Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intoleranta religioasa


acsintetina

Recommended Posts

quote:
Originally posted by b.nica Asta este problema ta acsintetina,cred ca nu mai gandesti ca un roman!
Sunt roman! Si aceasta este parerea mea de roman! Cred ca nu toti romanii gandesc la fel si nu toti romanii trebuie sa gandeasca la fel. Important este sa fim ingaduitori unii cu altii si sa invatam unii de la altii. Probabil ca fiecare din noi avem ceva bun in noi. Aceasta se numeste unitate in diversitate. Romania trebuie sa aibe o asemenea unitate, avand in vedere ca in tara noastra exista o multitudine de religii, de denominatii crestine, de minoritati ectc. Unitatea in diversitate ne va tine o natiune unita si o natiune care traieste in pace!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

bnica, tu parca esti frate-mio [:D]. Ai ataaaaat de multe teorii despre cum trebuie altii sa se poarte si sa vorbeasca... Nu zic, si eu ma mai contrazic pe-aici (sau, dupa caz, mai arunc sagetele :-)), da' daca primesc sagetele inapoi, macar nu deschid subiecte cu lamentatii... In plus, ce legatura o avea credinta in Dumnezeu sau Dumnezeu Insusi cu neamul romanesc, mandria de a fi roman si alte clisee din astea?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acsintetina, da, inteleg ce vrei sa spui! Numai ca...atunci cand vrei sa porti o discutie sensibila cu cineva necunoscut, foarte importanta este coordonata vizuala a discursului. Daca ai fi prieten bun cu cineva, ai putea sa porti si o discutie exclusiv scrisa. Cu strainii insa, este aproape imposibil sa stabiliesti o legatura. Ma gandeam ca nu degeaba, indemnul a fost: "Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile". Duceti-va!!! Priviti-i in ochi atunci cand le vorbiti despre Mine, lasati-i sa va priveasca, lasati-i sa va radiografieze cu privirile lor. Putea foarte bine sa spuna Isus, ceva de genul: " scrieti epistole si trimiteti-le in toata lumea", nu? Faptul ca ucenicii au fost trimisi in toata lumea, nu a fost, in primul rand, pentru ca nimeni nu ar fi citit epistolele (din cauza ca prea putini stiau sa citeasca). Eu cred ca au fost trimisi tocmai pentru ca Evanghelia pe care o propovaduiau trebuia sa aiba un suport in viata lor de zi cu zi, in reactiile lor, in privirea lor, in tot ce era legat de ei. In plus, sunt foarte de acord cu ce zice Capcaunul. Biblia, intr-adevar, e una singura si contine un singur Adevar. Este, fara indoiala, o carte inspirata de Dumnezeu. Numai ca, e scrisa de oameni diferiti, care au incarcaturi diferite de emotii, experiente, sentimente, nevoi, griji etc. Deci, fiecare a 'tradus' inspiratia divina, 'ingramadind-o' cumva pentru a incapea in propria matrice. Chiar daca tu crezi ca cineva se indreapta spre prapastie prin practicarea unui anumit obicei si vrei iute sa ii pui indreptarul in fata, s-ar putea ca ceea ce faci sa nu fie ceea ce Dumnezeu asteapta de la tine ("...pe atat de departe sunt gandurile Mele fata de gandurile voastre" :-) Unui om care sufera si care din prea multa suferinta face ceva (ce tu crezi ca nu e bine) nu-i trebuie vreun indreptar. Ii trebuie doar atentie si mangaiere. Dupa ce l-ai mangaiat, poate ar fi bine sa-i si arati unde crezi tu ca face ceva gresit. Dar...aici intervine distanta (fizica, cel putin) dintre tine si el :-). Si... tot asa...:-) Ideea principala: nu cred ca Dumnezeu vrea sa luam pe umerii nostri soarta intregii lumi :-) Pentru fiecare om sunt sanse egale de cunoastere, iar noi nu cred ca trebuie sa avem control asupra a cat mai multe dintre acestea.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica Ce este mai important pt. tine acsintetina:sa fi roman sau religia in care te rogi si pe care nu vrei sa o numesti(??)?.
