Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O recomandare va rog.


Recommended Posts

Realitatea este ca probabilitatea sa o pierzi cu legile din Romania este aproape de 100%.Asta inseamna ca trebuie sa schimbi tactica! Incearca sa o tolerezi pe sotia ta in calitatea ei de mama a copilului,cu toate defectele care le enumeri,deoarece cheltui in primul rind inutil energie si, faceti fata sa sufere suplimentar.O relatie de bun simt intre voi ar linisti-o.Copiii sufera de regula enorm si fara conditii de stres accentuate.Vreau sa spun ca si daca disimulati,tensiunea din atmosfera exista. Ea nu vrea sa renunte ca este la ambitie?Faptul ca nu se "implica" nu inseamna neaparat ca nu o iubeste.Asta e natura ei,poate!?! Cu discutii civilizate si mai ales sincere, explica-i ca tu ai mai mult timp sa i te dedici si trebuie sa ia in considerare ce e mai bine pentru fetita.Daca incepi sa dicutati prin avocati , nu mai e loc de discutii afectiv emotionale,pentru ca ea va crede ca esti sfatuit sa joci teatru.Trebuie sa o asiguri ca poate veni sa o ia oricind,sa-si petreaca timpul impreuna,vacante,etc. Orice avocat care o sa te asigure ca ai sanse mari, vrea sa-ti ia banii. Iti doresc succes deoarece simpatizez tatii care nu pot trai fara copilul lor.Bafta! dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by espiritu
quote:
Originally posted by Elise
Anca, "omul" cere un avocat BUN care sa il ajute sa i se incredinteze copilul in defavoarea consoartei si acest lucru nu pare posibil. So, daca omul cere un cal maro, io zic sa ai ingaduintza si sa ne permiti sa ne minunam. [:D] Tot parerea mea. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
am nevoie de un avocat bun care sa cantareasca sansele si sa imi spuna calea cea mai buna.copilul il vreau fiindca eu m-am ocupat de ea. ce este asa greu de inteles?Miau-Miau cred ca stai rau la capitolul limba romana daca tot ii dai zor cu stricnine&shit. am luat in calcul si varianta "tata de duminica" si varianta custodie comuna si varianta custodie totala sau cum ii zice.dar degeaba imi dau eu cu presupusul daca nu vorbesc cu un avocat. espiritu
Si fostul meu sot ar cere custodia copiiilor, pt. ca s-a ocupat de copii in timp ce eu mergeam la serviciu sa castig banii, pe care el sa-i cheltuie cu 4 maini in timp ce eu ii castigam cu 2, si daca n-am fost cuminte mi-a tras si citeva peste ochi, ca eu sunt sotia rea care pleaca de acasa (la munca), si mama rea care are grija de copii doar cind vine acasa de la munca, si face menajul noaptea cind copiii dorm si plateste o fata au-pair ca domnul sa poata sta la calculator, etc. Parerea mea e ca nu stie nimeni ce e in interiorul unui cuplu, decit cei doi, si ca e gresit sa fie judecata o parte, numai in baza celor spuse de cealalta parte. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dulcetica
Realitatea este ca probabilitatea sa o pierzi cu legile din Romania este aproape de 100%.Asta inseamna ca trebuie sa schimbi tactica! Incearca sa o tolerezi pe sotia ta in calitatea ei de mama a copilului,cu toate defectele care le enumeri,deoarece cheltui in primul rind inutil energie si, faceti fata sa sufere suplimentar.O relatie de bun simt intre voi ar linisti-o.Copiii sufera de regula enorm si fara conditii de stres accentuate.Vreau sa spun ca si daca disimulati,tensiunea din atmosfera exista. Ea nu vrea sa renunte ca este la ambitie?Faptul ca nu se "implica" nu inseamna neaparat ca nu o iubeste.Asta e natura ei,poate!?! Cu discutii civilizate si mai ales sincere, explica-i ca tu ai mai mult timp sa i te dedici si trebuie sa ia in considerare ce e mai bine pentru fetita.Daca incepi sa dicutati prin avocati , nu mai e loc de discutii afectiv emotionale,pentru ca ea va crede ca esti sfatuit sa joci teatru.Trebuie sa o asiguri ca poate veni sa o ia oricind,sa-si petreaca timpul impreuna,vacante,etc. Orice avocat care o sa te asigure ca ai sanse mari, vrea sa-ti ia banii. Iti doresc succes deoarece simpatizez tatii care nu pot trai fara copilul lor.Bafta! dulcetica
nici nu am zis ca nu o iubeste.o iubeste dar are un stil tare ciudat. acum ceva in afara topicului : daca ar fi fost o femeie in locul meu ati fi fost mult mai ferme in ai zice sa ia decizia despartirii.nu contestati ca va citesc suficient [:D]. espiritu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Loma
espritu vrei un avocat, uite iti dau eu un PM. Vreau sa precizez un aspect copilul daca se incredinteaza prin instanta unui parinte, cel caruia i s-a incredintat nu il poate scoate in afara tarii fara acordul (la notariat) al parintelui caruia nu i s-a incredintat.
Este cat se poate de fals. Conform noii legislatii, daca ai o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de incredintare a copilului, nu mai ai nevoie de nimic pe lumea asta (in speta de vreo declaratie al celuilalt parinte la notariat). Testata pe piele proprie.. [:D] Mai multe detalii pe site-ul www.politiadefrontiera.ro MissParker, oamenii si-au mai dat cu parerea pe-aici pentru ca multi au trecut prin ce zice Espritu si au vrut sincer sa-l ajute sa inteleaga riscurile. Desi poate ca mesajul tau nu merita raspuns. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

