Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoleranta religioasa


acsintetina

Recommended Posts

quote:
Originally posted by capcaunul
quote:
Originally posted by acsintetina Si totusi, cum de speciile de pe pamant nu evoluaza si nu se transforma si azi. Cum de lantul speciilor are atatea "verigi" lipsa?
Acsinte, ce vina am eu ca nu traiesti 1000000 de ani sau macar 1000 de ani ca sa vezi cu proprii tai ochi ca speciile totusi evolueaza? Ce vina am eu ca nu te-ai nascut acum 1000000 de ani ca sa te intalnesti cu un Homo Erectus sau cu un Homo Floresiensis sau mai bine acum 7000000 de ani ca sa dai mana cu Sahelanthropus Tchadensis (desi pe atunci Homo Sapiens nu se nascuse inca), verigi pe care le cauti in zadar acum dar care poate s-au intrebat si ele, la vremea lor, daca evolueaza sau nu. Ce inseamna 100 de ani fata de milioanele de ani necesare unei specii sa evolueze? Cateva zeci de mii de generatii! Dar de la primele specii care au iesit din apa pana la noi, oamenii, stii cate generatii s-au scurs? In medie, asa? Vreo suta de milioane. Stii cate litere are Biblia? Iti spun eu, vreo 3-4 milioane, depinde de limba in care este tradusa. Ei bine, gandeste-te ca fiecare litera din Biblie reprezinta vreo zece generatii. Iti garanteaza lumea pe care o vezi cu ochii in jurul tau ca plecand de la o simpla bacterie odata cu prima litera din Geneza poti ajunge pana la om inainte de Apocalipsa. [;)]
Toata teoria evolutionista nu este decat o TEORIE! Cum eu nu am fost atunci, nici dumneata nu ai fost in vremea aceea! Testul cu Carbon nu prea este plin de acuratete, evolutionismul este doar o teorie si astazi stim mai multe despre genetica, care ne demonstreaza ca poate fi o evolutie pe specii si nu intre specii! Lupul poate da mai multe specii insa nu se poate transforma in elefant! Deci nicidecum teoria evolutionista nu poate sta in picioare. Despre fosilele la care evolutionistii le dau milioane de ani, este interesant ca doar un simplu vulcan care a erupt in statul Washington (Mt Helen) a fosilizat animale si plante intr-un timp foarte scurt (zile). Daca au venit geologi s acertifice cu Carbon vechimea, ar fi jurat ca aveau mii de ani! Prefer sa cred creationistii si Sfanta Scriptura care spun ca pamantul este tanar si ca a existat un cataclism (potopul) care a putut fosiliza specii de plante si animale. Deasemenea axa pamantului ar fi putut fi schimbata printr-un cataclism si sa apara si anotimpurile care de la inceput nu erau. Asta a facut ca si speciile de dinozauri sa dispara sau a avut loc o involutie a anumitor specii! Eu cred ca Scriptura este adevarata, este descoperirea lui Dumnezeu pentru noi oamenii. Cred cu tarie ca creatia a fost facuta in 6 zile, Dumnezeu in Atotputernicia lui putea face asta. Cred ca Dumnezeu a adus potopul, din pricina pacatului si existenta a circa 200 de legende in toate culturile lumii arata ca pe pamant a avut loc un cataclism pe care Scriptura il descrie intr-un mod atat de detaliat. Bacteria de care te legi, nu demonstreaza nimic. Celula nu functioneaza haotic ci are in ea o informatie care o dirijeaza. Asta imi demonstreaza ca in spatele creatiei este un Creator!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by adusca

quote:
Originally posted by acsintetina Si totusi, cum de speciile de pe pamant nu evoluaza si nu se transforma si azi. Cum de lantul speciilor are atatea "verigi" lipsa?
totusi, de ce nu vedem si azi un mos cu barba jucandu-se cu papusele de lut si suflad asupra lor dandu-le viata? sau macar scotind cate o coasta din barbat si transformand-o in femeie? ah, poate nu vad doar eu, da' acsintetina sigur vede [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/timidoasa/detail?.dir=/1cc5&.dnm=df24.jpg&.src=ph"]fetele de pe DC[/url] Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....
