Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (62)


Oaspete Otilia

Recommended Posts

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lorena, felicitari pentru bebe Stefan Daniel! Sa fie sanatos si cu noroc in viata! Doruletz, la noi a fost o cura de somn, nici nu mi-am dat seama cit de multa nevoie aveam. Noi am stat la Maeva, intr-un studio cabine. Hotelul era cam invechit, dar corect. Situat chiar la intrarea in statiune, deci la 1 km de centru, era un microbuz gratuit, une navette, care venea cam din 5 in 5 min si facea legatura. Din pacate dupa ora 6 seara trebuia sa utilizam masina perso. Statiunea nu mi s-a parut foarte departe, ai autostrada pina la Cluses, adica la 30 km de Praz. La noi sejurul a fost asa: dimineata la 9.30 Alex pleca cu Christophe la scoala de ski. "Cursurile" erau pina la 12.00. In timpul asta Christophe profita si skia. Eu plecam pe jos cu Julia in saniuta si faceam o plimbare superba de jumate de ora si ne intilneam cu totii la prinz. Dupa ce mincam trageam un pui de somn, apoi spre seara mai ieseam afara. Cum era in perioada vacantelor scolare erau mai multe activitati-"descente aux flambeaux", foc de artificii de Craciun, curse de sanii trase de ciini (noi n-am fost, era in jur de 30-40 € /pers.), marché savoyard, am fost sa ascultam o poveste spusa de un "conteur" canadian. Am fi putut merge sa vedem oraselele din jur, da' pe bune, cind am vazut cum e urcusul, plin de serpentine la 45°, am zis ca nu mai rezist inca o data la stres. Exista si un "Jardin de neige" pentru piticoti intre 2 si 4 ani, am incercat s-o cazam si pe Julia...fara succes :-( A stat lipita de monitoare si a urlat aproape tot timpul, a doua zi am abandonat. Chestia e ca nu stiu daca functioneaza si in afara vacantelor scolare. Asa ca, ce sa-ti spun, noua ne-a placut acolo, nici n-am vazut cind a trecut timpul. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ati vazut ce zapada e in România? Ma uit la telejurnalul de pe TVR International si ma minunez...60 cm de zapada in Bucuresti! Cred ca sint foarte masochista...asa de mult mi-ar place sa fiu acolo!!! Insa bine ca nu sint la Otopeni, e aeroportul inchis si un haos complet. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am si eu o intrebare: stiti cumva daca Vertbaudet livreaza si in Romania? Aveti idee cat de mari sunt taxele postale? As vrea sa comand cateva hainute de la ei si am inteles ca de pe 10 ianuarie incep reducerile. Multumesc de pe acum fetelor care imi vor raspunde. Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (29+)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Medeea76
Buna, am si eu o intrebare: stiti cumva daca Vertbaudet livreaza si in Romania? Aveti idee cat de mari sunt taxele postale? As vrea sa comand cateva hainute de la ei si am inteles ca de pe 10 ianuarie incep reducerile. Multumesc de pe acum fetelor care imi vor raspunde.
Din pacate nu cred ca livreaza in România, uite un extras din conditiile generale de vânzare: LA LIVRAISON L'expédition des colis ne pourra territorialement s'effectuer qu'en France métropolitaine et en Corse. Adica expedierea coletelor nu se poate efectua decit in Franta Metropolitana si Corsica. Uite linkul: http://www.vertbaudet.fr/catalogues/statics/statics.aspx?d=infos&f=conditions_vente Lorena, felicitari si sa aibe parte de noroc si sanatete in viata! [flo]
