Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Din punct de vedere al tatalui NIMIC. Am inceput sa ma obisnuiesc din ce in ce mai mult cu ideea ca nu-l mai interesez si ca viata mea va fi dedicata numai puiului meu si totul va fi ok. Din punct de vedere al sarcinii incepe sa fie mai greu, in ce sens: puiul meu este cam marisor si il port destul de sus asa ca suport consecintele. Am o presiune grozava in zona splinei, stomac si fiere insotita de dureri, dar incerc vitejeste sa le suport fara a lua pastile. Mai am momente cand ajung la limita, plang putin si mama mea ma incurajeaza: "In fond de ani de zile iti doreai un copil si acum plangi??" si uit de toate. Mangai putin burtica, nu prea mult sa nu-i fac rau, vorbesc cu puiul meu si mergem mai departe. Saptamana viitoare implinim 7 luni deci nu mai e chiar atat de mult. Multumesc de intrebare oricum. Pupici mama_creata CC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Yannia, imi explici si mie care e problema cu cei veniti prin loterie? ca eu nu am inteles aluzia ta. Si ca sa te stabilesti cu familia aici, sigur parintii tai au ales o cale ca sa ajunga aici. Iar tu mai mult ca sigur nu te-ai nascut aici, deci si tu ai emigrat aici. Sunt tare curioasa cum ai emigrat tu aici, daca loteria sau casatoria e asa o rusine. Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://dianadumitru.netfirms.com/ "] Ajutati-o pe Diana![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu2"] 3 anisori...uraaa! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama Creata Din cite stiu eu, daca el nu vrea sa plateasca pensie almentara din Canada, nimeni nu-l poate obliga (daca hotarirea vine din România). Mai mult, voi nu ati divortat si nici o actiune judecatoreasca nu a hotarat nimic in aceasta privinta. Ca sa poti obtine ceva in caz de divort, copilul trebuie sa poarte numele tatalui (sau si numele tatalui). In momentul in care ai in mana hotarire judecatoreasca din romania pentru platirea pensiei si daca el nu o achita, singura problema pe care o poate avea este in cazul in care intra in România sa fie arestat la vama pentru neplatirea pensiei de intretinere a minorului. Dar ca sa se intimple acest lucru trbuie ca tu sa il pui in urmarire pentru neplatirea pensiei. Este un pic complicat. Ar trebui ca el sa fie cit de cit responsabil si sa ajute financiar la cresterea copilasului. Dar se pare ca tocmai acest ''detaliu important'' ii lipseste. In ce priveste sarcina [:D]Asteaptate ca in ulimile doua luni sa creasca bine burtica, ca bebe o sa inceapa sa-si construiasca stratul de grasime si tu iei in volum in acelasi timp. Eu am plecat de la 64 de kile. La 21 de saptamini luasem numai 9 kile juma ca sa ajung la 94 [grasa][bang][:D]la 38 de saptamini cind am nascut. 7 ani mai tirziu am ramas cu ceva 5 kile mai mult dar nu este dramatic. Totul este cum le porti.!Iti dorec o sarcina si o nastere usoara si un bebic sanatos si in forma [copil]. Este extraordinar cum poate sa iti schimbe viata un copil. Te implineste ca femeie!!!! Fi fericita!!![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru implinrea visului de a avea copii! Asta e cel mai important lucru, restul sunt detalii de care trebuie insa tinut cont. Poate e aiurea ce spun dar uite cum gandesc eu: daca situatia financiara e buna nu cred ca are rost sa te lupti pentru pensia alimentara, pe care sunt oricum sanse mari sa nu o primesti. Am o cunostiinta care mi-a zis ca nu a declarat tatal cand s-a nascut copilul si cand a divortat nu a avut probleme. Nu stiu daca asa e si daca se poate dar eu una un astfel de barbat nu l-as mai vrea implicat in viata mea in nici un fel. In plus, ma gandesc ca poate i se nazare pe viitor ca vrea copilul si atunci ce faci? Eu