Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum poti scapa de trecut?


Recommended Posts

In primul rand salut pe toata lumea de pe aceste forum.Sunt noua aici,dar citesc cu placere ce se scrie si de multe ori chiar imi prinde bine.O sa incerc cat mai pe scurt sa va expun si povestea mea, poate exista cineva care ma poate ajuta sa scap cumva de nebunia care este in capul meu. Sunt o femeie divortata de aproximativ 10 ani,dupa o casnicie de vreo 7ani.Am ramas cu un baietel in varsta de 3 ani pe atunci,nu pot sa zic ca a fost usor,din contra a fost tare greu,dar am reusit sa trec peste suferinta datorita copilului.Deci viata mea s-a impartit in toti acesti ani intre casa,copil si serviciu.Am avut cateva experiente care nu au contat prea mult in viata mea.Dupa 10 ani am intalnit un barbat mai mare ca mine cu 8 ani,eu avand acum 40,prin intermediul unor cunostiinte.M-a placut din prima clipa el.Nu este roman,m-a invitat la el acasa,a venit si el in tara sa-mi cunoasca copilul,mi-a povestit inca de prima data ca a mai fost casatorit de doua ori,are un copil din prima casatorie dar nu locuieste cu el,mi-a aratat fotografii cu fostele sotii sau prietene,a zis ca e mai bine sa stiu inca de la inceput,mi-a zis ca a avut nenumarate aventuri,este un barbat de afaceri si umbla prin toata lumea,dar ca la varsta lui acum isi doreste o femeie de casa si crede ca eu sunt cea potrivita si vrea o relatie serioasa.Am fost de acord,acelasi lucru imi doream si eu si nu m-a deranjat absolut deloc cand am vazut toate aceste poze.Am hotarat sa ne mutam cat mai repede la el,pentru ca trebuia sa inceapa copilul scoala aici si uite asa ne-am reintregit familia.Probelemele mele au inceput aici,cat am stat in tara departe de el,nu am avut un gram de gelozie,nu m-am gandit nici macar o secunda ca m-ar putea insela,am fost foarte detasata si cred ca si el a apreciat acest lucru.Eu fiind casnica momentan,din plictiseala,am inceput sa caut prin acte,prin calculator si am mai gasit mailuri vechi inainte sa ma cunoasca pe mine,primite sau trimise de la diverse femei,poze,si tot asa,dar toate vechi,poate si de acum cativa ani.De aici au inceput certurile,mie imi face rau tot ce gasesc din trecutul lui,imi imaginez cum facea dragoste cu celelalte,cum se purta cu ele,ce cadouri le facea,pentru ca este un barbat foarte galant si atent cu femeile in general.Am fel de fel de scenarii in cap si de aici nu fac decat sa plang si sa ne certam.La un moment dat mi-a zis ca ii e si frica sa mai vina acasa sa nu ii mai arat ceva.Mi-a zis sa caut prin casa si daca mai gasesc sa arunc fara sa-i mai arat ca nu il mai interseaza,el nici nu mai stia de existenta lor.Nu intelege cum pot fi geloasa pe trecutul lui,ar intelege sa fiu acum daca mi-ar da motive,dar acum sunt absolut sigura ca nu m-a inselat de cand m-a cunoscut si pana in prezent.Cu mine se poarta foarte frumos,ma rasfata,imi cumpara tot ce vreau,nu m-a refuzat cu nimic pana acum,deci nu am ce sa-i reprosez.Problema mea este ca in momentul cand gasesc ceva din trecut nu ma pot stapani si il sun sau ii trimit mesaje rautacioase.Sunt geloasa si pe notele de plata de la restaurantele unde a mancat in trecut cu cate cineva.Nu stiu cum sa ma abtin,el m-a rugat sa numai caut nimic,sa incetez ca incet,incet ii omor dragostea si il voi pierde.Am momente cand as vrea sa fiu iar singura cum am fost atatia ani,dar stiu ca as face o mare greseala.Copilul s-a acomodat aici,tine la el si ii da drepatate lui,iar pe mine ma condamna ca nu stiu sa ma port.Pentru mine fiecare zi e un cosmar de frica sa nu mai gasesc cine stie ce si sa inceapa iar cearta.Va rog din suflet,cine a mai trecut prin aceasta urata experienta sa ma invete ce sa fac,am nevoie mai mult ca oricand de sfaturi de la cineva in situatia mea.Astept cu nerabdare si promit ca va voi tine la curent cu evolutia mea pe viitor.Pupici.
