Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vorbim limbi diferite...


Recommended Posts

flaviutza, subscriu la ideea expusa anterior, ca inainte fiecare avea rolul lui bine definit, stiai la ce sa te astepti, pt. asta erai pregatit de mic. Acum.. rolurile's haotice, educatia baieteilor sau fetitelor se face in functie de cit de "emancipati" sin parintii: si gindeste-te ca eu o educ pe fie-mea ca e egala cu barbatu' si trebe sa puna osu' amindoi, si gaseste unul pe care mama-sa l-a invatat sa fie servit. Oricit de mult s-ar iubi, nu crezi ca apar conflicte? Nu se poate sterge atit de usor ceea ce ti-a fost inoculat atitia ani. Ce sa fac? Sa imi invatz copilul "adapteaza-te, mama, dupa barbat?" Sau "ia-ti barbatu' care sa iti faca viata usoara, ca de iubit poti sa iubesti si in paralel?" Poftim...tu ce solutie vezi? Ca ai fata. [hot] Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 246
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Elise
flaviutza, oricit ne-am stradui sa incropim o legatura intre casnicile bunicilor si strabunicilor cu faptu' ca Alex e in luna de miere si Ymcar a decis sa-si stearga contul, aceasta legatura nu exista. Daca numeri cite femei au plecat de pe forumul asta, nu te mira faptul ca unii vin, altii pleaca...sau femeile sint nerelevante, da' pe cei doi barbati nu trebuia sa ii contrazicem? [:D] Mie chiar subiectul asta mi se pare cel mai "discriminatoriu" din ultimul timp. Dom'ne, izgonim barbatii...ce kestie.... [xx(] Nu barbatii, ci acesti doi barbati. Hai recunoaste ca e un subiect dedicat lor, cu funditza roshie - dar imbracat intr-o aura filozofica ce se intinde pina in secolul trecut, ca sa nu bata la oki prea tare. Elise & BBLisa
Io zic sa cauti prin mesaje sa vezi ca mai sunt si altii izgoniti..sau cel putin huliti pentru sinceritatea de care au dat dovada. nu numa' astia doi care de fapt ii unul singur si pana si ala a plecat de bunavoie si nesilit de nimeni . Da, plecarea lu Ymcar ,nu atat plecarea in sine cat atacul dur la adresa spuselor sale si rastalmacirea cuvintelor lui Alex mi-au intarit convingerea ca pana si aici vorbim dialecte diferite.ca ei au spus una si noi intelegem cu totul altceva. io-te il intrebai pe sot. mai, toate femeile sunt c...? da, la un anumit moment dat in viata..creca da,metaforic..dar barbatii "e porci"? un mare daaaaa. de ce? "nu stiu...am fost crescuti de femei..asta am auzit" [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
flaviutza, subscriu la ideea expusa anterior, ca inainte fiecare avea rolul lui bine definit, stiai la ce sa te astepti, pt. asta erai pregatit de mic. Acum.. rolurile's haotice, educatia baieteilor sau fetitelor se face in functie de cit de "emancipati" sin parintii: si gindeste-te ca eu o educ pe fie-mea ca e egala cu barbatu' si trebe sa puna osu' amindoi, si gaseste unul pe care mama-sa l-a invatat sa fie servit. Oricit de mult s-ar iubi, nu crezi ca apar conflicte? Nu se poate sterge atit de usor ceea ce ti-a fost inoculat atitia ani. Ce sa fac? Sa imi invatz copilul "adapteaza-te, mama, dupa barbat?" Sau "ia-ti barbatu' care sa iti faca viata usoara, ca de iubit poti sa iubesti si in paralel?" Poftim...tu ce solutie vezi? Ca ai fata. [hot] Elise & BBLisa
f perfect de acord. sper s-o duca mintea pe fi-mea sa nu stea langa unul care doreste sa fie servit (in permanenta si in sensul indicat de tine). Ca mama de fata..sincer nu stiu care va fi situatia peste 20 de ani, da speeeer sa fiu cat de cat la curent ,macar sa fiu capabila sa dau un sfat bun. asta daca donsoara va fi capabila sa mai si asculte! [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cind m-am casatorit, nu. L-am dus si le-am spus "asta e." [:D] Si l-am adus doar asa, sa nu se cunoasca direct la nunta.... Dar cind eram adolescenta aveam niste discutii interminabile de genul "cum e mai bine sa fii" - ma pasiona pe mine subiectul si nu o lasam pe saraca mama sa se culce, si cind adormea mama, ma duceam si-l pisam pe taica-meu. Aveam eu impresia ca o femeie e definita prin cariera, ca n-ai de ce sa te mariti, ca sa fii