Ce vrei sa spui??? Sunt ortodoxa , dar daca as fi pusa (prin absurd) sa aleg intre tara mea si Dumnezeu Il aleg pe El fara sa clipesc si ma lepad de tara asta in secunda doi! Sau nu la o astfel de alegere te-ai referit?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel
Acsintetina, da, inteleg ce vrei sa spui! Numai ca...atunci cand vrei sa porti o discutie sensibila cu cineva necunoscut, foarte importanta este coordonata vizuala a discursului. Daca ai fi prieten bun cu cineva, ai putea sa porti si o discutie exclusiv scrisa. Cu strainii insa, este aproape imposibil sa stabiliesti o legatura. Ma gandeam ca nu degeaba, indemnul a fost: "Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile". Duceti-va!!! Priviti-i in ochi atunci cand le vorbiti despre Mine, lasati-i sa va priveasca, lasati-i sa va radiografieze cu privirile lor. Putea foarte bine sa spuna Isus, ceva de genul: " scrieti epistole si trimiteti-le in toata lumea", nu? Faptul ca ucenicii au fost trimisi in toata lumea, nu a fost, in primul rand, pentru ca nimeni nu ar fi citit epistolele (din cauza ca prea putini stiau sa citeasca). Eu cred ca au fost trimisi tocmai pentru ca Evanghelia pe care o propovaduiau trebuia sa aiba un suport in viata lor de zi cu zi, in reactiile lor, in privirea lor, in tot ce era legat de ei. In plus, sunt foarte de acord cu ce zice Capcaunul. Biblia, intr-adevar, e una singura si contine un singur Adevar. Este, fara indoiala, o carte inspirata de Dumnezeu. Numai ca, e scrisa de oameni diferiti, care au incarcaturi diferite de emotii, experiente, sentimente, nevoi, griji etc. Deci, fiecare a 'tradus' inspiratia divina, 'ingramadind-o' cumva pentru a incapea in propria matrice. Chiar daca tu crezi ca cineva se indreapta spre prapastie prin practicarea unui anumit obicei si vrei iute sa ii pui indreptarul in fata, s-ar putea ca ceea ce faci sa nu fie ceea ce Dumnezeu asteapta de la tine ("...pe atat de departe sunt gandurile Mele fata de gandurile voastre" :-) Unui om care sufera si care din prea multa suferinta face ceva (ce tu crezi ca nu e bine) nu-i trebuie vreun indreptar. Ii trebuie doar atentie si mangaiere. Dupa ce l-ai mangaiat, poate ar fi bine sa-i si arati unde crezi tu ca face ceva gresit. Dar...aici intervine distanta (fizica, cel putin) dintre tine si el :-). Si... tot asa...:-) Ideea principala: nu cred ca Dumnezeu vrea sa luam pe umerii nostri soarta intregii lumi :-) Pentru fiecare om sunt sanse egale de cunoastere, iar noi nu cred ca trebuie sa avem control asupra a cat mai multe dintre acestea.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

Sunt perfect de acord cu ceea ce ai spus Denizel. As mai adauga ca este foarte importanta calauzirea Duhului Sfant, sa vorbesti cand trebuie sa vorbesti si sa taci cand trebuie sa taci. Cred ca Dumnezeu doreste de multe ori sa vorbim si prin epistole. Am avut un prieten care a devanit alcoolic in Romania. Auzind de asta, i-am scris o scrisoare in care i-am explicat ca Dumnezeu il iubeste si nu doreste ca el sa-si iroseasca viata in felul acesta. Duhul Sfant a folosit acea scrisoare sa-i strapunga inima, un timp nu a mai baut. Problema a fost ca nu a fost nimeni acolo sa-l ajute sa-L cunoasca pe Dumnezeu si sa nu se intoarca inapoi la patima lui. Dumnezeu poate sa lucreze si prin epistolele noastre, insa sunt intru totul de acord ca prezenta noastra este cea mai eficienta. Cred ca cateodata depinde si de oameni, unii sunt mai timizi in coversatii dar mai deschisi la epistole. Cred ca in toate lucrurile trebuie sa fim deschisi la soapta Duhului Sfant, sa vedem cand sa deschidem gura, sa scriem sau cand trebuie sa tacem! Uneori cu tacerea faci mai mult decat ai vorbi sau scrie. Domnul cu tine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca tot se vorbea de cetatenie aici,pentru un crestin cea mai importanta cetatenie, este cetatenia cereasca. Imparatia lui Dumnezeu incepe de aici de pe pamant, din inimile noastre. Daca in interiorul nostru intra Imparatia lui Dumnezeu, atunci sfintenia lui locuieste in noi. In asemenea cazuri se ajunge ca familiile noastre sa fie sfintite de vietile noastre, societatea sa devina transformata. Oriunde merge si calca un asemenea crestin, un cetatean