Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (62)


Oaspete Otilia

Recommended Posts

Draga luxe, eu cred ca tu confunzi gradinita cu cresa daca vorbesti de 600 euros pe luna pentru copii mai mici de 3 ani. Gradinita (in traducere ecole maternelle) nu costa in nici un caz atita, mai mult daca e gradinita de stat (publica) e gratuita. Si ca lucrezi sau nu, esti libera sa iti lasi copilul la cantina (contra unui cost modic - in jur de 2-3 euros pentru masa de prînz) sau sa il iei acasa la ora prînzului - faci cum vrei tu si cum iti convine, eu n-am auzit pîna acum sa te oblige sa faci cum vor ei in pauza de prînz. Bafta!
[url="http://family.webshots.com/album/136855708nUmjMn"]Adélie la p'tite souris[/url] [pis] [url="http://s63.photobucket.com/albums/h147/floricici/bijoux/"]Bijoux passion[/url] [hippi] [url="http://s63.photobucket.com/albums/h147/floricici/"]Floricici din gradina mea [flo2][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Depinde de scoala,stiu ca in regiunea pariziana fetele care nu lucreaza nu isi pot lasa copiii la cantina(de ex Doina),e o prostie sint de acord,dar fiecare scoala cu politica ei. La mine in sat de ex nu a existat cantina pina anul asta,deci vrind ,nevrind trebuia sa ia cineva copilul la prinz de la scoala. Pup Corina si Anna nazdravana!![hop]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaaa,asta chiar ca-i embêtant,banuiesc ca fiecare comuna "se organizeaza" cum poate mai bine,dar pentru cei care nu au nici familie aici nici nourisse care sa fie de acord sa mearga sa ia copilul la prinz si sa-l duca din nou ,pentru cei care fac un efort sa aiba un serviciu nu prea vad cum s-ar descurca. Tu in ce parte locuiesti luxe? P.s. pentru fata care a pus intrebari cu parisul eu nu pot sa te ajut ca nu locuiesc acolo ,in orce caz intrebari ca ale tale au fost mai des pe aici nu ai decit sa te uiti inapoi in capitole sa vezi daca informatiile de acolo te pot ajuta cu ceva. mamica fericita de baiat mare !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Otilia
Draga luxe, eu cred ca tu confunzi gradinita cu cresa daca vorbesti de 600 euros pe luna pentru copii mai mici de 3 ani. Gradinita (in traducere ecole maternelle) nu costa in nici un caz atita, mai mult daca e gradinita de stat (publica) e gratuita. Si ca lucrezi sau nu, esti libera sa iti lasi copilul la cantina (contra unui cost modic - in jur de 2-3 euros pentru masa de prînz) sau sa il iei acasa la ora prînzului - faci cum vrei tu si cum iti convine, eu n-am auzit pîna acum sa te oblige sa faci cum vor ei in pauza de prînz. Bafta!
Asa credeam si eu Otilia...ca nu ne pot obliga...de fapt credeam ca e ca in Ro,ce mai !!! Dar m-am inselat...directoarea a spus ca cantina e doar ptr copii a caror parinti lucreaza !!! apoi chestia asta mi-a mai fost confirmata si de altii si chiar si de internet ! Crede-ma ca eu as fii dispusa sa platesc mult mai mult pe cantina aia, doar ca sa stea acolo cu copii tot timpul !!! Deci acum e la cresa privata,ok...dar puteam sa o las in continuare acolo...si de la 3 ani nu mai e cresa, nu ??? Oricum nu mai are importanta....v-a merge la scoala maternala...si o s-o iau acasa la pranz, apoi o voi duce din nou.....si tot asa....[bang] [url="http://www.flickr.com/photos/9734044@N08/"]Jessica lui mami[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci este ok luxe fetita ta este acum inscrisa la scoala,foarte bine ai sa vezi cit de mult conteaza "la pret" mai ales daca nu o lasi deloc la garderie nici dimineata nici seara si nici la cantina nu o sa ai practic decit foarte putin de platit . In acelas timp unele diferente pot exista intre ceia ce-ti postam noi aici si ce ti se intimpla tie acolo caci uitindu-ma mai bine am vazut ca tu nu esti in Franta de fapt tu esti la Monaco iar Monaco, ..........c'est Monaco ,legislatia nu-i neaparat aceiasi ca la noi !!! Te-ai interesat sa vezi daca nu aveai dreptul la nici un ajutor s-au rambulsare pentru cit plateai la cresa? Pentru ca in Franta toata lumea are dreptul la o compensare pentru garda copilului mai mic de 6 ani!!! mie acum la inceput de luna trebuie sa-mi intre in cont trei sferturi din cit am platit la bona pe ultimul trimestru al anului 2007! mamica fericita de baiat mare !