Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum poti scapa de trecut?


Recommended Posts

Haoleu Sybille ... Stii care este medicamentul care o sa te calmeze pe tine?? Iti zic io: cand o sa ajungi si tu o EX. Lasa ca o sa se uite alta la pozele lui cu tine si aia n-o sa faca balamuc. Tu realizezi ca alea sunt femei care NU il mai au??? Tu IL ai. TU. Nu este suficient? Nu asta vrei? Pentru tine trecutul tau este mort si inexistent? Daca el se muta la tine faceai dezinsectie in casa ca nu cumva sa gaseasca vreo urma ca ai trait si inainte? Mie imi place sa ma duc cu sotul meu in locuri in care am fost cu fosti iubiti. Mi se pare chiar ca sterg urma clipelor nefericite cu ei. Ca este ca un pansament. Never say NEVER. http://bd.lilypie.com/STIcp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Probabil ca asta e explicatia a ceea ce fac,lipsa de preocupare.Acum in urma casatoriei am drept de munca,dar el insista sa mai stau acasa,sa mai invat limba germana ca sa pot avea un job bun.Eu vorbesc germana destul de bine dar tot mai e ceva de invatat,asa ca m-a inscris la un curs,maine incep,dar din pacate va fi doar o data pe saptamana,pentru ca sunt la cei mai avansati asa ca mare lucru iar nu rezolv.Copilu este destul de mare,are 15 ani,s-a integrat perfect aici,deja a inceput sa vorbeasca putin germana.Asa ca eu am timp berechet pentru a tese povesti.Prieteni foarte multi nu prea avem,cei pe care ii avem sunt bineinteles austrieci si mai iesim uneori sau vin ei la noi.Viata sociala nu am mai deloc asa ca probabil ca asta e raspunsul.In tara aveam un serviciu care ma solicita destul de mult,aici nu fac nimic,decat curat,spal,calc,gatesc si tot ce e de facut intr-o casa.Asta e proecuparea mea zilnica.Imi vine sa ma urc pe pereti unoeri de plictiseala.Mai ies in oras la cumparaturi ,dar nu pot iesi zilnic.Despre el ca sa va zic,ca mi-e si mila de el uneori cand il vad cum incearca sa ma faca sa ma simt bine,nu imi iese din cuvant,ma suna de cate ori poate ziua sa imi spuna ca ma iubeste,daca nu poate ajunge la masa de pranz,ma suna din timp sa imi spuna ca sa stau linistita si sa nu gatesc,cati barbati ar face asa in Romania ma intreb?cu copilul se poarta extraordinar,nu este week end sa nu iesim undeva ca stie ca in timpul saptamanii nu ies,iar eu il simt ca el ar vrea sa stea intins la tv sa se odihneasca,dar ca sa ma simt eu bine,iesim la plimbare.Putini barbati cred eu ar avea rabdarea pe care o are el,sunt constienta de acest lucru si eu tot o caut cu lumanarea.Inainte sa ne cununam a cumparat un teren pe numele meu si sa construim o casa mai mare.Imi arata modele de case,mobilier,mergem la expozitii de case,doar sa inteleg ca el are de gand sa isi petreaca retsul vietii alaturi de mine,dar eu ca o toapa ce sunt atunci cand e mai frumos dau cu bata in balta.Asa ceva nu am mai patit in viata mea,este prima data cand reactionez asa urat si nu stiu de ce.Poate ca el nici nu se mai gandeste la vreuna,le-a si uitat dar am eu grija sa ii reamnintesc.Imi spune de fiecare data ,ca daca alta femeie din viata lui ar fi fost potrivita pentru el,ar fi cu el aici,dar acum sunt eu si sa nu mai imi fac singura rau.Incerc sa ma schimb,sa fiu mai intelegatoare,chiar daca ceva ma deranjeaza sa numai arat acest lucru pentru ca nu fac decat sa il indepartez de mine.Promit sa ma schimb si va tin la curent cu situatia mea.Pupici Sybille [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi cand am citit primul mesaj mi s-a parut dubios ca ti-a povestit despre trecutul lui aventuros, dupa ce ti-am citit si urmatoarele mesaje mi-am schimbat perspectiva si cred ca sotul tau te iubeste si isi doreste sa fii fericita. Ca si celalte fete, eu cred ca problema este a ta. Spui intr-unul dintre mesaje: "parca vreau sa ma razbun pe el pentru ce a avut in trecut,e o senzatie pe care nu o pot descrie,nu ma inteleg nici eu". Ce a avut in trecut? Sybille, banuiala mea este ca povestirile sotului tau au fost un trigger care ti-a atins niste probleme inconstiente nerezolvate. Aceste conflicte inconstiente nerezolvate sunt ale tale, independente de prezenta sau absenta sotului tau in viata ta si, din pacate, numai in puterea ta sta sa le constientizezi si rezolvi. Sotul tau, oricat de mult te-ar iubi si ar vrea sa fii fericita, nu iti poate rezolva aceste probleme, pentru ca nu sta in puterea lui. Numai tu poti, Sybille. ************************ When you want something you never had, you have to do something you've never done. [url="http://picasaweb.google.com/La.fleur.aux.dents/Fotografii"]Fotografii[/url] ************************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Sybille, Cred ca raspunsul la problema cu care te confrunti trebuie sa-l cauti in tine. Tind sa cred ca nu ai incredere in tine, poate datorita faptului ca te afli intr-un mediu cu