Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoleranta religioasa


acsintetina

Recommended Posts

quote:
Originally posted by adusca
eu recunosc ca prezint simptomele de Intoleranta religioasa, cand aud de religie imi pica greu la stomac. oare mai am vreo scapare? [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/timidoasa/detail?.dir=/1cc5&.dnm=df24.jpg&.src=ph"]fetele de pe DC[/url] Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....
Nu-ti fa probleme, eu eram la fel, nici mie nu-mi pica bine cand auzeam de religie. Si totusi cand m-am saturat de chefuri, destrabalare, pacat, cand mi-am trait viata la maxim , am vazut ca sunt gol pe dinauntru si nimic nu-mi aduce satisfactie. Am ajuns la concluzia Bibliei: Totu-i desertaciune si goana dupa vant! Si atunci s-a nascut intrebarea, daca dincolo de astea exista ceva, oare chiar am aparut asa din senin pe acest pamant sintr-o zi se termina totul la mormant!? Este destul sa cauti pe Dumnezeu, El este viu si sigur ti se va descoperi! Poate ca acum nu ai nevoie de El, va veni momentul in viata, insa, cand vei avea nevoie de ajutor. Atunci aminteste-ti ca El te-a creat, te iubeste si doreste sa comunice cu tine si sa-ti umple golul din inima! Mai mult decat atat, si-a dat Unicul Fiu sa moara, pentru ca dumneata sa ai o viata implinita si fericita si aici pe pamnat si dincolo in vesnicii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna dimineata, as vrea sa fac cateva precizari pentru acsintetina: - daca 10-20 de oameni au o afinitate pentru o anumita confesiune (iau de bun ceea ce ai scris pentru nu am verificat[:D]), asta nu-ti da dreptul sa generalizezi si sa spui ca intregul forum e intolerant deci culpabil; - ortodoximul este majoritar in Romania, in consecinta putem spune ca defineste neamul romanesc, desigur si alte religii coexista aici; - intr-un alt mesaj ne-ai relatat o intamplare nefericita cu un preot (ortodox normal[:D]), sper, nereprezentativ pentru biserica ortodoxa. Mi-ar fi placut sa vad cum tu iti arati toleranta fata de ortodocsi, scriind undeva, chiar si cu litere mai mici[:D] : "Cred ca nu toti preotii ortodocsi sunt precum e-acel care m-a batut pe mine si nu-l pot iubi defel"[:D]; - uneori, nu stiu de ce, mesajele tale, reactiile, de fapt intregul comportament denota faptul ca parca ai astepta (spera?) ca in curand crestini ca tine vor ajunge din nou in arena plina de lei fiorosi. Oare vrei sa ne sugerezi ca s-au inmultit rautatile, natura nu ne mai suporta deci ne asteapta sfarsitul lumii? Intr-adevar si mie mi se pare ca lumea e mult mai rea decat acum 20-25 ani, dar deseori ma gandesc ca acum, fiind un om matur, vad lucrurile altfel decat atunci (cu 20 de ani in urma)cand eram copil, iar deasupra ochilor unui copil e intotdeauna cer senin (parca Victor Hugo a spus-o); - la un alt subiect (sufletul credintei) relatand minunea de a deveni crestin, ai prezentat situatia atat de simplist, ai cerut un semn, ti s-a indeplinit in 3 zile, apoi ai crezut. Logic vorbind cei care asteapta un semn si nu-l primesc (nu intr-un mod pe care-l pot intelege), acei oameni nu au "motive" sa creada?? Eu cred ca Dumnezeu bate la usa fiecaruia dintre noi, usa care se deschide doar din interior (dinspre partea noastra); Dumnezeu a batut la usa ta, tu ai vrut sa-L primesti iar EL ti-a umplut fiinta. De ce trebuie sa conditionam aceasta minune de indeplinirea unor semne (dorinte) lumesti?? De ce atata polemica, atat de multa inversunare, mai bine aruncam pietrele din mana si ne bucuram de minunea nasterii Domnului. Iti doresc tie si celor dragi sarbatori fericite si linistite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by capcaunul
quote:
Originally posted by adusca eu recunosc ca prezint simptomele de Intoleranta religioasa, cand aud de religie imi pica greu la stomac. oare mai am vreo scapare?