unii considera chiar ca te enerveaza sa stai cu propriul copil daca ii trimiti pe ei afara cu copilul in parc in timp ce tu faci curat in casa. Ca ar vrea si ei saracii sa stea la meci. Ei oricum nu fac curat, dar ar vrea sa nu mearga nici cu cupilul in timpul asta. Si din situatia asta ii duce vorba ca e mama rea. Evident, nu e cazul lui espiritu. In cazul lui e cu totul si cu totul altfel. Plus ca espiritu e foarte bun la romana. espiritu' de vitriol auzisi, maica? Amenint-o ca ii iei copilul si-i arunci si vitriol in fata sa se linisteasca cu contractele astea din Anglia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@Yasmine situatia ta nu are nici ceva mai vaga asemanare cu situatia mea.te rog nu imi pune in carca fapte pe care sotul tau le face.si eu muncesc si castig,plecarea ei in anglia a fost o ambitie personala nicidecum un sacrificiu pt familie.faptul ca puteam merge si eu in anglia langa ea,implicit si fetita ar fi fost un atu mare.dar a refuzat. asa ca Yasmine pana nu ma vei cunoste cine sunt si ce fac te rog nu ma asemui cu tot felul de balarii de oameni. espiritu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

/quote] nici nu am zis ca nu o iubeste.o iubeste dar are un stil tare ciudat. acum ceva in afara topicului : daca ar fi fost o femeie in locul meu ati fi fost mult mai ferme in ai zice sa ia decizia despartirii.nu contestati ca va citesc suficient [:D]. espiritu [/quote] Hi,hi ,probabil a-i citit si subiectul cu o femeie divortata cu un copil= ciumata,pe cind un barbat divortat cu un copil...ce barbat adevarat![:D] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Espritu, poate te ajuta si exemplul urmator. Necasatoriti, cu un copil. Ea pleaca de acasa cand copilul avea 1 an. El il creste singur (ajutat de mama lui - deci de bunica paterna)- pana la 6 ani. La 6 ani mama se intoarce. La inceput - vizite mai rare, apoi mai dese - au culminat cu solicitarea mutarii copilului la domiciliul ei. Lucru intamplat in fapt inainte de a da copilul la scoala (7ani). El a fost negru de furie, disperare, neputinta. a crescut copilul absolut singur 5 ani. A intrebat o gramada de avocati...acelasi raspuns. Care ti l-am redat si eu mai sus. Este vorba de sotul cumnatei mele (el s-a recasatorit). Intre timp s-a obisnuit cu ideea, acum il vede regulat, il ia regulat...cam atat...dar 1 an a fost pamantiu de suparare. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Espritu daca mama vrea copilul cu orice pret inseamna ca o iubeste enorm. Daca fetita plange cand pleaca mama dupa ce o duce la gradi inseamna ca si ea o iubeste pe mami si sufera cand ea pleaca. Deci mai ales ca asa cum spuneai nu exista neglijenta si motiv de decazut din drepturi crede-ma ca daca vrei cu adevarat binele copilului tau nu-l desparti de cea care i-a dat viata. Te rog eu mult, gandeste-te intai de toate la copil si apoi la voi. Nu implica copilul in vendeta voastra, invata sa colaborezi cu mama sa faceti ce-i mai bine pentru copil. Luna [gravi]24 sapt+[fetita] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]Adelise Raluca[/url] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036"]Cosmin[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...