Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sarbatoarea Craciunului (Intruparii lui Iisus)


acsintetina

Recommended Posts

Sarbatoarea Intruparii Domnului Iisus In vremea romanilor existau serbarile in onoarea lui Saturn (zeul recoltelor) si Mithras (zeul antic al luminii),printre care si o forma de venerare a soarelui ce a ajuns in Roma din Siria, cu cultul lui Sol Invictus. Pentru a evita persecutia din timpul festivalurilor pagane romane, primii crestini isi impodobeau casa cu ilice de saturnalii. Pe masura ce numarul crstinilor crestea si obiceiurile lor prelevau, sarbatorile au luat o turnura crestina. Insa biserica timpurie nu a sarbatorit de fapt nasterea lui Hristos in decembrie pana la Telesphorus, care a fost al doilea Episcop al Romei de la AD 125 la 136, si a declarat ca serviciul bisericesc ar trebui tinut in aceasta perioada pentru a sarbatori "Nasterea Domnului si Matuitorului." In anul AD 274, solstitiul a cazut pe 25 decembrie. Imparatul Roman Aurelian a proclamat data ca "Natalis Solis Invicti," festivalul nasterii soarelui invincibil. In AD 320, Papa Julius I a mentionat 25 decembrie ca data oficiala a nasterii lui Iisus Christos. In AD 325, Constantin cel Mare, primul imparat roman crestin, a introdus Craciunul ca o sarbatoare fixa pe 25 decembrie. A mai introdus si Duminica in a 7-a zi din saptamana ca de sarbatoare, si sarbatoarea mobila (Pastele). In AD 354, Episcopul Romei Liberius a ordonat in mod oficial credinciosilor sai sa celebreze nasterea lui Iisus pe 25 decembrie. As dori sa privim la cateva traditii existente in luna decembrie, la care si noi ne-am aliat ca si crestini ! Nu as dori sa condemn aceste traditii, insa as dori sa spun ca daca aceste traditii sunt centru sarbatorii noastre, atunci am falimentat in sarbatoarea noastra. 1. Darurile de Craciun Inca din perioada dupa Thanksgiving ( In USA) oamenii intra in febra cumparaturii cadourilor si de cele mai multe ori pierd din vedere cadoul facut de Dumnezeu noua oamenilor: IOAN 3: 16 Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica. Dumnezeu doreste ca daca sarbatorim Intruparea Domnului Iisus, sa il punem pe El in centrul atentiei noastre, darul lui Dumnezeu pentru noi. Domnul Iisus ne-a fost daruit ca sa ne salveze din pacat, san e dea o viata noua, sa-L urmam calcand pe urmele Lui. Pentru cei mai multi aceasta sarbatoare nu este decat o sarbatoare comerciala, o sarbatoare a cadourilor, a cumparaturilor. Intrebarea care as dori sa ne-o punem este ce fac cu Darul lui Dumnezeu pentru mine, cu Domnul Iisus Hristos? Singurul lucru care-L doreste Tatal, este sa primim acest Dar, sa-L gazduim in inima noastra, sa-I dam locul de cinste! 2. Luminile de sarbatori Cam toate casele si incaperile sunt imbricate in lumini, in beculete de toate culorile. Nu vreau sa spun, fratilor datile jos, insa doresc sa spun ca pentru multi oameni sarbatoarea inseamna doar lumini multicolore. Dumnezeu doreste ca daca sarbatorim Intruparea Domnului Iisus, Lumina sarbatorita la aceste sarbatori sa fie Lumina lumii, adica Domnul Iisus Hristos. IOAN 8: 12 Iisus le-a vorbit din nou, si a zis: ,,Eu sint Lumina lumii; cine Ma urmeaza pe Mine, nu va umbla in intunerec, ci va avea lumina vietii.`` MAT 5: 14 Voi sinteti lumina lumii. O cetate asezata pe un munte, nu poate sa ramina ascunsa. Lumina aceasta, doreste sa intre in inima noastra si sa ne descopere intunerecul, pacatul din inimile noastre. La aceste sarbatori, Lumina din Cer doreste sa ne arate ca suntem pacatosi si ca remedial pentru pacatul nostrum este doar la Domnul Iisus. 3.Imbracamintea de sarbatoare Oamenii isi impodobesc la aceasta sarbatoare casele, bisericile,trupurile lor ectc cu ce este nou si frumos. Nu este nimic gresit in asta, ce este gresit insa, este faptul ca oamenii rezuma sarbatoarea la a impodobi, uitand ce doreste Dumnezeu cu adevarat de la noi. ROM 13: 12 Noaptea aproape a trecut, se apropie ziua. Sa ne desbracam dar de faptele intunerecului, si sa ne imbracam cu armele luminii. ROM 13: 13 Sa traim frumos, ca in timpul zilei, nu in chefuri si in betii; nu in curvii si in fapte de rusine; nu in certuri si in pizma; ROM 13: 14 ci imbracati-va in Domnul Iisus Hristos, si nu purtati grija de firea paminteasca, pentruca sa-i treziti poftele. Eu