Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PIOCIANIC in maternitatea spitalului UNIVERSITAR


Recommended Posts

Buna, avertizez toate mamicile care doresc sa nasca (sau care au nascut) la maternitatea spitalului universitar ca bebelusul meu, nascut la sfarsitul lui iunie 2007, a fost infectat cu microbul piocianic, motiv pentru care a suportat la doar 8 zile de viata, tratament intravenos cu antibiotic, in spital. La nici 3 zile de la nastere i-a supurat urechea dreapta, l-am dus la spital, i-au fost prelevate probe si surpriza deosebita! Este un real pericol, trebuie sa fiti foarte atente la orice manifestare de genul: ochisor care curge, ureche supuranda, gat inflamat, rosu in gat frecvent si nejustificat, infectii intestinale, etc pentru ca in spatele acestor evidente poate sta acest microb nenorocit, care produce dezastre daca nu e inactivat - puteti gasi foarte multe informatii dand doar un search pe google cu Pseudomonas aeruginosa. Chiar daca nu se manifesta in primele zile, poate oricand ataca pe fondul unei sensibilizari a organismului. Refuzati sa fiti tratate oricum, refuzati sa nu aveti drept la replica, refuzati sa va fie rapita fericirea copiilor vostri! MY BABY http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Revin si cu parere de rau va spun ca INCA EXISTA PIOCIANIC la Municipal. Ceea ce stiu, de la o sursa care lucreaza in sistemul medical, este ca s-a intrunit o comisie formata din mai multi epidemiologi din bucuresti care nu au reusit sa localizeze zona/locul/sursa unde fiinteaza acest bacil in cadrul maternitatii. Din pacate, managerul Iana nu doreste sa ia decizia inchiderii acestui focar de infectie [cu potential de dezastru in cazul in care nu este corect si rapid diagnosticata la nou-nascutul bolnav], probabil din "respect" pentru imaginea acestei "ilustre" institutii sau, si mai probabil, din "respect" pentru aproape providentiala adancime a buzunarului de halat alb. Personal, consider o crima sa iei aceasta proasta decizie [si, iarasi din pacate, nu e singurul 'mare' spital unde exista acest bacil] din orice diverse considerente pecuniare/lucrative/personale/de prietenie/de renume, si sa ignori cu vehementa faptul ca multi bebelusi pot face dramatice complicatii cu repercusiuni pe viata. Daca toate mamicile ar avea acces la medici competenti, laboratoare performante, informatie, lucrurile nu ar fi atat de la limita. Dar, in conditiile in care ajungi "la tara" si te duci cu copilul cu ochiul infectat la "dispensar" si-ti da asistenta cu vata cu apa cu sare si-ti spune ca e canalul lacrimal inchis, sa faci masaj....e tragedie deja, pentru ca acel copil va orbi. Si nu de la masaj. Sunt atatea mamici care pot fi in situatia de mai sus... aveti grija de bebelusii vostri! Andreea + baby boy Cristian [28.06.2007] My baby http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
nu e singura maternitate infestata cu pioceanic. Si in Elias este. Din pacate, singura solutie: refacerea zidariei- cica se infiltreaza rau in pereti. Din fericire, nu toti copiii se infecteaza; doar cei cu probleme de imunitate, si de aceea eu cred ca acesti copii se puteau imbolnavi si de la altceva.... [gravi] 32+ [fetita] [cool][url="http://bd.lilypie.com/TLvXp3.png"]soarele din viatsa noastra [/url] si o [url="http://picasaweb.google.com/csocianu/1FebrBurticaSapt28"]burticutsa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
pur si simplu nu am inteles, cleo, ce ai vrut sa spui cu "eu cred ca acesti copii se puteau imbolnavi si de la altceva"...De la ce altceva, sau cum? Oare cine decide care copil e cu imunitatea jos? cum se alege, dpdv imunitate, nou-nascutul? mai firav, mai pirpiriu, mai albinos, mai negricios...cum? cum decide bacilul de care ureche sa se agate, de-a lu ala, de-a lu alalalt...? si oare gravida care naste merita inca un stres: oare al meu copil va fi "alesul", sau nu.... intrauterin, copilul meu nu a avut parte de piocianic, sarcina a fost dusa la termen, nastere normala in aproape sapt 40, copil voinic-3.600gr, fara icter, alaptat exclusiv la 2 ore de la nastere, eu