al cerului, acolo este dusa lumina lui Iisus Hristos. Nu ati intalnit niciodata ca atunci cand un om credincios lucreaza undeva, atunci cand colegii de munca scapa cate-o vorba necuviincioasa sa spuna, daca acel om este acolo: "imi pare rau nu trebuia sa spun asta, scuza-ma". Daca cetatenia noastra este in ceruri, atunci vom fi si cetateni model in tarile unde Dumnezeu ne-a asezat pe fiecare din noi! FILIP 3: 20 Dar cetatenia noastra este in ceruri, de unde si asteptam ca Mintuitor pe Domnul Iisus Hristos. FILIP 3: 21 El va schimba trupul starii noastre smerite, si-l va face asemenea trupului slavei Sale, prin lucrarea puterii pe care o are de a-Si supune toate lucrurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by acsintetina
quote:
Originally posted by denizel
Acsintetina, da, inteleg ce vrei sa spui! Numai ca...atunci cand vrei sa porti o discutie sensibila cu cineva necunoscut, foarte importanta este coordonata vizuala a discursului. Daca ai fi prieten bun cu cineva, ai putea sa porti si o discutie exclusiv scrisa. Cu strainii insa, este aproape imposibil sa stabiliesti o legatura. Ma gandeam ca nu degeaba, indemnul a fost: "Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile". Duceti-va!!! Priviti-i in ochi atunci cand le vorbiti despre Mine, lasati-i sa va priveasca, lasati-i sa va radiografieze cu privirile lor. Putea foarte bine sa spuna Isus, ceva de genul: " scrieti epistole si trimiteti-le in toata lumea", nu? Faptul ca ucenicii au fost trimisi in toata lumea, nu a fost, in primul rand, pentru ca nimeni nu ar fi citit epistolele (din cauza ca prea putini stiau sa citeasca). Eu cred ca au fost trimisi tocmai pentru ca Evanghelia pe care o propovaduiau trebuia sa aiba un suport in viata lor de zi cu zi, in reactiile lor, in privirea lor, in tot ce era legat de ei. In plus, sunt foarte de acord cu ce zice Capcaunul. Biblia, intr-adevar, e una singura si contine un singur Adevar. Este, fara indoiala, o carte inspirata de Dumnezeu. Numai ca, e scrisa de oameni diferiti, care au incarcaturi diferite de emotii, experiente, sentimente, nevoi, griji etc. Deci, fiecare a 'tradus' inspiratia divina, 'ingramadind-o' cumva pentru a incapea in propria matrice. Chiar daca tu crezi ca cineva se indreapta spre prapastie prin practicarea unui anumit obicei si vrei iute sa ii pui indreptarul in fata, s-ar putea ca ceea ce faci sa nu fie ceea ce Dumnezeu asteapta de la tine ("...pe atat de departe sunt gandurile Mele fata de gandurile voastre" :-) Unui om care sufera si care din prea multa suferinta face ceva (ce tu crezi ca nu e bine) nu-i trebuie vreun indreptar. Ii trebuie doar atentie si mangaiere. Dupa ce l-ai mangaiat, poate ar fi bine sa-i si arati unde crezi tu ca face ceva gresit. Dar...aici intervine distanta (fizica, cel putin) dintre tine si el :-). Si... tot asa...:-) Ideea principala: nu cred ca Dumnezeu vrea sa luam pe umerii nostri soarta intregii lumi :-) Pentru fiecare om sunt sanse egale de cunoastere, iar noi nu cred ca trebuie sa avem control asupra a cat mai multe dintre acestea.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

Sunt perfect de acord cu ceea ce ai spus Denizel. As mai adauga ca este foarte importanta calauzirea Duhului Sfant, sa vorbesti cand trebuie sa vorbesti si sa taci cand trebuie sa taci. Cred ca Dumnezeu doreste de multe ori sa vorbim si prin epistole. Am avut un prieten care a devanit alcoolic in Romania. Auzind de asta, i-am scris o scrisoare in care i-am explicat ca Dumnezeu il iubeste si nu doreste ca el sa-si iroseasca viata in felul acesta. Duhul Sfant a folosit acea scrisoare sa-i strapunga inima, un timp nu a mai baut. Problema a fost ca nu a fost nimeni acolo sa-l ajute sa-L cunoasca pe Dumnezeu si sa nu se intoarca inapoi la patima lui. Dumnezeu poate sa lucreze si prin epistolele noastre, insa sunt intru totul de acord ca prezenta noastra este cea mai eficienta. Cred ca cateodata depinde si de oameni, unii sunt mai timizi in coversatii dar mai deschisi la epistole. Cred ca in toate lucrurile trebuie sa fim deschisi la soapta Duhului Sfant, sa vedem cand sa deschidem gura, sa scriem sau cand trebuie sa tacem! Uneori cu tacerea faci mai mult decat ai vorbi sau scrie. Domnul cu tine!