Dumnezeu nu este un mos cu barba, niciunde Dumnezeu in care cred eu nu se descopere in felul acesta. Dumnezeul prezent la creatie a fost Elohim (substantiv la plural, ebraica). El spune: Sa facem om dupa Chipul Nostru! Acolo era Tatal, Fiul si Duhul Sfant, iar noi am fost creati trup, suflet si duh. "Papuselele" astea de care vorbesti au un mic univers inauntrul lor. Universul acesta este foarte bine ordonat si doar sistemul nervos ( o mica parte din om) ca sa-l iei si sa diseci compozitia si modul de functionare, iti dai seama ca nu zboara in capul nostru totul haotic, ci in toate este o ordine desavarsita. Faptul ca femeia a fost facuta din barbat, nu mai poate fi un mister! Astazi "oita nazdravana" este o clona creata de oameni care se joaca de-a Dumnezeul! Creatorul nostru este cu mult mai capabil ca si omul. Putem trage aceasta concluzie privind la stelele de pe Cer, ordinea din natura,regnul animal, vegetatie, munti, oceane ectc. In totul este o ordine desavarsita care ne demonstreaza ca in spatele ei se afla un Dumnezeu desavarsit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by acsintetina
quote:
Originally posted by adusca
capcaunule, cu ce ti-am gresit io maica de pui dusmanii pe mine? acsintetina, te rog eu frumos, nu ma plictisi. eu nu m-am saturat de pacate si destrabalare, ce sa fac, sunt nesatula[:D] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/timidoasa/detail?.dir=/1cc5&.dnm=df24.jpg&.src=ph"]fetele de pe DC[/url] Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....
De unde stii ca o sa te saturi vreodata?[:D] Din proprie experienta si bazat pe Sfanta Scriptura, iti pot spune ca nu poti avea satietate cauzata de pacat! Pacatul cere pacat si maine o iei de la capat. Mai mult, nu-ti aduce fericire, ci un gol si mai imens in inima si sufletul tau. Pe de alta parte viata nu-ti apartine. Niciunul din noi nu ne cunoastem numarul de zile cat avem de trait si in orice moment viata noastra poate fi intrerupta. Biblia spune: IOV 8: 9 Caci noi sintem de ieri, si nu stim nimic, zilele noastre pe pamint nu sint decit o umbra. - PSA 90: 9 Toate zilele noastre pier de urgia Ta, vedem cum ni se duc anii ca un sunet. Cel mai intelept este sa privesti in interiorul tau si sa recunosti ca pacatul nu te satisface! Chefurile cer alte chefuri si la un moment dat ajungi sa-ti fie lehamite. Sexul (curvia) aduce nesatietate si instabilitate. Atunci cand cineva isi incepe viata sexuala prin pacat, va avea de suferit printr-o multitudine de relatii si daca in fine se va cristaliza una, va fi foarte instabile. De ce? Fiindca sexul este pentru familie (sost sotie), acesta este principiul stabilit de Dumnezeu pentru noi oamenii. O casatorie include o unitate: trup, suflet, duh! (si nu doar sex) Fumatul dauneaza grav sanatatii! O tigara azi, maine un pachet si poimaine o patima de care nu te poti scapa de cele mai multe ori. Iubirea de bani nu satisface, din ce in ce doresti tot mai multi si devii robul banului si de aici neintelegeri, invidie si asa mai departe: 1TIM 6: 10 Caci iubirea de bani este radacina tuturor relelor; si unii, cari au umblat dupa ea, au ratacit dela credinta, si s'au strapuns singuri cu o multime de chinuri. Exemplele ar putea continua! Oare de ce oamenii trebuie sa dea cu capul si pe urma sa invete, cand Dumnezeu a lasat Sfanta Scriptura, Oglinda noastra si Ghidul nostru, pentru o viata sfanta si traita in neprihanire?
