Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

pentru toate mamicile care au nascut cu D-l Radoi


Recommended Posts

quote:
Originally posted by iubu77
Lege nescrisa... hai sa fim seriosi..Femeia avea nevoie de asistenta medicala.. Viata nu asteapta dupa legi nescrise..Legea asta nescrisa se pare ca a frant aripile unui copil si i-a taiat orice sansa la o viata normala.. Dupa parerea mea sa le fie rusine..Da rusine de sa intre in pamant..Lege nescrisa.. adica sa nu ia el spaga care i se cuvenea altuia.. Doamne ajuta-l pe Sebastian!!!
Off-topic, inainte sa faci asemenea afirmatii ar trebui sa le verifici corectitudinea. Soarta si o boala necrutatoare si fara tratament, mostenita de la mama i-a taiat sansa la o viata normala si nu medicii.... Sincer, rusine ar trebui sa iti fie si tie. Ca arunci cu noroi in oameni si situatii pe care le cunosti doar din ziare si din barfe ieftine. Stauu si ma intreb (tot citindu-ti injuriile la adresa medicilor, tuturor medicilor romani) ce interes ai sa faci asta. Crezi ca schimbi cu ceva sistemul medical romanesc daca arunci cu acuzatii nefondate? [xx(] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102368"]PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT[/url]
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E prima oara cand aud ca boala a fost mostenita de la mama. Vorbesti in cunostinta de cauza? Si mai cred ca interventia lui Iubu77 a fost pertinenta si fara rautate.A fost o rabufnire impotriva sistemului prost si a nedreptatii. Off topic: si mai credeam ca moderatorii sunt impartiali[:D] Cel mai destept intotdeauna cedeaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am ramas insarcinata m-am interesat in toate partile, am intrebat toate cunostintele, am citit zeci de postari pe forumuri pentru a-mi gasi un doctor in care sa pot avea incredere. Am ajuns la concluzia ca nimeni nu e perfect, ca nu te poti baza pe nimeni in totalitate, ca nici un medic despre care m-am interesat nu a reusit sa multumeasca pe toata lumea, ca toti au gresit cel putzin o data, iar daca s-ar mediatiza fiecare caz la fel ca al Dr Radoi nu ar mai fi loc pentru alte stiri in ziare. In concluzie ce ar trebui sa facem, sa nastem acasa ca pe timpuri?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
quote:
Apoi, chiar parintii copilasului.. Mama avea telefonul langa ea, din cate am inteles sotul era pe holuri. De ce nu a plecat sotul sa caute un medic si sa-l aduca in sala de nasteri? De data asta, spun in cunostinta de cauza: cand am nascut primul copil, sotul meu a stat langa mine tot timpul; la un moment dat a iesit pret de 10 min sa fumeze o tigara, timp in care mi s-a dus efectul periduralei; l-am sunat, si in 2 minute era in sala de nasteri, cu tot cu asistenta dupa el. Deci se poate...
[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Adica cum vine chestia asta, sa alerge pacientul dupa doctor??? Asa pacienti, asa .... Radoi. [copil] Smaranda Ioana, 3.11.2005
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330"]Povestea nasterii [/url]
[url="http://www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp"] Alaptati,[/url] [url="http://www.lalecheleague.org/bfinfo.html"] alaptati, [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=70643"] alaptati![/url]
Cum se poarta un bebelus in [url="www.mamatoto.org"]wrap [/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=109625&whichpage=2"]discutia [/url] de pe DC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, eu am nascut cu radoi in februarie apa s-a rupt sambata dimineata pe la 3.30 si l-am sunat imediat (prima sarcina - mari emotii), a raspuns la telefon in cateva secunde si mi-a explicat ce sa fac pana ajung la spital; m-am linistit instantaneu si am incercat sa urmez indicatiile dr radoi am nascut prin cezariana la 10.05 si totul a decurs foarte bine pot spune ca initial am stat in aripa de nasteri naturale , iar asistentele de acolo sunt groaznice, se comporta oribil si fac niste comentarii.... cu totul altceva la sectia de cezariene; cand am ajuns acolo, o asistenta m-a luat de mana si m-a intrebat daca am emotii si m-a linistit spunandu-mi ca totul va fi bine ce schimbare radicala fata de celelalte asistente nu sunt exceptia sau... eu am nascut in februarie, iar doua prietene de-ale mele au nascut----tot cu radoi---in martie, respectiv aprilie culmea:toate trei am nascut prin cezariana si toate am experimentat acelasi tratament la sectia de nasteri naturale, respeciv de cezariene sa va mai spun ceva: sambata am nascut prin cezariana, luni am plecat acasa si dupa o saptamana am facut ceva ce nu ar fi trebuit, insa ....eram singura acasa si trebuia sa-i fac baie copilului; mergand pe principiul ca in primele luni ii fierbi apa si il limpezesti cu ceai de musetel, m-am trezit ca trebuia sa ridic o ditamai oala (8kg) de apa fiarta si....surpriza nu mi s-a intamplat nimic!!!! am mers la control curand dupa aceea si totul era in regula; in afara de asta luni cand am plecat acasa cu copilul de la spital eu am coborat cu el in brate toate scarile (nu am vrut sa merg cu liftul plin cu oameni