Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sint sentimentele reciproce?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Invatam in continuu sa ne disimulam emotiile. Te poti simti atras de o persoana si mima indiferenta, poti sa te prefaci interesat cand de fapt te plicitiseste maxim. Daca celalalt e onest, da, normal ca iti dai seama. Altfel totul poate fi in mintea ta. Reciprocitatea e extraordinara, dar nu obligatorie. Ca varsta ai? Nu poti afla exact despre ce e vorba in loc sa te framanti asa? "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sentimentele nu sint neaparat reciproce. Asta, in caz ca de sentimente intrebi. Astea apar in timp, se "coc" greu, si au la baza multi factori: inclusiv ce a oferit fiecare intr-o relatie... cind balantza nu e dreapta, possibil ca nici sentimentele sa nu fie egale, nu traim intr-o lume ideala. Daca te referi la o anumita compatibilitate (deci nu la sentimente) - asta mai probabil sa fie reciproca. In caz ca n-ai de-a face cu vreun personaj suficient de manipulativ, ca lucrurile astea cu compatibilizarea se mai si invatza. Eu, cind vreau sa vad "cum stau" in raport cu cineva sint atenta la limbajul non verbal mai mult decit la ce spune. Stii, genul "film mut". Dai ignore la sonor, si te uiti la atitudinea generala, cum gesticuleaza, ce expresie are, ce privire, majoritatea oamenilor "scapa" mai multe informatii reale din gesturi decit din vorbe. De exemplu, daca sint "conectati" intr-o discutie, te imita: daca pui picior peste picior in timp ce discuti cu ei, fac la fel. Daca incrucisezi mainile, fac acelasi lucru. E subconstient. Iar "atractia" are semnale non verbale si mai clare. Poti sa le vezi si, ma rog, daca iti convine situatia, le transmiti inapoi, daca nu, te faci ca ploua... si n-ai observat... [:D] Cind spui ceva concret e mai greu sa o dai la intors, se presupune ca e o decizie asumata, da' aburelile astea gen gestica nu tin de decizie, de fapt nu tin de "a vrea". Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise Sentimentele nu sint neaparat reciproce. Asta, in caz ca de sentimente intrebi. Astea apar in timp, se "coc" greu, si au la baza multi factori: inclusiv ce a oferit fiecare intr-o relatie... cind balantza nu e dreapta, possibil ca nici sentimentele sa nu fie egale, nu traim intr-o lume ideala.
CCind te referi la ce a oferit fiecare intr-o relatie la ce te referi? La ce a oferit material? Ma gindeam la filmul "Mindire si prejudecata", cind Lizzi si Darcy nu se intelegeau bine si de fapt el o placea pe ea [bang] ------
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, sentimentele nu sunt reciproce, decat in rare cazuri in care e vorba de coincidenta. Reactiile spontane de simpatie si antipatie eu nu le consider sentimente. Sentimentele DEVIN reciproce in timp, pentru ca fiecare se ajusteaza la conditiile exterioare si la persoana. Fie dupa ce ai urat/iubit, ajungi la indiferenta, fie invers, impreuna cu celalalt. Daca dupa o vreme ajungi, dimpotriva, la sentimente diferite de ale celui la care te raportezi, atunci e o problema: fie respectivul a devenit o obsesie (in cazul in care ajungi sa urasti/iubesti, iar lui ii esti indiferenta), fie daca tie ti-a devenit indiferent tocmai cand el a ajuns sa te iubeasca/urasca, inseamna ca oricum ati pierdut contactul afectiv real. Cred ca am explicat cam complicat. Raspunsul era simplu: NU. Instinctul nu te ajuta sa stii daca o persoana te IUBESTE/URASTE, doar daca te simpatizeaza ori antipatizeaza. Iubirea sau ura deja sunt sentimente mult prea profunde ca sa mai poata fi detectate de catre instinct, iti trebuie si ceva ratiune, bun simt, detasare... Instinctul este complet anihilat daca esti implicata emotional, tinzi sa dai pe seama instinctului ceea ce de fapt reprezinta dorintele sau temerile tale. Gandacel, Bogdanel (14.11.2005) si Stefania (16.04.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca de multe ori iubim pe acela care ne iubeste, deci undeva in adancul sufletului nostru se afla sigur capacitatea de a simti adevaratele sentimente ale altui om pentru noi. Mai ales ca in fond asta ne dorim cu totii: sa fim iubiti. Din pacate, de multe ori crestem cu convingerea gresita ca am fi iubiti, convingere inoculata de oameni care de fapt nu ne iubesc, si de aceea in timp ne pierdem capacitatea de a identifica adevaratele sentimente ale oamenilor si astfel ne alegem parteneri de care ne mintim ca am fi iubiti. Este ceea ce cunoastem prea bine. Numai daca avem un mare noroc, putem gasi candva un om care sa ne iubeasca in mod autentic si sa si recunoastem aceasta iubire ca atare. Dupa aceea nu mai sunt sanse sa ne lasam vreodata pacaliti.
Felicia [gravi] 8+
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
[url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]S-o ajutam pe Sonia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incredere in sentimentele mele si stiu cand cineva ma agreeaza si cand nu. Stiu cand cineva este fals si imi face complimente pe care nici el nu le crede. Dar pana am ajuns la acest nivel a trebuit sa ma lovesc cu capul de pragul de sus ptr a il vedea pe cel de jos si cunosc acum toate tipurile de sentimente ale oamenilor multumita si datorita muncii mele cu publicul. AURA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate tin eu minte, simpatia si antipatia la prima vedere au o cauza foarte simpla: feromonii. E pur si simplu vorba de chimie. O persoana simpatica la prima vedere iti poate deveni ulterior antipatica prin modul in care se manifesta, si invers. Toate informatiile pe care le culegem in mod inconstient, ulterior, ne intaresc convingerile si "sentimentele" vis-a-vis de persoana respectiva. [url="http://community.webshots.com/album/553422786uJgPKq"] POZE[/url] Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...