Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoleranta religioasa


acsintetina

Recommended Posts

quote:
Originally posted by capcaunul
quote:
Originally posted by Oliv75 Pe un sub-forum intitulat "sufletul credintei" mi se pare deplasat ca un moderator sa ironizeze crestinismul (crestinii fiind majoritari aici) si sa ne spuna "trebuie sa realizati ca Isus nu mai vine si nici nu va mai suna". Accept ca esti diferit dar cred ca si tu ar trebui sa-i respecti pe cei care nu sunt ca tine, indiferent daca esti ateu sau pur si simplu necrestin (monoteist, dualist sau politeist).
Daca sub-forumul s-ar fi numit sufletul credintei crestine observatia ta ar fi fost valabila. Altfel, de ce sa fii suparata pentru ca cineva stie din surse sigure crede ca Isus nu mai vine si nici nu va mai suna? Trebuie sa dam dovada de toleranta, insa toleranta nu exclude dialogul. Cineva (fie ca-i moderator sau nu) isi spune parerea, tu ti-o spui pe a ta, eu pe a mea. Cat timp nu ne jignim si nu aducem acuze grave nefondate orice opinie este tolerabila. A spune ca X nu mai vine nu este o jignire, si nici o acuza, ci doar o opinie mai mult sau mai putin fundamentata pe marginea careia se poate dialoga. A spune insa gratuit ca Y este pedofil si criminal este mai mult decat o jignire.
Domnule capcaun, apreciez logica de care dai dovada mereu, in cazul acesta m-a deranjat modul in care si-a exprimat indemnul :cei care...trebuie sa realizeze cat inca nu e prea tarziu...". Nu consider oportun ca cineva, care mai mult decat ceilalti ar trebui sa fie moderat in declaratii, sa ma indemne ce sa fac/cred/astept si sa mai induca si falsa idee ca ar putea exista un timp al regretelor si neputintei. Mi-ar placea sa fie ca la cantina, fiecare vine, spune ce vrea si pleaca sa-si rumege propriile replici[:D]. O zi buna si tie[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by capcaunul
Maria ([flo]), masa la cantina este mult mai placuta daca comesenii mai si schimba cate o vorba , chiar daca in contradictoriu. Un forum de dialoguri este mai placut si mai constructiv decat o lista de monologuri. [;)]
ai dreptate, dar la capitolul religie, fara ironii, ca ma doare sufletu'[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oliv75
....cineva, care mai mult decat ceilalti ar trebui sa fie moderat in declaratii...
:), "moderator" inseamna musai "moderat in declaratii"??? Oliv, pe "fisa postului" de moderator, lui Xenocid ii sint atribuite spre moderare alte subforumuri. Aici, la "sufletul credintei", e simplu cetatean :). Ca tine si ca mine. Si are, nu-i asa, dreptul sa-si exprime opinia exact cum crede de cuviinta. Cu atit mai mult cu cit ea, opinia, coincide cu cea a multora de pe acest forum, care, din varii motive, nu participa la discutia de fata. Cit despre cine e majoritar aici si cine nu, ma tem ca asta nu are nici o relevanta, fiind vorba de un forum de discutii. Btw, Xeno, welcome back. Si nu-ti mai lua asa vacante lungi, ca uite ce se intimpla....
[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana"]see details[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teorii, doctrine, definitii, dex, sisteme functionale sau mai putin, metode, regulamente si reguli interne si/sau general valabile..........."Cine este D-zeu?" ......totusi.....sincera sa fiu eu caut raspunsul unic indiferent de tenta religioasa, de suprastratul "comercial","social", "politic", etc creat. Daca continuam sa ne abatem de la ideea de baza nu facem altceva decat sa pierdem esenta si sa umplem pagini care nu adauga valoare spirituala, dimpotriva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea,- in discutii si intalniri virtuale, in care protagonistii de cele mai multe ori nu se cunosc, este inutil sa incerci sa convingi pe cineva ca o anumita religie este mai buna sau este cea adevarata. Acest subiect, religia, tine de intimitatea fiecarui suflet, si fiecarui suflet i se incredinteaza in masura in care doreste sa se lamureasca. Intrebari de genul - exista Dumnezeu, care este Dumnezeul adevarat?, toti ne inchina aceluiasi Dumnezeu indiferent cum il numim ?, etc. - nu-si vor gasi raspunsul pe nici un forum. De aceea si discutiile in contradictoriu pe teme religioase pe forumuri nu vor folosi nimanui, chiar dimpotriva... Cine esti tu interlocutorule care incerci sa ma convingi de un adevar sau altul? "Glasul"tau poate fi dulce si mieros, dar in spatele tastelor sa fi un pedofil sau un talhar sau un teolog fara charisma... Discutiile pe teme religioase sunt utile, in masura in care, deja fiind lamuriti, cerem un sfat "fratilor" nostri de aceiasi credinta, in legatura cu anumite aspecte practice legate de cultul pe care il practicam - parerea mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a reusit pana la urma ceva acsintetina,desi nici pe departe ce isi dorea:sa ne facem cate o introspectie fiecare si sa ne reevaluam credinta si relatia proprie cu Dumnezeu,fiecare dupa credinta lui,tocmai acum la sfarsit de an si in preajma unor sfinte sarbatori.[pegeam] la agresiunea lui verbala(cantitativa),ne-am simtit mai protejati in credinta noastra,ne-am regasit,sau poate nu. sunt curioasa pe cati a reusit sa convinga cu citatele lui si cati forumisti au trecut hipnotizati la credinciosii lui acsinte,ca de, are si omu acesta un plan de infaptuit si poate asteapta si el un premiu de sarbatori [bis].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

