Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intoleranta religioasa


acsintetina

Recommended Posts

Consider ca toleranta sau intoleranta religioasa sunt termeni care ar trebui definiti si intelesi. De aceea am deschis acest topic, sa intelegem ca intoleranta religioasa nu este benefica nici pe un forum, nici intr-o tara, nici in orice comunitate ne-am afla. Nu trebuie inchis un subiect sau un topic, doar fiindca defineste niste termeni. Vorbesc asta, deoarece am observat ca unii oameni nu stiu sa distinga termenii de toleranta religioasa si prozelitism, ori intoleranta religioasa si exprimarea unei opinii! Nu ne agresam unii pe altii, ci doar discutam! Multumesc si Sarbatori Fericite pentru toti! Apropo, in noaptea de ajun de Craciun vin colindatorii. Toata lumea este tolerant atunci, nimeni nu intreaba din ce biserica este colindatorul, ci este fericit ca este colindat, ca vestea buna a Nasterii Mantuitorului este dusa din casa in casa. Nimeni nu acuza de prozelitism! O asa toleranta sa dea Dumnezeu intre toti crestinii ca in noaptea de ajun de Craciun![bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
In mod normal, eu impart flori pe aici, dar cand vad anumite postari, ajung sa imi para rau de flori; in fond, ce vina au florile ? Ele ar trebui sa fie primite cu Bucurie... dar cine poate sa imi arate Bucuria in Inimile voastre ?
Eh, Darael, nu toata lumea are "bucuria" de a nu face altceva in afara trasului de maneca al celorlalti...[^] (desigur, nu ma crezi. Iti propun sa-ti iei ultimele 5 postari si daca vei gasi in ele altceva decat indemnuri la ceva ce tu ai si, desigur, noi astilalti nu avem [8D], io promit ca tac o luna [8D]). In plus, chiar daca nu ti-am spus-o niciodata pana acum, sa stii ca se vede de la o posta pozitia partizana pe care o ai. Mai mult nu are sens sa spun, da' sunt sigura ca ma intelegi tu...[8D].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denizel – te rog sa nu taci; daca faci acest lucru, ai sa ma ingrijorezi si am sa banuiesc ca nu esti tu, ci clona ta [^] Si ai dreptate, recunosc ca am o pozitie partizana evidenta [huta]. La subiectele cu musulmani eram musulman, la cele cu ortodoxi eram ortodox, la cele cu catolici eram catolic [:-)))] [:-)))] [:-)))] ..... Am tot asteptat sa fiu si budist zen, dar budistii acestia, daca or fi cativa pe aici, se ascund bine [hopsieu], bine de tot.... Inainte de a pleca [testoasa], iti multumesc ca m-ai facut sa imi arunc o privire asupra ultimelor postari. Este clar, nu m-am adaptat la mediu, nu atac pe nimeni, nu sustin nici o idee geniala, nu polemizez.... da, nu fac altceva decat sa ocup spatiu virtual pe serverul DC. Pace tuturor ! Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume [url="http://www.geocities.com/dara2el/"]27 grame de Sanatate pura[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by DARAEL
denizel – te rog sa nu taci; daca faci acest lucru, ai sa ma ingrijorezi si am sa banuiesc ca nu esti tu, ci clona ta [^]
Tzu, tzu, cat de putin iti trebuie ca sa te descoperi...:-)
quote:
Si ai dreptate, recunosc ca am o pozitie partizana evidenta [huta]. La subiectele cu musulmani eram musulman, la cele cu ortodoxi eram ortodox, la cele cu catolici eram catolic [:-)))] [:-)))] [:-)))] .....
Nu, Darael, nu! In toate subiectele esti partizan aceleiasi cauze...Nu esti chiar atat de maestru in ale disimularii [:D]. Cel putin pe mine, nu ma poti imbrobodi :-))))
quote:
Este clar, nu m-am adaptat la mediu, nu atac pe nimeni, nu sustin nici o idee geniala, nu polemizez.... da, nu fac altceva decat sa ocup spatiu virtual pe serverul DC.
Ceea ce faci acum se numeste victimizare excesiva si fara sens :-). Nu stiu cum ai reusit dar, prin interventia de mai inainte, ai amendat singurul subiect pasnic din ultima vreme. De ce? Tu stii de ce... :-). Nasol e ca si eu stiu de ce :-).
quote:
Pace tuturor !
Pace si tie!