bolnavi/vizitatori) repet absolut nimic nu mi s-a intamplat si si operatia e ok anul viitor intentionam sa mai avem un bebe si tot cu radoi vreau sa nasc nu scriu toate aceste lucruri ca sa ma aflu in treaba sau sa zic niste chestii de dragul de a le spune de-a lungul celor 9 luni de sarcina au fost momente in care vroiam sa-l omor pe radoi cu mana mea pt ca era uneori cam aiurit si chair daca aveam placenta praevia imi spunea ca sunt mai multe moduri de asezare a placentei, iar eu nu ma incadrez in clasa de risc....,ca citesc prea multe carti si reviste si sa o las mai moale...; in plus avandu-le si pe prietenele mele (cele care su nascut in martie si aprilie), discutam mereu si faceam comparatie ce ii spunea uneia si ce alteia si nu prea ne zicea aceleasi lucruri in proportie de 75 % spunea aceleasi chestii, insa restul contau pentru noi: nu era vorba despre particularitatea sarciniim, ci despre analize, pozitionare bebe... acum, insa pot zice ca de vina erau si emotiile mari pe care le aveam: urma sa vina pe lume primul bebe si e de inteles prin ce treceam cand am ales sa merg la el sa-mi supravegheze sarcina citisem despre el pe net si lucruri bune si rele, insa am decis sa il cunosc (cum spunea si o alta mamica), sa vad cum e mi-a spus de la inceput sa ii atrag atentia cand il vad suparat pentru ca are si el momente ca orice om cand are reactii... la spital, in cabinetul lui am vazut pe un panou cateva desene facute de copilasi de diverse varste si mi-a placut ce era acolo: copiii fac si spun ce simt si acele desene ii reprezentau pe parinti si pe doctor, sub forma unui inger nu am scris acest lucru ca sa dau un alt subiect de discutie mamelor care sunt contra /pro radoi VREAU SA MENTIONEZ CA IMI PARE RAU PENTRU TRAGEDIA PETRECUTA, insa eu intentionez sa apelez tot la dr radoi in 2008 pentru ca mai vrem un bebe si in alt doctor nu am incredere!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
am citit si eu toate parerile de pe forum, pro si contra d-rului radoi...am toata compasiunea pentru tragediile care s-au intamplat, nici nu pot sa-mi imaginez prin ce au trecut parintii acestor copii... eu am nascut in iunie 2007 cu dr. radoi, prin cezariana, operatia a decurs perfect, nu am avut complicatii, fetita mea s-a nascut perfect sanatoasa, am nascut luni la pranz si miercuri la pranz deja eram externata. pe parcursul sarcinii d-rul radoi a fost foarte calm, amabil, intelegator, mi-a recomandat sa fac toate analizele necesare in sarcina si unele suplimentare, mi-a raspuns cu rabdare si umor la toate intrebarile (veneam cu lista la consultatii, la CMU), mi-a dat o lista cu medicamentele pe care le pot lua in cazul in care racesc sau ma doare ceva. asta spre deosebire de dr. Golosneanu de la o clinica privata din ploiesti, care la prima consultatie dupa ce am ramas insarcinata nu m-a intrebat nimic, mi-a dat repede un tratament aiurea, pe care nici nu l-am urmat, pentru ca am citit prospectul medicamentului prescris si nici nu era recomandat sa fie luat in sarcina !!! de aceea am renuntat rapid la ea si ceilalti medici din ploiesti, si desi nu mi-a fost usor sa ma deplasez in fiecare luna la bucuresti, am preferat sa merg la dr. radoi cu toata increderea. este adevarat ca de cele mai multe ori, mai ales seara (venea de la spital la CMU sa acorde consultatii), parea sau chiar era obosit si dadea impresia ca nu este atent sau se gandeste la 7 lucruri in acelasi timp... important, cred eu, este ca si noi viitoarele mamici sa ne documentam, sa stim ce se intampla cu noi in timpul sarcinii, ce intrebari sa-i punem doctorului care ne monitorizeaza...acum sunt o gramada de posibilitati de informare (reviste, carti, forumuri, etc.). un medic nu are cum sa stie care sunt cunostintele unui pacient, ce grad de culturalizare are, ce informatii ar trebui sa-i ofere. mie, personal, mi se pare de prost-gust sa ramai insarcinata si sa n-ai habar ce urmeaza sa se intample cu tine (ma refer la transformarile organismului, posibile probleme si complicatii, ce trebuie si nu trebuie sa faci, etc.) ce, mai suntem in evul mediu ? cred ca problemele pe care le-a avut dr. radoi au fost mediatizate mai mult decat era cazul, poate ca are dusmani care-l sapa in presa, ptr. ca nu e nici primul, nici ultimul medic caruia i se intampla asa ceva, ganditi-va la scandalul care a fost la maternitatea din ploiesti acum cativa ani, cand bebelusii au murit pe capete din cauza unei infectii intraspitalicesti...si cate altele nu se petrec in toate maternitatile si spitalele din tara, dar nu le aflam noi si nu sunt mediatizate atat...iar vinovatii nici acum nu se stiu sau nu au fost pedepsiti... eu nu spun ca poate nu este vinovat, dar nici sa-l desfiintam ca om si medic nu mi se pare normal. parerea mea este ca totul a fost excesiv mediatizat, s-au lansat ipoteze si acuzatii din mai multe parti, probabil ca adevarul este undeva la mijloc...din pacate, nimeni nu-i poate aduce inapoi pe acei ingerasi... daca ma voi decide sa mai am un copil, cu certitudine tot la dr. radoi voi merge !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...