Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoleranta religioasa


acsintetina

Recommended Posts

quote:
Originally posted by acsintetina
quote:
Originally posted by xenocid
quote:
Originally posted by acsintetina - S-a facut un experiment cu o broasca ... a fost adapata cu apa fosila.
Ahahaha! Am un plic cu apa praf! In ce îl dizolv?
Come to The Dark Side ... we have cookies!

Apa fosila nu este "apa praf". http://ro.wikipedia.org/wiki/Ap%C4%83_fosil%C4%83
N'am stabilit ca C14 nu merge foarte mult in trecut? Spui tu ca etalonarea radiometrica se face pe baza coloanei stratigrafice, adica dupa felul fosilelor îngropate în apropiere. Poti sa ne explici mai pe larg cum s'a stabilit varsta esantioanelor lunare in condiitiile in care in afara de fosile de ingeri cazuti altele nu se mai gasesc pe luna?
Come to The Dark Side ... we have cookies!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by acsintetina toti cei care in decursul veacurilor s-au declarat profeti, insa ceea ce au profetit ei a fost impotriva Adevarului prezentat omenirii de Dumnezeu, prin Fiul Sau Iisus Hristos. Doar un exemplu ar fi Mohammed! El a inceput viata sexuala cu o fetita de 9 ani, demonstrand ca nu este decat un pedofil si si-a extins religia cu sabia, de foarte multe ori jefuind la drumul mare.
Am uitat care este titlul topicului. Acsinte, ma ajuti tu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by capcaunul
quote:
Originally posted by acsintetina toti cei care in decursul veacurilor s-au declarat profeti, insa ceea ce au profetit ei a fost impotriva Adevarului prezentat omenirii de Dumnezeu, prin Fiul Sau Iisus Hristos. Doar un exemplu ar fi Mohammed! El a inceput viata sexuala cu o fetita de 9 ani, demonstrand ca nu este decat un pedofil si si-a extins religia cu sabia, de foarte multe ori jefuind la drumul mare.
Am uitat care este titlul topicului. Acsinte, ma ajuti tu?
Intoleranta religioasa! Imi pare rau daca am gresit spunand adevarul despre profetul islamului! Am spus lucrul acesta in contextul in care vorbeam despre agresiunile care vin in urma unor profeti care nu fac voia lui Iisus Hristos! Pe de alta parte cred ca fiecare musulman este constient de adevarurile subliniate de mine. Singurul lucru care l-am gresit este ca l-am numit pedofil. Cuvantul acesta este mai modern oricum, insa acest cuvant imbratiseaza o definire a contactului sexual dintre un adult si un minor. Sorry, nu am avut alt cuvant la indemana! Deasemenea Mohammed nu este doar asa cum am zis eu, el este considerat un profet si invatatura lui drept venita de la Dumnezeu. Fiecare este liber sa creada ce vrea! Eu ca si crestin nu-l consider profetul meu si nici Coranul n-o consider o carte inspirata de Duhul Sfant. Asta este parerea mea de crestin, binenteles. Eu am o fetita de 9 ani si daca ar veni cineva sa aibe contact sexual cu ea, as deveni foarte intolerant! Mohammed cand a facut asta avea peste 50 de ani. Pentru mine o asa anomalie ma lasa masca si cu riscul de-a ma face unii intolerant, trebuie sa spun nu unei asemenea atitudini! De fapt aici apare problema adevarurilor absolute. Ne raportam la un Adevar absolut sau nu, ne raportam unui sistem de valori sau nu. Aratam ca copii aceia au fost agresati deoarece s-a trecut peste adevarurile absolute ale Scripturii! Biblia ne atentioneaza despre oameni care vin si se dau drept profeti (chiar si crestini) in sa sa nu-i credem, ci sa ne uitam la roadele lor inainte (faptele lor) si doar asa putem sa-i distingem. Daca acceptam ca este Dumnezeu, atunci trebuie sa acceptam ca este si diavolul. Asta vedem pe pamant prin bine si rau. Daca este rau, este si-o sursa a raului. Imagineazati ca Raul acesta nu sta cu mainile in san, ci umbla sa faca rau, sa distorsioneze adevarurile absolute lasate de Dumnezeu, sa creeze falsuri. Cazul Tanatcu si cazul acela din Africa sunt niste aberatii create de profeti falsi. Nu putem pune vina pe Dumnezeu pentru asta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acsinte, de ce nu dai si [url="http://www.articolecrestine.ro/article.php?id=641&action=print"]sursa[/url] aberatiilor despre C14 si datarea fosilelor? In spiritul unui copyright crestinesc. [;)] Edit: Multumesc Oana, abia acum am vazut ca mi-ai luat-o inainte. [flo] Oricum acsinte nu este consecvent. Ba preia articole de la Biserica Adventista de ziua a 7-a, ba le copiaza pe cele de la Biserica Baptista. De ce nu-i creati un thread special pe forumul DC, numit sufletul credintei lui acsinte? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by capcaunul