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A face prozelitism pe un topic ortodox, asta inteleg eu intoleranta religioasa. Daca ai credinta ta, foarte bine, traiesteti-o, insa nu incerca sa determini pe altii sa adere la ea. Nimeni nu te-a provocat, insa tu asta faci, ne provoci si vrei sa ne silesti sa-ti citim postarile si sfaturile pe care nu ti le-am cerut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Topicul ortodox este acela in care o persoana, ortodoxa sau nu, posteaza un mesaj, fie ca e o intrebare, sau intamplare sau marturisire, prin care asteapta raspunsuri de la crestini ortodocsi. Care sunt acele topicuri? Ele se inteleg fie din titlu, fie din postarea propriu-zisa. La fel este si cu topicurile celor de alta confesiune sau credinta. E simplu si doar daca esti rauvoitor faci pe nestiutorul. Exemplu: Am intrat pe topicul " Noi avem puterea de a schimba Biserica" crezand ca este o postare ortodoxa, nu este, m-am lamurit, nu ma intereseaza, si ...atat! N-am incercat sa intru pe topicul respectiv sa-mi dau cu parerea, sa-i spun respectivei parerea mea, asta pentru ca nici n-o intereseaza, si pentru ca ar fi o instigare la intoleranta. Concluzie e clara: Chiar cea care se plange ca ar fi victima intolerantei religioase este cea mai instigatoare la asa ceva pe acest forum!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Maria
Topicul ortodox este acela in care o persoana, ortodoxa sau nu, posteaza un mesaj, fie ca e o intrebare, sau intamplare sau marturisire, prin care asteapta raspunsuri de la crestini ortodocsi. Care sunt acele topicuri? Ele se inteleg fie din titlu, fie din postarea propriu-zisa. La fel este si cu topicurile celor de alta confesiune sau credinta. E simplu si doar daca esti rauvoitor faci pe nestiutorul. Exemplu: Am intrat pe topicul " Noi avem puterea de a schimba Biserica" crezand ca este o postare ortodoxa, nu este, m-am lamurit, nu ma intereseaza, si ...atat! N-am incercat sa intru pe topicul respectiv sa-mi dau cu parerea, sa-i spun respectivei parerea mea, asta pentru ca nici n-o intereseaza, si pentru ca ar fi o instigare la intoleranta. Concluzie e clara: Chiar cea care se plange ca ar fi victima intolerantei religioase este cea mai instigatoare la asa ceva pe acest forum!
Maria, problemele au plecat de la "Sa ne amintim de cei "plecati" vesnic! ". Eu cred ca toti avem din cei plecati vesnic de pe acest pamant, adica rude sau cunoscuti care s-au dus vesnic in lumea de dincolo. Nu vad vreun avertisment serios ca ar fi un topic ortodox. Pe acest pamant mor oameni din toate religiile si vor toti sa-si aminteasca de cei plecati dincolo. Nu toti isi amintesc in felul ortodox. Unii isi amintesc in alte feluri, de ce nu ar avea dreptul sa-si spuna si ei parerea? Daca cineva are o altfel de parere decat parerea ortodoxa, face prozelitism? Asta era si intrebarea mea, doar cei care sunt ortodocsi sunt romani sau si alte persoane de alte confesiuni au dreptul la cetatenia romana? Acest forum este pentru toate religiile, de ce se simt unii ortodocsi ofensati cand cineva de alta religie isi spune parerea si acuza de prozelitism? Personal, sa-mi arate cineva unde am chemat pe oameni la alte religii sau am facut prozelitism?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai faci prozelitism peste tot; vezi si topicul fetei ce intreba despre post; ea facea referinte strict la partea cu regimul alimentar din post, deci nici in clin nici in mineca nu avea postarea ce-ai scris-o acolo; iar sa incepi sa tii predici si citate pe topicul pe care fetele isi plingeau sau aduceau omagii celor dragi disparuti, si sa nu intelegi de ce moderatorul ti-a ster postarile, e cam mult [bang] http://www.floriinro.ro/ Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ana Stroe
pai faci prozelitism peste tot; vezi si topicul fetei ce intreba despre post; ea facea referinte strict la partea cu regimul alimentar din post, deci nici in clin nici in mineca nu avea postarea ce-ai scris-o acolo; iar sa incepi sa tii predici si citate pe topicul pe care fetele isi plingeau sau aduceau omagii celor dragi disparuti, si sa nu intelegi de ce moderatorul ti-a ster postarile, e cam mult [bang] http://www.floriinro.ro/ Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.
Toate aluziile mele sunt legate de Scriptura. Scriptura ne invata cum sa postim, ce ai vazut rau in cuvintele Scripturii. Si eu postesc, insa postesc asa cum in cere Dumnezeu prin Sfanta Scriptura si doresc sa spun si altora despre parerea mea, ce este rau in asta? Face cineva alergie la Scriptura sau care-i problema?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...