quote:

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga mea, tu iti faci singura probleme de unde nu ai. De ce te apuci sa-i cauti prin lucruri? El a fost sincer cu tine, ti-a spus care a fost viata lui inainte de a te cunoaste, nu ti-a ascuns lucrul asta, sincera sa fiu in locul lui m-ar enerva cumplit gesturile tale si gelozia ta nejustificata. Incearca sa te pui in locul lui, gandeste-te tu cum te-ai simti daca el ti-ar scoate ochii toata ziua legat de fostul sotz sau de fostii barbati din viata ta? Atata vreme cat l-ai acceptat, indiferent cum a fost trecutul lui, daca la inceput ai putut sa treci peste asta, acum ce-ti veni? Evident ca daca vei continua asa vei reusi sa distrugi complet relatia pe care o ai cu el. Incearca sa te controlezi, inceteaza sa mai cauti prin casa. Roaga-l pe el sa caute intr-o zi tot ce tine de trecutul lui si ce nu ti-ar conveni tie si sa le arunce/depoziteze undeva daca nu ai puterea sa te abtii. Concentreaza-te asupra viitorului. Si mai ales, gaseste-ti o preocupare constructiva. Tzine numai de tine. Succes!
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
[url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/"]prajituresc[/url] si [url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/"]bucataresc[/url]
Mrs. Perfect for more than 1 year
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sybille, un lucru bun este ca iti dai seama ca atitudinea asta nu-ti este de ajutor. Mai greu este, intr-adevar, sa faci ceva in sensul detasarii. Parerea mea este ca gresesti in primul rand ca scormonesti voit in tot ceea ce inseamna trecutul lui, te alimentezi singura si cum se spune, le cam cauti cu lumanarea. De aici trebuie sa incepi cu schimbarea. La ce iti foloseste sa stii cu cine, cat si pe unde a fost inainte de a te cunoaste pe tine? Atata vreme cat relatia voastra este in regula, te iubeste, te respecta, contezi pentru el, pentru ce te amarasti inutil? Eu in locul tau, as da naibii toate mailurile pozele si ce mai sunt pe acolo si mi-as indrepta atentia asupra relatiei mele cu el, asupra lui. Trebuie sa fie trist sa ai o viata care te implineste si tu sa cauti problemele cu buna stiinta. Elle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sybille nu stiu ce sa iti spun, si eu am trecut la un moment dat prin asta insa la mine gelozia se manifesta cand vorbea despre ceea ce facea el inainte cu vreo fosta dar gelozia era reciproca la noi.El nu suporta sa auda de fosti mei si eu de fostele lui.Eu poze cu fosti nu aveam deoarece avusesem un prieten inainte de el care mi le-a rupt pe toate iar la el acasa nu am gasit nici o fotografie cu vreo fosta, se mutase la un moment dat cu cineva si le-a luat acolo si le a uitat.Asa ca am hotarat sa nu mai vorbim niciodata despre trecutul nostru cu alti parteneri.Asa ca noi ne-am vindecat de gelozia asta pe trecut.Incearca sa faci curatenie in toata casa si sa arunci tot ce iti aminteste de trecutul lui iar pozele cu celelate iubite pe care le-a avut pune le intr-o cutie si nu te mai uita niciodata la ele daca iti face rau, sterge i din mailuri cu acordul lui si sper sa se rezolve totul pana la urma pentru ca gelozia asta nu face decat sa va indeparteze si lui o sa ii fie greu sa mai vina acasa deoarece el asteapta sa se relaxeze dupa o zi de munca si sa petreaca timpul ramas cu voi iar tu il astepti cu tipete si cearta. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am senzatia ca iti faci singura rau. Regula pe care eu am stabilit-o intr-o relatie este urmatoarea: nu conteaza ce-a fost ci important este ce va fi de-aici incolo. Deci, nici macar n-am intrebat vreodata ce-a fost si cum a fost iar el a respectat aceasta intelegere si chiar daca vreodata a incercat sa ma provoace, am zambit, am facut stanga-mprejur sau am schimbat discutia. Fiecare are amintirile lui si nu ii poti cere nimanui sa si le stearga din memorie. Daca poti sa respecti acest lucru, atunci iti va veni muuult mai usor sa mergi DOAR inainte! Mult succes si bucura-te cat mai mult de ceea ce ai ACUM!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea e ca poti scapa de scormoneala si de scenarii facand ceva constructiv: benevolat - in strainatate sunt atatea ONG-uri si e atat de usor sa ai acces, sa dai o mana de ajutor!! fa-ti o sera, pregateste-te si participa la concursuri fa un curs, 3. 5. 