cred ca sarbatoarea Intruparii Domnului Iisus nu ar trebui sa fie reprezentata de o zi sau de o traditie anume, ci de o traire cu Domnul Iisus in fiecare zi. In fiecare zi trebuie sa ne bucuram de darul mantuirii aratat noua prin Domnul Iisus Cristos. In fiecare zi trebuie sa lasam ca Lumina trimisa de Dumnezeu sa ne lumineze mintea noastra si inima noastra, prin Cuvantul Sfant. In fiecare zi trebuie sa lasam ca armele luminii (Efeseni 6) sa ne imbrace, ca Domnul Iisus sa fie reflectat in viata noastra! Suntem intrati in sarbatoarea Intruparii Mantuitorului Nostru Iisus Hristos, ce reprezinta aceasta sarbatoare pentru noi? Ce este important pentru noi la aceasta sarbatoare? Cadouri, lumini, imbracaminte (podoabe) ? Daca acestea sunt centrul atentiei noastre, atunci suntem pe un drum gresit! Dumnezeu sa faca ca Iisus Hristos sa fie in centrul vietilor noatre, familiilor noastre, bisericilor noastre, la aceste sarbatori. Sa ducem tuturor cunoscutilor nostrii vestea ca la aceste sarbatori, pentru noi crestinii Iisus este Sarbatoritul nostru : Darul lui Dumnezeu, Lumina lumii si Imbracamintea noastra de sarbatoare! Sarbatori Fericite tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc! Cuvântul Craciun nu exista în Biblie si nicaieri în Biblie nu se spune sa tinem o sarbatoare cu acest nume, cu alte cuvinte, Dumnezeu nu porunceste o astfel de sarbatoare. În N.T. nu exista nici o lege care sa oblige la tinerea unor sarbatori religioase cu date sau anotimpuri fixe. Craciunul este celebrarea zilei de nastere a Domnului Iisus Hristos. Dar nici ziua de nastere a Mântuitorului nu a fost poruncit sa fie pazita. Cartile de istorie si chiar Enciclopedia Bisericii Catolice sustin ca aceasta sarbatoare nu a existat de la începutul crestinismului: Craciunul nu s-a numarat printre cele mai timpurii sarbatori ale Bisericii. Irineu si Tertulian îl omit din lista lor de sarbatori (4). Dupa ce crestinismul a fost acceptat de imperiul roman (în prima jumatate a sec. IV), a fost decretat de catre mai marii religiosi ai vremii ca biserica sa sarbatoreasca nasterea Domnului. (7-2715)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Preotul Dumitru Balasa scrie: Precizam ca asa numitul cult al Soarelui nu a fost adus în Dacia de colonistii romani, ci el este autohton. Era cea dintâi credinta a stramosilor Geto-dacilor. S-a afirmat ca între ciclul sarbatorilor de iarna romane, mai cu seama Saturnalele, Calendele si Dies natalis Solis Invinct, cercetatorii cred a stabili legaturi indiscutabile. În realitate, lucrurile stau invers. Mai întâi este vorba de o oarecare coincidenta a zilei de nastere a lui Iisus Hristos (FALS: nu se cunoaste o data a nasterii lui Cristos - apoi sa nu uitam ca în decembrie, nici în Israel nu mai stau pastorii noaptea cu oile pe câmp (Luca 2:8), cât despre a naste în grajd iarna… este frig! n.m.), cu perioada sarbatorilor de iarna ale lumii vechi. Prima data ziua lui Saturn a fost stabilita ca o zi de sarbatoare la 17 decembrie în anul 217 î.Cr. Dupa aceea, pe parcurs, s-a marit treptat numarul zilelor, pâna ce s-a ajuns la 7 zile, între 17 si 23 decembrie. Împaratul Aurelian (270-275), adept al cultului Soarelui - Mithra, în anul 274, a declarat oficial ca zi de sarbatoare ziua de 25 decembrie, pentru a contracara avântul si sarbatoarea crestina. Cu toate acestea, cultul lui Mithra, în anul 391, prin decret imperial, era declarat ilicit .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea inteleg ce vrei tu cu aceste mesaje. De unde stii tu ca nu sunt unii care sarbatoresc Craciunul cu lumini si altele si nu tin de adevaratul sens al acestei sarbatori? Nu se zice nicaieri in Biblie ca e gresit sa sarbatoresti ceva. De unde ai tu idea asta? Daca chiar vrei iti dau un citat, dar te las pe tine sa citesti mai bine din Epistola catre Romani capitolul 14.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by kikiboy
Eu nu prea inteleg ce vrei tu cu aceste mesaje. De unde stii tu ca nu sunt unii care sarbatoresc Craciunul cu lumini si altele si nu tin de adevaratul sens al acestei sarbatori? Nu se zice nicaieri in Biblie ca e gresit sa sarbatoresti ceva. De unde ai tu idea asta? Daca chiar vrei iti dau un citat, dar te las pe tine sa citesti mai bine din Epistola catre Romani capitolul 14.