gospodina e cah, si toti kupiii sint draguti da' nu-s asa de complicat de crescut incit sa-ti afecteze alte domenii ale existentei - drept urmare, nu pricepeam cum de mama "s-a limitat" la a fi profesoara si nu a devenit prim-ministru sau ceva. Si tot incercam sa aflu ce a determinat-o sa se multumeasca cu asa o viata plictisitoare. Si - horror! - s-a si ingrashat!! Si nici n-are un barbat care sa o adore de-a dreptu' si sa-i puna lumea la picioare...si cum de a putut trai asa?! O tot intrebam obsesiv daca ea e fericita "asha". Cica da...era... raspunsul meu : "eu n-as fi! Vreau mai mult...si o sa fac...si o sa dreg...!" [bang] Mda, si am facut si am dres de n-am mai putut. Da' asta e alta discutie. [:D] Asa ca... la virsta la care fie-mea va trece prin aceste intrebari existentiale fundamentale sper si eu sa gasesc un raspuns valabil, sau, daca nu valabil, macar suficient de vag. [hot] Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim limbi diferite. Da, dar eu gasesc asta fermecator. Ma straduiesc sa gasesc in dialog, fie el si in limbi diferite, un motiv/exercitiu de abordare a unor aspecte ce altfel nu ar capata nuante. De asemenea, mai vreau sa sublinez ca acest tip de comunicare ( scrisa, pe forum, intre atitia participanti) poate deveni dificil la un moment dat, nu stim ce se "ascunde" dincolo de cuvinte, ne bazam pe citeva emoticonuri si se intimpla de multe ori ca niste insiruiri de idei, cu virgule sau fara, spontane sau indelung gindite, sa nu exprime intodeauna celorlalti, ceea ce avem exact de spus. Eu una, am observat cum, de-a lungul timpului, membri mai noi ai forumului au invatat din mers cum sta treaba pe "aici". Pe de-o parte consider asta un cistig pentru toata lumea, pe de alta o oarecare pierdere, fiindca unii nu au suficienta rabdare si pleaca, altii invata ca e bine sa te abtii, altii isi pierd naturaletea ca sa nu se mai simta marginalizati iar ei isi doresc sa faca parte oricum din aceasta comunitate (evident din placerea schimbului de pareri), altii devin si mai incisivi si se revolta. Fel de fel de oameni. Si cu asta revin la ideea initiala, gasesc fermecatoare si de ajutor alaturarea in grup, in dialog a unor oameni atit de diferiti. Pentru acest motiv, de exemplu, gasesc ca ymcar s-a grabit putin cind a plecat. Bieinteles, si asta e o forma de a-ti sustine ideile, totusi cred ca avem de cistigat mai mult daca in loc sa spunem "daca ceilalti nu inteleg limba mea, prefer sa ma duc acolo unde sint inteles", spunem "mai, da' ce-ar fi sa invat si eu o limba straina?" Qi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise exact asa gandeam si eu acum vreo 5 -6 ani. oricum am avut in falimie un model exemplar de iubire . nu intru in detalii. insa,la faza cu femeia tre sa faca si sa dreaga iar cupilu nu-i strica planurile exact asa gandeam. nu mai spun ca aveam o vecina, Ileana, mama a 4 copii, si i-am spus odata "nu stiu cum suporti sa ai alea 20 kile in plus". ei mi-a intors-o zambind cand am venit de la maternitate cu bebeaua in brate. io inca mai cred ca o sa fac si sa dreg si chiar lupt pentru asta. poate nu prim ministru da' macar ceva micut prin Parlament p-acolo...nu stiu daca asta ii o calitate sau un defect. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, tocmai de aia m-am legat de plecarea domnului si disensiunile aparute intre domni si doamne cu precadere aici , pe forum. mie asta imi ridica un semn de intrebare. nu ca le-as tine trena celor doi (de fapt mai multi) domni in cauza. ma gandesc ca toti avem cate ceva de invatat din ceea ce se scrie aici. poate generalizez si vorbesc in numele altora gratuit, dar eu, cel putin cred ca am de castigat urmarindu-va.mi se pare interesant si bun de stiut cum privesc altii problema, cum iubesti,de exemplu dupa 15 ani de mariaj , cum ierti si altele. Nu ne cunoastem personal unii cu altii. nu vad de ce nu am lua postarile diferitilor ca atare, fara sa ne simtim direct vizati.Bun, un barbat si-a permis sa afirme ca aproba ideea cum ca o femeie trebuie sa fie gospodina si sa-l multumeasca sexual. nu imi spune mie