Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ma marit sau divortez?


Recommended Posts

Ce-a fost mai intai? Cununia sau divortul? O-i fi eu nebuna, o-i fi doar deprimata, ... o-i fi doar gravida in 7 luni? Nici nu m-am luat si ma gandesc sa divortez. Deci! El din Bucuresti, eu moldoveanca. Ne iubim, ne despartim, cunosc pe altcineva, ii spun si lui, ca doar am bun simt. El nu se poate impaca cu gandul ca viata ASA merge inainte, si nu cu vizite in Moldova ori de cate ori i se face dor de mine... Eu, m-a straduiesc sa ma port ca o femeie proaspat disponibilizata, dar, in fapt il iubesc de mor. El zice sa lasam prostiile si sa fim iar impreuna. Hotaram ca tre sa avem acelasi drum, ca de fapt ne iubim cu adevarat. Gata! La anu' facem nunta. ok! De fericirea regasirii, raman insarcinata la o luna dupa impacare. Wps! La asta nu ne-am gandit. Ne bucuram , ne felicitam, suntem de-a dreptul "transformati" de acest nou adevar din viata noastra. Pai nu mai putem astepta pana la anu, ca o sa ma fac burtoasa tare. Incercam sa aducem "problema legalitatii' cu cateva luni mai devreme. Teoretic! Practic, se face luna a 4a... medicul zice col scurtat, uter hiper contractil, iminenta de avort... consemnare la pat. Repaus total o luna de zile. "Nici sa nu te scremi prea tare cand stai pe buda!", zice el aproape patern. OK! Gata servici, gata naveta saptamanala Barlad - Bucuresti. Ma instalez in casa viitorului tatic, ma intind in pat, si acolo raman pana zice medicul liber la miscare. E... acu-i acu. Eu imobilizata?! vine depresia, vin gandurile negre. Degeaba ma pupa el pe toate partile, degeaba imi aduce mic dejun la pat, pranzul, la pat, cina, la pat, cartea din biblioteca, telefonul mai aproape de pat, laptop-ul de la birou ca sa nu stau pe scaun la pc.Degeaba! Incep sa vad cenusiu pana si sucul de fructe preparat de manuta lui, adica de robot! Nu munceste destul! Are timp liber si nu-l foloseste sa dam inainte... sta pe loc, in fata calculatorului.Se multumeste cu munca putina salariu mic. Bea prea multa bere. Nu plateste facturile casei la timp. De fapt, il doare in fund de ele, ca pana acu i le platea ma-sa... din banii lui... dar uneori din ai ei. Hm! Urca la volan si cu doua beri baute!... Ii este lene si sa se duca la starea civila sa ne programeze cununia. Medicul a zis repaus sexual total in acea luna cu probleme,iar el de atunci a uitat sa ma mai atinga.... ma vede doar ca pe o mamica, de portelan, care nu trebuie parca nici atinsa. Incepe sa-mi fie dor!... of...E un boem! E inteligent, talentat, un artist in arta fotografiei, bun pe montaj film.Doua facultati... dar.. ii este lene sa-si miste fundul din casa. Descarca toata ziua filme si muzici. Peste doau saptamani abia facem actele, o sa fiu in 8 luni... Eu am si ambitii sociale, materiale, profesionale, ticaloasa de mine. Imi doresc o masina noua, vreau zugraveala, ca miroase toata casa a tigara. Ce ma fac? O sa-mi gasesc munca in Bucuresti? Nimeni nu ma stie. In oraselul meu eram cel mai apreciat kinetoterapeut, aveam cele mai dificile cazuri, medicii ma recomandau. Aici? Nimeni nu ma stie. Tre s-o iau de la capat. Off! Un alt inceput, iar tre' sa dovedesc ca-s buna pe meseria mea. Iar concursuri pe post, iar interviuri, si asta abia dupa un an, cand creste bebe. Pana atunci tre' sa astept sa duca sforile noii familii... el, iubitul meu lenes cu doua facultati. CE MA FAC? NU-S MARITATA DAR VREAU SA DIVORTEZ! Camelia Pana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca tot stai in pat poti sa te apuci de scris chic lit ca ai talent. Si insipratie ai. Eu zic sa vezi partile pozitive, iti aduce tot ce ai nevoie, isi doreste copilul si nu e iritabil de la lipsa de sex. Barbat care sa moara de neliniste la gandul de a zugravi casa nu am vazut. Salariul pe care il are il stiai si inainte sa concepeti, nu? Tu o sa iti iei banii pentru concediul de maternitate? Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo! Mai facut sa zambesc. Da! Ai dreptate, stiam ce venituri are cu mult inainte sa apara bebe in burtica. ... Fiind totusi o relatie intretinuta in week-end-uri, nu aveam habar de cat de mult timp liber ii ofera job-ul care il are deja. De concediul de crestere voi avea parte, slava Domnului. M-a amuzat teribil faza cu " placerea de-a zugravi a barbatului". Mi-a mai crescut tonusul psihic! Multumesc! Multumesc si pentru aprecierile vis- a -vis de talentul meu lit. Asta daca nu cumva a fost o ironie. Daca, da, mersi si pentru asta... ironia e mama criticii constructive, daca stii s-o primesti demn. sanatate la comorile din viata ta!. Camelia Pana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamiCamelia
quote:
CE MA FAC? NU-S MARITATA DAR VREAU SA DIVORTEZ!
