Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Salutare mamici. Va multumesc din suflet pentru ca sunteti alaturi de mine. Am 39 de ani, de 5 ani am descoperit si un fibrom de 5 cm si este prima mea sarcina. Medicii mi-au spus ca este ultima mea sansa. Stiu ca ar fi trebuit demult sa renunt la idea casatoriei cu acel individ, dar cand ma gandesc ca puiul meu nu ar fi existat. In ultimul timp ma consolez la gandul ca daca asta a fost pretul pe care a trebuit sa-l platesc pentru a-mi implini visul si viata l-am platit cu drag si ce a fost a fost, important e ce va fi. Cat despre testul de paternitate - poate sa faca cate teste vrea, rezultatul va fi acelasi: el e tatal. El are 46 de ani si e stabilit in Canada, regiunea Ontario[canada]. Daca ma poate ajuta cineva de acolo cu legislatia ar fi super. Pupici dulci la toate mamicile si burticile.[pup] mama_creata CC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna. Eu cred ca te inteleg cel mai bine. Povestea mea este asemanatoare cu a ta. M-am casatorit din dragoste.. cu un barbat pe care il vedeam dragostea vietii mele. Eu.. imi doresc un copil de cand ma stiu, iar el a stiut lucrul acesta din prima clipa. Vreau sa mentionez ca el a mai fost casatorit o data si are si un copil pentru care plateste pensie alimentara. A trecut un an de la nunta.. si am ramas insarcinata! Eram in al noualea cer. Abia asteptam sa povestesc la toata lumea fericirea mea. Am avut o iminenta de avort, si am fost si eu internata cateva zile. Cu ajutorul lui Dumnezeu am trecut cu bine peste asta, desi inca suntem sub tratament. Acum sarcina are aproximativ 4 luni.Dar... totul s-a schimbat in relatia noastra. A devenit distant, a inceput sa tipe din orice, sa tranteasca usi.. sa sparga pahare (cica la nervi), sa imi reproseze ca am inceput sa ma puturosesc (in conditiile in care la iesirea din spital mi s-a spus clar ca am nevoie de multa odihna, liniste, si sa evit orice suparare sau efort), ca am inceput sa ma deformez (de la sarcina) si mai rau.. ca sunt proasta.. si multe jigniri gratuite. Am incercat sa evit aceste certuri, dar... am si eu o limita. Incepusera sa se inmulteasca vizitele la parintii lui (acolo unde eu nu sunt acceptata, si nici macar el nu prea e agreat, preferatul e fratele lui, dar se ducea totusi fara mine, fara sa ii pese de sentimentele mele) sau intalnirile cu copilul din prima casatorie.. care insemnau bani.. timp; orice.. numai sa nu stea cu mine in week-end, deoarece in timpul saptamanii incepuse sa vina mai tarziu acasa. Locuiam singuri in apartamentul meu de 2 camere, drept urmare... nu am mai suportat stresul si jignirile lui... si l-am dat afara din casa. L-am pus sa aleaga intre o viata alaturi de mine si de copilul nostru.. sau .. restul lumii. "Normal" ca a ales restul lumii. A plecat inclusiv cu tigaile din dulap (motivand ca el personal le-a cumparat), cu sticlele de bautura incepute (pe motiv ca eu nu beau iar el nu le lasa altora), cu prosopul din baie... sau crema de ghete din dulap. Vroia doar sa stie daca am depus actele de divort.. sau daca vreau sa se ocupe el. Asta s-a intamplat acum..1 sapt si ceva. Nu a dat un telefon... nu l-a interesat sanatatea mea sau a bebelusului, nu l-a interesat absolut nimic. A plecat la mamica lui. Pt mine a fost o mare lovitura.. un mare soc. Am plans.. nu am dormit nopti.. chiar am slabit cateva kg.... tocmai in aceasta frumoasa perioada a vietii mele. Dupa care am inceput sa analizez putin situatia: voi avea un copil, pe care l-am dorit dintotdeauna si tb sa fiu puternica si sanatoasa pt el. Daca tac'sau nu a vrut sa fie alaturi de noi (mai ales ca a mai lasat un copil la fosta nevasta).. de ce sa imi fac inima rea? A plecat.. sa fie sanatos; eu raman cu minunea de copil, sunt tanara, am o casa, un serviciu, am parintii care ma ajuta si ma sustin neconditionat (sa le dea D-zeu