Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intoleranta religioasa


acsintetina

Recommended Posts

quote:
Originally posted by ham
quote:
Originally posted by acsintetina
Nu ca as tine cu neoprotestantii, pot sa-ti spun insa ca nu vei auzi niciodata "nu eshti k mine, vei ajunge in iad!"! ...
eu scriu exact ce mi s-o spus, nu fac prezumptzii; am rude adventishti, fara suparare, cei mai mari imbecili in viatza- dupa ce ca incercau agresiv sa ma convinga ca tre' sa fiu "de ziua-a 7-a" ca altfel iadu' ma mananca, au riscat cu buna-shtiintza viatza propiului copil, refuzand o transfuzie cand era absolut necesara; norocu' fetei o fo' ca faza se petrecea pe vremea abuziv-impushcatului shi doctoru' i-o dat cu shuturi afara din spital, facand ce trebuia shi salvand copila; acu' o sa vie N-shpe inshi sa-mi scrie despre libertatea de credintza, etc fac ceva pe ea, cand datorita ei omori un copil! relatzia cuiva cu Dzeu e treaba lui shi a Domnului, a nimanui altcuiva; ca acel cineva alege o biserica sau alta, ca accepta k intermediar un preot, predicator, imam, rabin sau nu, NU il face mai (putzin) credincios- bisericile nu sunt obligatorii in relatzia cu Divinitatea shi nici nu-tzi asigura automat drumu' spre desavarshire; din contra, cunosc mult mai multzi abonatzi la iad, k sa folosim aceasta parabola a "caderii", printre bigotzi (necredincioshi care pozeaza in exces credintza, folosindu-se de ea k sa-shi satisfaca rautatzile) decat printre cei nebisericoshi.[}:)] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Adventistii sunt urmasii lui Ellen White. O prorocita care ca si Branham, Mohhamed si altii(Martorii ectc) a cam dat-o in bara cu prorociile ei. Neoprotestantii (menoniti, penticostali, baptisti, penticostali, carismatici ectc), nu-ti vor spune niciodata "nu eshti k mine, vei ajunge in iad!"! Unul care crede in Scriptura si nu in proroci falsi, iti va spune ca trebuie sa crezi in Iisus si sa calci pe urmele Lui ca sa ajungi in Cer! Despre mijlocirea dintre noi si Dumnezeu, sunt de acord cu tine, e treaba omului si a Domnului. Numai ca Dumnezeu a ales ca mijlocitor intre noi si El, pe Iisus Hristos: 1TIM 2: 5 Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Iisus Hristos, 1TIM 2: 6 care S'a dat pe Sine insus, ca pret de rascumparare pentru toti: faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenita,... Daca noi ignoram alegerea lui Dumnezeu este alegerea noastra si vom suporta consecintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by capcaunul Acsinte, asa cum banuiam, ai incurcat borcanele cu reactivi intre ele. Nota: Explicatia este una pur stiintifica si nu se doreste atingerea credintei niciunui user al forumului [flo]
multumesc ca ai descurcat dumneata borcanele. Oricum eu raman la parerea ca datarea cu C 14 nu este precisa si nu are credibilitate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bnica, ce faci? [:D] Gata postu' ala minunat, de ale carui beneficii doar marii initiati au parte? [:D] ham, subscriu la parerea ta despre rudele care refuzau transfuzia copilei :-(. La chestia cu iadul insa, se pare ca nu ai inteles cum trebuie. Ori aia nu erau adventisti, ori chinurile iadului vesnic pt. nerespectarea poruncilor le-ai imaginat singur ;-). In rest, sper sa am puterea de a nu mai deschide sectiunea asta cat mai multa vreme de-acum incolo. M-ar fi interesat la un moment dat sa stiu cum ii zice stramosului omului, care pleca la vanatoare si se intorcea primul acasa, chiuind si tragand dupa el primul cerbozaur mort pe care l-a gasit in tufisurile de langa coliba. Da' mai bine sa raman asa, in nestiinta.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna si bine v-am gasit,intamplator ce-i drept,si daca am citit o parte din postarile voastre simt nevoia sa spun si eu ceva.Pt acsintetina care vorbeste de toleranta religioasa pe care sigur 100% ea nu o are,vreau sa-i spun ca profetul mohammed(sws)nu a intretinut relatii sexuale cu o fetita de 9 ani cum spui tu ,este adevarat ca el s-a casatorit cu aisha cand aceasta avea varsta frageda dar relatiile dintre ei ca sot si sotie au inceput mult mai tarziu,si oricum daca ai cauta sa citesti cate ceva despre islam in general si mai apoi despre tarile arabe ai vedea ca fetitele care au 9 ani sunt f dezvoltate varsta aceasta ar corespunde cu varsta de 15-16 ani .si inca o precizare,profetul mohammed(sws)nu si-a impus niciodata credinta cu sabia cum spui tu si nu stiu din ce radio sant le-ai adunat,ci,dimpotriva el ne-a indemnat pe noi toti musulmanii sa traim in buna prietenie cu cei din neamul cartii,respectiv crestinii,ceea ce si el a facut la vremea respectiva,si inca ceva ,daca vrei sa-ti sustii punctul tau de vedere fa-o in mod civilizat nu improsca alte religii despre care tu nu ai nici cea mai vaga cunostinta.multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by shaimaa
