Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vorbim limbi diferite...


Recommended Posts

quote:
bag mana in foc ca multi domni gandesc asa,chiar daca nu ne-o spun.si mai mult,bag mana in foc ca foarte multe doamne incearca sa fie gospodine bune si sa isi faca de cap in pat. cu ce este jignita femeia prin sintagma asta ? pt ca multe dintre noi o vad ca pe o jignire.
Flaviuta, sa nu amestecam lucrurile. Presupun ca prin a-ti face de cap in pat, intelegi a te bucura de viata ta sexuala, alaturi de omul pe care il iubesti. Dar...acceptarea sexualitatii noastre si bucuria pe care o gasim in viata sexuala din cuplu, NU ne transforma in c---e [bang]. Doamne fereste! Ai vazut acum de ce e atat de injositoare si profund jignitoare sintagma preferata a unora? Deci, cum s-ar zice, o femeie care gaseste satisfactie in viata sexuala este o c---a, dar i se iarta deh, daca 'desfranarea' produce placere barbatului. Bleah si super bleah!!! Cat despre incercarea de a deveni bune gospodine, e laudabila, atata timp cat asta nu e cerinta (a doua, ce-i drept [alcool]) pentru a fi acceptate ca partenere de viata. Si lasa, nu mai compatimi tu bietii baieti. Se gasesc suficient de multe persoane care sa le ia apararea. Pe topicul celalalt, tot noi suntem trase de urechiuse ca indraznim sa ne spunem parerea...
quote:
Treci inapoi la invatat, Denizel!!!!
Anamaria, si tu? [q] Tocmai ce m-a trimis cineva sa mai pun si io mana pe o carte de poezii, sa mai citesc ceva filosofie, inainte de a ma aventura in a face observatii unui barbat :-)) " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 246
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Flavia, Adina si celelalte care sar la beregata: la subiectul deschis de si pentru Alex nu s-a cautat (sint sigura) sa se "dea in cap" mirelui. S-a discutat doar felul in care unii barbati isi creioneaza sotiile in fatza altora. Daca discutia ar fi ramas la nivelul asta ar fi fost ok. Dar nu. A trebuit sa mai vina cineva care sa zica... ca ar trebui sa fim toate... asa cum s-a mai zis, ca sa avem succes in casnicie. Si de aici toate spiritele incinse. Eu nu am acceptat niciodata sa mi se zica astfel de glumite nesarate, pentru simplul motiv ca nu ma consider obiect de placere al nimanui si consider ca ma prostituez intelectual chiar si numai ascultind asa ceva. Am primit alta educatie decit majoritatea din ziua de azi, pentru care vad ca asa o observatie este tratata drept un umor foarte suculent. Si nici nu ma invirt in astfel de cercuri, in care sotiile sa fie considerate asa cum s-a scris pe aici. Am avut ocazia sa cunosc si astfel de oameni, care au o placere suprema in a arunca cu zimbetul pe buze glume vulgare in fatza interlocutoarelor (mai ales), dar pe acestia nici ca i-am mai vazut a doua oara. E drept ca ati putea spune ca ar trebui sa nu citesc ceva ce nu-mi place/convine, sa ignor si sa trec mai departe. Pai nu ne aflam pe un forum de discutii? Nu asta facem aici: discutam?! Doar din acest motiv m-am bagat in discutie, oripilindu-va in miezul desfatarilor filozofico-ludice. Si mi se pare normal sa-mi exprim si eu parerea, cu atit mai mult cu cit exprimarile de acest fel pot jigni mult mai multe persoane decit au lasat sa se vada. Si cu acestea, probabil ca nu voi mai trece pe la acest sub-forum, ca-s altele interesante si in afara lui, incepind cu "generalele" si terminind cu "casa noastra".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina, n-a sarit nimeni la beregata, imi pare rau ca ai ramas cu impresia asta. Am vrut doar sa spun ca lumea are criterii diferite de alegere, si daca nu sunt la fel cu criteriile tale nu inseamna ca ei nu sunt fericiti. Pe ce criterii crezi tu ca se alege femeia in mediul rural? In afara de cele mentionate, probabil trebuie sa fie si zdravana pentru munca campului. Nicidecum in ce an si-a luat MBA-ul sau de cate ori merge la opera. Cat priveste comentariile legate de "toate ar trebui sa fiti asa ca sa fiti iubite" - nici nu ma mira, daca vine de la cineva ce isi bazeaza alegerile pe aceste criterii. Omul a exprimat ce simte el. Ok. Probabil ca nu are alte pretentii de la partenera. Este treaba lui, e viata lui. Atata cere, atata primeste. Daca ar veni de la cei din jurul meu, poate as reactiona altfel. Insa pe forum lumea e din toate categoriile. Nu ti-i alegi ca prieteni sau parteneri de viata. Si chiar nu inteleg de ce sa ne lezeze pe noi. Hai sa nu incepem sa facem educatie acolo unde nu e cazul. Ca mai intri sau nu pe-aici...treaba ta. Sper sa fi inteles insa mesajul. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea puteti chiar toate (sau nu vreti) sa fiti obiective. A avea pareri, fiind barbat, este riscant pe-aici. Asa ca ori stai in banca ta, ori o dai pe gluma si...esti chiar apreciat. A, mai este Marius...dar el e...Marius. Sunt de parere ca orice generatie are ce invata de la inaintasi. Noi suntem insa intr-un moment (prelungit) in care cautam sa strigam cu toata gura ca e treaba noastra si numai a noastra cum ne traim viata. O eroare, dupa parerea mea, iar rezultatele se vad (dupa cum spunea si flaviutza. Revenind la Forum, nu vreau sa spun ca ma plang. In fond, e optiunea mea sa fiu sau nu activ. Consider ca trag foloase, asa ca raman. Excluzand exceptiile (persoane de ambele sexe care, intr-o comunitate reala nu ar avea ce cauta), sunt destule momentele in care un barbat este "incoltit" pentru pareri care nu corespund spiritului feminist. Adca se poate spune ca vorbim limbi diferite...sau cel putin nu avem aceeasi tonalitate. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint si gentlemani pe forum, deci chiar nu ma refeream la ei, Rufus. Si cum e cu cei care vor musai sa dea lectii altora unde nu este cazul, Adina?!?
quote:
Sper sa fi inteles insa mesajul.
Te refereai la tine? Ca asta faci. Nu numai tu, evident, dar tu faci asta chiar in postarea in care ma iei la rost pentru ca "fac educatie". Chiar nu faceam, ci doar spuneam ca nu este cazul sa jignim toate femeile, chiar daca virtual, in scris, ci sa ne abtinem de la a face comentarii obscene asupra caracterului oamenilor fara a-i cunoaste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut cartea Barbatii vin de pe Marte si femeile de pe Venus - unde autorul are cateva idei faine cum pot cele doua parti sa comunice constructiv. Habar nu am ce referiri faceti la Alex si Ymcar - ca din pacate nu prea am timp f mult la dispo sa citesc pe forum. Am avut norocul sa am un tata DOMN - in adevaratul sens al cuvantului si atunci cand imi cautam perechea in lumea larga (am plecat singurica-singurica in Canada) m-am rugat bunului dumnezeu sa-mi dea un sot asa precum a fost tata pt mama... Si, sincer, ce am cerut... am primit... multumesc lui Dumnezeu! Drept e ca m-am maritat la 35 de ani si, desi eram indragostita lulea (am slabit vreo 10kg in perioada aceea... ca nu-mi trebuia mancare - ma hraneam cu aer... si era sufi [:D]) - sunt adepta proverbului "graba strica treaba"... Totdeauna verifica inainte de a face un pas... atat de important. Fii pretentioasa pt binele tau si fii constienta ca NIMENI NU POATE FII SCHIMBAT! What you see is what you get! Nu e complicat - doar ca trebuie sa realizezi ca nu esti zana cea buna care face Bidi-Badi-Boo! si prin magie il transforma pe broscoiul cel raios in printul fermecat. Cand vezi macho si cand le auzi perlele - pur-si-simplu intorci spatele si pleci - nu-ti complici existenta ca n-ai timp de pierdut in viata. O viata ai si timpul fuge - nu sta sa te astepte pana-l "schimbi" tu pe nea-cutare. Multa dragoste, o picatura de experienta, ceva ratiune si obiective clare. Ce vrei si ce ai - daca poti trai cu ce ai OK - daca nu mergi mai departe - nu te opri si nu spera - ci continua sa cauti! "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-are mare treaba plecarea lui x si y de pe forum cu subiectul. ma rog, i-am folosit pe post de exemplu. postarile lor, ale domnilor, au fost cele mai..hulite. de