Da! Aici:
quote:
Originally posted by acsintetina Rog pe cei necredinciosi, pe cei atei si pe cei care au patimmi si necazuri si nu stiu unde este solutia la problemele lor sa discute cu mine.
[fuga]
[:D] corect! oricum cei care au necazuri si intrebari primesc de vor de nu, raspunsuri kilometrice de la acsintentina pe toate topicele.......... http://www.floriinro.ro/ Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

capcaunule, cu ce ti-am gresit io maica de pui dusmanii pe mine? acsintetina, te rog eu frumos, nu ma plictisi. eu nu m-am saturat de pacate si destrabalare, ce sa fac, sunt nesatula[:D] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/timidoasa/detail?.dir=/1cc5&.dnm=df24.jpg&.src=ph"]fetele de pe DC[/url] Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by acsintetina Si totusi, cum de speciile de pe pamant nu evoluaza si nu se transforma si azi. Cum de lantul speciilor are atatea "verigi" lipsa?
Acsinte, ce vina am eu ca nu traiesti 1000000 de ani sau macar 1000 de ani ca sa vezi cu proprii tai ochi ca speciile totusi evolueaza? Ce vina am eu ca nu te-ai nascut acum 1000000 de ani ca sa te intalnesti cu un Homo Erectus sau cu un Homo Floresiensis sau mai bine acum 7000000 de ani ca sa dai mana cu Sahelanthropus Tchadensis (desi pe atunci Homo Sapiens nu se nascuse inca), verigi pe care le cauti in zadar acum dar care poate s-au intrebat si ele, la vremea lor, daca evolueaza sau nu. Ce inseamna 100 de ani fata de milioanele de ani necesare unei specii sa evolueze? Cateva zeci de mii de generatii! Dar de la primele specii care au iesit din apa pana la noi, oamenii, stii cate generatii s-au scurs? In medie, asa? Vreo suta de milioane. Stii cate litere are Biblia? Iti spun eu, vreo 3-4 milioane, depinde de limba in care este tradusa. Ei bine, gandeste-te ca fiecare litera din Biblie reprezinta vreo zece generatii. Iti garanteaza lumea pe care o vezi cu ochii in jurul tau ca plecand de la o simpla bacterie odata cu prima litera din Geneza poti ajunge pana la om inainte de Apocalipsa. [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri


quote:
Originally posted by acsintetina Si totusi, cum de speciile de pe pamant nu evoluaza si nu se transforma si azi. Cum de lantul speciilor are atatea "verigi" lipsa?
totusi, de ce nu vedem si azi un mos cu barba jucandu-se cu papusele de lut si suflad asupra lor dandu-le viata? sau macar scotind cate o coasta din barbat si transformand-o in femeie? ah, poate nu vad doar eu, da' acsintetina sigur vede [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/timidoasa/detail?.dir=/1cc5&.dnm=df24.jpg&.src=ph"]fetele de pe DC[/url] Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oliv75
buna dimineata, as vrea sa fac cateva precizari pentru acsintetina: - daca 10-20 de oameni au o afinitate pentru o anumita confesiune (iau de bun ceea ce ai scris pentru nu am verificat[:D]), asta nu-ti da dreptul sa generalizezi si sa spui ca intregul forum e intolerant deci culpabil;
Foarte adevarat! Faptul ca mai sunt aici demonstreaza ca sunt moderatori care au fost drepti in deciziile lor! Faptul ca dumneata esti gata de dialog(si altii), inseamna ca nu putem privi la modul general aceasta intoleranta, totusi ia exista!