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ohhh Aurelia, ce mult mi-ar fii placut sa fie mai multe diferente intre Monaco si Franta....dar din pacate,cel putin referitor la invatamant,nu prea sunt !!! Si ar fii putut sa faca...mai ales ca sunt o multime de mame care nu lucreaza...si mai ales ei nu pot spune ca nu au bani sa le dea mancare la toti copii !! Ehhh, drep la ajutor..nu cred...mai ales ca stiam ca astea sunt taxele...depindea de salarul celui care lucreaza !!! O sa fie bine....nu ma mai gandesc !!! [url="http://www.flickr.com/photos/9734044@N08/"]Jessica lui mami[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luxe,ia partea pozitiva din toata povestea asta.Puiuta ta maninca acasa,stii ce ii dai si cit a mincat!!Eu prefer sa platesc o assistante maternelle agrée ,stiu macar ca e mincare facuta proaspat in casa(cantina tot cantina ramine). Pupici Corina si Anna nazdravana!![hop]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu daca nu as lucra, as fi fericita sa imi pot lua copilul la pranz acasa si sa mancam impreuna!! Sibylle saptamana 19 [fetita]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87332"]Nasterea ariciului junior[/url] [url="http://s79.photobucket.com/albums/j135/Sorinushka/"]Poze cu noi si Vladimir[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luxe- poti negocia cu directoarea sa manance macar o zi pe saptamana la cantina - sa se obisnuiasca pentru mai tarziu si sa nu fie frustrata ca ea nu merge niciodata acolo cu ceilalti copii. Si, intr-adevar, preturile la cresa, la cantina de la scoala, la garderie si la centrul de loisir sunt in functie de venituri- vorbesc aici de institutii de stat.Existe niste tarife stabilite de Min Invatamantului si o parte din pret poate fi suportata de primarie, in functie de venitul pe membru de familie si numarul de copii scolarizati. Noua nu ne-a rambursat nimic din banii platiti pe cresa si va asigur ca nu platim putin, chiar daca-i de stat,e comparabil cu cat plateste Luxe la cea privata (ca au tot marit tarifele). Ne-au dedus insa un procent din cheltuiala cu cresa din suma de platit la imp si atata tot.Daca suma dedusa ar fi depasit imp ce-l aveam de platit, ne-ar fi ramursat. Cam asta-i sistemul! ana si alexandre (17.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci in final mai avantajos este sa ai o nourisse decit sa-l duci la cresa cind este mai mic de 3 ani , Eu mi-am pastrat nourissa si dupa 3 ani pentru miercuri pentru ca il duceam in centru de loisir si cei de acolo au teren mult cu padure si animale(poney,capre,magari ,etc) si venea copilu meu seara murdar de noroi din cap pina in picioare,plus ca mi-a pierdut jumatate din imbracaminte acolo ,animatorii nu aveau deloc grija cum trebuie de cei mici,am inghitit la inceput pentru un fular ,o pereche de manusi si vreo doua caciulite dar la un moment dat cind a venit vara si s-a intors de la St Malo si fara prosopul de plaja si fara maeu si chilotei mi s-a facut rau ,m-am suparat si nu l-am mai lasat in centru de loisir ,asa ca nourissa a fost pina acum la 6 ani de baza . In primul rind sta la trei case de noi ,se impaca bine cu Luca ,mi-a placut cum l-a educat (caci sa nu credeti ca o nourisse doar le da sa manince si-i plimba ,face mult mai mult deatit si-i sint recunoscatoare!) maninca bine la ea cum zice si Corina eram linistita si din punctul asta de vedere si in plus o data la trei luni i-mi rambulsa CAF-ul 200€ din 300€("Complément de libre choix du mode de garde" )http://vosdroits.service-public.fr/particuliers/F345.xhtml pe care-i plateam doar pentru miercurile cind nu era scoala. Sa inteleg luxe ca sotul tau cistiga asa de mult incit nu aveti dreptul la nici un ajutor ,nu ai avut nici alocatie pentru ea? Si in plus regula asta de a nu avea dreptul sa lasi copilul la cantina daca nu ai serviciu mi se pare cam aiurea,da punem problema ca esti bolnava si esti in spital pentru o saptamina! S-au ai nevoie sa pelci undeva pentru o zi de dimineata pina seara , s-au ai un rendz -vous la ora 11h si nu ai cum sa ajungi la 11h45 la scoala sa o iei ,ce fac daca nimeni nu se prezinta sa o ia la ora cuvenita? La noi daca nu inscrii copilul la cantina ti-l aduce la 11h45 in holul scolii daca nimeni nu vine sa-l ia pina la ora 12h fix il duce la cantina cu ceilati copii . Deci stiu ca daca intr-o zi nu pot sa ajung la scoala sa-l iau nu este nici o nenorocir ,copilul maninca si ramine in continuare la scoala. mamica fericita de baiat mare !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
  • Adaugă...