Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce adoptam copii ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, si noi am hotarat sa facem viata unor copii mai frumoasa si vrem sa adoptam ,desi inca nu ne-am hotarat sa facem un copil, nu pt ca vrem sa avem o familie ci din compasiune pt cel ce sufera...cred ca nimic nu e mai minunat decat sa ii oferi iubire si o familie celui care nu a avut niciodata.Cred ca de nevoiel materiale se va ingriji Dumnezeu, pt ca El nu ne lasa niciodata sa ducem lipsa atunci cand vrem sa facem un bine...anul trecut cand dupa ce am terminat de construit casa ma tot intrebam ca ce o sa facem cu ea ca e prea mare...dar de curand ne-am dat seama ca poate nu a fost la voia intamplari... ...cred ca daca fiecare familie ar simti impreuna cu acesti copii, nu ar mai exista plasamente..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
Daca ati sti cum gandesc oamenii din jurul nostru, v-ati ingrozi! Chiar medicul de familie, pe care l-am anuntat ca vrem sa infiem un copilas, mi-a zis: "vedeti-va doamna de treaba! Stiti ce soi rau sunt?Vreti sa il cresteti si dupa aia sa va omoare in casa ca sa va ia banii?" Ca el a lucrat intr-un orfelinat si ca a vazut multe cazuri nefericite, cu copii care la 14 ani s-au trezit ca vor sa isi caute adevarata mama, copii care au furat bani si au amanetat obiecte din casa...etc. Degeaba ii dau eu argumente, ii explic ca oricum noi suntem hotarati, ne-a zapacit cu exemplele negative. Si nu numai el, pe cine am anuntat, toti ziceau:"vai de capul vostru, va legati la cap fara sa va doara! Va condamnati la o viata de stres si chin! "Voi ati intalnit astfel de opinii??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ,am intalnit astfel de opinii si ma lovesc in fiecare zi de ele. Cu timpul inveti sa te "protejezi" dar uneori tot mai doare. E o discutie foarte lunga si complexa .Eu cred ca se rezuma la "Vrei?Ok, deci iti asumi riscurile"Nimeni nu poate sti cat sunt de mari in cazul tau particular. Ei sunt norocul meu : [url="http://by.lilypie.com/NoBEp2.png"]Razvan[/url] si [url="http://lb4f.lilypie.com/fpngp3.png"]Maria [/url] Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am lovit de astfel de opinii, cel putin in fata nu mi-a zis nimeni pana acum asa ceva. Dar as vrea sa adresez si eu o intrebare celor ce gandesc asa, ce-i face sa creada ca propii lor copii nu ar putea sa faca acele lucruri de care pomenesc ei si le arunca in carca acestor copilasi fara nici o vina???? Eu de mult timp nu mai vizionez stirile de la ora 5, in care se pomeneau mereu de astfel de cazuri, dar majoritatea erau facute de propriul copil. Cred ca tine ff mult de educatie, de ceea ce vede in familie un copil, fie el natural sau adoptat. Si stiti vb aia, gura omului nu o astupa decat pamantul, asa ca mergem inainte si invatam sa-i ignoram pe cei ce gandesc asa. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - SoriLea - [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUT [bonjovi] (11 MAI 2009) http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
mariana eu am trecut prin multe si iti recomand sa citesti "desfierea" si apoi "Sunt Bunica" in ordinea aceasta neaparat! Este experienta mea de viata,insa mare atentie DACA vrei sa ajuti un copil din mila, caritate, atunci AJUTA! fa o fapta buna si poti sa ajuti mai multi copii nu numai unul INSA daca asteptarile tale sunt altele, daca vrei sa ii oferi o familie,daca vrei sa aveti un viitor inpreuna, incearca sa vezi ce fel de probleme are acel copil, fizice dar mai ales psihice, am vazut copii facuti la betie, am vazut copii cu IQ scazut ca sa nu zic altfel DAR MAI ALES parinti naturali care fac din adoptie o afacere MARE ATENTIE E PE TERMEN LUNG O ATFEL DE DECIZIE! Intreaba si vei primi un raspuns!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...