Dupa ce v-ati cam tras de par, acum ati ajuns sa va intelegeti. Pana la urma o sa fiti chiar prieteni.[:D] Criss si Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Criss75 Dupa ce v-ati cam tras de par, acum ati ajuns sa va intelegeti. Pana la urma o sa fiti chiar prieteni.[:D] Criss si Alex
Slava Domnului. Eu cred ca numai Dumnezeu poate face astfel de lucrari. M-am rugat pentru asta! Bine ar fi ca majoritatea conflictelor [blabla] a se termine prin prietenie![flo] Trebuie totusi ca Domnul pacii, Iisus Hristos sa se coboare in orice confict, ca acolo sa fie pace. Daca ar intelege asta toti oamenii de pe pamant, ce bine ar fi![bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ultima perioada am tot citit o multime de subiecte aici la Sufletul Credintei. Si trebuie sa marturisesc ca acest colt al Comunitatii DC, departe de a se adresa Sufletelor, Credintei, Pacii si Armoniei, a devenit loc al unor dispute care eu cred ca nu isi au locul decat la ZZ si acolo cu indulgenta..... De aceea solicit MODERATORILOR inchiderea acestui subiect si a celorlalte asemanatoare, sau mutarea lor la ZZ. In sustinerea solicitarii mele, va dau cateva citate frumoase din Regulament – vai, o pagina cu recomandari atat de rar citite si doar miraculos respectate [alcool]..... 03. Retineti esenta dialogului Nu uitati ca scopul participarii in cadrul discutiilor, nu trebuie sa fie convingerea celorlalti participanti ca punctul de vedere propriu este cel corect. Retineti ca nu este obligatoriu ca discutia sa se termine cu un acord. Nimeni nu are dreptul sa se supere daca ceilalti participanti nu ii impartasesc opiniile. Aceasta este esenta dialogului. 04. Incercati sa combateti idei, nu persoane Incercati sa combateti idei, nu persoane. In momentul in care un mesaj degaja un atac la persoana - mesajul va fi sters de catre moderatori iar, in functie de gravitatea atacului, utilizatorul va fi sanctionat. 05. Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe. Adresati-va celorlalti membri cu respect si incercati sa ii ajutati. Lipsa de respect duce la 'exmatricularea' de pe forum si la blocarea vizionarii sale. Desprecopii.com isi rezerva dreptul de a sterge fara explicatie mesajele care nu se incadreaza in zona sa de interes sau care creaza tensiune si dezaprobare in randul comunitatii. 07. Nu deviati de la subiectul discutiei Cand se raspunde la un anumit topic, membrii comunitatii sunt rugati sa nu devieze de la subiectul discutiei. De asemeni, nu sunt acceptate mesajele 'la misto', care in marea majoritate au ca rezultat devierea de la subiect. Si “prietenul” meu, articolul 17 17. Politica, religie, barfa mondena Discutiile cu tema politica, religioasa sau de barfa mondena (vip-uri) sunt tolerate pe acest forum daca mesajele pastreaza decenta, politetea si bunul simt. Regulile noastre sunt: - da politica si nu extremism - da religie dar nu prozelitism si discriminare - da barfa mondena dar nu calomniere si indecenta.Desprecopii.com nu reprezinta interesele nici unui partid si se situeaza deasupra intereselor politice sau religioase. Constienti ca aceste discutii prezinta un potential ridicat pentru divizarea acestei comunitati, aceste topicuri vor fi monitorizate cu atentie. De aceea, ne rezervam dreptul de a sterge direct mesajele care incalca aceste reguli sau care nu sunt considerat constructive. In mod normal, eu impart flori [flo] pe aici, dar cand vad anumite postari, ajung sa imi para rau de flori; in fond, ce vina au florile ? Ele ar trebui sa fie primite cu Bucurie... dar cine poate sa imi arate Bucuria in Inimile voastre ? Da, ar fi pacat de flori. Va multumesc pentru atentie ! Pace tuturor ! Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume [url="http://www.geocities.com/dara2el/"]27 grame de Sanatate pura[/url] PS> Inainte de a mai scrie ceva, orice, ar fi o dovada de buna cuviinta sa dati un click in dreapta sus pe Regulament si sa cititi ce scrie pe acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...