Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

un sfat, nimic mai mult???


Recommended Posts

Buna , Ma indrept si eu catre voi cu o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. Sunt casatorita de 3 ani cu sotul meu si avem o fetita de 1 an si 8 luni, superba. Viata noastra a fost buna cat am fost prieteni si am stat in chirii. Dar dupa ce ne-am casatorit si ne-am mutat la parintii lui a inceput calvarul. Soacra mea e o femeie dificila. Ii place sa traiasca doar pt ea si sa isi vada doar interesele personale. Ea, impreuna cu socrul meu si-au cumparat o gasroniera si s-au mutat in ideea de a ne lasa noua ap acesta impreuna cu o zestre "minunata", cumnatul si cumnata. Tin sa mentionez ca perechea sus mentionata pe langa faptul ca nu ajutau cu nimic in casa, nu isi platea partea de cheltuieli, ma batjocoreau cu varf si indesat. Cumnatul meu ma uraste pt ca nu ii suport crizele in cursul carora sparge tot ce ii cade la indemana, injura si loveste pe cine apuca. Vine baut si sare mereu la harta cu sotul meu si asist nu o data la batai intre ei in toiul noptii. Cumnata o depravata si cu asta am incheiat. Am ajuns sa ne certam pt ca au disparut bani, lucruri si mancare din casa, iar sotul meu a preferat sa taca atunci cand am fost injurata, motivand ca nu vrea alt scandal. Nu a zis nimic la tot ceea ce s-a intamplat. Am ramas insarcinata si ne doream enorm acest copil. Dar lucrurile nu s-au schimbat deloc. Cumnatul si-a pus in cap sa ma faca sa pierd copilul motivand ca el nu va suporta un plans de copil in casa. Am dus sarcina pana la sfarsit si am nascut un copil perfect sanatos. Alt capitol. Moare socrul meu si cumnatul nesuportand plansul de copil se muta in garsoniera si vine soacra cu reprosuri, cu comentarii, ce mama rea sunt si cum nu stiu sa am grija de nimic. Daca indraznesc sa spun ceva deschide usa si ma pofteste sa imi parasesc copilul si sotul ca eu sunt o venetica. Aceasta e viata de zi cu zi. De Craciun mi s-au oferit bani ca sa plec din casa si sa las copilul, iar iubitul meu sot a stat si a asistat in tacere la toata discutia. Acum soacra mea a decis ca sa vanda garsoniera si peste o luna se muta din nou acasa si cumnatul cu cumnata. Simt ca innebunesc. Am avea posibilitate sa ne ducem la ai mei intr-un alt oras, dar sotul meu nici nu vrea sa auda. Cum sa plece el, sa o lase pe mama lui. Daca o loveste cumnatul intr-o criza de betie. L-am rugat sa vb cu mama lui si sa ne ajute sa ne cumparam separat o locuinta. Ei dar ideea mea de a ma muta nu a fost buna. Banii merg catre cumnatul meu care va avea o locuinta si noi ramanem cu soacra pana acesta va deceda ( are 55 de ani). Ea nu vrea sa stea cu ala micu, dar nici nu il lasa in paragina. Nu ne lasa nici sa ne ducem in alta parte pt ca ii baga tot felul de idei in cap sotului meu. Daca noi am pleca atunci nu ar mai fi cine sa intretina casa ei iubita. Nu ar fi cine sa rezolve problemele si cine sa "ajute". M-am saturat!!! Simt ca o iau razna. L-as parasi dar fetita il adora si nu as vrea sa creasca fara tata, dar nici in situatia data nu pot trai. Sunt innebunita. Acum a ajus sotul meu sa caute nod in papura. Ca eu sunt de vina pt situatia data. Ca de ce nu vreau sa inteleg situatia. De ce nu inteleg ca acele crize facute de cumnatul meu sunt doar din cauza bauturii. Daca se sparge ceva atunci inseamna ca trebuie inlocuit de noi. Ca nu pot sa dau inca o sansa si inca una si tot asa familiei lui. L-am rugat de mii de ori sa ne mutam dar "nu se poate", el nu suporta sa plece din casa. Sincer nu mai stiu cum sa procedez. Vreau liniste si siguranta. Vreau sa stiu ca nu se leaga cineva de mine in fiecare zi, nu se baga zazanii intre noi, nu dispar lucruri, bani si pot sa imi permit sa imi pun lucrusoarele mele acolo unde imi convine si nu acolo unde imi este permis de altcineva. Monica si ingerasul ei Karola (14 sept 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

