Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

prietenia/iubirea pentru un barbat- care-i diferen


Recommended Posts

Probabil s-a mai discutat despre asta, nu stiu, dar ma roade o intrebare: cum deosebiti un prieten barbat de un iubit? O femeie ar putea avea un prieten barbat in acelasi timp cu un iubit?(probabil ca da, cata vreme se stabilesc si se cunosc niste limite fiecarei relatii in parte). Haideti sa discutam despre asta, ca pentru mine niste lucruri nu-s clare(si sper sa nu radeti). Ce anume e permis sa vorbesti cu prietenul(si ce presupune prietenia cu un barbat(coleg, vecin, cunostinta, etc), care sunt limitele relatiei? Stiu, una e cea legata de sex, in mod sigur cu prietenul nu faci sex, dar ..poti discuta obiectiv probleme delicate(de ex)? Oare barbatul-prieten nu se uita la acea femeie ca la o posibila partenera in pat? ca de regula barbatii intai de toate evalueaza fizic femeia, apoi, daca mai are timp si kef, e dispus sa si cunoasca personalitatea ei. Va rog, care dintre voi a experimentat aceste relatii (simultan), sa-mi spuna parerile.Vreau sa invat de la voi niste lucruri.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu nu prea stiu care-i asemanarea intre un prieten si un iubit... exceptind faptul ca sint barbati amandoi. Cu un prieten vorbesti si te comporti ca si cu o prietena - e exact aceeasi relatie. Si "iti permiti" ce ti-ai permite cu prietena cea mai buna, care iti stie toate secretele, cu care comentezi tot ce misca, in fata careia nu trebuie sa pari ceva ce nu esti. Barbatii sint capabili sa fie prieteni si atit, daca ii tratezi ca pe prieteni si atit. Cine spune ca un barbat nu poate fi prieten cu o femeie...probabil nu e, la rindul ei, capabila sa priveaasca un barbat ca OM si sa uite ce are in pantaloni. Motiv pentru care ii trimite "semnale" gresite si, de fiecare data, relatia capata alte conotatii... Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce spune Elise. Eu una m-am inteles mult mai bine cu cei de sexul opus si am format prieteni fratesti as putea spune, ne spuneam cat in luna si in stele fara ocolisuri, am invatat multe uni de la alti, am ramas prieteni si dupa casatorie si ceea ce stiu este ca relatia noastra oricum nu se putea schimba in a forma un cuplu.Ar fi fost ceva imposibil. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Barbatului iubit ii rezerv buna parte din gandurile mele,unui prieten,chiar daca ma fac luntre si punte sa il ajut cand are nevoie se intampla sa treaca saptamani in care nu ii rezerv nici un gand......uit de el.Intr-un moment de pauza sau de relaxare,gandurile mele se indreapta automat spre omul care il iubesc,nicidecum spre un prieten...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac sondaj de opinie, vreau sa-mi inteleg propriile sentimente fata de un barbat. Cum va dati seama ca iubiti un barbat?Din asemanarea sistemelor de valori? pareri asemanatoare despre tot felul de lucruri?sentimentul ca va puteti baza pe el?dovezi in acest sens din partea lui? Ma gabdesc ca nu stiu sa dau o definitie dragostei, dar as putea spune ca atunci cand iubesc am nevoie de prezenta lui mai mareu, imi place sa discut cu el despre cate-n luna si-n stele, imi doresc sa-l ajut, sa fiu prietena, confidenta lui..nu ma pot abtine sa nu ma manifest afectuos fata de el, i-as spune ca-l iubesc, as crea situatii romantice, in fine..cam toate astea. Pe cand cu un prieten barbat...? lucrurile se opresc , cred, doar la ajutor reciproc, respect... Voi cum vedeti lucrurile?Deci, cum iubiti si cum simtiti si aratati asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu cred ca intrebarea ta inseamna: iubesc barbatul respectiv sau e doar prieten... Adica iubesc sau nu Din pacate nu exista scoli pentru a invata despre iubire. Nici manuale. O inveti de la parinti instinctiv. Daca te-ar fi iubit, te-ar fi respectat daca ar fi avut incredere in tine si ti-ar fi dat libertatea necesara pentru a invata din propriile greseli, eu sunt de parere ca acum ai fi stiut sa-ti raspunzi singura la intrebari, de fapt nu ti-ai fi pus aceste intrebari, fiindca nu ti-ai fi pierdut timpul cu ele. Si eu ma intreb cateodata daca il iubesc sau nu, pentru ca nici eu nu stiu ce-i iubirea. Incerc sa-mi inchipui ca ma regasesc pe mine in iubitul meu, asa stiu eu ca e iubit si nu altceva. Imi dau seama ca e greu sa-ti explic ce ti-am spus pentru ca nu e ceva logic, clar... E o senzatie ca stie cum esti inainte sa deschizi gura sa spui... Iar despre prieten, un alt om pe care-l accepti langa tine dar nu te atrage sexual
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...