Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am o dilema! Mare!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Conchita, ce ai citit acolo e oarecum ideea de la care se pleaca in terapii,in astfel de situatiuni. ok,am spus-o un pic aiurea poate,nu s-a inteles esenta. hai sa spun un pic altfel: femeia a purtat 9 luni copilul in pantec.l-a nascut si ,odata cu primul lapte s-au declansat o serie de hormoni. care-i imprima instinctul de mama. cel putin in primele luni,femeia e cam mama si atat. fizic si spiritual. de acord? e careva pe-aici care sa sustina contrariul? i-a mai ars cuiva in primele doua luni sa se imbrace ultimu racnet si sa citeasca kama sutra? el: din start, nu poarta sarcina,nu naste,nu alapteaza. stie si e constient de toate astea,inclusiv de faptul ca rolul decisiv in viata puiului il are mama. si din start apare un complex de inferioritate,o teama uneori nejustificata de a se implica. pun altfel intrebarea? v-ati luat prima data copilul in brate cu siguranta de sine ,nu? dar taticul? nu i-a fost deloc teama cand si-a tinut copilul in brate? nu a fost deloc stangaci? doi : viata ta sufera schimbari radicale. nici macar nu le constientizezi,ti se pare normal.din moment ce esti mumm,atentia ta e concentrata,cel putin la inceput pe bebe. te culci cu el in mana si in gand,te trezesti cu el.24 din 24 pe cand sotul ,viata lui, nu a suferit schimbari majore. el merge in continuare la munca, iese poate la o bere cu prietenii sai,eu stiu,face in linii mari ce a facut si inainte de sosirea lui bebe.si da, cel putin unul din specie mi-a confirmat se pot simti initial inutili,neimplicati. cand vorbeam de micul ajutor pe care ar trebui sa i-l dai, nu le caut scuze. degeaba te stresezi tu sa implici un bou, nu se va implica in veci. o sa te lase cu toate pe cap si e problema ta daca accepti sau nu. dar multe nici nu incercam sa facilitam crearea acelei legaturi speciale intre tata si copil. din varii motive. unul mentalitatea tampita care spune ca mama are grija de bebe,ca e treaba femeiasca, doi ca ai impresia ca nimeni nu le face ca tine si n-ai curaj sa-l lasi sa incerce. eu stiu de tot bla bla ul asta din ce am citit si din ce am experimentat in propria familie. stiu clar ca atunci cand domnul a venit de la munca si a vazut bebeaua dezbracata l-au apucat toate cele..o atingea, o cauta(scuzati ) prin toate ungherele sa vada daca nu are vreun defect de..fabricatie,dar oarecum distant,fricos sa nu-i faca rau ,nesigur pe ce face. in momentul in care i-am dat sutu decisiv (pe la 6 saptamani) si l-am lasat 24 ore singur cu exemplarul am gasit un tatic sigur pe el ,caruia nu-i mai tremura mana pe scutec. era atat de mandru ca i-a facut baie, ca i-a zambit fetita, ca el si numai el a facut-o sa adoarma nelaganata, etc. din fraze gen :sigur fac bine? oare pot sa-i dau sa pape? a ajuns in 24 de ore la :" lasa-ma draga sa-i fac baie, tu nu poti la fel ca mine,eu am mainile mai mari,ii sustin capul mai bine" Dar daca il inlaturi mai mereu, in primele luni ,din varii motive, si vrei apoi ca la un an(cand deja nu mai rezisti tu ca om ca femeie) sa fie implicat 100% nu se prea poate asa usor.. ps : aici vorbim de barbati normali, care unii din ei nu se omoara cu ingrijirea copilului, nu de animale ..stim noi care ca fiecare cunoaste cel putin unul in cercul de apropiati. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

