Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand femeia e prea buna.......se ajunge si aici...


Recommended Posts

Salut![flo] Ca si multe dintre voi am si eu - indirect- o problema! Mai precis soacra mea.Am o soacra jos palaria, o soacra de pus la rana tot ce vrei, dar are o problema. - 29 de ani de casnicie, doi copiii un baiat casatorit si o fata studenta la master,un apartament, un sot si o soacra de cosmar....[bang] E mult de explicat dar o sa incerc sa explic mai pe scurt ptr. moment. S-au casatorit din dragoste dar au ajuns sa traiasca in certuri si ura.La vreo 13 ani de la casatorie moare sora socrului - socrul X se schimba radical la 180 grade.Din acel moment a inceput cosmarul.... [mariaj].Socrul meu a avut dintotdeauna probleme cu stomacul - la 19 ani prima operatie de ulcer, dupa care au mai urmat alte doua aperatii de ulcer si doua de ocluzie intestinala.De vreo doi ani insa parca a luat-o razna rau de tot.....[:(] certuri, plecari de acasa la mama, etc. Soacra a tacut o viata intraga, nu a comentat niciodata la ce a avut de zis socru', nu l-a contrazis niciodata ca deh... de inbolnaveste si ajunge iar la operatie...Anul trecut insa , de Paste in momentul in care soacra i-a zis ca si-a invitat copiii la masa(eu cu sotul si cumnata cu prietenul)parca a turbat, a plecat la mama lui unde stateam si noi pe vremea aia(eu cu sotul-acum stam cu chirie ca e mai bine..)de unde nu a mai plecat pana pe 30 iulie.Atunci a plecat inapoi acasa ca si cum nimic nu s-a intamplat si fara macar sa-si ceara scuze.Pe timpul sederii la mama lui soacra a venit sa-i zica sa se intoarca acasa dar el nu si nu, mama lui i-a zis soacrei mele sa plece ca e casa ei si ca ea nu are ce cauta acolo in loc sa vorbeasca cu el sa se duca acasa...[bang], si el i-a zis ca abia acum si-a dat seama cu cine a stat el in casa atatia ani, i-a zis sa se dea mai departe de el ca ii vine sa [vom] daca nu se da de langa el.Oare e normal asa ceva dupa atatia ani in care i-a fost aproape si dupa ce l-a tinut ca in puf?????? X de vreo 6 - 7 ani e pensionat pe caz de boala fara sa aiba voie sa munceasca.In schimb se duce la mama lui si se omoara cu munca pe acolo.Soacra i-a zis sa se duca si el paznic pe undeva ca nu se ajung cu banii daca doar ea munceste iar el i-a zis ca nu se duce paznic ca e cea mai rea meserie, si ca rade lumea de el[bang].Din vara insa chiar a luat-o razna rau de tot, a trimis-o pe soacra sa doarma in dormitor cu cumnata si ca sufrageria e a lui, ca nimic din ce e in casa aia nu-i apartine soacrei, asta in conditiile in care de cand e el pensionat s-au cumparat multe - bineinteles din banii soacrei dar pe numele lui ca asa vrea el.Ii lasa mereu biletele ca de vorbit nu vorbesc, ca e cea mai ingalata femeie(la ea in casa e farmacie), ca e bativa(de cand o stiu eu nu a baut nimic altceva decat suc),ca si-a dus familia de rapa, etc. Mereu i-am zis ca nu are de ce sa mai stea cu un astfel de om, sa il lase dar nu vrea ca deh... vorbeste lumea.Mereu cand vine la noi plange si se intreaba cu ce a gresit sa nu-i poata trece copiii pragul casei??? [:(] Eu una nu mai stiu ce sa zic - oricum ar mai fi foarte multe de zis - astept si parerile voastre.Din punctul meu de vedere cred ca nu mai e sanatos la cap....[zid] Va [pup] si o [flo] O zi buna si sper ca nu v-am plictisit cu problema mea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si eu am o soacra ,dar nici pe departe asa buna cum e a ta. Doar ca si ea se cam lupta cu socru din acelasi motiv ca e prea darnica cu copiii.Daca ar fi dupa el ......numai el sa aiba,iar restul sa se descurce.Acuma sa nu crezi tu ca ne da ea f multe,dar si putinul ce ni-l da, o face cu scandal din partea lui. dana si deliutza mamarutza [fetita] http://good-times.webshots.com/album/561488687kmbVPd