Nu am spus ca este gresit sa sarbatoresti Nasterea Domnului, Intruparea Domnului. Ce am vrut sa spun, este ca este gresit sa ramai doar cu ambalajul Craciunului. Imi cer iertare daca am fost inteles gresit! Miezul Craciunului este Iisus Hristos Domnul. Ambalajul, lumini,daruri,imbracamintea,impodobirea, colinzile, toate trebuie sa ne duca cu gandul la venirea pe pamant a Fiului lui Dumnezeu, ca sa ne mantuiasca! Eu, de exemplu, nu i-am invatat niciodata pe copiii mei despre mos Craciun, care este de fapt o mica "minciunica" a oamenilor pentru copiii lor. Le-am spus adevarul, mos Craciun nu exista si tot ambalajul de Craciun ar trebui sa ne duca cu gandul la Copilul de la Betleem, Copilul venit sa ne schimbe viata si sa ne dea Mantuirea in Dar! ISAIA 9: 6 Caci un Copil ni s'a nascut, un Fiu ni s'a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele veciniciilor, Domn al pacii. ISAIA 9: 7 El va face ca domnia Lui sa creasca, si o pace fara sfirsit va da scaunului de domnie al lui David si imparatiei lui, o va intari si o va sprijini prin judecata si neprihanire, de acum si'n veci de veci: iata ce va face rivna Domnului ostirilor. Este minunat sa vedem in sarbatoarea de Craciun pe Dumnezeu coborat in trup omenesc, intr-o iesle saracacioasa. Ne-a dat aceasta pilda fiindca inimile noastre au nevoie de Fiul lui Dumnezeu la sarbatoarea Craciunului. Inimile noastre pline de rautate, pacat,ura, minciuna ectc, au nevoie de acest Copil, Fiul lui Dumnezeu, care zmerit doreste sa intre triunfator in inimile noastre, sa le dea valoare, sfintenie si curatie. Cu parere de rau pot sa o spun, cea mai mare parte a omenirii a uitat de adevarata valoare, Miezul Sarbatorii si au ramas doar cu ambalajul! Sarbatori Fericite!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acsintentina, dupa ce ne-ai propovaduit nuiaua si bataia copiilor, acum vii cu desfiintarea Craciunului; imi amintesti de crestinii ce duminica dis de dimineata imi agresau linistea, sunindu-mi la sonerie cu reviste in brate si interpretari ale bibliei proprii, tulburindu-mi linistea si trezindu-mi copilul din somn.......asa percep mesajele tale de la sufletul credintei: multe, acaparatoare si agresive; chiar nu-mi mai vine sa deschid forumul acesta cind te vad peste tot; imi pare rau............ http://www.floriinro.ro/ Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ana Stroe
Acsintentina, dupa ce ne-ai propovaduit nuiaua si bataia copiilor, acum vii cu desfiintarea Craciunului; imi amintesti de crestinii ce duminica dis de dimineata imi agresau linistea, sunindu-mi la sonerie cu reviste in brate si interpretari ale bibliei proprii, tulburindu-mi linistea si trezindu-mi copilul din somn.......asa percep mesajele tale de la sufletul credintei: multe, acaparatoare si agresive; chiar nu-mi mai vine sa deschid forumul acesta cind te vad peste tot; imi pare rau............ http://www.floriinro.ro/ Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.
Nuiaua, cred ca s-a vorbit destul de ea la topicul respectiv. Aici se vorbeste de Craciun si te rog sa-mi arati unde am spus sa desfintam Craciunul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca cautam undeva viata la aceste sarbatori, o gasim pe genunchi in rugaciune cu Dumnezeu si citind Sfanta Scriptura in casele noastre. In seara de Ajun de Craciun obisnuiesc sa citesc impreuna cu familia mea, cu copii, textele din Sfanta Scriptura care ne prezinta Nasterea Mantuitorului si pe urma avem cateva momente de rugaciune impreuna. Deasemenea asteptam colindatori si cantam colinzi impreuna. Sarmalele sunt nelipsite la craciun si mai nou aici in State curcanul afumat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
acsintetina, mesajul prin care i-ai raspuns lui shaimaa este ultimul pe care, eu personal, ti-l aprob. Si asta ca sa-ti arat ca, pe un topic deschis de tine si in care te plingi de intoleranta religioasa a ortodocsilor de pe forum (si nu numai), tu esti cea mai intoleranta persoana, care culmea...nici macar nu-si da seama de asta. Citeste-ti primul post si ultimul; n-au nicio coerenta!! Oricum, inchid subiectul..fiindca e deja pe aratura!!
Doamna moderator, Nu am facut decat sa-i raspund acelei femei. Am citit Coranul si am gasit ca nu este asa cum spune doamna. Oricum daca nu este posibil un dialog, ci doar un monolog, eu ma retrag.Nu voi mai posta nici un mesaj pe acest forum. Multumesc pentru oportunitatea de a posta pana acum. Site-ul initiat de dumneavoastra este excelent si va doresc succes in ceea ce faceti pentru comunitatea romana. La capitolul religie trebuie sa va asteptati intotdeauna la divergente, deoarece lupta este una spirituala si nu doar o discutie obisnuita. Daca este Dumnezeu este si diavolul si intre aceste doua lumi niciodata nu va fi pace. Va doresc Sarbatori fericite si un Craciun fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...