Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum poti scapa de trecut?


Recommended Posts

Are ceva dreptate Rufus, insa pe de alta parte, asa-i pe aici, mai relaxata lumea cu privire la trecut. Niste poze din trecut uitate printr-un album , ori in comp sunt in ordine. Doi oameni maturi de 40 si 48 de ani inteleg experienta de viata altfel. Doar la 20 de ani facem bucati toate pozele din trecutul partenerului. Ok, pastrarea notelor de plata de acum nshpe ani..mi se pare usor ridicola. Dar in fine, fiecare cu pasarica lui pe creier. Eu una cred ca doamna noastra de fatza are nevoie de o activitate. De un job, de ceva. Nu conteaza cit de gentil e el, ea tot tre sa aiba un job, chiar daca e la un ONG, chiar daca e un job de 4 ore pe zi, asa ca un hobby. La un zoo parc, la un shop/ gradini de plante flori, ceva tot se gaseste. Prea multa focusare pe partener duce la chestii extreme. Ori iubire sufocanta, ori gelozie exagerata, ori o femeie nesigura pe ea..Nu stiu, o femeie ar trebui sa aiba centrul de greutate in propriile picioare, in ceea ce face ea. Si apoi cind e iubire totul vine de la sine, cu bune si rele. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Rufus - mare dreptate ai! Asa-i de bine cand NU stii NIMIC... sau f putzin (strictul necesar)! Eu am avut 35 de ani si sotzul 45 de ani cand ne-am casatorit... Nu l-am intrebat niciodata nimic despre trecut (i-am cunoscut fiul din prima casatorie... care acum are 23 de ani) dar habar nu am cum arata fosta nevasta sau... alte foste... Eu niciodata n-am pastrat NIMIC de la fosti prieteni - nici cadouri si nici poze. Cand ne-am despartzit - am aruncat absolutul tot ce tzinea de acea pers... Un capitol din viatza se inchide si in fatza am doar viatza mea actuala cu sotzul meu... si ATAT. Restul e... a-tzi bate singur cuie in talpi... Sybille - daca nu "ingropi" trecutul definitiv si irevocabil - TE DISTRUGI SI DISTRGI si casatoria pe care o ai... Multa bafta! Lorelai [url="http://home-and-garden.webshots.com/album/561529789jnWJQd"] Lacrimi de Toamna [/url], [url="http://picasaweb.google.com/lorelaim/MidNov2007AroundTheHouse"]Iarna pe ulitza...[/url], [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Albume foto pe Webshots[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru ca ati avut rabdare sa cititi povestea mea.Cred ca din lipa de ocupatie mi se intampla asta.De cateva zile vreau sa va spun ca nu am mai intrat in biroul lui,nu mai fac curat acolo,incerc sa imi alung din minte orice tine de trecutul lui.Ca sa lamuresc pe unii dintre voi in legatura cu notele de plata pastrate,sunt puse undeva intr-o cutie,acolo vad ca pune absolut toate notele de plata,indiferent ce cumpara,le pastreaza,nu stiu daca ii sunt necesare sau nu,probabil ca asa este invatat.De ce a fost in trecutul lui mi-a povestit o singura data,dar fara lux de amanunte,sa nu credeti ca mi-a povestit in amanunt ce a fost.Daca la inceput nu m-a dernajat ,nu inteleg de ce ma deranjeaza acum.Luna viitoare vrea sa ne casatorim,luni mergem sa depunem actele.Sper sa imi revin incet,incet si incepand cu anul viitor sa imi gasesc o slujba.Sa stiti ca am citit cu mare interes ceea ce mi-ati scris si stiu perfect ca aveti perfecta dreptate fiecare dintre voi,va multumesc inca o data si voi fii mai mereu prezenta aici pe forum,mai bine aici decat in biroul lui,ce ziceti?O zi buna si sa auzim numai de bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sybille in secunda in care iti asumi o relatie ...iti asumi implicit si trecutul acelei persoane ...nu il poti nega ...el nu il poate nega ..intr-o secunda doar ca e cu tine ..al meu domn e mai mare ca mine cu 21 de ani ...l-am acceptat asa cum e el ..cu bune si rele ..nu pot sa neg ca a avut o nevasta si n-spe mii de prietene ..asta e E TRECUTUL ...VIITORUL conteaza ...iar daca pe el nu il bantuie "fantomele" de ce vrei tu sa fi bantuita??? Scuze ca is deplasata ...dar mie una mi se pare extrem de urat sa ii scormoni omului in lucruri si in trecut ...in mail-uri ..sau in corespondenta personala ....banuiesc ca nici tie nu ti-ar place sa iti caute cineva in geanta sau prin scrisorile din adolescenta sau tinerete?!?!... mai ales cand faci din asta o obisnuinta ...dupa mine asta are fffff mult de a face cu respctul ..iar el inca nu ti-a castigat respectul .... De ce faci astea??? Tie ce iti e ca il vei pierde??? Daca continui cu chestii din astea il vei pierde sigur ...pai cat sa mai suporte omu sa ii fie frica sa vina acasa ..hai o luna , doua ..noua ... dar se satura si daca se va ivi o ocazie o va accepta tocmai ptr ca reprezinta o oaza de liniste in toata furtuna pe care o pricinuiesti tu ... Ce poti sa faci ? 