Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cafea cu aroma de femei - (53)


Recommended Posts

hai ca va salut si eu ! buna cafelutza bauta aici alaturi de voi...pacat ca e cam raruta in ultima vreme... Noi suntem bine..mai aruncam cate-un ochi sa vedem cand naste stefi cand se marita adina...si ce mai fac cafengioaicele..cam slabuta miscarea... dar tocmai eu spun asta?!?! beau [cafea] in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele Reteta zilei:trotil sub acoperire=[cafea]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va pup, ne-am intors, a fost foarte frumos! Lali, ce e aia notebook? [il] Zi mai pe limba mea asa, atehnica. [:D] Fanna, pana ajung sa ma marit eu facem pariu ca nasc toate participantele la subiectul asta inca o data? [:D] Inclusiv Wendy [hot] Alic si Lali, lasati cafelele asa seara, ca nu fac bine deloc-deloc. Un ceai de tei va recomand. Ioana, sper ca sunteti ok. Wendy, daca s-a cumintit, cruta-l. Doar nu-l trimiti cu virusii in spinare la munca. Poate s-a speriat ca banuesc ca ai facut destul de urat. Da' daca tot a trecut treaba, vroiam sa-ti zic ca mie-mi plac desenele in graffiti. Nu'sh ce se agita politia asa,mai ales daca baietii deseneaza pe cladiri nezugravite. Mai inveselesc si ei zona. Aido, ce mai faci? Mi-a fost dor de tine. PS: Saptamana viitoare nu plec nicaieri -puteti sa bifati asta in calendar. [:D] Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Analiza literara a unei...manele!Inca din primele versuri, autorul plaseaza actiunea intr-un mediu feeric. Ce miracol si ce vraja Stau cu gagica pe plaja Prin folosirea cuvintelor miracol si vraja, poetul ne trimite intr-o lume magica, interzisa muritorilor de rand. Efectul este completat de plasarea celor doi protagonisti pe plaja o trimitere directa la infinitul marii, care ar putea sugera si iubirea nesfarsita, dar si eternitatea. Nisipul ne duce cu gandul la scurgerea timpului, autorul reusind astfel sa imbine prin folosirea unui singur cuvant, atat infinitul cat si perenul. In urmatoarele doua versuri, poetul doreste sa impace relativa bipolaritate dintre infinit si peren. Am chef de distractie 3 luni de senzatie Constient de clipa fermecata pe care o traieste, autorul isi avertizeaza ascultatorul (cititorul) ca iubirea nesfarsita, dragostea profunda, infinitultul, alfa si omega, arde intens, asemeni razelor unei zile insorite de vara, comprimandu-se in "3 luni de senzatie". Necuprinsul este asfel incadrat in limite foarte bine delimitate - trei luni iar profunzimea sentimentelor umane imbraca forma senzatiilor. Iubirea magica nu are suisuri sau coborasuri. asa cum spune si poetul, cuvintele de ordine in cazul unei asemenea iubiri sunt cheful si distractia alaturi de gagiu sau gagica. Folosirea cuvintelor nu este deloc intamplatoare. Elementele de argou: gagiul, gagica vin sa sugereze faptul ca cel care vorbeste este un om asemeni noua, care insa, conform preceptului biblic, si-a pus in valoare, talantii, reusind sa patrunda intr-o lume de vis. A doua strofa a cantecului descrie opulenta de care se bucura eroul. Dau o cheie la mertan S-am plecat pe litoral Mi-am pus plinul de benzina Si in dreapta o blondina "Mertan"-ul face trimitere la stilul de viata al marilor padisahi. Folosirea expresiei "plinul de benzina" nu este deloc intamplatoare. Ea ilustreaza verticalitatea convingerilor personajului principal. El nu opereaza cu jumatati de masura. Totul sau nimic pare a fi deviza dupa care se conduce. Notiunea plin, are si un sens metaforic. Ea prezinta maturitatea dragostei dintre cei doi, care tind spre perfectiune. acest lucru este confirmat si de termenii cu care este descrisa marea iubirea a personajului nostru. Fata cu care se iubeste eroul principal nu este o fata oarecare. Ea este o "blondina" - simbol al frumusetii feminine, asezate la dreapta barbatului. afirmatia este intarita in versul al doilea din cea de a treia strofa. Am mertanul de mult timp Si-o blondina prototip E a mea numai a mea Si-mi petrec vara cu ea Hiperbola "blondina prototip" descrie in profunzime calitatile greu de egalat ale iubitei, ea fiind o fiinta unica. Prin folosirea unui termen tehnic pentru a-si descrie iubita "prototip" autorul ne reaminteste ca dragostea lui este asemeni tinuturilor exotice, fascinante dar inca neexplorate in profunzime, afirmatia fiind intarita si de plasarea povestii in anotimpul de vara. Ultima strofa descrie actul de iubire dintre cei doi. In primele doua versuri, ne este prezentata atmosfera care domneste intre indragostiti. Marea neagra e calduta Blonda-i sexy si finuta Iubirea se consuma in apa calda a marii. Cristalinul marii descrie sentimentele celor doi iar caldura apei descrie relatia dintre ei. Dragostea dintre cei doi este imuna la scurgerea timpului Ziua stau cu ea la soare Noaptea o scot la plimbare Succesiunea zi noapte nu poate perturba trairile profunde alte tinerilor indragostiti, dar autorul lasa o portita de iesire din aceasta idila aproape perfecta. Folosirea termenului "noaptea" din ultimul vers avertizeaza cititorul ca totul poate fi perfectibil, chiar si iubirea, iar daca peste iubirea dintre cei doi s-ar lasa intunericul, eroul va trece si peste acest obstacol. Este vorba doar de 3 luni de distractie. DeleteReplyForwardSpamMove... Previous | Next | Back to Messages Save Message Text | Full Headers [url="http://community.webshots.com/album/560900254VfnRrM"]W[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wendy, super! [:D] Dar nu pot sa nu-mi amintesc cum faceam (si se fac si acum) comentariile literare. Nici n-a visat poetul cata vorba avea sa curga de pe urma a catorva versuri in care de fapt vroia sa zica ceva banal... La mate e mai simplu, 1+1=2 si e clar, nu se unduieste deloc. Decat in mintea poetilor. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata! TKS [flo] pt [cafea] lulu La carnaval a fost super [cool] si Emma s-a distrat foarte tare. O sa pun si cateva pozici cand o sa pot. O saptamana buna la toate! Aida [pis][url="http://good-times.webshots.com/album/561549983JBJYaj"]POZE[/url][pis] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=106620"]Matza Emma in actiune[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!!! M-ati uitat, nu? [q][q][q] Noi sintem in mutari. Asa ca mai rarutz la calculator. In plus aproape zilnic am cursuri dupa-amaiaza. Cind termin merg sa vad cu evoluam la apartament. In rest... sintem sanatoase, sintem suparate ca nu simtim pe bebe... Dar e totul ok. Tati ne alinta si el cit poate. Va pup pe toate fara exceptie. eu - [url="http://community.webshots.com/user/INA2778"]Ina[/url] [gravi] - [url="http://bd.lilypie.com/l1sZp3.png"]puiutul meu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Bravo fetelor ca v-ati distrat! Weekendul asta am fost si noi..la ping-pong![:D] A fost chiar haios! Wonderful super analiza literara! Adinutza saptamana asta esti de serviciu la cafenea [yami]care-va-sa-zica! Aida asteptam poznele [pis] de la carnaval! Ina ia-o incet cu treburile! Noi suntem tot aici cand ai timp [flo]! Stefi abia te asteptam cu fetitza! Principe o fi tot la plaja [beach] si Maru la zapada? Lali [comoara]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai bine ma asteptati cu cafeaua...[:D]ca pana la fetita mai e de asteptat..[:D] desi azi dimineata am crezut c'o pun... am avut niste dureri de burta de zicem ca nasc..erau niste crampe la stomac...dar se pare ca eera de la varza...[:D].. am zis sa mananc acum ca dupa nu se stie cand mai apuc..uratul se pare totusi e sa nu ma apuce chiar in astfel de momente..ca-i intoxic pe aia acolo..ma trimit acasa de urgenta..[:-)))] Stefania X 2[gravi][i]mai avem putin...putin...[hop]Doamne ajuta! [url="http://www.flickr.com/photos/13068460@N06/sets/"]foto[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor AM CASTIGAAAAAAAAAAAAAAAAAT...CHEAVEZ A FOST INVINS!!!! ce sa va zic,rezultatele preliminare au fost date dimineata la 1,30...pana la ora asta am facut zambre la tv....am adunat atat acid lactic in muschi,ca ma doare tot corpul din cauza stressului,ma durea stomacul,capul,nu mai stiu unde nu ma durea..dupa glorie,am baut un pahar de trascau(desi nu-mi place)si mi-a trecut ca prin farmec.m-am culact la 4 dimineata ,acum parca sunt teleghidata. va pup fetelor. SAMPANIE PTRU TOATE!! sunt fff fericita monica mami de print http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...