Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intoleranta religioasa


acsintetina

Recommended Posts

Se pare ca pe acest forum exista o afinitate pentru o anumita religie. Cineva zicea aici ca daca nu esti ortodox nu esti roman, nu faci parte din neamul romanesc. Consider ca este o idee gresita, ortodoxismul nu defineste neamul romanesc. Consider ca si musulmanul, si hindusul, si crestinii de alte confesiuni sunt parte din neamul romanesc. Orice cetatean al Romaniei are drepturi egale de exprimare si de-a se inchina asa cum doreste si dumnezeului pe care-l doreste. Eu sunt crestin, cred in Scriptura si de aceea ma folosesc de Ea in sustinerea ideilor sustinute pe acest forum. Curios mi se pare ca fara nici un motiv imi sunt sterse postarile. Nu mi s-a spus pe ce motiv, insa cred ca versetele Scripturii ar fi de vina. Oare nationalismul sau ortodoxismul sunt de vina in legatura cu intoleranta unora? Si eu sunt roman, desi nu merg la o Biserica ortodoxa, sunt crestin si-l iubesc pe Domnul. Trebuie sa ma simt vinovat pentru faptul ca sunt crestin (altfel decat ortodox) si pentru ca eu cred in Scriptura si-o iau in serios?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca n-ai citit bine titlul topicului de la care ti-au fost sterse mesajele. "Sa ne amintim de cei plecati vesnic" nu este topic de polemica religioasa, este un topic unde sunt plansi si pomeniti cei plecati dintre noi. A numi pomenile, parastasele pagane este la fel de intolerant religios ca tema de discutie pe care o propui. Nici n-are importanta daca sunt pagane, cei ce scriu la acel subiect se pot inchina si la un stalp de telegraf daca asa doresc. Ai fost rugat sa le respecti durerea si dreptul de a-si plange pe cei dragi. Mesajele cu citate din Scriptura care nu vor respecta aceasta cerere vor fi sterse. Oana_B [url="http://www.fertilityfriend.com/home/ysatis"]vesnica aspiranta[greutati][/url] [url="http://community.webshots.com/user/pas_de_nome"]I love[il] pink![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oana_B
Cred ca n-ai citit bine titlul topicului de la care ti-au fost sterse mesajele. "Sa ne amintim de cei plecati vesnic" nu este topic de polemica religioasa, este un topic unde sunt plansi si pomeniti cei plecati dintre noi. A numi pomenile, parastasele pagane este la fel de intolerant religios ca tema de discutie pe care o propui. Nici n-are importanta daca sunt pagane, cei ce scriu la acel subiect se pot inchina si la un stalp de telegraf daca asa doresc. Ai fost rugat sa le respecti durerea si dreptul de a-si plange pe cei dragi. Mesajele cu citate din Scriptura care nu vor respecta aceasta cerere vor fi sterse. Oana_B [url="http://www.fertilityfriend.com/home/ysatis"]vesnica aspiranta[greutati][/url] [url="http://community.webshots.com/user/pas_de_nome"]I love[il] pink![/url]
Doamna Oana, am spus parerea din punctul de vedere al Bibliei si mesajele sterse nu aveau nimic cu jertfele pentru morti.(dintre ultimele, doar unul spunea ceva la intrebarea unei persoane) Daca am suparat pe cineva expunand punctul de vedere Biblic, imi pare rau, am crezut de cuviinta sa tratez acest subiect din acest punct de vedere, deoarece Biblia este Norma de viata a crestinului. Oricum n-o sa mai fac! Totusi pe subiectul acesta deschis as dori sa discutam pe seama dreptului tuturor confesiunilor religioase de-a ne numi romani si de a fi cetateni egali in drepturi cu orice cetatean ortodox. In Romania, inca din scolile primare, se