personal asta, nu am de ce sa ma simt lezata. nu m-a invitat in patul personal ca sa ma testeze,de ce sa ma apuc eu sa pozez in aparatoarea tuturor femeilor si sa ridic securea? eventual spun scurt "mie nu mi-ar place sa ma priveasca barbatu asa" sau si mai bine, il intreb pe sotul din dotare "mai, tu ma consideri gospodina si c... in pat?" s-ar putea sa am surpiza sa sa spuna ca da. s-ar putea sa pun botik si el sa-mi raspunda "dar ce vrei sa-ti spun ca nu sti sa fi gospodina si esti pe dinafara in dormitor cand de fapt le faci bine pe ambele?" Bun Ymcar (putea fi altul) a spun ineptia. in loc sa-l sugrum, pot sa il pun sa dea explicatii. si, mai important, sa-i apreciez sinceritatea. prefer sa aud acest adevar din gura unui domn si sa ma comport cum cred de cuviinta,adik sa stau sau sa plec din viata si din patul lui decat sa urle ca apreciaza femeia pentru discutiile filosofice interminabile si pentru numarul de neologisme/ per fraza si totusi sa se gandeasca cum poate sa ma plimbe prin asternut. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine
[quote]Initial creeata de flaviutza pe de alta parte domnii uita ca totusi, ca stau de vorba cu noi,femeile. si ca noi, de regula, preferam adevarul, insa imbracat frumos. daca ni se spune "draga,ai luat 10 kile anul asta,nu mai esti atat de apetisanta" inseamna ca nu ne mai iubeste.in schimb, daca suna asa "pui mic, am observat ca gafai cand urci scarile, ia hai sa mergem impreuna la sala sa slabim" inseamna ca ne iubeste mai mult ca oricand Pina la urma ideea este ca m-am ingrasat si daca ar gindi ca nu mai sint apetisanta si doar mi-ar spune ca se gindeste la sanatatea mea rezultatul final este acelasi...draga mea esti grasa...asta ma defineste?
Poate iar generalizez si bag pe toate in aceeasi oala, insa tind sa cred ca ocolim uneori niste adevaruri ,le negam si cautam explicatii in alta parte. Bun nu ne defineste faptul ca sunt grasa/slaba, gospodina sau amanta perfecta..ce ne mai defineste totusi ca le eliminam pe rand pe alea care nu ne convin? situatie pur ipotetica. aia expusa. ai acumulat ,dupa sarcina sau nu ,15 kile. logic, gandesti ca nu sta iubirea lui in asta si "ma iubeste pentru ceea ce sunt ,nu pentru corpul meu" (ah, cat ne place fraza asta..si cat o apreciem iesita din gura sau condeiul unui domn...) . normal ca ne iubeste si asa, insa asta nu-l impiedica sa simta mai putina dorinta, sa ne gaseasca mai putin atragatoare fizic. si une nu mai e dorinta aia carnala intensa, sentimentul de a sari acum pe ea si a nu mai astepta pana acasa, s-ar putea sa dispara si dorinta de a o multumi ,mangaierile tandre . si uite asa ne plangem ca nu isi mai da silinta si totul pare mecanic si domnul e egoist si indreptat doar spre propria satisfactie. cum sincer si direct recunosc ca nu mi s-ar mai parea la fel de sexy si atragatoare la el o burta de gravida in luna noua pe sub care de-abia ii mai gasesti..kestiunea in cauza. asta nu inseamna ca l-as iubi mai putin,sau ca as cauta in alta parte,pentru ca nu-i asa nu-l iubesc pentru patratelele de pe abdomen...insa cel mai probabil in dormitor s-ar simti olecuta diferenta. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
il intreb pe sotul din dotare "mai, tu ma consideri gospodina si c... in pat?" s-ar putea sa am surpiza sa sa spuna ca da. s-ar putea sa pun botik si el sa-mi raspunda "dar ce vrei sa-ti spun ca nu sti sa fi gospodina si esti pe dinafara in dormitor cand de fapt le faci bine pe ambele?"
Flaviuta, daca tu nu esti 'pe dinafara' in dormitor, inseamna ca esti o femeie normala, NU inseamna ca esti o c.....[starwars] Nu pot sa inteleg cum o femeie poate accepta cu multumire si impacare o etichetare atat de dura si lipsita de orice urma de respect, venita din partea partenerului pe care il iubeste si care, pretinde ca o iubeste. Sunt chiar atat de sarace imaginatia si vocabularul unor indragostiti, incat singura caracterizare unanim acceptata de un barbat si de o femeie, sa fie ceva de genul 'c---o, ce bine ma simt cu tine'? [alcool] " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...