sanatate) si am si cateva prietene pe care ma pot baza. Nu spun ca este simplu; Sufletul meu are o rana foarte adanca, dar... daca acum cand sunt insarcinata si am avut si probleme el intoarce spatele si pleaca.. ce nevoie am eu de el pe viitor? E f clar ca daca nu pleca acum.. pleca peste cativa ani si era mult mai greu. Poate ca as fi fost mai dispusa atunci sa il iert, pt copil. Dar acum... nici nu ma gandesc. Au mai fost discutii si inainte de sarcina mea, dar ca acum.. niciodata! Drept urmare... viitorul ALATURI DE EL.. e cam negru. Si... privesc partea buna: am scapat de familia lui de nebuni. Abia astept sa vina sarbatorile.. (eu sunt nascuta si pe 24 dec.. implinesc 29 de ani) sa ma odihnesc... sa ma simt bine alaturi de familia mea, fara sa fiu nevoita sa stau in picioare sa gatesc, sa spal, sa calc.. ca o nebuna iar el sa imi spuna ca sunt o puturoasa deformata. Sunt mandra ca ma deformez... pt ca doar asa voi da viata puiului meu. Capul sus si gandeste-te la tine si la bebelus! Daca va iubea.. nu va putea abandona.. indiferent ce!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, greselile in alegerea sotilor vostri nu le discutam noi, pt ca le veti "rumega" voi destul. Imi pare rau ca sunteti in sitatia asta, dar va felicit si sunt onorata sa stau de vb cu niste femei atat de curajoase si hotarate. Sincer, barbatii ca cei in discutie nu merita sa aiba alaturi de ei vreo femeie, pt ca sunt incapabili sa vada mai departe de egoismul lor si, cu atat mai mult, nu merita sa aiba o familie. Bucurati-va (cat puteti) de sarcina, caci este o perioada speciala in viata voastra si nu-i lasati pe ei sa va strice armonia. In mod sigur veti trece peste aceasta experienta si peste cativa ani veti fi multumite ca ati scapat de nenorociti. Va pupam dulce, virtual, Iulia si ai ei baieti, Stefanita si Gil (sotul)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca as putea sa va numesc curajoase pt ce ati facut ,mai ales ca aveti o varsta destul de inaintata , nu sunteti pustoaice si cred ca amindoua ati stiut unde ati intrat de la bun inceput si ca banuiati si sfarsitul. Imi pare rau sa aud prin ceea ce treceti dar sper ca multe fete sa invete din greseala voastra si va doresc sa aveti putere sa va cresteti minunile. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi suna atat de cunoscut povestea ta... El, tipul de barbat stabilit in afara (SUA sau Canada), se crede superior si se comporta ca atare. Plin de fite si talente, are impresia ca vine in Romania sa-si ALEAGA sotie, crezandu-se privilegiat de statutul lui de cetatean "strain". Ea- femeia naiva, dispusa sa treaca cu vederea multe mitocanii, tentata fiind, de a zbura spre mirajul civilizatiei. A patit-o si prietena mea cea mai buna. Singura ei scuza e ca avea numai 19 ani dar s-a trezit la timp, a fugit din ghearele unui impotent frustrat. Pacat! Imi pare rau ca treci prin aceeasi poveste. Fii demna, ignora-l, il va durea foarte tare sa vada ca te descurci si fara ajutorul lui "pretios". Sunt sigura ca bebele tau va aprecia ca are o mamica puternica. Sarcina usoara si ai grija de tine si de copilul tau![flo] [gravi] 19+ http://bd.lilypie.com/32Yup3.png http://community.webshots.com/album/561174599GagMVk?vhost=community
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mami creata, eu zic sa fii bucuroasa ca vei avea un copil cu un barbat pe care l-ai iubit in mom conceperii lui bebe. daca el a fost mojic nu tb sa suferi nici tu si nici copilul. fii bucuroasa si roaga-te sa fiti sanatosi. cit despre tata, decit cu un tata iresponsabil si uricios si o mama stresata, mai bine cu o mamica vesela (chiar dc singura) sanatate si noroc! [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor nu fiti triste din cauza unor barbati care nu stiu ce inseamna sa iubesti!Si eu sunt una dintre mamele singure care cu ajutorul lui Dumnezeu si a