Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am o dilema! Mare!


Recommended Posts

Flaviuta iubita... din punctul meu de vedere Maia are o problema, nu mirabolantul ei sot. Deci vorbim despre violenta verbala si fizica, sms-uri intime cu alta femeie, fitze la camasa necalcata, fitze la "dat raportul", amenintari cu plecarea de acasa, lipsa sexului, lipsa afectivitatii. Din cate spune Maia el nu sufera (de ce ar face-o daca controleaza situatia?) dar ea da. Cum macar teoretic Maia este personajul principal in viata ei (alaturi de copil, desigur) iar Maia este nefericita, pe buna dreptate, problema e ce face Maia sa rezolve situatia? Ia sa vedem... dupa toate astea, ce-i sugeram? Sa incerce sa afle care sunt problemele sufletesti ale sotului? Sa incerce sa comunice? Sa fie mai draguta, mai intelegatoare? Mai sexi? O schimbare de look, ceva? Ete nah... Draga Maia, eu iti sugerez sa-l ajuti pe sotul tau sa se trezeasca: Mai intai ai o discutie calma cu el (daca refuza atunci scrie-i un e-mail) in care ii expui fara nervi, la rece, doleantele tale si ii dai un termen de 3 zile sa se gandeasca daca are de gand sa se conformeze. Adica sa fie exact cum ceri tu, nu sa incerce, sa faca jumate, nuu... exact si fix cum vrei tu, pt ca altfel zboara. Iar dupa aceea - daca nu vrea, ba eu cred ca va continua sa faca fitze - da-i un sut in fund. Dupa sutul in fund iti garantez sanse de 90% sa-l vezi terminat, in lacrimi, cu promisiuni pe viata etc. 10% sanse sa ramana pe pozitii sau (in eventualitatea ca chiar are o alta relatie) sa se duca la cealalta - moment in care macar te-ai lamurit si stii cum stai. Vestea proasta este ca chiar daca o sa obtii ceva imbunatatiri, parerea mea este ca inevitabil te vei intoarce la situatia de acum. Oamenii nu se schimba niciodata si e un efort considerabil sa faci pe zbirul incontinuu. Dar, e important sa iti fie bine si sa controlezi situatia pana te lamuresti ca poti trai si fara el si ca fiica ta va putea trai si vazandu-l mai rar, eu zic ca e important sa te saturi de el, sa ajungi sa-l vezi asa cum e in realitate. Deocamdata esti dependenta de el iar faptul ca el te ignora te ambitioneaza si mai mult. Si atentie... desi o sa fac bulion dupa postarea asta - considera foarte atent exemplul pe care il dai fiicei tale! Pentru ca asa "inregistreaza ea" cum trebuie sa fie o familie, care sunt raporturile intre soti - si nu e bine, va avea o imagine deformata. In fien, sper ca postarea mea sa nu te supere, eu te inteleg foarte bine, am trecut pe acolo recent si am luat deciziile gandindu-ma la fata mea. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by J G
Flaviuta iubita... din punctul meu de vedere Maia are o problema, nu mirabolantul ei sot. Deci vorbim despre violenta verbala si fizica, sms-uri intime cu alta femeie, fitze la camasa necalcata, fitze la "dat raportul", amenintari cu plecarea de acasa, lipsa sexului, lipsa afectivitatii. Din cate spune Maia el nu sufera (de ce ar face-o daca controleaza situatia?) dar ea da.
de unde stim ca el nu sufera?(sa vezi ce bulion primesc io acusi) stim exact ce spune maia, nu cunoastem tot tacamul. nu putem privi problema prin prisma faptului ca "si mie mi s-a intamplat recent acelasi lucru" si in consecinta exsista sanse de 90% ca el sa fie exact cum a fost barbatu-miu si sa reactioneze exact la aceiasi stimuli. Cel putin ultimele postari ale Maiei ridica alte semne de intrebari. 1) daca omul asta isi face probleme in a-si schimba bebelusul fetita e clar ca scartiie ceva pe la capitolul sexualitate. 2)Maia spui ca intre voi AU EXISTAT din start diferente in ceea ce priveste afectivitate si in genere preocuparile(el sedentar,tu nu) sincer, le-ai acceptat initial crezand ca se va schimba pe parcurs? poate aceste diferente dintre voi s-au adancit, cum era firesc, in timp...el si-o fi gasit vreo sedentara ca si el si e intre doua luntre momentan..si nu e nimeni vinovat aici. Nu ii poti cere unui om sa isi schimbe radical esenta fiintei lui doar pentru ca tu il iubesti si vrei sa "faci casa" cu el. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flaviuta, s-ar putea sa ai dreptate. oricum, din punctul meu de vedere problema nu este sedentarismul sau afectivitate mai mica ci magariile, violenta, sms-urile, lipsa raspunsului cand ea incearca sa discute, lipsa initiativei in a rezolva problemele. DESIGUR ca el are probleme, nu s-a nascut un om rece si un egoist, a ajuns asa din varii motive. Dar (dupa cum m-a invatat o buna prietena) este un om matur care trebuie sa-si rezolve singur problemele, nu e treaba nevestei asta. Iar daca suferea in vreun fel din cauza situatiei ar fi avut ceva initiativa. Parerea mea! Desigur, vorbim ipotetic aici... stim doar o varianta... etc... J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca treaba cu schimbarea bblusei e un pretext, daca era baiat ar fi gasit alt motiv. In general, cind n-ai chef sa ajuti, gasesti 1001 de motive: ba nu stii unde-s scutecele, ba nu stii unde sint servetelele si cite sa folosesti, ba nu stii ce sa faci cu scutecul murdar, ba "vino nevasta incoa' - e ceva ciudat la fundul kupilului"...samd. Nu cred ca e nimic in neregula cu el - in afara faptului ca e lenesh si neimplicat. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maia te rog sa nu te superi pe mine, priveste ce spun strict ca pe o parere din afara. stiu numai ce ai scris tu aici. si peste tot, el e asa si pe dincolo, el a gresit. cel mai probabil asa si este ,insa macar poti sa te intrebi retoric "eu oi fi avut vreun dram de vina in toata treaba asta?" foarte probabil mirabilul sot e exact si se comporta exact cum il descri..se putea sa fie si mai rau, sunt multe exemple,daca asta e o consolare. insa,ceva ma face sa cred ca astepti o schimbare (cum ti-a sugerat si J G )exclusiv de la el. si totusi ,inclin sa cred ca e nevoie de doi pentru a construi o...casa(sau ma rog pentru a o repara) tu sti cel mai bine cum stau lucrurile, noi nu putem sti decat ce citim te pupic si sa auzim de bine [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, sunt de condamnat magariile, violenta verbala (acum citesc ca uneori e violent verbal, o singura data a fost si fizic) . nu mai iubesti frate, spui frumos, nu trebuie sa chinui omul. sms-urile ,lipsa afectivitatii, lipsa intimitatii nu sunt neaparat o vina (parerea mea). multi nu vor sa se ajunga la duplicitate si totusi se ajunge , indiferent de dorinta lor de a-si iubi sotia,de a-si mentine casnicia. dar se intampla si nu prea ai ce face in situatia asta.si de cele mai multe ori nu e nimeni vinovat. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, sunteti absolut mortale,sunt la birou acum, in fiece zi de fapt, pana la 18.00 si ma umfla rasul-plansul cand va citesc mesajele. Referitor la o posibila alta relatie a sotului meu, am depasit faza cand, plangand cu lacrimi de crocodil, il spuneam ca prefer un adevar crud decat o minciuna dulce. L-am provocat si la o discutie ca intre "barbati", directa, cu cartile pe masa, i-am spus ca nu pot sta cu un barbat care nu e trup si suflet langa mine, nu accept dragoste cu sila doar de dragul copilului, i-am spus ca prefer sa stiu cum stau si daca are pe altcineva, e fair-play sa-mi spuna. Am incercat inclusiv sa glumesc pe aceasta tema ( va dati seama cu ce gust amar ) si...NIMIC. Nu am primit nici acum, la 10 luni aproape de la gasirea acelor prime mesaje, apoi inca 2 gasite la 2 luni dupa primele, NICI O EXPLICATIE. Problema este ca ea lucreaza in acelasi mediu, domeniu, nu in aceeasi institutie, insa au toate scuzele sa continue aceasta relatie "profesionala", sa fie in acelasi loc in acelasi timp. Asta ma tampeste de tot. Am aflat cine e si cum arata - imi este inferioara, fara falsa pudoare, dar incurcate sunt caile... Chiar daca imi vine sa ma duc peste ea, sa o chestionez ce-si-cum, nu o fac pentru ca nu vreau sa ma injosesc. cand nu aveam copilul, faceam mai multe lucruri impreuna, ieseam la cumparaturi, la munte, la teatru, de fapt asta in primul an, apoi s-au rarit iesirile. Suntem de 4 ani impreuna si de aproape 2 ani casatoriti. Ma gandesc ca altii au probleme de instrainare dupa o viata sau se privesc dupa o viata cu aceeasi caldura. Eu asta mi-am dorit, insa ma zbat in rutina, in faptul ca toate initiativele mele de a face ceva impreuna esueaza lamentabil. Eu am lucrat o perioada in domeniul auto si ii impartasesc pasiunea, avem preocupari comune, insa in ultimul ceva timp, nu mi le mai impartaseste, isi vede singur de ele. Asta ma ingrijoreaza, aceasta izolare a lui, incep sa ma gandesc ca nu stiu ce face pana ajunge acasa, pentru ca peste zi ne auzim o data sau de 2 ori. Uffff, mai fetelor!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Elise, e doar un pretext asta cu schimbatul. Flaviuta eu te inteleg (si chiar aprob) ai dreptate, uneori nu e vina nimanui ca lucurile se schimba, apar altii etc. Dar mi se pare ca mergi prea departe in a justifica atitudinea sotului Maiei si in a considera ca ea trebuie sa faca eforturi peste eforturi pentru a remedia situatia. Insa ceva e foarte clar: DACA IUBESTI PE CINEVA NU IL FACI SA SUFERE, NU POTI ASISTA LA SUFERINTA LUI. Cred ca toate ar trebui sa intelegem bine de tot chestia asta si sa o aplicam inaintea tuturor justificarilor. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...