Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt o femeie singura. va rog o parere.


Recommended Posts

Am trecut si eu prin perioada caracterizata de ceea ce simti tu acum, de pe la 20 la 30 de ani. Si stii ce imi pare rau acum, privin in urma? Ca am pierdut timpul cu plinsul, cu intrebarile inutile"de ce mi se intimpla asa?", "de ce altele au si eu nu", etc.Ar fi trebuit sa ma ocup de mine, sa mai fi invatat o limba straina, sa fi invatat sa conduc, sa ma fi plimbat mai mult, sa fi citit mai mult, sa fi facut sport mai mult, sa invat sa fiu mai sigura pe mine. La 31 de ani m-am casatorit, au trecut 4 ani si jumate, sa dea DD sa fie la fel de bine ca pina acum, dar a aparut alta problema: lipsa acuta de timp in care sa fac ceea ce imi place.Pentru ca am si un baietel de 3 ani si 7 luni... Cineva mi-a spus in perioada aceea "singura" ca este o vreme pentru toate. Asa este! Acum pentru tine este o perioada de acumulari. profita de ea![pup][flo] Theiuta [url="http://community.webshots.com/user/theiuta"][pup]poze cu Nicolas[pup][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc, Theiuta! Am invatat sa conduc, am luat permisul pe 20 martie. Fac sport si incerc sa slabesc putin. Povestea ta ma incurajeaza enorm, deci la 29 de ani nu e timpul pierdut inca pentru mine... Sa-ti traiasca copilasul si sa te bucuri de el![flo] Am dreptul sa comit greseli si sa nu fiu intotdeauna perfect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la 29 de ani cum sa fie "timpul pierdut" ?! Am depashit, sper eu, epoca in care daca nu te rapea nimeni la 16 ani, aleluia, te rideau babele in sat. Altfel, perioada single poate fi foarte frumoasa, dar intr-adevar realizezi asta cind ajungi sa smulgi cu greu putin timp sa te duci la un masaj, si in ala putin ai procese de constiintza ca puteai sa faci ceva util pt. altcineva. Dupa ce te casatoresti si mai apare si un copil, cam greu cu redefinitul si imbunatatirea personala: fie ea de suflet, de educatie, aspect, cariera, etc. Tot ce poti sa faci pentru tine fa acum, cit n-ai nici o alta problema mai stringenta: s-ar putea cu asta sa ramai.... O familie pe care o iubesti tinde sa te acapareze 99%, iar acel 1% e suficient doar sa iti tragi sufletul. [:D] Nu spun ca nu e frumos : este, insa e si mai frumos atunci cind ai apucat deja sa faci tot ce iti doreai pentru tine, si sa devii persoana care o sa-ti placa sa fii in urmatorii 50 de ani. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
l Dupa ce te casatoresti si mai apare si un copil, cam greu cu redefinitul si imbunatatirea personala: fie ea de suflet, de educatie, aspect, cariera, etc. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
elise, aici da-mi voie sa te contrazic: mai ales dupa ce ai copii trebuie tot timpul sa te redefinesti, sa fii in pas cu varsta, cu adolescenta lor, ca aspect dupa sarcina de obicei tr sa dai jos niste kile, numai ca trebuie sa le faci din mers pe toate, nu mai ai timp sa le pritocesti ca atunci cand esti singur. asta cu imbunatatirea personala tine toata viata. de aceea, cele care sunteti singure, nu disperati, folositit acest timp...bafta![floare3] capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna ,ma faci sa rad...la 29 ani incepe viata(ma rog la 30,asa mi s-a spus si mie). pana una alta, te implor sa facem schimb...vi tu si ai grija de una bucata copil de 3 ani cu fitze si hachite, una bucata sot de 27 (ii face maine ) care inca mai copilareste impreuna cu fi-sa si are colectie de masinute, faci toata treaba in casa si mai inveti si pt licenta si eu...eu ma duc in locul tau sa ma plimb, sa stau sambata dimineata pana la 11 in pat, sa colind magazinele, sa merg la teatru, sa citesc, sa lenevesc,sa nu ma intereseze daca au cu ce sa se imbrace maine sau daca e supa si suc proaspat pentru copil . de preferat vino de luni la prima ora, cand se trezeste clanul si copilul urla ca e biberonul prea rece sau prea cald,ca nu vrea sa stea pe olita si sotul urla si el ca nu-si gaseste ciorapi curati,nici incarcatorul si nu mai stie unde si-a pus cheile de la masina... La fel ca Elise, nu spun ca nu e frumos..insa..insa...nu mai ai timp de tine, capul iti e plin de griji pentru ceilalti nu mai ai timp nici sa..respiri sau sa te imbolnavesti. asa ca profita la maximum, ingrijeste-te, investeste bani in tine, nu fa ca mine ca plec sa-mi cumpar cate ceva si ma intorc ba cu o jucarie ba cu ultimul DVD pt sot... [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by capra cu trei iezi elise, aici da-mi voie sa te contrazic: mai ales dupa ce ai copii trebuie tot timpul sa te redefinesti, sa fii in pas cu varsta, cu adolescenta lor,