Adusca,ti-a zis-o![:D] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by acsintetina
quote:
- la un alt subiect (sufletul credintei) relatand minunea de a deveni crestin, ai prezentat situatia atat de simplist, ai cerut un semn, ti s-a indeplinit in 3 zile, apoi ai crezut. Logic vorbind cei care asteapta un semn si nu-l primesc (nu intr-un mod pe care-l pot intelege), acei oameni nu au "motive" sa creada?? Eu cred ca Dumnezeu bate la usa fiecaruia dintre noi, usa care se deschide doar din interior (dinspre partea noastra); Dumnezeu a batut la usa ta, tu ai vrut sa-L primesti iar EL ti-a umplut fiinta. De ce trebuie sa conditionam aceasta minune de indeplinirea unor semne (dorinte) lumesti??
Perfect gresit! Noi nu trebuie sa credem in Dumnezeu pe baza semnelor, ci pe baza Sfintei Scripturi si a profetiilor prezente in Cuvant! Asta ne spune si Domnul Iisus in pilda cu bogatul si Lazar. Sper in bunavointa moderatorului de-ami da posibilitatea de a da versetele: LUCA 16: 27 Bogatul a zis: ,Rogu-te dar, parinte Avraame, sa trimeti pe Lazar in casa tatalui meu; LUCA 16: 28 caci am cinci frati, si sa le adevereasca aceste lucruri, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.` LUCA 16: 29 Avraam a raspuns: ,Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.` LUCA 16: 30 ,Nu, parinte Avraame`, a zis el; ,ci daca se va duce la ei cineva din morti, se vor pocai.` LUCA 16: 31 Si Avraam i-a raspuns: ,Daca nu asculta pe Moise si pe prooroci, nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti.`` Deci, noi nu trebuie sa credem in Dumnezeu datorita semnelor, ci datorita marturiei Scripturii. Credinta vine in urma auzirii si auzirea prin Cuvantul lui Hristos: ROM 10: 17 Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvintul lui Hristos. Daca Dumnezeu a lucrat cu mine in felul acesta, nu este o regula! Eu eram ingropat in pacate si doar Harul Sau m-a scos din starea in care ma aflam!
Inteleg ca suntem de acord in aceasta privinta, credinta este un dar de la Dumnezeu, dar apartine si vointei omului (oamenii au liberatea sa-l primeasca pe Dumnezeu sau sa-l respinga, cei dintai se mantuiesc, cei din urma nu).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by acsintetina
quote:
Originally posted by adusca
capcaunule, cu ce ti-am gresit io maica de pui dusmanii pe mine? acsintetina, te rog eu frumos, nu ma plictisi. eu nu m-am saturat de pacate si destrabalare, ce sa fac, sunt nesatula[:D] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/timidoasa/detail?.dir=/1cc5&.dnm=df24.jpg&.src=ph"]fetele de pe DC[/url] Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....