flaviuta, cum adica viata lui n-a suferit schimbari majore? si cum adica, a fi parinte se reduce strict la schimbarile hormonale? pai chiar si in cazul asta, sa stii ca exista tati care fac burta in cele 9 luni cat le e nevasta gravida si dupa nastere au si ei simptom de baby blue. nu vad ce complexe de inferioritate li se creaza, cred ca inventezi tu ca sa scuzi un comportament aberant pentru ca asa sunt femeile: daca nu inteleg realitatea, incearca sa schimbe imaginea despre ea. dupa nastere, da, ar trebui sa faca si ce facea inainte, adica sa construiasca familia impreuna cu sotia, sa gospodareasca impreuna, sa aibe grija de casa si unul de celalalt. adica tu spui ca un viitor tata responsabil are viata lui separata, cu bere zilnica si alte cele inca de cand ii e sotia gravida? pai in cazul asta, sa ma scuzi, de ce l-o mai fi luat daca l-a vazut cum e dinainte? tu ai dreptate ca nu trebuie ca mama sa ia totul asupra sa si sa impiedice tatal sa se implice in ingrijirea, cresterea si educarea copilului. dar de-aici si pana la a deveni mama de doi - de bebe si sot - si sa faca ea tot posibilul sa-i starneasca lui instincte paterne, sentimente de responsabilitate, decenta e cale lunga. scuza-ma, dar ai o impresie cam dezavantajoasa despre barbati. nu sunt totusi chiar asa handicapati sa aiba nevoie sa ii tina nevasta de mana prin viata si sa-i ghideze in momentele esentiale din cuplu. cand, de fapt, ar cam trebui sa fie invers, ca de-aia ii zice cap de familie. sau apelativul asta e bun de craciun cand i se rezerva locul in capul mesei si copanu cel mai mare? :-)) eu raman la parerea mea ca sotul Maiei nu are nici o scuza, iar Maia nici o vina. ************ mami de Sonia Marie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita, interpretezi. un barbat nu naste, nu sta acasa cu copilul(in general) ,cel putin in primele luni,NU ALAPTEAZA, NU ARE HORMONUL ALA NUMIT PROLACTINA. viata lui NU se schimba in sensurile indicate,acestea doua,trei cate am insirat eu aici. Asta nu inseamna ca viata lui nu se schimba odata cu aparitia copilului. doar ca in loc sa alapteze munceste,poate,da,mai iese la o bere(ies si fetele,n-am zis ca nu) . Deci nu indeplineste anumite..kestiuni ce tin exclusiv de mama. nu sta de cele mai multe ori cu copilul 24 din 24 acasa,sa-l..simta cum il simte mama.deci s-ar putea sa fie NESIGUR,STANGACI in prima faza. Nu e o inventie personala. vad ca sti de baby blue al domnilor,ar trebui sa citesti si despre sentimentul patern ,aparitia si dezvoltarea lui,diferente intre matern/patern. Sunt tatici care se simt dati la o parte. sunt tatici care isi cresc singuri copiii. sunt tatici care au sentimente paterne din prima. sunt si unii care ezita.sunt si altii care sunt dobitoci de-a binelea si o ia la sanatoasa.Totul e plin de..nuante. Voiam sa spun doar ca o mama e ,de cele mai multe ori instinctiv mama. cu mult mai putini barbati sunt instinctiv tati. n-am spus-o eu ,e realitatea. In ceea ce o priveste pe Maia nu imi pot da cu parerea.nu o cunosc,nu il cunosc. deci nu-mi permit sa spun ce-i la ei in casa si sa invart un cutit(poate total gresit ) in rana. Apropo...ce aveai cu berica?? da ce, omul nu se poate duce la o berica ocazional? sau la o barfa intre fete?sau 1-2ore/zi la aerobic? [detectiv] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by flaviutza Apropo...ce aveai cu berica?? da ce, omul nu se poate duce la o berica ocazional? sau la o barfa intre fete?sau 1-2ore/zi la aerobic? [detectiv] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Nu. Nu si daca poate folosi aceste ore ca sa o ajute pe sotia lui sa se odihneasca putin mai mult, fiindca are nevoie. Banuiesc ca intrebarea ta (da ce, omul nu se poate duce la o berica ocazional? sau la o barfa intre fete?sau 1-2ore/zi la aerobic) e strengareasca. Mie mi s-ar darima (un pic) lumea daca barbatul pe care mi l-am ales la bine si la greu, ar prefera sa mearga la bere/birfa/aerobic in loc sa-mi daruiasca o ora de somn de intremare, sa pot fi mai odihnita pentru bebe. Iti jur ca in secunda 2 as uita cum il cheama pe acest socializer mucha man , desi sint extrem de permisiva de felul meu. Fetele, berea si "ficnessul", toate au timpul lor! Sa aiba rabdare! Qi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by