mda...delicata intrebare...[:)], insa eu cred ca daca discuti cu el cat se poate de serios, si ii spui pur si simplu ca il vrei mai activ, si ca nu ii placi aceasta latura mai lenesa a lui, eu cred ca baiatul va face tot posibilul sa se schimbe pentru ati face tie pe plac. din ceea ce ai descris tu, inteleg ca te iubeste,[il]nu? deci cu siguranta va fi alt om, trebuie doar sa i-o ceri. curaj [:D] Marybell si bb Erik (23 dec 2006) [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762392604977"]poze bb [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762389366807"]poze Botez[/url] [url="http://b1.lilypie.com/Enlgp2/.png"]varsta Erik[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zic si eu... peste 5 ani cum crezi ca va fi?Dar peste 10? Daca de acum tu spui "NU-S MARITATA DAR VREAU SA DIVORTEZ",crezi ca se va schimba ceva in bine dupa casatorie?De obicei din ce am vazut in jurul meu barbatii se "lenevesc" pe parcurs,mereu aud "cand l-am luat facea de mancare ma ajuta la curatenie acum ......." Nu vreau sa iti dau sfaturi,doar gandeste-te: crezi ca il poti schimba? La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sheannamp
Total off topic: subscriu la ce a zis Clover, mai scrie ca o faci tare bine!
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Subscriu si eu. MamiCamelia eu am interpretat duios finalul tau si foarte dragastos: `el, iubitul meu lenes cu doua facultati`. Sunt sigura ca sunt grijile si hormonii celor 7 luni de sarcina, nu? [:D] Va doresc o nunta frumoasa, o casnicie minunata si un copil reusit! Alexandra si mami Elena [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/shatinel/album?.dir=9aa2scd&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]sasha - uite ce frumusica`s[/url] [url="http://community.webshots.com/album/558389613GXgyie"]colectiadepalarii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca se vrea un subiect serios, insa nu m-am putut abtine sa nu zimbesc larg. Ai un talent de a scrie grozav. Cum zic fetele ,fa ceva cu talentul asta. Si acum la subiect...serios. Nush exact ce sa zic. Se zice ca multi se schimba in bine cind vine bb. Se mai maturizeaza. Ar fi o sansa si pt el. Dar de ce treb' neapårat sa te mariti???Copilul tot al vostru e , chiar daca e facut ianinte sau dupa casatorie. Asteapta un pic. Vezi cum merg treburile.Cum isi ia in primire rolul de tata, cum devine mai responsabil, cum doarme sau nu noptile, gindindu-se ca familia are multe nevoi....cum si cum. Ia-o incet si timpul iti va da raspunsul. Ile [mamica] si Vivian [bebic] (07.03.2006) http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot un "exemplar" din asta am la casa omului! Desigur grijile tale se datoreaza in mare parte hormonilorasa ca degeaba iti spunem noi sa te relaxezi, sa asculti o muzica, sa te uiti la un film bun..ca tot asa griji o sa ai..ceea ce e normal pt o femeie gravida...Daca e iubire totul se rezolva, zic eu! ca-s mai romantica de felul meu.. Iti doresc nastere usoara, sa ai mare incredere in D-zeu, ca stie el cum aranjeaza lucrurile, o sa vina si maritisul, si servici pt tine si bani..sanatate si iubire sa fie! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/vasile_mia/album?.dir=/b13dscd"]poze cu Corina Elena[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/vasile_mia/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0"]poze[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/vasile_mia/album?.dir=/3640scd"]Piersicuta mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hormonii te fac nemultumita! Pai e bine ca te rasfata! Cand o sa vina bb o sa te ajute! Ti-ar place sa plece dimineata si sa vina noaptea tarziu, sa fii singura toata ziua? Stiu ca banii putini sunt o mare problema, dar probabil ca atunci cand veti fi 3 va fi nevoit sa "produca" mai mult! Pana una alta, eu zic sa te mariti (daca il iubesti, binenteles!)! (Apropos! La Oficiul Starii Civile nu se accepta sa depuna actele numai unul dintre impricinati. E musai sa vina amandoi! Cel putin asa era in 2004.) Casa de piatra, sarcina usoara si copil sanatos! Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...