Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (62)


Oaspete Otilia

Recommended Posts

quote:Originally posted by inais

Ma bag putin in discutie...fata (subsemnata, adicatelea [:D]) a cautat pe net prin RO...dar nimic! Ma refer la wrap.Incerc sa fiu cat mai vigilenta la urmatoarele vizite prin magazine de specialitate din RO, dar imi trebuie multa vigilenta penru ca aici nu prea ajunge rpd moda de prin vest! Inertie...mare inertie!Cat despre preturi/calitate produse din RO fata de Franta...eu zic ca macar la pret si tot este! Pacat ca al meu sotz nu ajunge acolo in perioada reducerilor!Tocmai mi-a venit ideea ca poate gaseste un carucior mai ieftin acolo...si-l indeasa la cala! [8D]Multumesc mult Aurelia pentru raspuns!Sybille...tie ti-am scris pe PM...! Daca ajunge al meu sotz la respectivul prieten si mai vine si un altul [:D]...stim noi cine...s-au dus pe apa sambetei toate planurile mele de shopping! La cat sunt de vorbareti toti trei![pup] pe amandoua!Ina pana ne vom strange in brate [fetita]...adica [comoara] lui mami si a lui tati


id="quote">id="quote">Ina tu ma faci sa cred ca preturile acolo sint mai mari ca aici![alcool]Oau!! ,atunci !Sa aibe grija insa daca cumpara carucior ca in avion le cam "strivesc" eu mi-am recuperat "coca" pentru bébé de la carucior cu acoperisul de soare stricat ,cind l-am desfacut la Bucuresti sa apar copilul de soare nu mai statea deschis![alcool]Si cum zici si tu :pacat ca soldurile tohmai s-au terminat acum totul este la pret intreg peste tot!mamica fericita de baiat mare !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor, am si eu niste intrebari legate de obtinerea actelor pentru bebelus nascut in Franta.

 

Bebele nostru trebuie sa se nasca prin 10 august, aici in Franta.

Noi (eu si sotul) suntem la studii aici, de 4 ani. Vara aceasta ne terminam scolile amandoi si la toamna ne vom intoarce definitiv in Romania.

Initial era prevazut sa plecam in vara, dar situatia s-a schimbat odata cu sarcina (un bebelus dorit de muuult!). Vom ramane pana se naste bebelusul aici, am ales sa nasc aici din conditii evidente: aici am asigurarile de sanatate, aici am suivi-ul de grossesse, sunt inscrisa la spital pt nastere, sa nu mai vorbesc de conditiile de spitale & co. In Romania nu mai am nici macar medic de familie, asigurare ioc, sa nu mai vb ca nu am chef sa impart o caruta de bani pe la toti prin spitale (spaga pe care eu n-o pot suferi, si cu atat mai mult incuraja!!! [bang]).

 

Deci noi am dori sa plecam in Romania prin septembrie sau cel tarziu inceputul lui octombrie. Bebelusul va avea o luna - o luna jumate.

 

Intrebarile mele sunt:

 

1. Ce acte trebuie pentru bebelus ca sa il putem duce acasa? Eu stiu pana acuma ca trebuie certificat de nastere romanesc de la ambasada (consulat) si un titlu de calatorie. Astea sunt? Mai trebuie si altceva? Cam cat costa?

2. Care sunt demersurile care trebuie facute pentru obtinerea lor, si mai ales cat dureaza? Le putem obtine in max o luna?

3. Ati mai calatorit cu bebe asa mic? Nu ii face rau ?

 

Va multumesc si bisous la toate [pup]

 

Cristina P [gravi]18+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by cristina_p

1. Ce acte trebuie pentru bebelus ca sa il putem duce acasa? Eu stiu pana acuma ca trebuie certificat de nastere romanesc de la ambasada (consulat) si un titlu de calatorie. Astea sunt? Mai trebuie si altceva? Cam cat costa?2. Care sunt demersurile care trebuie facute pentru obtinerea lor, si mai ales cat dureaza? Le putem obtine in max o luna?3. Ati mai calatorit cu bebe asa mic? Nu ii face rau ?Va multumesc si bisous la toate [pup]Cristina P [gravi]18+


id="quote">id="quote"> Cel mai simplu e sa suni la consulat :01 47 05 27 55 sau 01 47 05 29 66,ei pot sa iti spuna cit costa.In general actele se fac pe loc,deci nu cred ca trebuie sa astepti.http://paris.mae.ro/index.php?lang=ro&id=13047 aici daca vrei si alte informatii.Daca mergeti cu avionul,nu cred ca bebe o sa aiba de suferit. In schimb nu v-as sfatui sa plecati cu masina.Drumul e lung,iar bebe nu e confortabil in scaunul de masina.Corina si Anna nazdravana!![hop]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marox, uite aci :

Autori Polirom si Cartea Romaneasca la „Salon du Livre” din Paris

Scriitorii Florina Ilis, Dan Lungu si Nicolae Breban vor fi prezenti la „Salon du Livre” din Paris, desfasurat in perioada 14-19 martie. Acestia au fost selectati la Bucuresti, in cadrul unui program propus de Institutul Cultural Roman (ICR) din Paris.

 

Duminica, 16 martie, intre orele 17.30-19.00, in Sala „Samuel Joseph Agnon” va avea loc Masa rotunda „Zoom Roumanie. Intilnire cu patru romancieri romani: Nicolae Breban, Bujor Nedelcovici, Florina Ilis, Dan Lungu”. Intilnirea va fi moderata de Nicolae Manolescu (critic literar, ambasadorul Romaniei la UNESCO) si Michel Crepu (ziarist si scriitor, redactor-sef al Revue des Deux Mondes). Masa rotunda va fi urmata de o lectura publica, organizata de Ministerul Culturii si Cultelor si Uniunea Scriitorilor din Romania, in coparteneriat cu ICR Paris.

