Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat ......adoptie(18)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor am si eu o rugaminte. Am vorbit azi cu asistenta noastra la telefon si a zis ca daca tot e frumos afara si e si psiholoaga la serviciu sa mergem sa o vada pe fata. Nu mi-a zis o zi anume, daca nu o sunam noi probabil nici nu ne chema. Dar daca tot s-a pus problema cred ca mergem maine (sa scap de stres ca eu sunt oricum stresata din nastere si bolnava cu capul). Asa ca va rog si eu sa linistiti o mama nebuna si care ati facut evaluare sa imi spuneti si mie cum decurge, ce o pune sa faca (la varsta de 1 an) si daca am sau nu de ce sa ma tem. Va pupic!
Cristina si [copil] Alexandra (30.09.2004)
[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto][/url]
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI VICTOR! Sa fii fericit ,sanatos si sa-ti iubesti parintii. Aissa stai linistita ca nu e o evaluare propriu zisa.La noi a vrut asistenta sa vada copilul , sa vada daca e bine ingrijit daca nu e maltratat daca are tot ce e nevoie daca e curat si bine hranit etc.Nu cred ca o sa o puna sa fac ceva anume si nuci nu e cazul sa te ingrijorezi ca ai o fata super. [url="http://community.webshots.com/user/ubi19"]Familia mea[/url] [url="http://community.webshots.com/user/razvan2004"]Razvan[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valiburu nu ai dreptul la alocatie decat dupa ce copilul iti poarta numele. Noi am depus dosarul a doua zi dupa ce i-am schimbat certificatul (copie dupa certificat si dupa hotararea judecatoreasca) undeva la primarie. Si ne-a venit azi pentru prima data, din urma, camm de prin martie de cand am terminat cele 3 luni de incredintare, asa cum si stiam. Deci numai dupa avizul favorabil dat de comisie pentru adoptie, dupa terminarea perioadei de 3 luni am intrat in drepturi cu alocatia. Asi multumesc mult si tie pentru incurajari. Nu sunt ingrijorata, dar am emotii. V-am zis, cred ca e ceva informal pentru ca sotul meu a intrebat-o cand vine pe la noi si dansa a zis ca mai bine sa profitam de vremea buna si sa mergem noi pe acolo. Am vorbit si o sa mergem in jur de ora 9 si chestia e ca fata mea e cam maraita pe la ora aia (cand de regula mergem in parc si doarme) si are si obiceiul cand e in public sa fie foarte serioasa, nu vrea sa vorbeasca, sa faca "pa" sau "bravo" sau sa danseze, lucruri pe care le face mereu acasa. Dar sper sa iasa bine. Oricum, azi mi-a zis pentru a doua oara ma-ma, de fapt cred ca ma striga pentru ca nu vroia sa doarma si dadea drumul la carusel la muzica si bolborosea pe limba ei. DIn greseala cred ca i-a iesit "porumbelul" si nu a mai vrut sa repete. Rade de mine cat ma rog de ea! Sa imi tineti pumnii!
Cristina si [copil] Alexandra (30.09.2004)
[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto][/url]
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand La multi ani, Victoras! Sa cresti mare si frumos si sa aduci doar bucurii parintilor tai ! Cristina, te contrazic cu alocatia. Noi am depus dosarul din prima luna la primarie. Trebuie depusa hotararea de incredintare, cretificatul copilului si parca o copie dupa buletinul parintelui care va incasa alocatia, precum si o cerere pe care o completezi pe loc. In hotararea noastra de incredintare chiar scrie ca se stopeza plata catre institutia care a avut in ingrijire copilul si se transfera drepturile catre persoanele care au in ingrijire copilul prin incredintare. Cam asa ceva scria pe hotarare. In ceea ce priveste evaluarea de care vorbesti nu ai de ce te teme, este de fapt un dialog intre tine si psiholog care te intreaba daca vorbeste, daca merge, daca manaca... si altele. In acelasi timp o observa pe fata sa vada cum reactioneaza cand o strigi, cand ii vorbesti. Deci e mai mult ca o intalnire cu prietenele. Eu cand am fost la evaluarea finala cu Otilia nu ma mai opream din vorbit asa cum fac atunci cand vorbesc despre copilul meu. A fost o faza haioasa. La un moment dat ma intreaba psiholoaga daca Otilia stie si poate sa se urce pe un scaun. I-am raspuns ca nu stiu pentru ca nu i-am dat voie de frica sa nu cada si sa se loveasca. Intre timp Otilia a gasit acolo un scaunel din acela de plastic pentru copii si a inceput sa se joace iar in secunda urmatoarea era in picioare pe scaunel si striga cu mainile in sus "MAE" adica ea e fetita mare. I-am spus psiholoagei ca Otilia ia raspuns singura la intrebare. Bineinteles ca i-am cumparat si eu un scaunel, pe care acum il tinem ascuns deaorece a cazut de pe el.[bang][:D] Sper ca te-am mai linistit! carmen [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos"]Otilia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valiburu dosarul noi l-am depus la primarie, este un birou pentru asistenta sociala. Daca nu ma insel tu ai copilul in plasament si nu incredintat in vederea adoptiei, asa ca ai avea dreptul si la o alocatie suplimentara. Legea 272/2004 "ART. 119 (1) Pentru fiecare copil fata de care s-a luat masura plasamentului se acorda o alocatie lunara de plasament, in cuantum de 780.000 lei, care se indexeaza prin hotarare a Guvernului. De aceasta alocatie beneficiaza si copilul pentru care a fost instituita tutela, in conditiile legii.*) (2) Alocatia se plateste persoanei sau reprezentantului familiei care a luat in plasament copilul sau tutorelui. (3) Alocatia de plasament se suporta de la bugetul de stat prin bugetul Ministerului Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei. ----------------- *) Incepand cu data de 1 ianuarie 2005, cuantumul lunar al alocatiei de plasament se stabileste la 780.000 lei, conform HOTARARII GUVERNULUI nr. 2.393 din 21 decembrie 2004, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 1.270 din 29 decembrie 2004." Stiu ca la un moment dat a mai fost o discutie cu privire la aceasta alocatie. Merita sa intrebi pentru ca este dreptul copilului. In speranta ca am fost de folos. carmen [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos"]Otilia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...