Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI! (7)


Recommended Posts

g24hit, imi pare rau pt situatia micutei.ai vorbit cu un doctor pana acum? de cat timp dureaza varsaturile?ea oricum e f mica,dar a vomat asa de la inceput? nu stiu,suge prea repede?trage mult aer?incearca totusi sa vb cu un medic.aaaa,si papa san?sau lapte praf?eu stiu la a mea,ca de la milupa a varsat o sapt dupa fiecare masa,nu-l suporta. multa sanatate va doresc si sa auzim de bine. la ochisor eu o stergeam cu o compresa sterila si ser fiziologic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 227
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

redai, david are o greutate buna pt varsta lui. supa, piureul, sucul de fructe au putine calorii, asa ca nu te astepta sa creasca in greutate daca este diversificat precoce, din contra. daca vrei sa-i fie bine, elimina orice alt aliment in afara de lapte (suc, ceai, piure etc), pana la varsta de 5 luni si jumatate-6, cand vei reconsidera situatia si te vei decide cum incepi diversificarea propriu-zisa: daca ia bine in greutate, cu piure de legume/fructe; daca ia mai putin, cu cereale. pentru "bubite"...elimina pe cat posibil alergenii care vin in contact cu bebe: alimente (am specificat, ii dai doar lapte!), detergenti (foloseste un detergent special pt bebelusi, hipoalergenic), balsamuri...cumpara un sapun natural, din plante, cu care sa il speli. limpezeste bine rufele, calca-le cu fierul bine incins. eni, iulia a crescut f frumos in greutate, cat pentru o luna. probabil ca varsa din multe motive: mananca repede, e lacoma, nu scoate aerul dupa masa, are un "pui" de reflux...inclina patutul cu 15-20 de grade punand niste carti sub salteluta, tine-o in brate dupa masa, pe cat posibil pana eructeaza. cel mai bun indiciu ca starea ei este buna, este faptul ca ia in greutate. inarmeaza-te deci cu rabdare, cu multe hainute curate [:D] si...las-o in pace. adriana, eu lucrez la IOMC. bysko, felicitari pentru alegere! e bine si asa. mult succes! comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=104234"]arina s-a nascut...a doua oara![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s][s]tuturor celor cu numele Sf. Nicolae!!![s][s] cu un [pup]-ic special lui Nico![pup] Natynic [ruga] sa stea bb in burtica cat mai mult posibil![pup] [pup] ****** VOTATI-NE!!! [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii&page=21"]"te pup fratiorule"[/url]&[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii&page=8"]"cioc-cioc"[/url] Multumim anticipat![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani sarbatoritelor!!! Anya20 am scos tot din alimentatie.ii mai dau numai lapte.L-am cantarit si in loc sa stationeze cu greutatea , scade.sa vedem ce se intampla in continuare.Produsele care le folosesc pentru el sunt toare hipoalergene.Sapun de ovaz de la Aderma, spumant si crema de la Avene trixera. Hainele le spal separat cu detergent de copii si le cald=c de fiecare data, inca de la inceput.Chiar hainele noi inainte sa i le dau le spal.sa vedem.... Diversificarea mi-a fost recomanadata de o pediatra pentru ca nu lua in greutate, avea reflux gastric si nici nu puteam sa ii schimb laptele fiind alergic la proteinele laptelui de vaca. Imi pare rau ca s-a ajuns aici.Eu am pus o singura intrebare.....ce biscuiti i-as fi putut da care sa nu contina proteine de lapte si gluten, chiar daca este pentru mai incolo, dupa ce mai creste. de cand i-am scos mancarea ( de 2 zile azi a 3)tot ce mananca intr-o zi este 600 ml de lapte, fara alceva,ceaiuri nu bea. Lore, mamicutza lui David [url="http://good-times.webshots.com/album/560900464EBTcPL?vhost=good-times&start=108"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Anya20 eni, iulia a crescut f frumos in greutate, cat pentru o luna. probabil ca varsa din multe motive: mananca repede, e lacoma, nu scoate aerul dupa masa, are un "pui" de reflux...inclina patutul cu 15-20 de grade punand niste carti sub salteluta, tine-o in brate dupa masa, pe cat posibil pana eructeaza. cel mai bun indiciu ca starea ei este buna, este faptul ca ia in greutate. inarmeaza-te deci cu rabdare, cu multe hainute curate [:D] si...las-o in pace. comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=104234"]arina s-a nascut...a doua oara![/url]
mersi de raspuns. ea mananca cu multa pofta, destul de repede. o tinem la eructat, chiar o opresc din masa de 2-3 ori si eructeaza asa f bine.sper sa nu fie nimic altceva. acum ne doare rau burtica....[q][q][q] dormim numai cu burtica pe burta lui tati sau mami.... LA MULTI ANI! celor care isi serbeaza astazi ziua. ENI si IULIA( 13.11.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by g24hit
quote:
Originally posted by Anya20 eni, iulia a crescut f frumos in greutate, cat pentru o luna. probabil ca varsa din multe motive: mananca repede, e lacoma, nu scoate aerul dupa masa, are un "pui" de reflux...inclina patutul cu 15-20 de grade punand niste carti sub salteluta, tine-o in brate dupa masa, pe cat posibil pana eructeaza. cel mai bun indiciu ca starea ei este buna, este faptul ca ia in greutate. inarmeaza-te deci cu rabdare, cu multe hainute curate [:D] si...las-o in pace. comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=104234"]arina s-a nascut...a doua oara![/url]
mersi de raspuns. ea mananca cu multa pofta, destul de repede. o tinem la eructat, chiar o opresc din masa de 2-3 ori si eructeaza asa f bine.sper sa nu fie nimic altceva. acum ne doare rau burtica....[q][q][q] dormim numai cu burtica pe burta lui tati sau mami.... LA MULTI ANI! celor care isi serbeaza astazi ziua. ENI si IULIA( 13.11.2007)
o sa treaca si perioada asta. incearca sa te stresezi cat mai putin, pentru ca bebelusa te simte. la multi ani, nico, sa fii fericita si sa ai un bebelus la fel de reusit si de frumos precum mara. redai...am inteles problema ta...dar de ce insisti asa mult cu biscuitii? eu nu stiu sa existe biscuiti fara zahar si fara ou pe piata de la noi. poate nu am eu cunostinta. dar ii poti da cereale. ori ii dai cu lingurita, un piure gros de cereale (fara zahar, gluten...de la humana, nestle, milupa), la o singura masa sau, daca vomita laptele pe care il bea, il poti ingrosa cu putine cereale la fiecare masa. asta pana la 6 luni cand ii poti introduce si alte alimente. comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=104234"]arina s-a nascut...a doua oara![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vroiam sa va mai intreb si pe voi...despre debridat pt colicile astea care nu ne dau pace...dr la care am inscris-o pe Iulia mi-a zis sa incerc si cu debridat. dar ma intreb oare nu e prea devreme?ca am cautat sa mai citesc dar nu am gasit mare lucru... ENI si IULIA( 13.11.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...