De unde stii ca o sa te saturi vreodata?[:D] Din proprie experienta si bazat pe Sfanta Scriptura, iti pot spune ca nu poti avea satietate cauzata de pacat! Pacatul cere pacat si maine o iei de la capat. Mai mult, nu-ti aduce fericire, ci un gol si mai imens in inima si sufletul tau. Pe de alta parte viata nu-ti apartine. Niciunul din noi nu ne cunoastem numarul de zile cat avem de trait si in orice moment viata noastra poate fi intrerupta. Biblia spune: IOV 8: 9 Caci noi sintem de ieri, si nu stim nimic, zilele noastre pe pamint nu sint decit o umbra. - PSA 90: 9 Toate zilele noastre pier de urgia Ta, vedem cum ni se duc anii ca un sunet. Cel mai intelept este sa privesti in interiorul tau si sa recunosti ca pacatul nu te satisface! Chefurile cer alte chefuri si la un moment dat ajungi sa-ti fie lehamite. Sexul (curvia) aduce nesatietate si instabilitate. Atunci cand cineva isi incepe viata sexuala prin pacat, va avea de suferit printr-o multitudine de relatii si daca in fine se va cristaliza una, va fi foarte instabile. De ce? Fiindca sexul este pentru familie (sost sotie), acesta este principiul stabilit de Dumnezeu pentru noi oamenii. O casatorie include o unitate: trup, suflet, duh! (si nu doar sex) Fumatul dauneaza grav sanatatii! O tigara azi, maine un pachet si poimaine o patima de care nu te poti scapa de cele mai multe ori. Iubirea de bani nu satisface, din ce in ce doresti tot mai multi si devii robul banului si de aici neintelegeri, invidie si asa mai departe: 1TIM 6: 10 Caci iubirea de bani este radacina tuturor relelor; si unii, cari au umblat dupa ea, au ratacit dela credinta, si s'au strapuns singuri cu o multime de chinuri. Exemplele ar putea continua! Oare de ce oamenii trebuie sa dea cu capul si pe urma sa invete, cand Dumnezeu a lasat Sfanta Scriptura, Oglinda noastra si Ghidul nostru, pentru o viata sfanta si traita in neprihanire?
Adusca,ti-a zis-o![:D] Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Da, fata...ti-a cam zis-o...[:D] Pun pariu ca acu' citesti a 7-a oara ce ti-a "zis-o" tina acsinte si reevaluezi insatietatea-ti tinind acum cont si de meandrele neconcretului subtil strecurate intre cotiturile si metaforele textelor auzite nu-i asa? de un milion de ori...[:D] Hai fata, ma lesi...(ma adresez tinei aici)...oare care cuvint din formularea "nu ma plictisi" nu l-ai inteles? Legatura directa, dezvaluirea, revelatia in relatia personala cu Dumnezeu, Isus, Buddha, Ra, Zeul Fik-fi-rik si altii nu poate fi nici dezbatuta si nici explicata altora pe un forum (strigata in arena!) fiindca nu stiu daca se intelege sau nu dar este o chestiune personala. Atit de personala incit atunci cind devine publica si depaseste limita intre "ce inteleg eu" si "de ce altii nu inteleg la fel ca mine" ajunge la ridicol. Salut efortul tinei acsinte dar nu il pot aprecia decit daca ma gindesc la timpul petrecut pentru a da copy/paste dintr-o carte. Mai mult, odata ce este FOARTE obositor sa-i inteleg stradaniile personale, consider ca acestea nu compenseaza ca oferta, cererea. Bineinteles, fiecare postare-raspuns, legata de postarea tinei acsinte ii va da acesteia, dumneaei mai pe scurt, o noua ocazie si o noua justificare pentru a introduce un citat,de altfel usor de cautat pe net dar, iata, greu de inteles in context deoarece tina acsinte isi doreste mult sa pricepem ce a priceput dumneaei si nu ce am putea sa pricepem si cu capul nostru, scuzati cucafonia. Dupa fiecare postare-raspuns, tina acsinte se simte obligata sa ne arate cit de mult gresim, neinterpretind corect ce am citit, de unde sustragem ideea ca acsintetina s-a nascut pentru a inventa o poezie sublima, de neinteles pentru restul muritorilor in afara de cei care merg impreuna cu el la biserica lui pe care ea/el, suflet sensibil nici pina acum nu ne-a lamurit care este,ceea ce mie imi pare un fel de ascunzis nefiresc dar nici nu ma roade sa aflu, sincer...e doar un fel de-a sublinia o idee ca doar si eu am voie sa am o idee nu numai tina. www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa intelegi si tu tina acsinte unde sta mica ta "problema" in comunicarea ta libera, necenzurata vad, pe acest forum...iti reamintesc ce ai scris (strecurat ) printre altele:
quote:
Originally posted by acsintetina Rog pe cei necredinciosi, pe cei atei si pe cei care au patimmi si necazuri si nu stiu unde este solutia la problemele lor sa discute cu mine. Am trecut in viata prin necazuri, patimi, necredinta si doresc sa spun celor care vor sa creada ca Iisus este Solutia lui Dumnezeu pentru noi!