solutia e sa plecati. daca el nu vrea, pleaca singura cu fetita si daca el va iubeste pe amandoua cu adevarat, o sa vina dupa voi. daca nu va veni, inseamna ca nu va merita. nu-ti strica viata langa asemenea specimene.
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/88c5"]Vladutz[/url][pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=1b96&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/my_photos"]Bubulina[/url][pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/62de"]Maritza[/url][pis] [url="http://new.photos.yahoo.com/fram11/album/576460762322546381"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu subscriu; Gandeste-te, in primul rand la fetita ta perfecta: daca intr-una din crizele de furie (amestecata cu alcool) cumnatul in loc sa loveasca o vaza sau un bibelou iti loveste copilul? Eu zic sa itii iei copilul si sa pleci unde sunteti in siguranta; du-te la parintii tai; daca sotul vrea sa stea la fundul fratelui alcoolic, nu are decat! Dar tu nu iti pune copilul in pericol! Daca vine sotul dupa voi, bine, daca nu- sa stea sub fustele maica-sii cat o vrea! _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum iti poti creste copila intr-o asemenea casa ce seamana a ospiciu???? Un copil are nevoie de dragoste, de liniste, de stabilitate. Mediul in care o cresti mai devreme sau mai tarziu se va rasfrange asupra comportamentului ei. Explica-i sotului tau ca mica voastra familie este prioritara, ca stabilitatea pshihica a copilului vostru este esentiala iar daca el nu intelege cred ca important este ca tu sa parasesti corabia si sa-ti salvezi si copila din infernul in care traiti. Ii poti da inca o sansa sa va salvati familia dar departe de cei langa care ai trait pana acum. Exact ce spune si ramonika daca va iubeste cu adevarat va intelege ca voi sunteti familia lui si voi contati cu adevarat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ludmmyla ,FA-TI ACUM BAGAJELE SI PLEACA DE ACOLO. Gindeste-te la fetita ta. Daca lucrurile vor continua asa EA VA AVEA O COPILARIE DISTRUSA, si sint sigura ca nu vrei asta. Nu-ti trebuie nici bani, nici ajutor de la socrii, SE PARE CA IN ACEL LOC NU VA FI NICIODATA LINISTE. poate sotului tau ii pare rau de mama lui, insa RESPONSABILITATEA VOASTRA CEA MAI MARE acum este FETITA. Va doresc numai bine si multa intelepciune. Ile [mamica] si Vivian [bebic] (07.03.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca si tu te-ai gandit de mai multe ori pana acum sa-ti faci bagajele si sa pleci,asteptai poate sa vezi daca si in ochii altora asta e metoda pe care ar adopta-o.Daca acum esti intr-o casa ce seamana perfect cu un ospiciu din anii 1900 vezi sa nu stai prea mult pe ganduri si sa ajungi la balamuc pe bune. Sotul tau (scuza-ma ca ti-o spun) e foarte imatur daca pune in prim plan interesele mamei ale cumnatului&comp, inaintea celor necesare propriei familii. Inca nu i-a sunat clopotelul care sa-l anunte ca e insurat, are o nevasta si mai ales un copil propriu.Poate ca daca parasesti acea casa impreuna cu fetita o sa-i sune clopotelul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord si eu cu ce s-a spus mai inainte! solutia la aceasta nebunie e sa pleci tu cu fetita.... scuze ai sa tot gasesti,iar motivatia ca fetita nu tb sa creasca fara tata nu mai tine! si sa creasca in asa mediu e mai bine? tu trebuie sa fii cea care ia taurul de coarne si scutura pe-acolo pe toti adormitii,in frunte cu sotul tau,care asa cum zice si marcelina,nu i-a sunat nici un clopotel,el se crede la mama acasa si inca de fusta ei.... groaznic [bang] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Monica,spune-i sotului tau ca te-ai hotarat sa iei fetita si sa plecati din casa asta ,ca tu ai ajuns la capatul rabdarii si pur si simplu nu mai suporti mediul in care traiti.Daca el ar fi in locul tau ,ce ar face? Inteleg ca e greu sa iei o hotarare ,poate ca mama lui il santajeaza cu motive "specifice" ,ca vezi Doamne daca pleaca nu-i mai ramane lui casa ,ca cine o apara impotriva cumnatului tau at.cand are "crize" , si alte ... Dar sotul trebuie sa constientizeze ca voi trei sunteti o familie !!! Eu zic sa mai incerci sa -l lamuresti ,poate nu-i prea tarziu sa se trezeasca ,fetita trebuie sa traiasca intr-un mediu familial cald , si iubitor. Ina mama lui Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...