sanatoasa tun, niciodata tratament/spitalizare... Consider in continuare ca piocianicul este pericol extrem pentru un nou nascut si ca managementul spitalului tine sub tacere o bomba cu ceas. Andreea My baby http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL IONUT are mare nevoie de noi http://seek-on.com/wpmu/ionut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si CF2 are infectie cu pioceanic (pseudomonas aeruginosa) am meu baietel a facut septicemie la 3 zile de viata. L-am salvat pe ultima 100 de metri, pentru ca am reusit sa il transfer la Giulesti si acolo in cele din urma s-a facut bine. Cleo, inainte sa nasc si eu credeam ca astea-s cazuri izolate, ca al meu bebe nu are cum sa pateasca ceva etc. E adevarat ca al meu bebe s-a nascut la 36 de saptamani, dar asta nu e ceva controlabil - cu cateva ore inainte sa mi se rupa apa eram la gratar si habar nu aveam cu viata mi se va schimba total in curand... Eu sincer nu cred ca exista maternitate fara sa aiba o bacterie ceva. Poate doar cele 2 maternitati particulare sa fie "curate'..Ce e de facut? E bine sa stii ce zestre de bacterii are fiecare spital si, daca ai vreun dubiu ca bebe nu e OK, sa ii faci analizele - eu recomand la Victor Babes. In caz ca bebe trebuie internat/transferat - exista 2 optiuni - Giulesti si Polizu. Mama lui Nic cel Mic "Omnia mea mecum porto" [url="http://good-times.webshots.com/album/562400629tIDIDV"]Nic cel Mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilly Love, asa e! Ai mare dreptate sa fii revoltata! Si eu am patit-o in 2004, cand am nascut fetita! Atunci era Klebsiella, o alta nenorocita de bacterie din cauza careia fetita mea are si acum, la 3 ani si opt luni, intoleranta la lactoza! Din pacate...ce facem noi pe forumuri e apa de ploaie... Apropo...Muncipalul asta a fost inchis si in 2004 si acum, in ianuarie, din cate stiu eu. Si tot degeaba... _______________ Diana, mamica Domnisoarei Nasturel [copil] si [gravi] cu Bebedoi 7+ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90708"]Dialoguri strumfesti[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilly Love, e cumplit ceea ce ti s-a intamplat. Ai dreptate, trebuie luata atitudine, nu e normal sa acceptam sa fie trecute sub tacere aceste probleme. Eu nu cred in "nu se poate face nimic", sigur se poate, dar managerii spitalelor prefera sa cheltuiasca banii pe altele. Nu putem accepta ca procentul e prea mic si ca noua nu ni se poate intampla. Sa ne fereasca Dumnezeu, dar tare e greu cand bb-ul are vreo problema de sanatate. Eu stiu ca la Caritas era Klebsiella in 2003 si au musamalizat totul, in concurs cu medici de la alte spitale. Sanatate multa! Eld, mami de printesa [majoreta] si [fetita] (35s)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si spitalul Sfantul Ioan din Buc. poseda asa ceva (PMN)!!! E adevarat ca nu e maternitate, dar aveti grija daca vreti sa va operati acolo ! Din pacate, eu l-am luat in nov. 2006 dupa o operatie la stomac si nici pana azi nu am scapat de el, desi am suportat inca 3 interventii chirurgicale care sa curete locul, am facut tratament cu antibiotice si un autovaccin preparat de Institutul Cantacuzino. Asa ca mare atentie !!! Daca exista cineva care a reusit sa il sterilizeze, poate imi spune-ti si mie cum si la ce doctor ati fost care v-a prescris tratamentul "minune". Multumesc mult. Anca si Sasha Nazdravani de Aug-Sept. 2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sasha, Nu stiu daca experienta unui bebelsu infectat e similara cu cea a unui adult, dar, totusi..cum am scapat noi de pioceanic: hemocultura facuta la Victor Babes - in 2 zile iti spun daca "creste" ceva, in 7 zile iti spun ce bacterie creste si la ce antibiotice e sensibila. Din atibioticele la care era sensbila, bebe a luat ce era mai puternic [bang] caci era caz de urgenta majora...A doua hemocultura, facuta la 10 zile a fost ok - nici o bacterie... Mama lui Nic cel Mic "Omnia mea mecum porto" [url="http://good-times.webshots.com/album/562400629tIDIDV"]Nic cel Mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...