a, da - de acord ca tot in schimbare esti, da' te schimbi in cea mai mare parte in functie de ei si de rolul tau in viata lor, nu dupa ce iti tuna tie. [:D] Nah, mie mi-ar prii acum sa stau sa ma prajesc la soare vreo 3 sapt. prin Egipt - uite ca nu pot, BBlisa mea e prea mica pt. plaja, iar barbatu-meu n-are concediu. Pe tine nu te-ar opri nimic. [;)] Iar momente de rasfatz personal mai exista....da' muuult diminuate.... [hot] Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi tuna in momentul asta sa plec la bunica-mea la tara sa ma duc cu iezii si capritele prin padure si sa pap malai cu ciorbita de spanac facute de buni...dar nu pot neam ca sotu are un interviu luni si invata si n-are cine sa aiba grija de copil...desi daca stau bine si ma gandesc ma car bine mersi doar eu cu copilul.. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:) Multumesc pt mesaje, fetelor! Si nu cred ca gresesc cand spun , pt Flaviutza, ca as face schimb oricand cu viata ei, in schimb nu cred ca tu ai face, draga mea, sa cunosti zilele si noptile in care esti singura, in care te apuca "piticii" ca nu ai un copil si - deci- niciun rost (orice ati zice voi, asta e gandul cel mai des...), in care te gandesti : "oare cate dezamagiri vor mai veni pana sa ma "asez?" si lupta acestei vieti pare fara nicio finalitate. Nu lupt pt nimeni, in afara de mine. Am vb aici de momentele grele. A nu se intelege ca toate-s asa, dar in niciun caz nu cred, mamicilor, ca ati vrea sa aveti viata mea... Va pup pe toate! Am dreptul sa comit greseli si sa nu fiu intotdeauna perfect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna35 nu trebuie sa ne dorim viata nimanui... ce pot eu sa-ti spun ca e mare pacat sa gandesti asa la tineretea ta.. uite iti mai spun ceva..maica-mea a ramas vaduva la 40 de ani..si la fel ca tine s-a gandit (dupa o casnicie mai mult decat feiricita cu taica-miu) ca asta e situatia si ca va sfarsi asa...la 44 de ani s-a recasatorit cu un om de nota 20 ,si zici ca e o pustoaica de 15 ani..merg prin parc de mana si altele.. niciodata sa nu mai gandesti asa..te org eu ca m-ai deprimat cu mesajul asta ultim..eu voiam sa glumesc putin.. intotdeauna se gasesc neajunsuri sa sti...uite eu de pilda,ma gandesc uneori ca nu am apucat sa copilaresc destul, sa-mi fac poftele, sa fiu egoista si sa ma pun pe primul plan.. Nu zic, sunt fericita..cu familia,cu catelul cu purcelul, am noroc de una bucata sot dintr-ala bun, un copil reusit(toti sunt reusiti)..DAR MEREU SE GASESTE CATE CEVA LIPSA...asa suntem noi, oamenii construiti...si sincer, cateodata ma gandesc cu cu jind la colegele mele de faculta, care au timp sa se ingrijasca cat vor, care pot sa-si permita un concediu in egipt,ca doar nu platesc bone sau pampersi sau alte alea...ma mai gandesc ,desi stiu ca nu e deloc tarziu ca ale mele colege single deja au posturi bine platite, iar eu deabia peste vreo 3 luni pot sa ma gandesc la o slujba, aia de dinainte de maternitate s-a dus.. avantaje si dezavantaje sunt peste tot..mereu e loc de mai bine...esential e sa te simti bine tu cu tine..sa te faci fericita in fiecare zi mai mult,sa-ti construiesti de una singura bucata ta de fericire,pentru ca daca astepti sa ti-o construiasca altii... [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ìn acest moment te simti singura ,daca nu ai pe nimeni alaturi (ma refer la un barbat) ìncearca sa-ti ocupi timpul si cu alte activitati poate asa ai si ocazia sa cunosti pe cineva si nu te mai gìndi la trecut chiar daca e important si acesta.Crezi ca este cineva multumit de ceea ce are sau a facut?Nu sìntem niciodata multumiti ,ai o masina nu-ti ajunge vrei una mai de lux, ai una de lux vrei si o barca,ai un ap. vrei o vila si tot asa ai un sot poate nu e cum credeai.Spui ca muncesti numai pt tine ,nu-i nici o problema uita-te si la cei care muncesc pt altii ,crezi ca sìnt fericiti toti?Eu traiesc intr-o tara unde multe femei sìnt singure pt ca aleg ele sa fie singure,nu le cere nimeni ce ai gatit azi nu le ìntreaba nimeni unde ai fost si nu-si fac probleme.ìti pare rau ca nu ai un copil,te ìnteleg noi femeile dorim acest lucru dar daca nu ai un sot ìn ziua de azi e destul de greu de ìntretinut un copil,si la vìrsta ta nu e ìnca tìrziu ,de oceea nu cred ca trebuie sa fi pesimista.Am cunoscut f.multe persoane ,inteligente si mai putin ,saraci bogati si f.bogati dar fara nici un fel de problema nu.Sìntem obisnuiti de a ne uita numai la cei care au o situatie mai buna decìt a noastra ,cìteodata e bine sa dam un ochi si la cei mai putini norocosi.Fericirea ca si bogatia sìnt lucruri relative.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...