Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ati trecut prin asta? ce pot face ?


Recommended Posts

Buna tuturor. O sa trec direct la subiect, s-auziti ce n-ati mai auzit. Dupa experienta mea "devastatoare" as putea-o numi, inchetata cu divortz(simplu, nu? dar cate raman in urma...), am inceput o relatie de vreun an si... Bun.Zic eu ca vreau sa nu mai gresesc(ca probabil prima data eu am fost cea extrem de oarba si a naibii de naiva), numai ca sunt exagerata(putin spus). Concret: e afectuos cu mine, atent, se poarta dragutz, etc- toate bune(sau aproape).Numai ca eu, n-am incredere ca face toate astea pentru ca asa simte.Imi imaginez tot felul de lucruri, ca ar putea fi interesat de mine din cu totul alte motive, ca vrea sa fim impreuna pt ca-i e bine asa ,in sfarsit, tot felul de tampenii imi trec prin cap: daca nu ma iubeste cu adevarat si ma pacaleste? Mi-am ascutit extrem de mult sistemul de autoprotectie, as putea spune, asa ca, bietul om e de-a dreptul nedumerit ca ma tot indoiesc de ceea ce simte si imi arata. Mi se pare si mie ca sunt exagerata, ca ma tem prea mult ca n-ar fi bine, nu-i normal ce se intampla cu mine. El e si un tip interiorizat, eu sunt total pe dos, mi-as dori insa nu sa-mi spuna toata ziua ca ma iubeste, ci de fapt cred ca as dori sa pot discuta cu el motivele pentru care sunt asa suspicioasa, fara insa a-l rani.Cat de dispusi sunt barbatii sa inteleaga astfel de temeri ale femeilor fata de o noua relatie si fata de angoasele trecutului? Oare sa-i cer sa inteleaga de ce sunt asa sau sa ma controlez eu si sa nu arat astfel de indoieli si lipsa de incredere? Nu stiu ce sa fac.Nu vreau sa-l ranesc, dar in acelasi timp nici nu mai vreau sa nu pot spune daca ma deranjeaza ceva si de ce anume ma tem. Incurcata treaba.[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[:D]Citeste ce am postat eu la "Predestinare sau..." Se pare ca problemele noastre sunt trase la indigo! Eu am incredere si ii spun, el stie toate aceste temeri ale mele, cred ca nu as putea sta langa cineva caruia sa nu-i pot spune totul! M-a inteles si incerca sa ma convinga ca nu am motive sa imi fac griji... probabil cateodata il cam innebunesc cu asta, dar sper sa nu trec de un prag anume...Eu zic sa discuti deschis cu el aspectele astea, te va ajuta sa depasesti o stare care e destul de dificila (o simt pe pielea mea) si pe care altfel poate nu ai trece-o la fel Succes! Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i incurcata deloc [:D]. Sa stii ca ei inteleg mult mai bine decat ne inchipuim noi. Si sunt in stare sa tolereze multe. nu ca ar fi un argument sa abuzam de chestia asta...da' e bine de stiut. Dupa un an impreuna cred ca puteti discuta deschis despre ce va framanta pe fiecare. Este cea mai buna modalitate sa rezolvati falsele (sau adevaratele) probleme... Oricum, felicitari...si enjoy your life! [flo] Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisseis, care sunt motivele pentru care sa-i pui sentimentele la indoiala? In ce fel i-ar fi mai bine cu tine decat singur? Ce ar avea de castigat daca te-ar pacali? Daca exista motive concrete/reale pentru care un barbat ar minti(o interpretare) - chiar si partial - pt. a-ti fi alaturi, atunci pune-le in balanta cu ce iti ofera el. E simplu, vezi daca merita. E scandalos dar posibil. Problema e ca, daca motivele nu sunt concrete/materiale, este greu de apreciat congruenta sentimentelor personale cu cele ale partenerului. Intelepciunea/experienta vine cu varsta. De asta viata ofera din ce in ce mai putine sanse oamenilor pe masura ce avanseaza in viata. Sa poti sa iubesti deschis si fara rezerve tine de tineretea sufleteasca pe care ar trebui sa ne-o cultivam. Oricum capitalul nostru afectiv nu poate fi contabilizat sau garantat, de asta mi se pare mai degraba nesabuit sa-l blocam :)(ca sa zic asa). Pe de alta parte este important ca el sa te cunoasca pe tine, nu neaparat detaliile relatiei anterioare. E ca si cum ai incerca sa scuzi anumite comportamente dobandite dar prezent nejustificate. Daca el iti trezeste suspiciuni uitate, de care nu esti mandra, spune-i care sunt, cu obiectivitate. Nu il/te raporta la o relatie trecuta. E pacat. parerea mea nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Criss, daca nu ai curajul sa ii vorbesti deschis despre temerile tale, inseamna ca ceva urma de indoiala si neincredere ai deja vis-a vis de el. Curaj, vorbeste-i. Nu l-ar costa nimic sa te asculte si sa incerce sa inteleaga cum ai ajuns tu asa suspicioasa, cu atat mai mult cu cat motivele sunt serioase, inteleg. Nu cred ca i-ai cere prea mult, dupa o rel de mai bine de un an. Daca nu e intelegator, inseamna ca intradevar nu el e cel cu care sa treci peste experientele neplacute din trecut; nu e pregatit. Totusi, barbatii sa stii ca nu prea au interes pentru framantarile nostre ia o pauzaresti. Nu din rautate, ci pentru ca ei, pur si simplu au alte coordonate ale simtirii. Nu le inteleg asa cum le intelegem noi. Tre sa recunoastem ca si noi avem tendinta de-a face din tantar armasar. Oricum. Zic sa indraznesti sa-i spui verde in fata ceea ce simti,totusi fara a-l impovara pe el cu vinovatii. La urma urmelor e dreptul lui sa stie ce te framanta. Faza cu interiorizarea lui, stii, sunt momente cand nu tine, ca doar nu-i ceri sa fie altfel, ci doar sa ti fie aproape. Succes Camelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisseis, EL are indoieli sau TU ? Ma refer la faptul ca ai fost dezamagita de prima relatie serioasa si acum iti este frica sa te implici, sa te arunci cu capul inainte. El poate este un barbat ca toti barbatii, iubeste fara sa despice prea mult firul in patru si pun pariu ca va fi sincer surprins ca tie iti trec astfel de ganduri prin cap, pt ca intelegandu-va bine, el considera dinainte subiectul incheiat. Am recitit ce ai scris si vad ca chiar asa e, el e nedumerit total.... Lasa lucrurile sa se aseze,fii fericita fara sa te chinui cu intrebari.Nu te gandi o perioada la viitor, lasa lucrurile sa curga. In timp o sa afli raspunsurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa nu mai proiectezi trecutul asupra relatiei actuale.Traieste pur si simplu azi si aici si nu-ti fa ganduri,nu-ti fa planuri.Si timpul te va lamuri.Daca insa simti prea acut nevoia de a vorbi despre sentimentele si temerile tale,foarte bine,incearca o discutie ca intre prieteni.Sa nu aiba senzatia ca il acuzi,ci doar ca ii impartasesti anumite lucruri..De unde ideea ca toti barbatii sunt superficiali?Doar nici femeile nu sunt toate la fel..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...