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loredana, Esti draguta tu ca te preocupa problema soacrei. Ce ar trebui sa faci tu? nimic, nu este treaba ta. soacra ta gaseste o multumire in relatia asta, altfel ar fi divortat de mult. Poate tu nu stii/intelegi ce anume. Dar e evident ca ea este cea care se duce dupa socru cand el pleaca la mama lui!!!! Poate il iubeste, poate conteaza mult pt ea gura lumii, poate e mila, obisnuinta. Eu am avut acasa asa o relatie: tatalui meu nimic nu-i convenea, nimic nu era suficient de bun pt el, sa nu vorbeasca cu saptamanile era ceva fregvent, sa se supere si sa plece de la masa de Paste, Craciun, era comun. Ce musafiri in casa cand nu stiei daca nu cumva o ia razna? Ne dadea afara din casa, mai ales pe sora mea, urat. Si tata a murit, mama l-a plans ani de zile si a murit si ea inainte de 60 de ani. Si eu care m-am tot intrebat de ce nu divorteaza? cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate gresesc dar cred ca unii o iau razna de prea mult bine.Avand langa ei femei docile,harnice,etc,care-i menajeaza prea mult,incep sa creada ca li se cuvine/permite totul. O parte din vina o au si aceste femei tocmai prin obedienta pe care au manifestat-o permanent. Ce poti sa faci?Cam nimic,decat s-o asculti. [url="http://community.webshots.com/album/560900254VfnRrM"]W[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, Cristina, Wonderful [flo] Cristina - stiu ca nu e treaba mea, dar cand o vad asa suparata si mai tot timpul trista parca ma doare sufletul ..... Imi pare rau ca si tu ai trecut prin asa ceva, eu una nu stau cu ei in casa ca daca as sta cred ca as innebuni de tot..[bang] De gasit multumire nu gaseste asta stiu sigur, iar de divortat nu vrea ca zice ca vorbeste lumea pe de-o parte iar pe cealalta parte nu are unde sa se duca, doar sa se intoarca inapoi in provincie la frati.... Stiu ca nu am ce face,doar sa o ascult, sa imi fac o mie de nervi si cam atat... De iubit nu cred sincer ca mai poti iubi un astfel de om, poate intr-adevar ii e mila de el - mie una nu mi-ar mai fi mila de el,nu merita mila nimanui.Mai nou, noi i-am luat soacrei un tv - daca ea nu mai avea voie in sfragerie.Aseara s-a dus sotul sa il duca, acasa era si el.Ce credeti ca face? Isi luase yala sa-si puna la usa ca sa nu-i mai intre nimeni in camera....[bang].A terminat de pus yala si a plecat din casa....Unde s-a dus nu se stie, dar s-a intors inainte sa plece sotul meu acasa. Oare e normal asa ceva? Mai acum doua saptamani i-a zis cumnata-mea ca in decembrie se muta la prietenul ei, stiti ce i-a zis socramiu? citez: "Si cu abonamentul la internet ce fac? ca e facut pe 1 an..."[bang] Oare asta trebiua sa il intereseze pe el?Nu trebuia sa stea de vorba cu ea? Plus multe altele...., ca el e tanar si ca vrea sa-si traiasca viata si ca isi va aduce o femeie in casa, care sa-l spele, sa-i faca mancare -ca deh... el mananca numai mancare de regim... si lista poate continua... [flo][pup] O seara buna! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam la asta ma gandisem si eu;omu' vrea senzatii noi.O sa dea,poate,peste una care-l 'aranjeaza' din 2 timpi si 3 miscari,ori il omoara(e bolnav),ori se imbolnaveste.Asa ca-i posibil sa se intoarca la soacra ta ca sa-l puna pe picioare.In locul ei as pune capat casat.,daca se mai poate numi asa.El are niste reactii ciudate,din ceea ce ai spus.Cati ani are? [url="http://community.webshots.com/album/560900254VfnRrM"]W[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loredana,nu stiu sa-ti dau solutii. Pot doar sa-ti povestesc ce s-a intamplat cu bunicii mei.Eu imi iubesc mult bunica,l-am iubit si pe bunicul.Bunicul meu s-a comportat foarte urat cu bunica mea ,la fel si cu fii lui.Cu noi nepotii insa era o bomboana...dar asta-i alta poveste. Iti spuneam ca s-a comportat urat cu copiii lui si cu bunica.Si bunica mea zicea "pai ce-o sa zica lumea" si-a suportat umilinte de nedescris,inclusiv a gonit-o de acasa de nenumarate ori...pana cand a facut hipertensiune bunica si apoi hemoragie cerebrala cu paralizie .Si-a revenit bunica dupa in lung tratament de reabilitare si copiii lor,ajunsi deja adulti la casele lor(mama mea si fratele ei)insistau ca bunica sa divorteze. Bunica n-a vrut...pana la al doilea ictus,cand mama mea si unchiul meu au zis: PANA AICI!!! I-au pus sa imparta ce av eau de impartit,l-au plasat pe bunicul intr-o garsoniera,pe bunica intr-alta si uite asa,uimitor,bunicul s-a schimbat. Fugea ingrozit la spital daca bunica era internata,ii cumpara medicamente,a devenit respectuos cu ea.Dar stateau separat. La nunti /botezuri/evenimente in familie stateau unul langa altul la masa desi toti stiau ca nu mai sunt impreuna,bunica mergea sa-i curete casa inainte de fiecare Pasti si Craciun,se interesa de el cand era bolnav si cam atat. Uimitor de bine s-au desfasurat apoi lucrurile. Au ramas despartiti si totusi s-au comportat exemplar dupa despartire si divort,dar n-au mai revenit sub acelasi acoperis. Socrul tau,dupa umila mea parere,pe langa ca e bolnav de ulcer mai are si alte probleme pe alt fond. Tu nu poti sa-i spui soacrei tale ce sa faca,o pot face insa fiii ei. Sa va mai povestesc doar o alta treaba.La inmormantarea bunicului meu,a venit si bunica mea. Dupa inmormantare bunica a avut un dialog cu sora mea. "daca mor,nu mai cheltuiti bani cu alt mormant,puneti-ma aici langa el. La care sora mea: "buni,noi l-am iubit,dar dupa cate ti-a facut,ai putea sa stai o vesnicie langa el?" Bnica a raspuns: "crezi ca m-ar mai putea goni?" Sunt sigura ca bunica l-a iubit mult pe bunicul,ca apoi a ajuns si l-a si urat,ca a avut o viata linistita si fericita fara bunicul respectandu-l totusi ...in cele din urma, isi doreste oricum,o vesnicie langa el si asta nu din motive economice cu siguranta. Nu ar fi fost si cazul meu,dar cu bunicii mei s-a intamplat asa. Va doresc numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Morala:sa pastram simtul masurii in tot ceea ce facem.Adica sa nu fim prea toleranti si mai ales supusi pt. ca vom fi luati drept prosti de ceilalti;sa nu inghitim orice jigniri si sa avem puterea de-a spune 'stop' cand gluma se ingroasa.Cat despre gura lumii,ar trebui sa fie ultimul lucru de care sa tinem cont cand luam o hotarare.Totusi bunica ta este o femeie in putere,nu inteleg de ce se cramponeaza de el cu atata abnegatie. [url="http://community.webshots.com/album/560900254VfnRrM"]W[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...