totul nou, ca esti total dependenta de el (financiar si nu numai),ca ai lasat in urma o casa, un servici, prieteni, o viata.Insa a fost decizia ta, in fond si la urma urmei ai spus ca il iubesti si asta e tot ce conteaza. Incearca pentru inceput sa faci un curs, asa cum te-au mai sfatuit si alte fete. Si daca nu e suficient cel de germana, mai fa unul si de franceza. Inscrie-te la fitness, te va ajutea sa te eliberezi in mod pozitiv de energiile negative care-ti dau tarcoale si incearca autocontrolul care se invata cu rabdare. Daca nu reusesti sa te eliberezi, crede-ma ca, implicit iti va afecta si prezentul, ceea ce nu e de dorit. Incearca sa-ti umpli timpul cu alte activitati decat cele domestice, fa-ti noi prietene (nu numai virtual), incearca sa fii independenta financiar si atunci ai sa te simti pe deplin implinita. Iar daca vezi ca toate lucrurile astea nu dau rezultate, si undeva ascuns in suflet inca te mai macina gelozia trecutului... atunci roaga-ti sotul sa mergeti la un consilier familial. Va va ajuta sa gasesti radacina dureroasa care iti creeaza probleme si va ajuta (pe tine si pe sot) sa aplicati medicamentul potrivit pentru un rezultat optim. Sfaturi de la cineva care a trecut candva prin asta, insa noi n-am apucat sa mai ajungem la consilere si nici la conciliere :)))caci am incheiat cu un divort. Insa fiecare caz e diferit iar la noi problema a fost mult mai complexa si de ambele parti, angrenati intr-o relatie unica si cu probleme pe masura. Cu bunavointa si autocontrol poti avea o casatorie lunga si fericita[;)] Bafta, Ror
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulcetica,nu mai are frati[:D]si nu exagerez cu nimic cand spun ce spun,este un barbat deosebit,eu sunt cea defecta.Recunosc si nu mi-e rusine.Daca as fi fost asa si inainte as fi zis ca asa sunt eu,dar culmea ca nu am fost asa.Si sa nu credeti ca mi-a explicat cu lux de amanunte ce a facut in trecut.Nu,mi-a aratat cateva poze cu cateva foste din viata lui,poze facute in concedii si explicatii cu motivele despartirii.Dar la acel moment chiar nu am dat importanta,am si zis ca nu e cazul sa mi le arate ca pe mine ma interseaza ce va fi de acum incolo,nu ce a fost.Chiar dupa cateva luni dupa ce ne-am cunoscut,chiar m-a intrebat daca eu sunt geloasa,pentru ca pe atunci eram asa de linistita si cred ca si el s-a mirat.Totul a inceput de cand locuiesc aici si am avut timp sa caut in calculatoare si sa gasesc poze,nimic recent,totul de acum cativa ani.In afara de ce imi aratase el.bineninteles.Doar el nu statea atunci sa imi arate toata galeria,mi-a aratat ce a fost mai important probabil.Imi si amintesc ca mi-a zis la un moment dat cand am venit prima data in vizita ca el vrea sa imi povestesca tot ce e fost in viata lui ca nu are nimic de ascuns.Atunci mi s-a parut ok,dar daca as fi stiut atunci ca totul se va intoarce impotriva lui,poate ca nu as fi vrut sa stiu niciodata.Imi pare si mie rau ca am reactionat asa,regret,dar poate ca nimeni nu isi poate imagina cum e posibil sa fii gelos pe trecitul cuiva.Uite ca se poate si totul fara logica.Imi asum toate criticile,dar poate asa ma voi trezi mai repede,cu ajutorul vostru din acest cosmar.O seara buna tuturor si va multumesc ca inca mai aveti rabdare cu mine,dar momentan sunteti singurele mele prietene virtuale carora ma pot destainui. Sybille [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rufus
quote:
Initial creeata de Sybille De aici au inceput certurile,mie imi face rau tot ce gasesc din trecutul lui,imi imaginez cum facea dragoste cu celelalte,cum se purta cu ele,ce cadouri le facea,pentru ca este un barbat foarte galant si atent cu femeile in general.
Asta pentru ca sinceritatea lui, pe care vad ca unii o apreciaza, este total deplasata, dupa mine. Nu gasesc tampenie mai mare decat a povesti nevestei mele, cu poze si amanunte, ce viata am dus eu inainte de a ne cunoaste.
Sunt intru totul de acord cu Rufus. Sinceritatea si apropierea fata de persoana draga nu inseamna exhibitionism inutil si de prost gust. A fi tu insuti in relatia cu cineva nu inseamna a vorbi fara sa gandesti(=diaree verbala). ************************ When you want something you never had, you have to do something you've never done. [url="http://picasaweb.google.com/La.fleur.aux.dents/Fotografii"]Fotografii[/url] ************************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AOLEU SYBILLE!!!!, ti-sa urat cu binele???!!! LASA TRECUTUL< TRAIESTE IN PREZENT<GANDESTE=TE LA VIITOR Exista un singur om pe lume care te poate face cu adevarat fericita. Exista un singur om pe lume care te poate face cu adevarat nefericita. N-ai vrea sa-l cunosti mai bine pe omul asta? Pentru inceput, arunca o privire in oglinda, zambeste si spune-i :"BUNA"!- (tu esti omul acela) Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...