flaviutza femeia a purtat 9 luni copilul in pantec.l-a nascut si ,odata cu primul lapte s-au declansat o serie de hormoni. care-i imprima instinctul de mama. cel putin in primele luni,femeia e cam mama si atat. fizic si spiritual. de acord? e careva pe-aici care sa sustina contrariul? i-a mai ars cuiva in primele doua luni sa se imbrace ultimu racnet si sa citeasca kama sutra? Da, mie mi-a ars de haine, job, iesit in oras, bere, mancare normala, job, job, job... pun altfel intrebarea? v-ati luat prima data copilul in brate cu siguranta de sine ,nu? dar taticul? nu i-a fost deloc teama cand si-a tinut copilul in brate? nu a fost deloc stangaci? Ce siguranta de sine? Vai de mine, cand am luat-o in brate prima data tremuram si eram incordata de a doua zi am facut febra musculara. doi : viata ta sufera schimbari radicale. nici macar nu le constientizezi,ti se pare normal.din moment ce esti mumm,atentia ta e concentrata,cel putin la inceput pe bebe. te culci cu el in mana si in gand,te trezesti cu el.24 din 24 Schimbari radicale care nu mi s-au parut normale deloc. Poate sunt eu defecta dar am suferit crunt. Ma simteam incarcerata. Vroiam 3 lucruri: sa dorm, sa ma plimb si mai ales sa stau putin singura. pe cand sotul ,viata lui, nu a suferit schimbari majore. el merge in continuare la munca, iese poate la o bere cu prietenii sai,eu stiu,face in linii mari ce a facut si inainte de sosirea lui bebe.si da, cel putin unul din specie mi-a confirmat se pot simti initial inutili,neimplicati. Care bere? Pai poate nu beneficiaza de avantajul hormonal, nu alapteaza, or fi si stangaci dar ar trebui sa faca si ei niste cursuri prenatale in care sa li se explice care e rolul lor dupa ce naste sotia: SA STEA ACASA CAT DE MULT POSIBIL SI SA FIE ATENTI LA CE FACE SOTIA CU COPILUL ASA INCAT CURAND SA POATA PRELUA DIN SARCINI SI MAI ALES SA FIE GATA MEREU SA SUFLE SOTIEI IN FUND, SA O AMUZE, SA O BINEDISPUNA!! cand vorbeam de micul ajutor pe care ar trebui sa i-l dai, nu le caut scuze. degeaba te stresezi tu sa implici un bou, nu se va implica in veci. o sa te lase cu toate pe cap si e problema ta daca accepti sau nu. dar multe nici nu incercam sa facilitam crearea acelei legaturi speciale intre tata si copil. din varii motive. unul mentalitatea tampita care spune ca mama are grija de bebe,ca e treaba femeiasca, doi ca ai impresia ca nimeni nu le face ca tine si n-ai curaj sa-l lasi sa incerce. Unele - serios - n-au timp, energie, rabdare sa insufle chestii bietului sot debusolat. What about that!
Flaviuta tu esti o draguta dar... asta mi se pare culmea, sa inventam scuze sotilor (cum ca se simt dati la o parte) si vina sotiilor (ca chiar ele dau la o parte pe soti). J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, la inceput sotul meu si-a luat copilul in brate din prima clipa, a mers apoi acasa si a asamblat patut, masa de infasat, a pregatiti "marea sosire". Intrucat eu am avut ceva probleme cu lactatia si am alaptata doar o luna, iar aceasta luna copilul a primit si supliment, el era cel care se trezea cot la cot cu mine, facea laptele, steriliza, in primele 2 saptamani cat si-a luat concediu. Apoi a revenit la normal, eu ma simteam bine, ma descurcam, m-am urcat din nou la volan, mi-am recapatat o relativa independenta, conditionata de prezenta langa bb. Ma ajuta soacra mea, care este extraordinara. Copilul nostru nu a avut colici, a dormit noaptea intreaga de la 2 luni jumate, astfel incat am intrat in normal, ma ingrijeam in continuare cat ea dormea ( eram singura cu ea deja ) si am inceput sa trag de el sa mai iesim la o masa in oras, sa nu se simta omul neglijat. L-am implicat cu baita, cu hranitul copilului, insa cata vreme aceasta era operatiunea "biberonul", era foarte usor. In ceea ce priveste viata noastra intima, eram "back in business" dupa luna jumate