striga dupa cei care au confesiuni religioase diferitre decat ortodocsi sub diferite nume: pocaiti, pocaniti, sectanti ectc... Credeti ca copiii romanilor, indiferent de confesiune, trebuie sa fie categorisiti in mod egal sau trebuie batjocoriti? In Romania multi care au o alta confesiune decat cea ortodoxa nu au dreptul de-a fi ingropati in cimitire, sau daca nu, au locuri special amenajate acolo unde se ingroapa cei care se sinucid. Credeti ca acest tratament este echitabil si respecta drepturile cetateanului roman? In Romania sunt batuti evanghelisti neoprotestanti, adventisti, martori ai lui Iehova si oricine indrazneste sa-si expuna punctul de vedere si sa aibe o alta viziune religioasa decat cea ortodoxa. Credeti ca este normal ca o religie sa abuzeze o alta religie, doar pe motiv ca ar fi majoritara sau ca are vreun drept asumat, in orice tara de pe acest pamant?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acsintetina, Scriptura este cu oameni, despre oameni si pentru oameni. Pentru oameni, nu pt. nick-uri de pe un forum. Iar unor oameni nu te poti adresa oricum. Fiecare om are durerile lui, experientele lui, problemele lui, caracteristicile si sensibilitatile lui. Cum prezinti Scriptura unui om, poate sa nu se potriveasca altui om. Degeaba stim Scriptura aproape pe de rost, daca mai mult rau facem cu ea :-(. Eu nu tin minte sa fi intrat vreodata la subiectul despre care vad ca se discuta. Din ce spune Oana, deduc ca ai incercat sa spui fetelor care scriu acolo, ca parastasele nu au suport biblic. Asa! Si? Crezi tu ca de 'mangaierea' asta au nevoie fetele de acolo? Am inteles ca acolo e un topic in care fetele isi jelesc mortii. Fetele astea au nevoie de mangaiere, nu de critici. Un urmas al lui Hristos mangaie oamenii, nu ii supara. Cine a fost intolerant? Ele sau tu? :-) Daca vrei intradevar sa le ajuti cu ceva din Scriptura, arata-le versetele despre Bunatatea Domnului, despre sansa pe care o au de a se revedea cu cei dragi, despre Har, despre Iertare. Daca ele simt ca asta trebuie sa faca, adica parastase, de ce trebuie sa le arati tu ca nu fac bine? Le-ai aratat toate lucrurile minunate din Scriptura si ai ajuns la parastase? Nu toate adevarurile pe care le stim, trebuie sa le discutam pe forumuri. Sunt chestii care trebuie discutate ochi in ochi cu omul respectiv. Sa vada omul ala ca iti pasa, ca vrei sa-l ajuti. Ce credibilitate crezi ca poti avea pe un forum? Eu sunt convinsa ca tu vrei sa faci bine! Dar, cum nimeni nu te cunoaste, nimeni nu stie cat de mult iti pasa, uite, se poate sa se creada ca de fapt nu iti pasa si nu vrei altceva decat sa te auzi vorbind. Nu stiu...ma gandesc...nu ar fi poate bine sa schimbi putin maniera de abordare?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by acsintetina Doamna Oana, am spus parerea din punctul de vedere al Bibliei
Acsinte, Punctul de vedere pe care-L invoci nu-L cunoaste nimeni. Postarile tale reprezinta doar punctul tau de vedere. Biblia este una singura, dar interpretarile ei sunt cel putin tot atat de numeroase pe cat sunt de multi cei care au citit-o. Orice fraza din Biblie isi schimba mai mult sau mai putin sensul initial odata ce este inserata intr-un text conceput, aranjat, formatat de om. Si primeste, odata cu asta, noi valente subiective.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel
Acsintetina, Scriptura este cu oameni, despre oameni si pentru oameni. Pentru oameni, nu pt. nick-uri de pe un forum. Iar unor oameni nu te poti adresa oricum. Fiecare om are durerile lui, experientele lui, problemele lui, caracteristicile si sensibilitatile lui. Cum prezinti Scriptura unui om, poate sa nu se potriveasca altui om. Degeaba stim Scriptura aproape pe de rost, daca mai mult rau facem cu ea :-(. Eu nu tin minte sa fi intrat vreodata la subiectul despre care vad ca se discuta. Din ce spune Oana, deduc ca ai incercat sa spui fetelor care scriu acolo, ca parastasele nu au suport biblic. Asa! Si? Crezi tu ca de 'mangaierea' asta au nevoie fetele de acolo? Am inteles ca acolo e un topic in care fetele isi jelesc mortii. Fetele astea au nevoie de mangaiere, nu de critici. Un urmas al lui Hristos mangaie oamenii, nu ii supara. Cine a fost intolerant? Ele sau tu? :-) Daca vrei intradevar sa le ajuti cu ceva din Scriptura, arata-le versetele despre Bunatatea Domnului, despre sansa pe care o au de a se revedea cu cei dragi, despre Har, despre Iertare. Daca ele simt ca asta trebuie sa faca, adica parastase, de ce trebuie sa le arati tu ca nu fac bine? Le-ai aratat toate lucrurile minunate din Scriptura si ai ajuns la parastase? Nu toate adevarurile pe care le stim, trebuie sa le discutam pe forumuri. Sunt chestii care trebuie discutate ochi in ochi cu omul respectiv. Sa vada omul ala ca iti pasa, ca vrei sa-l ajuti. Ce credibilitate crezi ca poti avea pe un forum? Eu sunt convinsa ca tu vrei sa faci bine! Dar, cum nimeni nu te cunoaste, nimeni nu stie cat de mult iti pasa, uite, se poate sa se creada ca de fapt nu iti pasa si nu vrei altceva decat sa te auzi vorbind. Nu stiu...ma gandesc...nu ar fi poate bine sa schimbi putin maniera de abordare?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

Am inteles ideea ta Denizel! Nu am vrut sa fac rau nimanui prin afirmatia expusa. Am prezentat doar faptul ca parastasesle si pomenile nu au suport biblic. Pe de alta parte am prezentat cum imi plang si eu mortii si faptul ca eu nu sunt disperat atunci cand cineva drag moare, de ce? Fiindca stiu ca pentru un crestin viata de dincolo este telul nostru. Pentru un crestin este mai bine dincolo decat aici! Asta este mangaierea mea. Pe de alta parte ma simt obligat, ca atunci cand cineva alearga spre o prapastie (in cazul acesta jertfe pentru morti), sa-i spun ca din punctul de vedere al Dumnezeului biblic, acea alergare duce la moarte sigura (pacat si despartire de Dumnezeu). Stiu ca nu sunt in asentimentul multora cand spun anumite adevaruri biblice. Totusi cred ca Dumnezeu lucreaza la unii oameni, altii devin agresivi si te poti alege cu batjocuri. Important este ca ai spus Adevarul, ai spus ce spune Dumnezeu in legatura cu acel subiect! Ma intelegi? Cum crezi ca ar trebui sa spui adevarul? Oricum L-ai spune, cineva se va simti jignit! Incerc intotdeauna sa-l spun cu dragoste si voi incerca, ii cer lui Dumnezeu sa ma ajute! Sarbatori fericite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by capcaunul
quote:
Originally posted by acsintetina Doamna Oana, am spus parerea din punctul de vedere al Bibliei
Acsinte, Punctul de vedere pe care-L invoci nu-L cunoaste nimeni. Postarile tale reprezinta doar punctul tau de vedere. Biblia este una singura, dar interpretarile ei sunt cel putin tot atat de numeroase pe cat sunt de multi cei care au citit-o. Orice fraza din Biblie isi schimba mai mult sau mai putin sensul initial odata ce este inserata intr-un text conceput, aranjat, formatat de om. Si primeste, odata cu asta, noi valente subiective.