buna si bine v-am gasit,intamplator ce-i drept,si daca am citit o parte din postarile voastre simt nevoia sa spun si eu ceva.Pt acsintetina care vorbeste de toleranta religioasa pe care sigur 100% ea nu o are,vreau sa-i spun ca profetul mohammed(sws)nu a intretinut relatii sexuale cu o fetita de 9 ani cum spui tu ,este adevarat ca el s-a casatorit cu aisha cand aceasta avea varsta frageda dar relatiile dintre ei ca sot si sotie au inceput mult mai tarziu,si oricum daca ai cauta sa citesti cate ceva despre islam in general si mai apoi despre tarile arabe ai vedea ca fetitele care au 9 ani sunt f dezvoltate varsta aceasta ar corespunde cu varsta de 15-16 ani .si inca o precizare,profetul mohammed(sws)nu si-a impus niciodata credinta cu sabia cum spui tu si nu stiu din ce radio sant le-ai adunat,ci,dimpotriva el ne-a indemnat pe noi toti musulmanii sa traim in buna prietenie cu cei din neamul cartii,respectiv crestinii,ceea ce si el a facut la vremea respectiva,si inca ceva ,daca vrei sa-ti sustii punctul tau de vedere fa-o in mod civilizat nu improsca alte religii despre care tu nu ai nici cea mai vaga cunostinta.multumesc
Draga mea, eu nu vorbesc aiurea. Nu stiu daca fetele musulmance sunt mai dezvoltate o ba, ce stiu este ca Mohammed avea peste 50 de ani, iar fetita 9! Nu vad un lucrui normal sa ai sex cu o fata de 9 ani, oricat de dezvoltata ar fi acea fata. Consider ca orice fata la 9 ani nu este pregatita pentru o relatie si pentru o casatorie, este un copil. In general femeia este considerata de islam ca un obiect, inferioara barbatului, probabil ca aceasta este cauza monstruozitatii relatiei sexuale cu o fata de 9 ani. Uite cum trateaza Coranul femeia: Sura IV:38 "Barbatii sa fie inaintea femeilor, pentru ca si Dumnezeu i-a pus pe aceia inaintea acestora si ei le tin din averile lor. Femeile cele cinstite sa fie ascultatoare si sa pazeasca tainele, ca sa le pazeasca si Dumnezeu. Acele femei insa , de care va temeti ca va vor otara prin purtarea lor, proboziti-le, legati-le in camari si le bateti, iar daca asculta de voi, atunci nu cautati pricina impotriva lor, caci Dumnezeu este inalt, maret." Daca as lua versetele care se ocupa de evrei si crestini, necredinciosii cu care avea deaface Mohammed, ajung la concluzia ca acest om era plin de ura impotriva acestor oameni si aceasta ura a fost transferata credinciosilor Coranului. Uite doar un exemplu: Sura II:113-114 "Noi te-am trimis la adevar sa binevestesti si sa indemni, insa nu vei fi intrebat despre tovarasii iadului. Si nu se vor invoi cu tine jidovii si crestinii pana ce nu vei urma legea lor. Spune: "Numai indreptarea lui Dumnezeu este indreptare [adevarata]. In adevar daca ai fi urmat ceea ce le place lor, macar ca ti-a venit cunostinta, n-ai avea de la Dumnezeu scut si ocrotire." Uite ce spune Sura IX: 29-30 "Luptati-va impotriva celor ce nu cred in Dumnezeu si in ziua de apoi si nu opresc ceea ce a oprit Dumnezeu si trimisul Sau si nu marturisesc marturia adevarului- dintre cei carora li s-a dat scriptura- pana ce nu dau tributul din mana si sunt umiliti. Si zic jidovii "Esda este fiul lui Dumnezeu, si nazarinienii zic "Mesia este Fiul lui Dumnezeu!"Acesta este cuvantul lor, in gurile lor. Ei poarta vorbe asemenea, ca si cei care erau necredinciosi de-nainte. Bata-i Dumnezeu. Cat sunt de prosti!" Sura V:19 spune: "Necredinciosii sunt aceia care zic: " Dumnezeu este Mesia, fiul Mariei! Spune:" Cine ar fi avut putere asupra lui Dumnezeu daca ar fi voit El sa-l piarda pe Mesia, fiul Mariei, impreuna cu maica-sa si cu toti cei de pe pamant?" Versetele Coranului imi demonstreaza ca crestinii si evreii nu sunt prea iubiti de musulmani, toate acestea deoarece asta este invatatura lui Mohammed. Nu cred ca a spune adevarul se numeste intoleranta. Cred ca intoleranta inseamna ca islamul sa fie interzis in tarile civilizate. Totusi ei au toata libertatea de expresie. In schimb in tarile islamice, daca ai o Scriptura sau daca spui despre Iisus altor musulmani, risti sa-ti pierzi viata. Asta da intoleranta! Toleranta nu inseamna sa vad ca o luati pe un teren infundat si sa nu va spun! Omul intelept spune cand semenul este in pericol si nu ascunde asta, chiar daca-si pune viata in pericol. Ai putea spune unuia ca merge spre o mlastina si el sa te injure sau bata. Nu esti intolerant pentru asta, doar ai spus adevarul, ca sa salvezi pe omul acela!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acsintetina, mesajul prin care i-ai raspuns lui shaimaa este ultimul pe care, eu personal, ti-l aprob. Si asta ca sa-ti arat ca, pe un topic deschis de tine si in care te plingi de intoleranta religioasa a ortodocsilor de pe forum (si nu numai), tu esti cea mai intoleranta persoana, care culmea...nici macar nu-si da seama de asta. [alcool] Citeste-ti primul post si ultimul; n-au nicio coerenta!! Oricum, inchid subiectul..fiindca e deja pe aratura!! [url="http://acaile.blogspot.com/"]"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...