Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (62)


Oaspete Otilia

Recommended Posts

La noi, pina in 2006 , cantina de la gradinita nu avea capacitatea suficienta pentru toti copiii inscrisi. Adica in unele zile nu se atingea numarul maxim si era OK, in alte zile erau prea multi inscrisi. Si cum nu era posibil sa refuzi copiii din alte comune (care veneau cu autocarul) sau pe cei ai caror parinti lucrau, se intimpla ca in unele dimineti, unele familii, unde macar unul dintre parinti nu lucra, sa primeasca telefon sa vina sa-si ia copilul la prinz. Bineinteles, iesea cu scandal. Acuma insa, pe linga faptul ca s-a marit suprafata cantinei, s-a gasit o alta metoda. Tariful pentru masa unui copil este de 4.76 € (pe bune, cred ca e cel mai mare din Franta!!!). Ajutoare din partea CCAS-ului (Centre Communal d'Action Sociale) se dau in functie de venituri si numai daca parintii lucreaza. Astfel incit, celor care nu lucreaza nu le mai da mina sa lase copiii la cantina decit ocazional. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Marox
La noi, pina in 2006 , cantina de la gradinita nu avea capacitatea suficienta pentru toti copiii inscrisi. Adica in unele zile nu se atingea numarul maxim si era OK, in alte zile erau prea multi inscrisi. Si cum nu era posibil sa refuzi copiii din alte comune (care veneau cu autocarul) sau pe cei ai caror parinti lucrau, se intimpla ca in unele dimineti, unele familii, unde macar unul dintre parinti nu lucra, sa primeasca telefon sa vina sa-si ia copilul la prinz. Bineinteles, iesea cu scandal. Acuma insa, pe linga faptul ca s-a marit suprafata cantinei, s-a gasit o alta metoda. Tariful pentru masa unui copil este de 4.76 € (pe bune, cred ca e cel mai mare din Franta!!!). Ajutoare din partea CCAS-ului (Centre Communal d'Action Sociale) se dau in functie de venituri si numai daca parintii lucreaza. Astfel incit, celor care nu lucreaza nu le mai da mina sa lase copiii la cantina decit ocazional. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
4,76€ oau![alcool] "6 dintr-un suflu"!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Buna tuturor! Va rog sa-mi dati o mana de ajutor...[flo] Sotul meu va ajunge peste 2 saptamani in Paris. Vreau sa ma indrumati (ca sa-l indrum la randul meu [:D] ) spre magazine de bebei cu preturi accesibile. Am fost de multe ori in Paris, dar pana acum nu ne-a interesat subiectul magazine de bebe! Vreau neaparat sa-mi cumpere un wrap. Poate-mi dati o idee de magazin! Mai vreau niste cosmetice pentru mine si bebe (Mustela)...insa nu stiu daca-s mai ieftine acolo?? Poate stiti voi! As mai vrea sa cumpere pompa san, incalzitor bibe si sistem de supraveghere. Apoi evident hainutze si jucarele. Dupa cum vedeti...are o lista destul de impresionanta![8D] Apreciez orice informatie..intre timp mai sapam pe net! [flo] Ina [url="http://bd.lilypie.com/VIk2p3.png"] pana ne vom strange in brate [fetita]...adica [comoara] lui mami si a lui tati [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe internet aici: http://www.lesnouveauxzebres.com/ficheproduit.php5?prod_ref=MWSIMPLENAVY&Moby_Wrap___Echarpe_porte_bebe Dar in magazine fie "Au tour du bébé" fie "Bébé neuf" "Kiabi" etc eu nu am vazut niciodata ,(poate la TATA in Paris)dealtfel produsul acesta am vazut ca-i foarte apreciat la noi in Romania,de 8 ani de cind sint aici ( francezii au cam toti 2-3 copii) n-am vazut inca nici o frantuzoaica purtindu-l ! De ce nu ti-l cumperi tu de acolo ? Vad ca costa 45€ pe site-ul acesta ,este mai scump in Romania? Si restul de produse care-ti trebuiesc crezi ca sint de mai buna calitate la noi? S-a dus de mult vremea cind vedeai pe produse scris "made en france" acum 90% din tot ce-i la noi pe piata vine din Cina si din alte parti! Din putinul cit vad eu in fiecare vara cind vin in romania am putut sa constat ca magazinele acolo sint chiar mai bine aprovizionate decit cele de aici de la noi ,si am vazut in unele o gama mai larga de produse ca la noi . Sigur sint si unele magazine aici unde simti ca esti in alta lume vizitindu-le ! Dar trebuie sa ai cu adevarat venituri consistente sa-ti poti permite sa cumperi totul pentru bébé de la ei ! Incearca mai degraba la "3 suisses" (prin corespondenta doar)au lucruri de calitate (Otilia parca cumpara de la ei ,ea poate sa-ti spuna mai multe) Eu am cumparat echipament pentru bébé de care am fost multumita de la :"graines d'eveil" aici: http://www.eveiletjeux.com/C-521/bebe.htm Bon chansse ,[flo][flo][flo] Si bon voyage sotului tau ![flo] mamica fericita de baiat mare !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurasule, wrap-ul se poarta foarte mult in Franta, ma mir ca n-ai vazut. Daca nu ar exista cumparatori, nu ar fi comertul cu esarfe asa de dezvoltat.