quote:
- ortodoximul este majoritar in Romania, in consecinta putem spune ca defineste neamul romanesc, desigur si alte religii coexista aici; - intr-un alt mesaj ne-ai relatat o intamplare nefericita cu un preot (ortodox normal[:D]), sper, nereprezentativ pentru biserica ortodoxa. Mi-ar fi placut sa vad cum tu iti arati toleranta fata de ortodocsi, scriind undeva, chiar si cu litere mai mici[:D] : "Cred ca nu toti preotii ortodocsi sunt precum e-acel care m-a batut pe mine si nu-l pot iubi defel"[:D];
Nu ma batut, doar a avut intentia. Si probabil ca nu e vina dansului, ci a politicii bisericii lui! Iti dau doar un exemplu legat de hotararea interioara a BOR, in acest sens: "De asemenea ,Sfintii apostoli si dupa ei sfintii parinti pana la noi, astazi , au aparat pe credinciosi , bunurile lor si sufletul lor de bantuirile lui Beliar , n-au facut politica de partid ci au practicat politia , apararea parohiei. Sfantul Sinod nu a interzis preotilor sa faca "politia", adica misiune si apararea cetatii...." "Preotul ortodox are datoria de a face cunoscute din timp numele "pastosrilor" neatorizati sau conducatorii de secte si grupari separatiste si de a aduce la cunostinta , cu toata responsabilitatea ,in scris,corect si periodic, protopopiatului din care face parte despre actiunile prozelitiste , cu amanunte , propunand solutii sau cerandu-i concursul. In caz de actiuni propagandiste organizate (casatorii sectare, botezuri cu fast, inmormantari insotite de actiuni sfidatoare -fanfare, privegheri,predici indelungate cu pastorisi vorbitori din afara localitatii sau straini-ceea ce constituie tulburarea linistii publice), preotul paroh impreuna cu reprezentantii Consiliului parohial pot cere interventia organelor locale.Daca acestea cocheteaza-ceea ce se intampla adesea-cu sectantii, se pot lua masuri imediate (de urgenta), tragandu-se clop[otul bisericii si informandu-se credinciosii despre pericolul ce-i asteapta prin navalirea celor de alte credinte" ( preluat din "Pastoratie si misiune in Biserica Ortodoxa-conform hotararii sfantului sinod nr 572/1998-pg 67) Exemplele acestea denota ca intoleranta pleaca de la hotararile Sinodului acestei Biserici. Nu cred ca ortodoxismul defineste neamul romanesc, ci cetatenii romaniei definesc neamul romanesc. Daca multimea actelor de coruptie, de incalcare a legilor au adus o umbra asupra tarii noastre, n-o sa spunem ca toata Romania este vinovata de actele amintite mai sus, deci acestia nu definesc neamul romanesc. Cand privim la neamul romanesc nu excludem anumiti cetateni si nu definim neamul nostru pe criterii religioase, fiecare cetatean avand drepturi egale in fata legislativului si executivului din Romania! (Cel putin asa ar trebui sa fie)
quote:
- uneori, nu stiu de ce, mesajele tale, reactiile, de fapt intregul comportament denota faptul ca parca ai astepta (spera?) ca in curand crestini ca tine vor ajunge din nou in arena plina de lei fiorosi. Oare vrei sa ne sugerezi ca s-au inmultit rautatile, natura nu ne mai suporta deci ne asteapta sfarsitul lumii? Intr-adevar si mie mi se pare ca lumea e mult mai rea decat acum 20-25 ani, dar deseori ma gandesc ca acum, fiind un om matur, vad lucrurile altfel decat atunci (cu 20 de ani in urma)cand eram copil, iar deasupra ochilor unui copil e intotdeauna cer senin (parca Victor Hugo a spus-o);
In Romania, multi crestini (si nu numai) ajung in "arena", pe motiv de multe ori ca nu sunt ortodocsi. Ti-as putea da multe exemple de oameni batuti pe acest motiv. Trecand peste tara noastra crestinii sunt aruncati in "arene". In tarile musulmane, in India, China si multe alte tari crestinii platesc cu viata pentru proclamarea Sfintei Scripturi si a mantuirii prin Iisus Hristos.
quote:
- la un alt subiect (sufletul credintei) relatand minunea de a deveni crestin, ai prezentat situatia atat de simplist, ai cerut un semn, ti s-a indeplinit in 3 zile, apoi ai crezut. Logic vorbind cei care asteapta un semn si nu-l primesc (nu intr-un mod pe care-l pot intelege), acei oameni nu au "motive" sa creada?? Eu cred ca Dumnezeu bate la usa fiecaruia dintre noi, usa care se deschide doar din interior (dinspre partea noastra); Dumnezeu a batut la usa ta, tu ai vrut sa-L primesti iar EL ti-a umplut fiinta. De ce trebuie sa conditionam aceasta minune de indeplinirea unor semne (dorinte) lumesti??