de repaus dupa nastere. Ghici insa cine se vaita de oboseala? Nu eu, care eram full time cu copilul acasa si ma mai ocupam si de mine si de treburile casei, ci dumnealui. Acum am fost 4 zile la munte - a dormit, a plecat "cu treaba" la Brasov si ne-a lasat singure la pensiune pana la ora 16.00. Cu mine s-a purtat amical, politicos dar formal. a inceput chiar sa imi bage subtilitati cu mutatul, pentru ca apartamentul meu se elibereaza de chiriasi in curand si il voi renova. Pare a incuraja o separare, dar Doamne - fereste de o discutie concreta. Stau in banca mea intre timp, il las sa sune el in timpul zilei, imi vad de treaba, de serviciu si de copil, insa asta nu prea e viata, e ceva pe foc automat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off topic: flaviuta, dar unde am zis eu sa nu se duca la bere cu baietii? ideea era alta, reciteste. eu tot refuz sa cred ca barbatii au nevoie de asistenta speciala de la sotii ca sa-si iubeasca pruncii - pentru ca eu tot la iubire reduc toata tarasenia. daca are cineva nevoie de asistenta speciala in perioada aia, aceea e mama, punct. tocmai din motivele invocate de tine, ca trece prin niste schimbari colosale dpdv fizic, hormonal, emotional, etc. daca lui nu i se schimba viata asa drastic, cum sustii, inseamna ca are toata energia din lume sa fie el cel care ajuta, asista, schimba scutece. presupun ca daca merge la bere cu baietii, doarme dus noaptea, corect? apai ziua inseamna ca poa sa darame muntii, inclusiv sa pregateasca niste biberoane sau sa dea cu aspiratorul din proprie initiativa. poate deschizi subiect separat pe tema asta, ca i-am zapacit topicul Maiei. Maia, mii de scuze. si legat de Maia, nu inteleg ce cutit in rana rasucim daca suntem alaturi de ea si o sustinem? nici nu trebuie sa-l cunosc pe cel care i-a aruncat cu masa de bucatarie in torace, nu crezi? Maia, imi pare sincer rau ca el da semne ca si-ar dori separarea. stiu ca suna dur, dar poate ar fi mai bine sa te pregatesti si tu emotional pentru posibilitatea asta. nu zic sa ti-o doresti sau sa nu mai incerci sa-ti recastigi familia, ci sa fii tu pregatita in mintea ta ca s-ar putea intampla si asta. si sa ai un plan in caz ca. planul sa tinteasca in principal pe recuperarea emotionala. imi pare rau ca se intampla asta, din ce spui a fost un sot si un tata super, ce dumnezeului i s-o fi intamplat de s-a schimbat asa...crezi ca aventura cu duduia aia sa fi fost cauza? nu stiu ce sa mai cred... ************ mami de Sonia Marie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by piticasigogosica
Eu vreau sa te intreb ceva:sotul tau e rac? Cred ca cel mai sigur si eficient este SA-L IGNORI,fara comentarii,fara explicatii!!!! [url="http://community.webshots.com/user/piticasigogosica"]poze[/url] Iri 35-36 si Iris
Mai Irini esti mortala, pe bune!! stim noi cum e cu racii nu? pupixi pe burtique, M. dev xero ellinika...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai..noi nu stim clar care e situatia lor..poate o insala,poate nu. eu am spus. din punctul meu de vedere pot fi doua,de fapt 3 optiuni perfect plauzibile. unu : venirea copilului i-a indepartat,nu au fost pregatiti psihologic pentru asta ,s-a produs distantarea in timp si ea acum o realizeaza pe deplin doi: nu o insala,dar nu o mai iubeste. nu caut eu motivele,astea le stie doar el.se poate intampla oricui sa realizeze intr-o zi ca nu-si mai iubeste partenerul trei: tipul a calcat stramb si , mai mult de atat, e legat sentimental de ..noua si a uitat complet de sotie . dar sa mergem pe varianta unica..pt ca asa gandim noi,pe moment, si din putine surse de informatie,cateva posturi si,eventual sa rasucim cutitul in rana degeaba...nu mi se pare corect. ea singura poate sa il intrebe ce e cu el. si tot ea va afla raspunsul. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...