Cum ar veni, tu oferi o solutie, esti gata sa discuti cu cei ce au patimi si necazuri ..."sa discute cu mine" ( ma mir ca nu ai folosit M mare de tipar cind ai scris "mine"). Nu-ti dai seama (cred) dar esti foarte-foarte insistent. Eu sint din aia care au patimi si necazuri si nu sint in clar cu ce cred si ce nu (si daca sa cred sau nu...caci ma mai uit si eu la televizor, apropo...ai auzit ca au descoperit astia o dinomumie care schimba muuuulte chestii?) dar eu nu m-as adresa tie nici de-ar ingheta iadul[:D], ce scrii tu imi provoaca teama si ma indeamna sa tin usa inchisa. www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Argumentul inept # 2345: Evolutia este doar o teoria nu un fapt! Este in general emis de persoane care merg la scoala doar duminica. In restul zilelor saptamanii ar fi aflat ca teoria este explicatia unei colectii de fapte. Tema pentru acasa: Teoria gravitatiei este: A) Doar o teorie B) Un fapt C) Formularea matematica a actiunii ingerilor care ne apasa pe cap Argumentul inept # 2346: Dotarea cu carbon nu este foarte precisa Argument de tipul "Am auzit eu ceva da' nu sint in stare sa ma exprim". Dotarea cu C14 nu este foarte precisa deoarece nu se foloseste atunci cand vrei sa mergi mai mult fr ~ 50.000 de ani in trecut (adica 10 Biblii). Asta datorita timpului de injumatatire de ~ 5700 de ani care face ca dupa ~ 50.000 cantitatea masurabila de C14 sa fie infima. Exista in schimb o intreaga armata de radiocronometre cu timpi de injumatatire de la 500.000 pana la 50.000.000.000 de ani: 87Rb -> 87Sr 147Sm -> 143Nd 238U -> 206Pb 235U -> 207Pb Datarile radioactive sint atat de precise incat au stabilit varsta Sistemului Solar la 4571 Milioane de ani (+- 1 Milion)! Asta e ca si cum eu as putea stabili exact ce va scrie Axinte in urmatoarele 10 mesaje cu exceptia unei singure litere!!! Argumentul inept # 2346: Uitati'va câtä perfectiune!!! 99.99% din toate speciile ce au populat Pamantul au ... disparut. Daca exista un Designer atunci este unul Incompetent nicidecum unul Inteligent.
Come to The Dark Side ... we have cookies!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xeno, bine-ai revenit ca sa te intreb ce-a patit monitorul meu care de vreo doua saptamani, cam de cand ti-ai luat concediu pe forum, imi tot afiseaza mesaje kilometrice care incep cu ceva in genul from acsystem administrator. Dar numai cand incarc pagini de pe Sufletul credintei. Am incercat si reset dar nu merge.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by acsintetina Despre fosilele la care evolutionistii le dau milioane de ani, este interesant ca doar un simplu vulcan care a erupt in statul Washington (Mt Helen) a fosilizat animale si plante intr-un timp foarte scurt (zile). Daca au venit geologi s acertifice cu Carbon vechimea, ar fi jurat ca aveau mii de ani!
[:-)))] Poti sa aduci la un loc toti vulcanii de pe glob si de pe Marte si sa-i faci sa explodeze simultan langa un grizzly, proportia de C14 din lesul lui carbonizat (este o diferenta mare fata de fosilizat!) va fi tot aceea pe care o gasesti acum pe pamant in orice organism viu sau decedat de curand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...