Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O recomandare va rog.


Recommended Posts

Nu stiu ce s-a intimplat cu voi dar pare foarte ciudat faptul ca o mama in aceeasi casa cu copilul ei nu se ocupa de acesta.Mai insista,poate totusi gasiti o cale prin care sa puteti comunica eficient,in avantajul copilului si al vostru,bineinteles.Faptul ca aveti un copil impreuna nu este intimplator,probabil au existat sentimente profunde la baza unei astfel de decizii care in esenta nu dispar peste noapte,oricare ar fi aparentele.Ce s-a intimplat cu sotia ta?De ce singur in cresterea copilului?Este prea tinara?De fapt nu si-a dorit copilul?A acceptat sa il aiba fortuita de o situatie anume ori poate de tine?A dezamagit-o ceva?Cineva?Mai incearca totusi sa te apropii de ea,sa stati de vorba.Aveti suflete.Si copilul are unul.Mai insista tu.Nu se poate sa nu poti.Daca te-ai ocupat 80% de cresterea copilului cu siguranta stii ce inseamna sa iubesti,ce inseamna sa fii responsabil si atunci fii tu cel ce se mai straduieste o data.Poate va veti apropia si cu blindete,cu rabdare va veti cunoaste iarasi asa cum sinteti cu adevarat si veti reusi sa relansati relatia voastra,totul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai ca am mai citit din mesajele anterioare si mai m-am lamurit putin.Totusi,fii blind cu ea.Incearca sa afli de unde comoditatea.Chiar e din fire ori...Poate are o problema de care tu nu stii.E greu mai ales cind esti obosit si stresat de grija unui copilas,totusi...Multa intelepciune sa ai.Este ceea ce imi doresc si pentru mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andries
Mda, naspa. Vezi ca daca obtine copilul prin hotarare definitiva, mi se pare ca poate sa si plece cu ea din tara bine mersi fara acordul tau. pe contract(e). Stiu mame care erau in fault mult mai rau si au obtinut copilul in instanta. Doar pentru ca "sa nu il lase lui". Andries
aici sa stii ca ai dreptate.o vrea cu orice pret.chiar imi propusese ca o ia cu ea in anglia.s-a suparat pe mine cand i-am zis ca daca vrea fata atunci mavrea si pe mine.ca singura nu poate avea grija de ea,ca eu stiu prin ce am trecut un an singur si tot am avut ceva sprijin. voi incerca in cel mai rau caz \sa obtin custodie comuna. espiritu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fura-l si spune-i ca mama a murit de rautate si lene... Baremi sti ca faci o treaba... Apropos, te-ai gindit ce bine ii faci copilului rupindu-l de maica-sa care chiar daca a fost 1 an in Alglia, exista totusi ca mama. Nu am auzit femei care sa divorteze cind pleaca sotu' in strainatate cu contract, sau ca nu se ocupa de copil. Sau numa' sotii pot sa se ocupe de cariera si sotia sa stea cu ale casei. Cind e invers e motiv de divort. Copilul plinge cind il duce ma'sa la gradi ca i-ai bagat tu in cap probabil timpenii. Sau tu o vorbesti pe mama de bine, ii faci copilului o imagine frumoasa de ma'sa, asa cum are orice copil nevoie, dar copilul tot zbiara ca din gura de sarpe cind isi vede mama lenesa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 cazuri in care poti obtine tu custodia: 1. Ea renunta de buna voie la custodie - (am inteles ca varianta asta iese din discutie) 2. Dovedesti ca fetitza este in pericol daca se incredinteaza custodia mamei.(s-au mai dat ceva exemple mai sus) Eu inteleg foarte bine ce spui, ca te-ai ocupat mai mult tu de copil decat sotia ta. Insa acesta nu este un argument valabil in proces. Si acolo se judeca pe baza unor legi, nu sentimente. Inainte de a trece la discutii referitoare la divort, plateste o consultatie la un avocat, care poate sa te lamureasca exact ce trebuie sa faci. Probabil ca solutia pentru tine este sa aveti un divort cu acordul partilor, desfasurat intr-un mod amiabil (poate nici nu ar trebui sa deschizi acolo subiectul legat de dreptul tau de vizita - o poti face, legal, oricand ulterior daca nu va intelegeti cu privire la asta) - si sa stabilesti impreuna cu sotia ta ca fetitza sa fie crescuta in mod egal de voi doi. Depinde foarte mult de cum vei pune tu problema. Trebuie sa insisti pe ideea ca indiferent de motivele din care parintii divorteaza, amandoi vor binele copilului si ca legatura intre parinti, din aceasta cauza, este pe viata. Si ca daca o sa incepeti sa va certati aiurea si sa improscati cu noroi unul asupra altuia nu rezolvati nimic, iar copilului ii dauneaza. Incearca sa dai la o parte toate sentimentele negative ce te anima atunci cand vorbesti cu sotia ta. Amandoi aveti nevoie sa va intelegeti unul cu altul pe viitor, nu in calitate de soti ci in calitate de parinti ai aceluiasi copil. Eu am trecut printr-un divort - asa ca nu vorbesc din carti. Iti urez mult succes, sa terminati repede, sa ajungeti la o relatie stabila si civilizata si sa-ti fie bine! Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

espiritu, poate ca inainte de a intenta divortul ar trebui sa tii un jurnal zilnic in care sa documentezi activitatile tale legate de copil, in comparatie cu cele ale sotiei tale. Apoi, poate n-ar fi rau sa instalezi si camere video prin casa, ca sa ai dovezi la tribunal. Nu de alta, dar altfel vei iesi invins din lupta cu prostia si orbirea fanatica a acelor cratitase care o tin pe-a lor cu cruciada "mama e sfanta si inatacabila caconstitutia". [consti] Eu iti doresc, indiferent de evolutia lucrurilor, sa ai puterea sa-i oferi in continuare copilului tau iubire si echilibru sufletesc. De altceva (de ex. o mama doar cu numele) nu are nevoie nici un copil. Off-topic: J G, [flo] si [pup]
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ************************************************ Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...