1.Vorbeste cu el sincer ...spune-i ca te doare ... 2.Roga-l sa straga tot si toate de prin casa intr-o cutie pe care sa o depoziteze ori in magazie /boxa ...sau daca doreste chiar la gunoi ...la fel si vechile mail-uri 3. Rearanjeaza casa ...ba chiar daca iti permiti fa ceva noi achizitii ..fa-o dupa sufletul tau ..ca sa te simti cu adevarat acasa nu "la el acasa" ..acasa e acolo unde iti este sufletul ..unde e confortabil si bine ptr tine . 4.Get a social life... ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca o inteleg... prea mult stat acasa.... gaseste-ti ocupatie, dute la un curs de limba (dc deja vb germana te duci la avansati nu-i bai); fa ceva sa mai iesi din casa, fati prietene si invata sa apreciezi ceea ce ai: un baiat care s-a adaptat la noua viata, la noua figura masculina din viata lui si un partener care te iubeste, vrea sa va casatoriti, se straduieste sa se intelega bine cu fiul tau...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Semne evidente de turbare...tu esti zdravana?[:D]Omul asta a existat si inainte de-a aparea tu.Care-i problema? Daca tii neaparat sa-l faci sa-si caute realmente o oaza de relaxare , eu zic sa te uiti cind vine si-n pantofi.[:D] Sybille,fa jogging ,zugraveste casa pe dinafara ,fa un dus rece. Este un om care ti-a schimbat viata! Are grija de copilul tau,de tine...Teoretic ai tot ce-ar trebui sa fii fericita:Austria e o tara superba,oamenii sint civilizati ,copilul tau are mult mai multe oportunitati decit in Romania ,tu ai scapat de singuratate ,dupa cum il descrii mi se pare in regula tipul ,chiar reactioneaza bine...n-ai putea sa faci un efort sa fii si tu normala,draguta ,amabila ,prietenoasa ,iubitoare? Eu stiu ca poti , dar momentan ai o pata pe creier![:D][pup] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,credeti-ma ca de cateva zile nu am mai intrat la el in birou,nu am mai deschis computerul,nu am mai cautat absolut nimic si parca imi e mai bine.Incerc pe fiecare zi ce trece sa fiu cat mai draguta cu el si amabila.El este asa de dragut cu mine,ieri de exemplu am fost la cumparaturi si la sfarsit mi-a zis hai du-te la masina ca am uitat sa mai cumpar ceva si cand s-a intors a venit cu un buchet de trandafiri rosii.Eu tot am senzatia ca nu ma iubeste indeajuns pe cat il iubesc eu si azi dimineata am inceput sa plang si i-am zis lucrul asta iar el m-a luat in brate si mi-a zis sa nu mai cred asta si daca nu imi zice in fiecare minut ca ma iubeste sa fiu linistita,ca altfel nu as fi aici langa el daca nu m-ar iubi.In legatura cu serviciul vreau sa va spun ca inca nu am dreptul de munca aici,de-abia dupa ce ne vom casatori,il voi primi,asta insemnand cred ca la anul.In rest ce sa va spun,mi-e un pic mai bine acum si ma bucur tare mult ca am acum noi prietene care ma ajuta fiecare la randul ei asa cum poate cu un sfat.Va multumesc tare mult si credeti-ma ca sunt constienta ca ceea ce fac nu este deloc bine,dar ceva ma impinge sa caut cearta,parca vreau sa ma razbun pe el pentru ce a avut in trecut,e o senzatie pe care nu o pot descrie,nu ma inteleg nici eu.Sper ca cu ajutorul vostru sa trec peste aceste crize care nu imi fac bine deloc.Copilul meu imi zice mereu ca daca se intampla ceva si ma despart de el,el ramane aici cu el,nici nu mai vrea sa se intoarca acasa.Asa ca macar de dragul copilui sa incerc sa salvez ceva pana nu e prea tarziu.Va sarut pe fiecare dintre voi cu mult drag si sunt alaturi de voi zilnic de acum inainte.O zi buna la toata lumea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rufus Asta pentru ca sinceritatea lui, pe care vad ca unii o apreciaza, este total deplasata, dupa mine. ..................De asemenea, am avut grija ca orice urma a trecutului meu, care ar putea aduce vreo umbra in relatia mea cu Tora, sa dispara, desi nu mi s-a cerut asta. Totusi, de ce as pastra facturile de la carciumile unde ma distram cu cine stie cine? Ce tampenie!....................
Nu stiu daca impricinatul este din Austria sau...din Ro, inclinsa cr3ed ca este din Austria...De ce? Pentru ca de regula in W nu exista prea ulte tabu-uri , secrete de acest gem. Viata este viata si nimic din ceea ce faci , dac nu contarvine principiilor tale morale etc nu ar trebui sa aduca judecata celorlalti sau rusinea /// In plis, daca este business man atunci ar trebui sa stii ca receipts trebuie tinute in aczul in care ti se cere justificarea pentru cheltuieli. Pentru cele personale, ce sa zic: si eu le tin in arhiva pina la 5 ani dupa care la gunoi. Logic is a systematic method of coming to the wrong conclusion with confidence!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...