sunt mai paranoica de felul meu si ma gandesc la tot felul de scenarii de Doamne fereste! Iti doresc o sarcina cat mai placuta, o nastere cat mai usoara si un copil sanatos si destept![flo] fianna [9cer] cu [url="http://www.flickr.com/photos/14295400@N03/sets/72157603680539275/"]printisorul Matei [/url](01.08.07)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari fetelor. Dosarul de divort oricum va fi depus dar dupa ce se va naste puiul. Prima mea reactie cand mi-am dat seama ca nu vrea copilul a fost sa divortez atunci si sa nu mai am nici o legatura cu el dar m-am gandit la cel mic. Vreau sa-i poarte numele, in fond e tatal lui. In privinta custodiei sper s-a obtin totala eu avand in vedere ca ne-a abandonat pe amandoi. Pensie alimentara poate fi hotarata de tribunalele din Romania, dar nu stiu daca tin cont de venitul lui de acolo sau in functie de ce o stabilesc. Ceea ce stiu sigur dintr-un reportaj de la televizor pe tema aceasta: daca el nu plateste trebuie sa-l dau in judecata aici, pentru ca aici e nascut copilul si tribunalul ia legatura cu ambasada tarii in care locuieste pentru a fi adus aici. Oricum mai multe voi afla de la avocatul meu la momentul oportun. M-am cam intins cu vorba, dar poate citesc si alte mamici in situatia mea, sau poate mai stie cineva ceva in plus si se vor rezolva mai usor niste probleme care nici nu ar trebui sa existe. Pupici la toata lumea mama_creata CC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca pana acum nu am intervenit la subiectul tau povestea am citit-o de la inceput......parerea mea este ca faci o greseala sa treci copilul pe numele lui chiar daca e tatal lui ...din cate vad o sa ai numai probleme din cauza lui si nu vei putea face nimic fara ca el sa isi de-a acordul, ma refer aici la plecarile din tara....orice are legatura cu copilul..iti va trebui acordul lui scris.....si daca va abandonat acum nu cred ca pe viitor o sa dai usor de urma lui...... tu faci cum crezi, dar in astfel de cazuri cred eu si este numai opinia mea e mai buna o liniuta in certificat decat un tata doar cu numele....... [URL="http://s81.photobucket.com/albums/j201/vladut05112003/"]POZE VLADUT[/URL] "Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Pupici la mamici. Draga Anca, uneori cred si eu asta, dar totusi un copil trebuie sa poarte numele tatalui lui (chiar daca acesta nu merita), Cu atat mai mult cu cat un copil nascut in timpul casatoriei este trecut automat pe numele sotului. Mai departe voi vedea cu avocatul cum se va rezolva. Fetelor. Eu din alt motiv scriu iar aici. Am fost ieri la ecograf si de data asta sunt sigura: va fi FATA. Toata viata am fost convinsa ca eu voi avea un baiat, si mi-am dorit sa am baiat pentru binele lui in viata. Dar cand am vazut-o pe ecran m-a cuprins asa o bucurie cum nu va inchipuiti. Are niste falcute de e aproape patrata si un nas carn de toata frumusetea. Abia astept s-a tin in brate. Se va numi TEODORA: daruit de Dumnezeu, pentru ca acest copil este intr-adevar o minune in viata mea. Va pup pe toate si bafta la toata lumea. CC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama creatza,felicitari,din suflet ma bucur ptr tine,sa-ti dea D-zeu un ingeras de copil,frumos,sanatos si viata sa-i ofere numai bucurii si fericire!!! Sa te bucuri de bebel,uita de trecut,important,cel mai important este viitorul!! Sa ne tii la curent cu sarcina,si mai ales sa aflam cu bucurie despre ZIUA CEA MARE,cand Teodora iti va umple sufletul de fericire,ochii tai sa fie in lacrimi numai de bucurii.Si nu uita,exista un D-zeu,asta o stiu sigur,si firul de par cand se misca,el stie asta,va avea grija si de sufletul"tatalui" Teodorei! Multa bafta scumpa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...