B.Nica, eu cred ca efectul cel mai frecvent al mesajelor de tipul celor postate de acsintetina este repulsia si tendinta de a le evita. Eu asa am facut, nu am mai deschis de mult subiectele initiate de el, iar ceea ce am citit azi la acest topic imi intareste hotararea. Ceea ce scrie imi aduce aminte de o vizita a martorilor lui Iehova, care m-au intrebat atunci cand am deschis usa: "credeti ca lumea de azi se afla pe drumul cel bun, credeti ca ceea ce se intampla, saracia, dezastrele ar putea fi evitate?" etc.. Orice as fi raspuns le-ar fi dat apa la moara, asa ca m-am scuzat politicos si am inchis usa la loc. Asta fac si acum cu subiectele lui acsinte. "Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica credeam ca nu mai eu am o senzatia stranie la citirea postarilor lui acsintetina;senzatia de raceala ca aceea pe are o ai cand asculti in locul unei persoane, robotul telefonului;si cam aceeasi dezamagire. inca o dovada ca putem sa comunicam lucruri diferite folosind aceleasi cuvinte.
Pai nu numai dumneata ai senzatia asta, normal ca o au si altii. Si ce ai propune dumneata, cu astia care cred in Dumnezeu si iau Scriptura in serios, poate sa fie pusi in lanturi, sau sa li se faca ceva sa li se inchida gura! Cam asta se numeste intoleranta. Nu cred ca daca eu nu am religia ta, trebuie sa tac, sau sa ma evaporez de pe pamantul asta. Te-am intrebat de multe ori ce am gresit in afirmatiile mele, sa imi aduci doar o fraza care o consideri gresita, raspunsul dumneatale a fost tacere. Daca doresti s aporti un dialog, trebuie sa fii constienta ca trebuie sa ai argumente sa porti acel dialog si sa fi gata sa pierzi atunci cand nu ai dreptate sau sa argumentezi atunci cand ai ce argumenta. Dupa cate am observat, dumneata nu ai argumente,c i doar atacuri la persoana mea. Am inteles ca aici discutam, dialogam pe baza ideilor noastre si nu ne dam toata ziua in cap pe motive personale. Ceea ce nu ti-a convenit dumneatale a fost faptul ca eu am spus ca Biblia nu este de acord cu jertfele pentru morti si eu nu cred ca pomenile, mancarea data pentru mort dupa inmormantare ajuta cu ceva mortul respectiv. Ma gandesc ca sunt liber sa cred ceea ce vreau in legatura cu un subiect sau altul si daca nu ai argumente sa-ti sustina ideea, nu trece la atac la persoana. Eu sunt un crestin care mi-am luat in serios credinta si cred cu tarie in Sfanta Scriptura. Nu ma astept la flori din partea nimanui, deoarece chiar de pe vremea Domnului a existat un Stefan ucis cu pietrii fiindca le-a spus oamenilor ca au nevoie de impacare cu Dumnezeu, sfintire, ascultare de Dumnezeu, a existat un Saul care a ucis crestinii si pe urma s-a convertit si el insusi a fost batut de nenumarate ori pentru Evanghelie, a existat un Petru care a stat in lanturi pentru Hristos si au existat mii si mii in decursul veacurilor care au luat crestinismul in serios si au fost ucisi pentru aceasta. Deci doamna Nica, dati-i bataie cu atacurile pe mine, insa va rog mai veniti si cu ceva substantial si combateti ideile mele. Repet, daca am spus ceva rau pana acum, aratati-mi ce. Cat despre discutiile legate de evolutionism-creationism, va asteptam la discutii. Ma bucur ca totusi prezenta mea aici va ajutat sa va apropiati de Dumnezeu (nadajduiesc ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant), ma rog ca El sa va dea mai multa toleranta pentru cei care nu au religia dumneatale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by capcaunul
Maria ([flo]), masa la cantina este mult mai placuta daca comesenii mai si schimba cate o vorba , chiar daca in contradictoriu. Un forum de dialoguri este mai placut si mai constructiv decat o lista de monologuri. [;)]
Asa este, aveti dreptate! La noi romanii insa, avand in vedere trecutul comunist, inca mai invatam sa purtam dialoguri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...