10 - nu conteaza in ce domeniu; poti alege sa inveti sa pictezi, sa "construiesti" chestii haioase, danseaza, inoata, plimba-te, citeste, etc; fa un curs de fotografie, "vizualizeaza" si cauta natura, oameni, pasari, etc - nu sertare, foste si scenarii poti face un curs "reintegrare" profesionala, etc, etc ia-ti un job, fa ceva constructiv chiar daca pt moment ti-e f cald si bine, nu se stie niciodata... ocupa-te de baiatul tau, petrece timpul cu el in loc sa-l petreci prin sertare; pana nu e prea tarziu....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gindeste-te ca fiecare om are trecutul lui: si tu ai un trecut, si nu stiu cum te-ai simti sa vina dl. cu pata pusa acasa si sa inceapa ditamai scandalul pentru ca acu' 10 ani ai avut tupeul sa convietuiesti cu un alt barbat - care, irelevant, iti era, la momentul respectiv, sotz.... Ti s-ar parea normal? L-ai intelege? Si ce ai face in sensul asta? Ce ai putea sa faci? In general, o discutie trebuie sa aiba un scop. Sa-i spui care e situatia si ce vrei de la bietul om. De aici, poti sa te certi cit vrei - dar stii ce vrei sa obtii. Tu ce vrei sa obtii? Sa schimbi ce a fost in 1900 toamna? Nu poti. Altceva mai vrei? Daca nu, inchide subiectul cu el. E inutil sa-l mai dezvolti. Il bati la cap degeaba. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, e greu sa dai sfaturi cand nu stii toate amanuntele, de ex de ce ai divortat tu, de ce a divortat el de 2 ori etc. Daca e sa ne amuzam putin pot spune ca ai un sistem distructiv foarte bine dezvoltat, tu stii cel mai bine cum sa te faci sa suferi[:D]. Se pare ca cei 10 ani de singuratate nu ti-au fost un sfetnic bun... L-ai cunoscut, l-ai acceptat, te-ai indragostit de el...acum ai vrea sa-i schimbi trecutul desi in mod cert experientele anterioare l-au format devenind un barbat galant ce a stiut sa te cucereasca. Intr-adevar cum ti-a mai sugerat si altcineva, trebuie sa-ti gasesti o preocupare in viata, alta decat sa-l sufoci[:D], pt ca altfel chiar tu o sa-i oferi motive sa-si reia vechiul stil de viata. Tu trebuie sa-i oferi siguranta si stabilitate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Sybille De aici au inceput certurile,mie imi face rau tot ce gasesc din trecutul lui,imi imaginez cum facea dragoste cu celelalte,cum se purta cu ele,ce cadouri le facea,pentru ca este un barbat foarte galant si atent cu femeile in general.
Asta pentru ca sinceritatea lui, pe care vad ca unii o apreciaza, este total deplasata, dupa mine. Poate nu toti, dar sunt oameni (ca tine, dar si ca mine) cu o imaginatie bogata, care nu au nevoie de subiecte in acest domeniu. Nu gasesc tampenie mai mare decat a povesti nevestei mele, cu poze si amanunte, ce viata am dus eu inainte de a ne cunoaste. Personal, nu suflu o vorba despre viata mea amoroasa (si nu numai) pe care am avut-o, indiferent cat sunt tras de limba. Si nici nu gust vreo amintire a nevestei, chiar daca o face pentru a-mi sublinia mie vreun avantaj. Ce a fost, a fost. Si nu ma intereseaza. De asemenea, am avut grija ca orice urma a trecutului meu, care ar putea aduce vreo umbra in relatia mea cu Tora, sa dispara, desi nu mi s-a cerut asta. Totusi, de ce as pastra facturile de la carciumile unde ma distram cu cine stie cine? Ce tampenie! Pe fostul sot al Torei il vad periodic (mai vine dupa Teodora); si ea mi-a cunoscut fosta sotie, prin forta imprejurarilor. Este suficient. Chiar prea mult. Sybille, explica-i partenerului tau ca ai toata increderea in el ca nu te minte, dar roaga-l sa te crute de sinceritatea lui in acest domeniu. Iar tu, incearca sa alungi gandurile negre si, cu timpul, durerea se va atenua. Nu-ti strica viata... [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Sybille
Sunt o femeie divortata de aproximativ 10 ani,dupa o casnicie de vreo 7ani.Am ramas cu un baietel in varsta de 3 ani pe atunci,nu pot sa zic ca a fost usor,din contra a fost tare greu,dar am reusit sa trec peste suferinta datorita copilului.Deci viata mea s-a impartit in toti acesti ani intre casa,copil si serviciu.Am avut cateva experiente care nu au contat prea mult in viata mea.Dupa 10 ani am intalnit un barbat mai mare ca mine cu 8 ani,eu avand acum 40,.
quote:


Tu esti sigura ca ai 40 de ani??? Dupa cum te descrii, nu as fi spus ca ai mai mult de 16 - 17 ani. Si de ce scormonesti in actele si lucrurile sotului?? Daca el te-ar scormoni in geanata ti s-ar parea normal?? Si daca ti-ar reprosa ca acum "tz" ani in urma ai avut un barbat cu care ai intretinut relatii sexuale si ai si un copil cu el, ar fi bine?? Sunt convinsa ca ai o gramada de timp liber, te plictisesti si te apuci de cotrobait...o buna ocupatie ca sa iti strici relatia asctuala. Succes. [mamica]Saphir, [bonjovi] Amos , [fetita] Ailish si [bebic] Dean [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...