>>>>>>imi adora copiii. Fetelor, am avut recent posibilitatea unei iubiri foarte pasionale care nu s-a materializat, pentru care mi-as fi lasat familia, am avut marele noroc ca el nu m0a vrut la fel de tare cum l-a vrut eu. Pe sotul meu il iubescpentru ce este un tata ideal si un aducator de venit perfect, si pentru faptul ca avem impreuna aceleasi amintiri, desi de intensitati diferite. In fine, stau de la 20 de ani cu un barbat pe care nu cred ca l-am iubit vreodata.Pur si simplu, nu ma pot uita in ochii copiilor mei sa le spun ca vreau sa le stric viata pentru o alegere gresita pe care am facut-o acuma 11 ani. Nu avem acest drept. Sunt de acord ca viata este scurta si merita sa ne gasim fericirea, dar daca copiii mei sunt fericiti sunt si eu fericita, iar ei asa tare zimbesc cind suntem noi 4. Nu vad cum as putea sa fiu fericita si indargostita de un alt barbat cind copiii mei sunt emotional victimizati de un divort. Pentru ca orice ati spune, exceptind cazuri de abuz emotional si fizic, un divort este o trauma. Cred ca pentru un copil e mai usor sa fie orfan de tata sa zicem decit sa stie ca are un tata care isi iubeste mai mult a doua familie. Nu avem dreptul sa le stricam copilaria, pentru propriile noastre greseli. Dupa cum zice americanul- Pull yourself together and get happy-Trebuia sa fi cascat ochii inainte sa am copii, nu acuma cind baietii mei ne sorb de amindoi din ochi. Ramine o singura intrebare Ce iubesc mai mult pe mine sau familia... Raspunsul va fi intotdeauna, pentru mine, cel putin , familia...daca se poate dupa 40 de ani, copiii adulti si vaccinati, sa ma despart si sa fiu fericita cu un alt barbat atunci poate...pina atunci, ai intrat in joc , joaca frate!!!!!oana oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...