Ce vreti sa spuneti, ca pe marginea Scripturii nu se poate discuta sau ca Scriptura nu detine adevaruri clare? Practica vietii ma invata ca nu este asa! Eu vad Biblia ca pe un sistem de valori, sistem care il prezint copiilor mei si incerc in fiecare zi sa-l pun in practica vietii mele. Nu cred ca ceea ce am expus pana acum din Scriptura nu are sens si nu poate fi aplicat la viata noastra! Cred insa, ca atunci cand iti cere Dumnezeu sa renunti la principiile tale de viata si sa le accepti pe ale Lui, este greu. Cei mai multi, in asemenea cazuri sunt inaintea unei alegeri si aleg sa traiasca mai departe asa cum doresc ei! Eu L-am luat pe Dumnezeu in serios, am luat Scriptura in serios si consider ca orice crestin ar trebui s afie constient ca Scripura nu sunt povesti, ci este Cuvantul lui Dumnezeu. Poate ca cele mai contaroversate doctrine biblice, de catre cultele crestine, nu sunt intelese la fel. De exemplu botezul, Cina Domnului,Nasterea din nou si altele. Sunt insa niste principii simple care le poate intelege oricine: pocainta, lepadarea de minciuna, hotie, curvie, injuraturi, vorbe rusinoase, barfa ectc. Cred ca nu este greu sa intelegi din Biblie ce vrea Dumnezeu de la tine ca om: sfintenie, infranarea poftelor, adevar, iubire, respect pentru oameni ectc. Nu am urmarit sa ating subiecte controversate pe acest forum, ci subiecte usoare pe intelesul oricui. Am vazut insa o atitudine de alergie la unii forumisti. Mai mult decat atat m-am intristat atitudinea lui Nica, care considera crestini si romani adevarati, doar pe cei care apartin religiei ortodoxe. Asta o numesc intoleranta religioasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[/quote]acsintetina Credeti ca este normal ca o religie sa abuzeze o alta religie, doar pe motiv ca ar fi majoritara sau ca are vreun drept asumat, in orice tara de pe acest pamant? [/quote] Ce este mai important pt. tine acsintetina:sa fi roman sau religia in care te rogi si pe care nu vrei sa o numesti(??)?.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica Ce este mai important pt. tine acsintetina:sa fi roman sau religia in care te rogi si pe care nu vrei sa o numesti(??)?.
Religia am numit-o intotdeauna, sunt crestin! Cel mai important lucru in viata mea este Dumnezeu! Apoi familia, biserica si apoi tara (semenii mei)! De ce am aceasta prioritate? Fiindca il iubesc pe Domnul mai mult decat orice in lumea aceasta. El ma scos din mocirla pacatului, din patimile de care eram robit, din necredinta. Dumnezeu mi-a daruit o familie minunata, o biserica si o tara in care sa locuiesc! Daca familia, biserica, tara in care locuiesc ma obliga sa-L parasesc pe Dumnezeu, ii iubesc in continuare, insa nu-L voi parasi niciodata pe Dumnezeu! Ca sa-ti raspund la intrebare, cel mai important lucru pentru mine nu este nici sa fiu roman, nici religia mea, ci sa fiu un copil al lui Dumnezeu, sa am pe Dumnezeu ca Tata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
acsintetina Religia am numit-o intotdeauna, sunt crestin! Cel mai important lucru in viata mea este Dumnezeu! Apoi familia, biserica si apoi tara (semenii mei)! [quote] B.nica: Dar care este biserica in care te rogi si pe care o pui inaintea tarii in care te afli? [quote]acsintetina Daca familia, biserica, tara in care locuiesc ma obliga sa-L parasesc pe Dumnezeu, ii iubesc in continuare, insa nu-L voi parasi niciodata pe Dumnezeu! Ca sa-ti raspund la intrebare, cel mai important lucru pentru mine nu este nici sa fiu roman, nici religia mea, ci sa fiu un copil al lui Dumnezeu, sa am pe Dumnezeu ca Tata!
Asta este problema ta acsintetina,cred ca nu mai gandesti ca un roman!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...