familiei am mers mai departe.Acum fiul meu are 6ani si eu sunt impreuna cu un barbat care este stabilit in Germania,care pot spune ca a facut totul pt mine desi a avut si el destule probleme.Pot sa va spun ca am trecut prin multe de-a lungul timpului dar cand copilul meu imi spune mami te iubesc parca toata lumea este a mea.Asa ca nu a murit nimeni in lipsa unui tata iresponsabil caruia nu-i pasa de copilul lui!Poate in momentul de fata e dureros dar cand va trece un timp o sa va spuneti Doamne ajuta ca am scapat de un idiot!!!!Eu va doresc Multa Sanatate voua si la copilasi vostri scumpi!Sarcini usoare si nastere de-asemenea!!!! hey!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,va admir imens curajul,sa va dea D-zeu multa sanatate,sa va cresteti ingerasii cu multa dragoste si liniste sufleteasca.Mult mai mult as vrea sa va felicit,sa va scriu si incurajez,dar Limoni,a reusit sa-mi taie tot elanul prin rautatea(ei)lui,pare o persoana complexata.De acum iti dau ignore Limoni,nu cred ca se merita sa-ti raspund.Si cam atat!! Bafta fetelor,tot respectul si capul sus!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Yannia
Imi suna atat de cunoscut povestea ta... El, tipul de barbat stabilit in afara (SUA sau Canada), se crede superior si se comporta ca atare. Plin de fite si talente, are impresia ca vine in Romania sa-si ALEAGA sotie, crezandu-se privilegiat de statutul lui de cetatean "strain".Ea- femeia naiva, dispusa sa treaca cu vederea multe mitocanii, tentata fiind, de a zbura spre mirajul civilizatiei. A patit-o si prietena mea cea mai buna. Singura ei scuza e ca avea numai 19 ani dar s-a trezit la timp, a fugit din ghearele unui impotent frustrat. Pacat! Imi pare rau ca treci prin aceeasi poveste. Fii demna, ignora-l, il va durea foarte tare sa vada ca te descurci si fara ajutorul lui "pretios". Sunt sigura ca bebele tau va aprecia ca are o mamica puternica. Sarcina usoara si ai grija de tine si de copilul tau![flo] [gravi] 19+ http://bd.lilypie.com/32Yup3.png http://community.webshots.com/album/561174599GagMVk?vhost=community
La aceasta generalizare derogatorie iti raspund cu o maxima: NU TOATE PROASTELE SINT BLONDE!...cel intelept va intelege! Casatoria nu se intimpla la comanda ca o fotografie facuta ptr pasaport pe care o vei avea in urmatoarele 2 minute. Sa te arunci cu capul inainte sperind, sau visind (si mai rau)ca totul va fi OK este un exemplu de life bad planning! Rideam cindva cind junior fiind si lucrind in Teleorman am aflat ptr prima oara de casatoriile "de proba", ca mai venea cite unul si imi spunea ca ...gata miine ma insor Dar asta ar fi impotriva preceptelor religioase de care multi dau dovada in ultima vreme, drept pentru care rezultatele sint d ecele mai multe ori dezastruoase! Dar ce sa stiu eu din Canada mea..... Logic is a systematic method of coming to the wrong conclusion with confidence!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viitoarelor mamici, bucurati-va ca destinul v-a indeplinit dorinta si veti da nastere cate unui copil! Poate ca asta a fost rolul acestor barbati in viata voastra. Iar acum rolul lor s-a incheiat si ei parasesc scena pentru ca voi sa aveti parte de o viata mai frumoasa. Depinde doar de voi sa v-o faceti asa. CrinaAndreea, m-a impresionat si povestea ta, dar si taria de care dai dovada acum, de optimismul cu care privesti lucrurile. Sper ca si mamica cea creata [pup] sa inceapa sa vada la fel situatia ei. Tot raul spre bine, fetelor, ce v-ati fi facut in cativa ani cu asemenea pietre de moara de gat in chip de soti? Viata voastra ar fi fost un iad. Asa macar stiti pe ce picior dansati si veti continua dansul fiind stapane pe viata voastra si nelasand niste "labute triste" sa va terorizeze psihic. Sarbatori fericite si nu va pierdeti speranta!
Felicia [gravi] 12+
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...