aici si ideea ca undeva, e o prapastie intre noi si ei. dupa cum spunea Rufus, a fi barbat pe un forum plin cu doamne e riscant. cum banuiesc ca e la fel de riscant si sa fi madam pe un forum masculin. Totusi..din cate vad (si un post anume, cel al lui zenon spune clar asta,cap-coada) barbatii sunt in marea lor majoritate niste porci egoisti. femeia secolului nostru a izbutit in sfarsit sa iasa de sub jugul opresiunii . ei ranesc, pleaca atunci cand apare copilul,etc. se gandesc doar la sex, uneori si la fotbal sau masini. De partea cealalta a baricadei noi, femeile suntem catalogate de catre aceiasi barbati drept materialiste, fara scrupule etc. nu ne convine nu? totusi sunt printre noi mai multe asemenea exemplare decat ne place sa credem. poate nu se prostitueaza la colt de strada insa multe practica alt fel de prostitutie..aia pe termen lung. totusi din ce am citit eu pe aici nici un domn nu a spus-o pe sleau.mai ales aia cu "toate femeile sunt...". in schimb noi ne permitem sa spunem ca da, majoritatea sunt asa cum sunt,etc..cititi numai cateva topicuri,aleator. In fond, multe sunteti mamici de baietei. oare fac si ei parte din categoria barbatilor? ma rog, o sa faca peste 20 de ani? Multe suntem mamici de fetite..oare asta e mesajul pe care vrem sa il transmitem? daca ne gandim bine, exemplare nereusite sunt si intr-o parte si in alta. exista oameni rai. barbati,femei,mai conteaza? Sincer nu inteleg care-i problema cu sintagma..aia. e o metafora. c..in pat nu inseamna mot a mot c...ca daca ar fi asa , ar trebui sa cerem bani dupa..prestatie. mai nou vad ca si a fi gospodina e o rusine. poate nu neaparat o rusine, insa nu vrem sa fim catalogate dupa aceasta abilitate .nici nu prea cred ca mai suntem ,in fond si la urma urmei parca era demonstrat ca cei mai buni bucatari sunt barbati. Culmea e ca si noi, de fapt in principal noi mentinem aceasta stare a lucrurilor.la coltul blocului,pe banca printre carucioare ,aici pe forum (daca stau sa ma uit nu stiu daca exista topic in care sa nu se fi facut vreo remarca la adresa barbatilor in general),daca voi gasiti unul,fac munca patriotica un an de zile. si ne mai miram ca auzim din gura lor asemenea rostiri"ce sa-i faci asa suntem noi,barbatii" [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca tot spuneam ca numarul divorturilor creste vertiginos. multe pareri au sustinut ca de fapt femeia a devenit independenta si nu mai suporta situatia. generatiile trecute o suportau, cele actuale nu si un boom al numarului familiilor destramate. deci ei sunt vinovati . noi ne-am eliberat. din cate stiu eu (sunt exemple si aici pe forum, destule) multe femei stau inca intr-o relatie doar pentru copil, doar pentru a nu fi femeie divortata..nu stiu cat si daca s-a schimbat procentul. poate totusi, vinovati suntem in egala masura. sau macar sa recunoastem ca putem si noi purta o parte din vina. poate nu mai avem timp sa comunicam ,stresul de zi cu zi,grija zilei de maine ne papa de vi. banii ,mai exact lipsa lor sunt o sursa continua de certuri. poate astea sunt motive mai intemeiate pentru destramarea cuplurilor ,mult mai plauzibile decat "femeia independenta care nu mai inghite" fac o comparatie. familia mea inainte de 89. tata si mama adik. iubire mare, concedii peste concedii, aveau timp unul de altul.dupa, cel putin in perioada restructurarilor si cand taica-miu muncea zi lumina sa puna pe roate o afacere au avut perioade cand ii vedeam ca pe doi straini. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai uite-te si la rata divorturilor/destramarii cuplurilor in tarile civilizate. si acolo nu s-ar spune ca se cearta de la bani si de la viata grea...ce-i drept, acolo nici nu se prea mai casatoresc... sa divortezi? pe vremea lui Ceausescu un om divortat era stigmatizat. pur si simplu azi e mult mai usor s-o faci. din multe puncte de vedere: financiar, al normelor morale, al perspectivelor. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...