Acsinte, de ce nu dai si [url="http://www.articolecrestine.ro/article.php?id=641&action=print"]sursa[/url] aberatiilor despre C14 si datarea fosilelor? In spiritul unui copyright crestinesc. [;)]
Fiindca nici evolutionistii (de pe forum) nu au dat sursa. Presupun ca nici unul din noi nu suntem geologi aici, ci doar preluam anumite surse evolutioniste sau creationiste, in legatura cu acest subiect! Am cunoscut personal un creationist pe nume Emil Silvestru, om de stiinta care mi-a explicat clar ca in Paris a lucrat la un laborator unde asta facea testarea cu C14. El a sustinut categoric inexactitatea acestui test. Daca dai un search online ii vei gasi numele si vei putea vedea ca este un roman cu pregatire si nu doar preia anumite concepte online, ci chiar "handle" anumite teste pentru sustinerea teoriei creationiste!
quote:
Edit: Multumesc Oana, abia acum am vazut ca mi-ai luat-o inainte. Oricum acsinte nu este consecvent. Ba preia articole de la Biserica Adventista de ziua a 7-a, ba le copiaza pe cele de la Biserica Baptista. De ce nu-i creati un thread special pe forumul DC, numit sufletul credintei lui acsinte?
Ba chiar ca o idee am preluat-o de la ortodocsi. Nu mai tin minte exact unde. Oricum un crestin care respecta Scriptura nu are cum sa sprijineasca evolutionismul niciodata! Daca cartea Geneza este falsa, daca Adam nu este decat un mit, atunci si Iisus nu este decat un mit! Genealogiile prezentate in Noul Testament ne arata ca spita de neam merge de la Iisus pana la Adam si nu pana la o celula sau la un bing-bang! La fel cu evolutionistii, daca ar crede ca a fost Adam, atunci toata teoria lor se duce de rapa! Atunci trebuie sa creada si Geneza, pacat, regnul animal, potop... Iisus Hristos, Calea spre Cer, Omul Perfect si Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acsinte, am o intrebare de control, ca sa-mi demonstrezi ca intelegi despre ce este vorba, spui (adica articolul pe care l-ai copiat spune) ca o broasca gasita langa autostrada este mai saraca in C14 decat suratele ei ce se lafaie intr-o balta de la tara. Stii de ce? Edit: adica stii de ce aerul pe care-l respira este mai sarac in C14?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by capcaunul
acsinte, am o intrebare de control, ca sa-mi demonstrezi ca intelegi despre ce este vorba, spui (adica articolul pe care l-ai copiat spune) ca o broasca gasita langa autostrada este mai saraca in C14 decat suratele ei ce se lafaie intr-o balta de la tara. Stii de ce? Edit: adica stii de ce aerul pe care-l respira este mai sarac in C14?
Parca textul iti da raspunsul: "S-a obsevat ca plantele care cresc in apropierea marilor autostrazi, deci intr-o atmosfera foarte poluata, au varste de sute de mii de ani, conform metodei de datare cu C-14, desi ele sunt in viata. Explicatia consta in faptul ca ele traiesc intr-o atmosfera bogata in C-12 si saraca in C-14." Adica poluarea! Oricum poluarea n-o poti considera doar langa autostrazi, insa acolo este mult mai mare decat in alte medii sau locuri! Important de retinut este ca nici una din metode nu este exacta si sunt foarte indoielnice!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acsinte, grabeste-te cu raspunsul ca se-nchid bibliotecile in state peste o ora. Si unii C14 din mine nu pot astepta pana maine caci le va suna ceasul in orele urmatoare rand pe rand. Ma-ntreb si io ca prostul neluminat, care-i menirea in univers a acestui izotop al carbonului, alta decat a-i induce in eroare pe necredinciosi? Sau o fi un bug de design. Sau poate izotopii-s strecurati de mana Necuratului, mai stii, un fel de sare si piper in supa universala. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...