Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat ......adoptie(18)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu ma supar ca ma contraziceti, Doamne fereste! Incepem iar discutii despre bani si stiu persoane care sunt deranjate de asta. Nu stiu ce sa zic, si eu ma asteptam ca de cand e copilul la mine sa beneficiez de mareata suma de 200.000 lei/luna. Dar asa ne-a zis la momentul respectiv asistenta ca o sa ni se dea din urma cam de prin martie-aprilie (noi am avut comisie dupa cele 3 luni fix pe 18 aprilie). Asa cum am zis, a 2-a zi dupa ce am schimbat certificatul am depus (nu eu personal) dosarul la primarie. Azi am primit 907.000 lei, iar pe talon scrie 07.05. Deci inteleg ca este pe lunile iulie, iunie, mai, aprilie si o parte din martie, asa cum ma asteptam. Nu stiu ce ziceti voi, la mine pe hotararea de incredintare nu scrie nimic de sistare alocatie, eu pe Ale am luat-o din maternitate, probabil statul e mai bogat cu banii care nu i-au dat fetei si asta e. E iar vorba mai mult ca sigur de diferentele pe care le-am observat toate intre judete si sectoare. Cat despre intalnirea de maine...Carmen cat avea Otilia cand ai fost cu ea? A mea nu se suie pe scaun, abia a invatat sa se dea jos de pe canapea (daca o punem pe burta), nu sta inca singura in picioare, doar merge in 4 labe, se pune in fund din aceeasi pozitie si se ridica de ce apuca. Sper sa fim ok.
Cristina si [copil] Alexandra (30.09.2004)
[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto][/url]
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V-am intrebat de alocatia de la stat de 200000lei pt ca au venit in vizita sa-l vada pe copil asistenta sociala si psilogul. Printre altele ne-a intrebat daca am primit alocatia de plasament (nu, desi au trecut 2 luni jum.), alocatia de stat (pt care cica tb sa facem dosar sa o primim!!!) si pt Cic (pe care desi au trecut 2 luni si jum nu am primit decat pe o luna). Au ramas uimiti si au spus ca in baza adeverintei de plasament tb sa primesc toti banii, dar pe semne ca statul nu vrea sa plateasca chiar toate datoriile sau o fi alte chestii la mijloc. Dar ma duc maine sa ma interesez pt ca ar fi pacat sa pierd chiar asa!Nu pt bani am luat copilul dar totusi sunt niste drepturi ca si pt un copil nou-nascut si le meritam!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi ca tot veni vorba a fost cam asa: pentru alocatia de 200000 ni sa spus ca nu avem dreptul decat atunci cand copilul va fi pe numele nostru. iar pentru cea de 780000 am facut cerere si am depus copie dupa hotarare si certificat de nastere. dupa o luna de zile ne-au venit banii (si din urma in functie de cand ai hotararea)iar de atunci ne vin lunar. am inteles eu, pana terminam adoptia. [pup] Lorelei si [url="http://photos.yahoo.com/eduardfritz"]ROBERT[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, m-ati facut sa ma intreb daca nu trebuie sa-mi schimb ochelarii! Dar nu, erau doar lacrimi de bucurie, neincrezatoare, ca totusi insemnam ceva, noi si mai ales Victor, pentru cativa oameni pe care nici nu-i cunosc macar pe toti, dar care si-au pierdut putin timp si au pus ceva suflet in urari pentru un baitel ocrotit de Dumnezeu si inzestrat cu puterea de a aduce fericire celor din jurul lui. Printre care ne numaram si noi, parintii lui, nestiutori si zilnic uimiti de cate ceva nou la el. Suntem cu adevarat binecuvantati ca avem un baietel sanatos (chiar daca azi a tot avut febra de 39 de grade, in general e foarte sanatos), frumusel, vorbaret si bataios. Are multa ambitie copilul asta, nu se lasa deloc cand vrea ceva, se zbate, nu prea cere ajutor, dar se zbate sa faca ceea ce isi doreste. Ii doresc sa reuseasca intotdeauna sa faca toate lucrurile bune pe care si le doreste, chiar daca noi nu-l vom putea ajuta intotdeauna. Astfel sper sa am un baiat descurcaret si razbatator prin viata, asa cum a facut si pana acum, chiar daca fara sa stie :) As avea multe sa va povestesc (poze inca nu...), ca orice mama as putea sa vorbesc la nesfarsit despre copilul meu, sper sa ma mai eliberez din treburi si sa am timp sa scriu aici, o fac cu drag, mai ales daca ma incurajati putin [;)] Va multumim pt urari, va dorim si voua sa aveti multe reusite, indiferent in ce faza a "avutului" copilului sunteti [flo]! Aaaaaa!!! Te rog, Cristina, modifica la noi statusul: avem hotararea DEFINITIVA SI IREVOCABILA!!!! Va povestesc mai incolo, ca nici la faza asta nu am scapat de peripetii :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si o luam de la capat!!!
[bum][bum][bum] [s][s][s][s][s]
Azi si mandrul ROBERT, fiu de Lorelei face 1 anisor asa ca va rog din nou sa faceti o urare!
LA MULTI ANI!
Mamica ta e deja fericita (ca doar se lauda la noi zilnic cu asta...prin nick![:D]) asa ca ramane ca tu sa o ajuti sa isi pastreze starea. Sa fii sanatos, voios (frumos nu pot sa iti mai urez ca esti deja[;)]), sa cresti mare si sa ii fericesti pe ai tai parinti o viata si inca dupa aia cateva!
[s][s][s][s][s] [bum][bum][bum]
Cristina si [copil] Alexandra (30.09.2004)
[url="http://photos.yahoo.com/temiscris"][foto][/url]
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...