[url="http://family.webshots.com/album/136855708nUmjMn"]Adélie la p'tite souris[/url] [pis] [url="http://s63.photobucket.com/albums/h147/floricici/bijoux/"]Bijoux passion[/url] [hippi] [url="http://s63.photobucket.com/albums/h147/floricici/"]Floricici din gradina mea [flo2][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! Bonne annee 2008! Lorena, ati inceput foarte frumos anul 2008, felicitari, bine ai venit pe lume, bebelus! Am vazut si noi ce zapezi sunt in Romania si stam cu sufletul la gura pt ca maine pleaca de la noi frate-miu si iubita lui...Lyon-Bucuresti si apoi spre Constanta...autostrada inchisa...stam cu emotii. Pe 12 ian plecam si noi la zapada, abia asteptam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si LA MULTI ANI![bis]am si eu niste intrebari pt cele care au nascut in Franta ...eu am patru luni de sarcina am gasit un medic bun cu care ma inteleg bine si am incredere in el dar vizitele lunare le fac la cabinetul lui particular ;la debutul nasterii mi a dat o lista cu oamenii pe care sa i contactez moasa, anestezist de la spitalul unde lucreaza el ...toate bune pana aici ....dar pe mine ma macina o curiozitate de nedescris; programarile pt intalniri sunt dupa 6 luni de sarcina deci acum nu prea am ce cauta acolo... vreau sa stiu despre conditiile din spital (sunt la a doua nastere dar prima a fost in RO) si daca bagajul de spital difera fata de cel din RO Pana acum am vazut ca nu prea stiu ce e aia spaga dar as da cu draga inima daca ar fi cazul ...;[:D] as vrea sa mi impartasiti din experientele vostre daca nu e cu suparare pt ca sunt singura din anturajul nostru care o sa nasca aici [grasa]cu drag ANA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Anisia,nu mai stresa,ai sa vezi ca aici e altfel. Poti sa suni de pe acum sa iti iei rdv cu moasa si anestezistul,asa esti sigura ca le ai la data care iti convine. Stii deja la ce maternitate nasti? daca da,vezi ca ai dreptul la cursuri gratuite: curs de preparation a l'accouchement,curs despre alaptare,piscina,etc. In mod normal ,acolo te duc sa vizitezi maternitatea,asa o sa vezi ce conditii sint,iar moasa o sa iti dea lista cu ceea ce iti trebuie in bagajul pentru maternitate. Eu una am luat cu mine haine pt mine si bebe,trusa de cosmetica(gel dus,sampon,etc). Maternitatea asigura pampers ,lapte( in cazul in care nu vrei sa alaptezi) si produse de toaleta pt bebe,si tampoane igienice pt tine. Nu e nevoie sa dai spaga,nu te sfatuiesc!!! Pupici si iti stau la dispozitie daca mai ai intrebari! P.S. Tot ceea ce ti-am spus vine din experienta mea personala! Corina si Anna nazdravana!![hop]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc Corina pt raspuns am multe intrebari nush de unde sa incep as vrea sa stiu cum se desfasoara nasterea in general stiu ca nu e la fel la toata lumea ;;;daca ai posibilitatea sa ti iei rezerva cu asigurare de care ar trebui sa mi fac ,cate zile stai de obicei in maternitate daca totul e ok as vrea sa le stiu de pe acum pt ca cum am mai zis am rdv dupa 6 luni scrie clar in foaia de la medic la anestezist dupa 7 stiu la ce spital o sa nasc dar ma framanta toate astea na nu sunt foarte stresata de nasterea propriu zisa cam stiu la ce sa ma astept insa am emotii de necunoscut de persoane straine de alte mentalitati .... am reusit sa am incredere in medicul meu ma simt in siguranta desi nu l am vazut decat de doua ori pana acum oricum nu mi permit sa ma duc la cabinet sa l stresez asa cum faceam in romania stiti si voi ca fara rdv nu ai ce cauta la cabinet si oricum si cu rdv astept cate o ora pt ca sta foarte mult cu fiecare pacienta ;probleme cu sarcina nu am multumesc DD.Timp prea mult nu am sa stau sa astept pe la cabinet pt ca el lucra de la ora doua si eu tre sa ma ocup de baiatul meu de 6 ani sal duc sal aduc de la scoala si imi face programarile in functie de orarul lui; va pup pe toate si mai vb ;;;;; ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...