 

Eu l-am purtat pe Vladimirul asa o perioada, cel mai bine era in perioada colicilor cand se linistea cu burtica la caldura. Mai greu a fost cu sciatica mea ... nu l-am putut purta mult vreme, insa pe asta mica sper sa o pot purta mult si bine.

 

Ina draga[:D], solutia ar fi sa iti comanzi rapid o esarfa de pe situl asta ( pretul e rezonabil, desi poate sunt si altele mai ieftine) si sa ceri livrarea pe la frun preten de pe langa Paris, susceptibil sa iasa la o bere [:D] cu domnul sotz.

 

Produsele Mustela le gasesti la farmacie.

 

Sibylle saptamana 24 [fetita]

 

Nasterea ariciului juniorid="green"> Poze cu noi si Vladimirid="red"> id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Sibylica [bis] ma bucur sa te revad![dual] Sa stii ca si mie mi se pare ciudat ca n-am vazut pe nimeni ,in orce caz nu la Rennes si in imprejurimi......... Eu am avut le porte bébé normal de la "Biorg"(parca) si pe masura ce n-am mai avut nevoie de el l-am imprumutat pe rind la citeva prietene care l-au purtat si ele . Stiu ca in unele tarii est solutia de baza la purtatul bebelusului caci are multe avantage (economic ,practic si "iubit de catre bebelusi") dar asta este , poate are fata noroc si gaseste sotul ei unul cum vrea ea la Paris !![cool] Am inteles ca daca ai o esarfa suficient de lunga si solida poti sa ti-l faci singura ,dadui peste un site unde-ti arata cum se infasoara pe corp cu multe explicatii interesante si clare ! Tu l-ai avut pentru Vladimir, Il mai pastrezi? Cam cit ai dat pe el? mamica fericita de baiat mare !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag putin in discutie...fata (subsemnata, adicatelea [:D]) a cautat pe net prin RO...dar nimic! Ma refer la wrap. Incerc sa fiu cat mai vigilenta la urmatoarele vizite prin magazine de specialitate din RO, dar imi trebuie multa vigilenta penru ca aici nu prea ajunge rpd moda de prin vest! Inertie...mare inertie! Cat despre preturi/calitate produse din RO fata de Franta...eu zic ca macar la pret si tot este! Pacat ca al meu sotz nu ajunge acolo in perioada reducerilor! Tocmai mi-a venit ideea ca poate gaseste un carucior mai ieftin acolo...si-l indeasa la cala! [8D] Multumesc mult Aurelia pentru raspuns! Sybille...tie ti-am scris pe PM...! Daca ajunge al meu sotz la respectivul prieten si mai vine si un altul [:D]...stim noi cine...s-au dus pe apa sambetei toate planurile mele de shopping! La cat sunt de vorbareti toti trei! [pup] pe amandoua! Ina [url="http://bd.lilypie.com/VIk2p3.png"] pana ne vom strange in brate [fetita]...adica [comoara] lui mami si a lui tati [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

am si eu o mare problema si voi fetele din Franta ma puteti ajuta.

Pe scurt :in vacanta de vara vrem sa mergem la mare aici dar am vrea sa inchiriem o vila ptr 3 famili.Statiunea in care noi vrem sa mergem este ARCACHON .Am mai fost aici prin 1996 dar atunci nu aveam copil si nici alte griji.Rugamintea mea este daca ma puteti ajuta cu numelei unei agenti din Franta .

 

Va multumesc

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by luminita74

Buna,am si eu o mare problema si voi fetele din Franta ma puteti ajuta.Pe scurt :in vacanta de vara vrem sa mergem la mare aici dar am vrea sa inchiriem o vila ptr 3 famili.Statiunea in care noi vrem sa mergem este ARCACHON .Am mai fost aici prin 1996 dar atunci nu aveam copil si nici alte griji.Rugamintea mea este daca ma puteti ajuta cu numelei unei agenti din Franta . Va multumesc


id="quote">id="quote">Uite aici:http://www.arcachonimmo.com/Ai posibilitatea sa alegi intre toate ofertele de gazduire: vila ,mobilrom,apartament ,cambana,etc Introduci datele de sejour si numarul d epersoane si-ti da toate disponibilitatile posibile!Baftamamica fericita de baiat mare !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...