Perfect gresit! Noi nu trebuie sa credem in Dumnezeu pe baza semnelor, ci pe baza Sfintei Scripturi si a profetiilor prezente in Cuvant! Asta ne spune si Domnul Iisus in pilda cu bogatul si Lazar. Sper in bunavointa moderatorului de-ami da posibilitatea de a da versetele: LUCA 16: 27 Bogatul a zis: ,Rogu-te dar, parinte Avraame, sa trimeti pe Lazar in casa tatalui meu; LUCA 16: 28 caci am cinci frati, si sa le adevereasca aceste lucruri, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.` LUCA 16: 29 Avraam a raspuns: ,Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.` LUCA 16: 30 ,Nu, parinte Avraame`, a zis el; ,ci daca se va duce la ei cineva din morti, se vor pocai.` LUCA 16: 31 Si Avraam i-a raspuns: ,Daca nu asculta pe Moise si pe prooroci, nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti.`` Deci, noi nu trebuie sa credem in Dumnezeu datorita semnelor, ci datorita marturiei Scripturii. Credinta vine in urma auzirii si auzirea prin Cuvantul lui Hristos: ROM 10: 17 Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvintul lui Hristos. Daca Dumnezeu a lucrat cu mine in felul acesta, nu este o regula! Eu eram ingropat in pacate si doar Harul Sau m-a scos din starea in care ma aflam!
quote:
De ce atata polemica, atat de multa inversunare, mai bine aruncam pietrele din mana si ne bucuram de minunea nasterii Domnului. Iti doresc tie si celor dragi sarbatori fericite si linistite.
Multumesc pentru urare! Nu am aruncat nici o piatra, doar am proclamat sfintenia si trairea in ascultare de Dumnezeu! Cateodata Cuvantul lui Dumnezeu este o sabie, care doreste sa taie din noi, tot ceea ce este "putred si rau". Acesta este si unul din rolul Cuvantului, de aceea sunt si multi care nu-L suporta si devin impotrivitori! Sarbatori fericite si Domnul Iisus sa va dea bucurie in inima de sarbatorile care ne stau inainte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adusca
capcaunule, cu ce ti-am gresit io maica de pui dusmanii pe mine? acsintetina, te rog eu frumos, nu ma plictisi. eu nu m-am saturat de pacate si destrabalare, ce sa fac, sunt nesatula[:D] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/timidoasa/detail?.dir=/1cc5&.dnm=df24.jpg&.src=ph"]fetele de pe DC[/url] Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....
De unde stii ca o sa te saturi vreodata?[:D] Din proprie experienta si bazat pe Sfanta Scriptura, iti pot spune ca nu poti avea satietate cauzata de pacat! Pacatul cere pacat si maine o iei de la capat. Mai mult, nu-ti aduce fericire, ci un gol si mai imens in inima si sufletul tau. Pe de alta parte viata nu-ti apartine. Niciunul din noi nu ne cunoastem numarul de zile cat avem de trait si in orice moment viata noastra poate fi intrerupta. Biblia spune: IOV 8: 9 Caci noi sintem de ieri, si nu stim nimic, zilele noastre pe pamint nu sint decit o umbra. - PSA 90: 9 Toate zilele noastre pier de urgia Ta, vedem cum ni se duc anii ca un sunet. Cel mai intelept este sa privesti in interiorul tau si sa recunosti ca pacatul nu te satisface! Chefurile cer alte chefuri si la un moment dat ajungi sa-ti fie lehamite. Sexul (curvia) aduce nesatietate si instabilitate. Atunci cand cineva isi incepe viata sexuala prin pacat, va avea de suferit printr-o multitudine de relatii si daca in fine se va cristaliza una, va fi foarte instabile. De ce? Fiindca sexul este pentru familie (sost sotie), acesta este principiul stabilit de Dumnezeu pentru noi oamenii. O casatorie include o unitate: trup, suflet, duh! (si nu doar sex) Fumatul dauneaza grav sanatatii! O tigara azi, maine un pachet si poimaine o patima de care nu te poti scapa de cele mai multe ori. Iubirea de bani nu satisface, din ce in ce doresti tot mai multi si devii robul banului si de aici neintelegeri, invidie si asa mai departe: 1TIM 6: 10 Caci iubirea de bani este radacina tuturor relelor; si unii, cari au umblat dupa ea, au ratacit dela credinta, si s'au strapuns singuri cu o multime de chinuri. Exemplele ar putea continua! Oare de ce oamenii trebuie sa dea cu capul si pe urma sa invete, cand Dumnezeu a lasat Sfanta Scriptura, Oglinda noastra si Ghidul nostru, pentru o viata sfanta si traita in neprihanire?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...