Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sufletul credintei


acsintetina

Recommended Posts

Sigur ca foarte multi dintre noi ne intrebam, cine poate fi sufletul credintei noastre? As dori ca acest topic sa fie unul deschis pentru orice religie, orice denominatie, unde sa fim liberi sa argumentam de ce credem ca sufletul credintei noastre este cel adevarat! Eu doresc sa impartasesc cu voi parerea mea. Eu consider sufletul credintei pe Dumnezeu! Cum il concep eu pe Dumnezeu, il concep ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant. De ce il consider pe acest Dumnezeu sufletul credintei mele, deoarece L-am cunoscut, am avut intalnire cu El, pe genunchi si El mi-a schimbat viata mea. Am fost ateu si nu am crezut in existenta lui Dumnezeu, insa intotdeauna in timpul necredintei mele am simtit un gol inauntrul meu, care nu l-am putut satisface cu nimic. Am zis ca trebuie sa-mi traiesc viata la maxim ca sa fiu fericit si sa-mi umplu acel gol. Chefuri, alcool,sex, distractie pana la mazim, am simtit ca golul nu s-a umplut. Dupa o tigara doream alta, dupa un chef altul, dupa o femeie alta. Am ajuns sa-mi pierd sanatatea si in cele din urma sa ajung intr-o fundatura, de unde am inceput sa-L caut pe Dumnezeu. Am inceput cu filozofie greaca, magie, ocultism, OZN-uri si in cele din urma am ajuns la Scriptura. Scriptura mi-a strapuns inima si mi-am dat seama ca este net superioara tuturor cartilor citite pana atunci. Am ramas impresionat de Iisus, Cel pregatit de Tatal, sa fie o jertfa de ispasire pentru noi pacatosii. Am ramas impresionat de raspunsul acestei carti la problema sufletului omenesc. Am zis ca teoretic ar fi cea mai buna carte si cea mai buna solutie la sufletul meu, insa oaree Dumnezeul acesta al Bibliei chiar exista? M-am rugat intr-o seara ca daca El este sa-mi arate un semn si eu ii voi sluji. Dupa trei zile Dumnezeui mi-a aratat semnul cerut de mine si nu mult timp dupa aceea m-am prabusit la picioarele Lui si mi-am predat viata Lui. Problemele sufletului meu si-au gasit rezolvare, patimile au disparut ca prin minune si viata mea s-a transformat in mod miraculos. De atunci Dumnezeu m-a ajutat sa cunosc voia Lui in legaturea cu viata mea, citind Sfanta Scriptura am ajuns sa gasesc solutii si sa vad cum Dumnezeu vrea sa traiesc pe pamant si va spun ca sunt fericit si toata implinirea mea pe acest pamant este in El! El este Sufletul credintei, fericirea, sa vorbesti in fiecare zi cu El, sa-L chemi in ajutor, sa-I spui ca-L iubesti, sa-I dai familia ta, sotia, copiii in Mana Lui! Acesta este Sufletul Credintei pe care doresc sa vi-L impartasesc si va provoc sa spuneti si dumneavoastra, ce va da fericire si cine este Sufletul credintei dumneavoastra! Fiti liberi si simtiti-va liberi sa intrati in polemica! Eu cred ca Dumnezeul Bibliei, Dumnezeul crestin este Cel care poate da rezolvare la sufletele noastre si doresc sa va conving si pe dumneavoastra de acest lucru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Initial creeata de acsintetina Eu doresc sa impartasesc cu voi parerea mea. Eu consider sufletul credintei pe Dumnezeu! Cum il concep eu pe Dumnezeu, il concep ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Deci nu faci parte din Martorii lui Iehova...sa se consemneze[:D] Sper ca nu te superi ca uneori mai glumesc, da' zau ca am un zambet frumos[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oliv75
quote:
Initial creeata de acsintetina Eu doresc sa impartasesc cu voi parerea mea. Eu consider sufletul credintei pe Dumnezeu! Cum il concep eu pe Dumnezeu, il concep ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Deci nu faci parte din Martorii lui Iehova...sa se consemneze[:D] Sper ca nu te superi ca uneori mai glumesc, da' zau ca am un zambet frumos[:D]
yeap, consemnat [:D]..ei spun Spiritul Sfint si nu Duhul Sfint; desi mai am indoieli, poate omul incearca sa disimuleze si nu vrea sa stim din carei confesiuni apartine...[:D] http://www.floriinro.ro/ Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de acsintetina
... Am zis ca teoretic ar fi cea mai buna carte si cea mai buna solutie la sufletul meu, insa oaree Dumnezeul acesta al Bibliei chiar exista? M-am rugat intr-o seara ca daca El este sa-mi arate un semn si eu ii voi sluji. Dupa trei zile Dumnezeui mi-a aratat semnul cerut de mine si nu mult timp dupa aceea m-am prabusit la picioarele Lui si mi-am predat viata Lui. Problemele sufletului meu si-au gasit rezolvare, patimile au disparut ca prin minune si viata mea s-a transformat in mod miraculos. De atunci Dumnezeu m-a ajutat sa cunosc voia Lui in legaturea cu viata mea, citind Sfanta Scriptura am ajuns sa gasesc solutii si sa vad cum Dumnezeu vrea sa traiesc pe pamant si va spun ca sunt fericit si toata implinirea mea pe acest pamant este in El! ...