 

Tot pe 16 martie, la ora 18.30, Dan Lungu va sustine o sedinta de autografe la standul Editurii Actes Sud, editura care a publicat anul acesta Je suis une vieille coco! (Sint o baba comunista! , Polirom, colectia „Ego. Proza”, 2007).

 

[pup] la frantzuzoaice

 

id="right">id="purple">id="Courier New">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam Doruletz [flo]! Nu am apucat sa citesc mesajul tau, dar am fost ieri pe acolo. De fapt, ma interesa Jurnalul Monicai Lovinescu...si pe asta, din pacate, nu-l aveau. Oricum, fix la standul românesc s-a nimerit s-o pierdem pe Julia. Offfff...Cumplit cosmar trait pe viu! Cred ca a durat doar 3-4 minute, din fericire! Eu vorbeam cu tipul de la stand, il vazusem pe Christophe care ajunsese linga mine, asa ca nu l-am ingrijorat, mi-am zis ca se uita el dupa copii. Cind sa plecam...nema Julia! Brrr...Plin de lume si ea nicaieri. Ma invirteam ca o gaina si nu ma miscam din loc. Christophe s-a dus sa se uite in jur. Ma reped la 2 CRS care patrulau pe acolo...de-abia reusesc sa ma explic. Se pregateau sa dea anuntul prin statie cind, deodata...paf...in fata noastra apare miss...facuse o plimbare, era fericita! Nu va mai zic urmarea... Dupa ce ne-am revenit din emotia asta, na, auzim anuntul "Va rugam sa va indreptati spre iesiri, sintem obligati sa facem un control tehnic". Tu parles!!! Ca si cum cineva putea sa fie pacalit cu asa mesaj. Bineinteles ca nu ne-am grabit, asteptam sa vad ce se intimpla [alcool]...si poate, poate sa anuleze anuntul (mi s-a intimplat la Carrefour, pe 31 dec). Insa, nu, pas de chance. Nu numai ca n-au anulat nimic, ci chiar s-au facut mai insitenti, iar jandarmii ne-au spus sa ne grabim. Am iesit, ne-am invirtit pe acolo, am vazut genistii, un elicopter care a aterizat pe acoperis (pentru primul ministru israelian [alcool]?), pe Christophe l-a interwievat un tip de la BFM TV (m-am stricat de ris!!!) si dupa ce am inghetat bocna sub ploaie si vint am plecat la masina. Asa ca...ata ete, o fi mai bine la anu'. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marox, si conjointu meu fu acolo exact la aceeasi ora, poate chiar v-ati intersectat. El a plecat dupa ce v-au dat securistii afara, am inteles insa ca salonul s-a redeschis dupa aceea. Nu stii daca masa aia rotunda despre ro s-a tinut sau nu? (El mi-a povestit ca standul romaniei semana cu o librarie d'aia de pe vremea comunistilor din ro si ca tipul de acolo era cam dezagreabil) Brr, ce intamplare cu julia, bine ca ati gasit-o
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doruletz, nu stiu daca s-a tinut conferinta, ca doar la 17.30 lumea era afara. Am auzit la radio ca incepind cu ora 18.00 au dat drumul inauntru si ca au prelungit cu o ora programul. Mi-era ciuda, imi ziceam ce bafta pe aia care urmau sa intre atunci, nu tu inghesuiala...cool! Insa noi nu mai puteam astepta, copiii erau terminati, noi la fel, mi-era groaza de ambuteiajele inerente de la sfirsit, cind iesea toata lumea si mai aveam si drumul de intoarcere de facut.

 

Tipul de la standul românesc nu mi s-a parut dezagreabil, mai degraba stingherit. In schimb mi-a parut rau ca oferta de carti nu era mai bogata.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Corina
quote:
Originally posted by cristina_p
1. Ce acte trebuie pentru bebelus ca sa il putem duce acasa? Eu stiu pana acuma ca trebuie certificat de nastere romanesc de la ambasada (consulat) si un titlu de calatorie. Astea sunt? Mai trebuie si altceva? Cam cat costa? 2. Care sunt demersurile care trebuie facute pentru obtinerea lor, si mai ales cat dureaza? Le putem obtine in max o luna? 3. Ati mai calatorit cu bebe asa mic? Nu ii face rau ? Va multumesc si bisous la toate [pup] Cristina P [gravi]18+
Cel mai simplu e sa suni la consulat :01 47 05 27 55 sau 01 47 05 29 66,ei pot sa iti spuna cit costa.In general actele se fac pe loc,deci nu cred ca trebuie sa astepti. http://paris.mae.ro/index.php?lang=ro&id=13047 aici daca vrei si alte informatii. Daca mergeti cu avionul,nu cred ca bebe o sa aiba de suferit. In schimb nu v-as sfatui sa plecati cu masina.Drumul e lung,iar bebe nu e confortabil in scaunul de masina. Corina si Anna nazdravana!![hop]
Mersi Corina de raspuns, de altfel esti singura care s-a ostenit sa-mi raspunda (poate pentru ca nu sunt prea cunoscuta pe-aici pe forum??? ca nu prea imi vine sa cred ca chiar nu a nascut nimeni de pe-aici in Franta), ma rog... Am trimis de peste 2 saptamani un mail la sectia consulara a ambasadei, dar nici de acolo nu s-a obosit nimeni sa-mi raspunda... Cristina P [gravi] 20+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...