Daca poti, spune pana la capat: care a fost semnul cerut? si cum l-ai primit ? -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ManyHope Daca poti, spune pana la capat: care a fost semnul cerut? si cum l-ai primit ? -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Nu este important semnul cerut si nu recomand la nimeni sa creada pe baza semnelor in Dumnezeu. De ce? Fiindca nu avem nevoie de semne ca sa credem, avem Scripturile pe acest pamant, avem Duhul Sfant care lucreaza prin cei care propovaduiesc Evanghelia, prin membrii din Biserica. Daca omul nu crede in astea, nici daca se va arata semne din ceruri nu vor crede. Cred ca Dumnezeu a avut mare Har fata de mine, mi-a ascultat rugaciunea si mi-a raspuns la semnul cerut. Nu pot sa spun ce I-am cerut, fiindca nu doresc ca ceea ce i-am cerut eu, sa fie o pricina de poticnire pentru altii! Deasemenea nu doresc sa scot in evidenta semne, ci pe Dumnezeu care este viu si descoperirea ce ne-o face El prin Sfanta Scriptura. Nu te supara ca nu-ti raspund la intrebare. Ce s-a intamplat a fost un semn pentru mine si nu pentru altii! Semnul acesta m-a pus pe ganduri si m-a facut sa cred ca ceea ce spune Scriptura nu sunt povesti si basme, ci este Cuvantul lui Dumnezeu, Scrisoarea lui Dumnezeu pentru noi oamenii. Credinta este un dar de la Dumnezeu, insa nu toti accepta acest dar. Traim intr-o lume unde umanismul a desfiintat adevarurile absolute si sistemul de valori corect dupa care sa se ghideze societatea umana. Daca inainte exista principiul antitezei prin care era analizat adevarul, adica exista principiul cauza efect, bine si rau, umanistii au adus omenirea la o linie a disperarii, unde nu mai exista bine si rau. De exemplu, in moralitate daca un anumit lucru este corect , opusul lui este gresit. Aceasta mica formula, "A este A si A nu este egal cu non A" , este prima miscare in logica clasica. Absoluturile implica antiteza si asa poate fi posibila discutia despre ce este bine si ce este gresit, ce este adevarat si ce este fals.De exemplu cu multi ani in urma, puteai sa-i spui unei fete necrestine, "sa fie fata cuminte " si,desi era posibil ca ea sa-ti urmeze sfatul, cel putin intelegea la ce te referi. A spune astazi acelasi lucru unei fete moderne inseamna a afirma un "nonsens". Umanismul nu mai are adevaruri absolute si in sensul acesta oamenii nu stiu sa se raporteze la un sistem de valori corect, ci traiesc in disperare. Asta face ca procentul bolilor psihice sa creasca, tinerii din ziua de azi sa fie tot mai disperati, deoarece si-au pierdut "busola". Biblia prezinta adevaruri absolute, pe care umanismul le ignora. De ce? Deoarece ei au hotarat sa-l ia pe Dumnezeu din centru existentei si sa-L puna pe om in loc. Asa ca asistam la o lume in deriva. O lume in care nu mai ai voie sa proclami adevaruri ca: "Dumnezeu a creat omul, pamantul, stelele, toata creatia" " Cristos este Adevarul" "Numai prin Cristos poti fi mantuit" "Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu" "Toti oamenii sunt pacatosi" "Casatoria este intre un barbat si o femeie" "Abstinenta este o necesitate pentru o familie fericita" Ectc... Cand proclami astfel de adevaruri, devii intolerant, devii fundamentalist. Toate acestea deoarece oamenii au exclus pe Dumnezeu din existenta lor si din ecuatia vietii lor. De aici o gramada de napaste care se abat peste noi si peste sufletele noastre!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca Sufletul credintei este Dragostea. Nu insa acea dragoste egoista care vrea sa-si satisfaca egoismul, ci dragostea aceea care se jertfeste. Dumnezeu este dragoste, ne spune Scriptura! Atunci oare cine ar putea da cea mai buna definitie a dragostei, daca nu Creatorul nostru, Sursa dragostei. Sfanta Scriptura ne spune: " Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizia o pauzaste, dragostea nu se lauda, nu se umfla de mindrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se minie, nu se gindeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopere totul, crede totul, nadajduieste totul, sufere totul. Dragostea nu va pieri niciodata." Dumnezeu sa faca ca aceasta dragoste sa ne patrunda in inimile noastre si bucuria dragostei Lui sa ne umple inimile!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by acsintetina
... O lume in care nu mai ai voie sa proclami adevaruri ca: ... "Abstinenta este o necesitate pentru o familie fericita" Etc... Cand proclami astfel de adevaruri, devii intolerant, devii fundamentalist. Toate acestea deoarece oamenii au exclus pe Dumnezeu din existenta lor si din ecuatia vietii lor. De aici o gramada de napaste care se abat peste noi si peste sufletele noastre!
ABSTINÉNT, -A, abstinenti, -te, s.m. si f. Persoana care îsi impune restrictii de la mâncare, bautura, satisfacerea unor necesitati fiziologice (mai ales sexuale). etc. – Din fr. abstinent, lat. abstinens, -ntis. Sursa: DEX '98 abstinentza duce la disparitzia familiei, parerea mea![zid] 28. Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand: “Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l supuneti" FACEREA - INTAIA CARTE A LUI MOISE- CAPITOLUL 1- Facerea lumii. "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...