Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Spitalul EUROCLINIC


Recommended Posts

Fournicutza,sunt uimita sa aflu asta,dar daca zice asa o fi fost.Si eu am nascut vineri,tot la Euroclinic,si in permanenta era un medic de garda (cel putin,dna Emel parca este maritata cu Eoruclinic..) (Aproape) Toti dr. de la Euroclinic lucreaza si la spitale de stat, fiind considerati dr. f. buni. Maggyc,eu am renuntat la dr. Parvu tocmai pt. ca lucra la Elias- si din cazurile citite pe net (subiective,e drept) am ramas cu o parere f. proasta despre acest spital-atat dpdv al ingrijirii gravidei,cat si al copilului cu probleme (si de aici erau trimisi la alte spitale,ca nu faceau fata...).Ma bucur sa aflu ca s-au mai schimbat lucrurile la Elias... Felicitari pt. fetita! mami de [url="http://b5.lilypie.com/RrcRp3.png"]Sebastian [/url] [bonjovi] si [url="http://b1.lilypie.com/lj27p2.png"] Stefania [/url][bibe] ______ " Life is a journey! Enjoy the trip!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ancacami, povesteste-ne cum a fost, cum a decurs totul. Aud atatea povesti, ca nici nu stiu ce sa fac. Si eu stiam ca la Euroclinic exista tot timpul medic de garda, nu sunt lasati pacientii de izbeliste, altfel nu ar mai fi vorba despre un spital, eventual de o clinica. Bee[gravi]18+[biz] http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am suferit o interventie chirurgicala la Euroclinic in martie. Am stat internata 4 zile. In fiecare seara venea medicul de garda sa vada starea mea. Desigur independent de medicul care m-a operat. La externare (care a fost duminica), tot medicul de garda a fost cel care mi-a dat ultimele indicatii si mi-a raspuns la intrebari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bee,a fost atat de simpla si a trecut totul atat de repede, incat ma chinui sa imi amintesc detalii,senzatii (si chiar imi este ciuda ca nu le mai am/nu mi le mai aduc aminte..).Singurul moment de care imi mai aduc aminte a fost cel de imediat dupa nastere in care mi-au pus copilul pe burta si l-am pupat, moment in care am izbucnit intr-un rasu-plansu cu adevarate spasme de nu ma mai puteam opri. Cateva saptamani dupa nastere inca aveam sentimentul ca aveam o treaba de terminat [:D] (cu intrebarea "asta a fost tot?") Si ca sa intelegi de ce, iti spun si de prima nastere:s-a desfasurat la municipal acum 4 ani si ceva..Perioada de carantina (epidemie de gripa,etc), zi cu nr. record de nasteri...Am ajuns pe la 5 si ceva,la 7:47 am nascut.Probabil ca imi facusem o alta imagine despre acest spital,am fost putin dezamagita inca de la inceput:sala de travaliu cam mizera,mai multe gravide in diverse stadii ale travaliului.Toaleta..infecta,si trebuia sa o folosesc destul de des.Toate salile de travaliu ocupate,tipete din toate directiile (bine,eu sunt mai tare de inger si la un moment dat chiar ma amuzau...probabil sa imi fac curaj..).Nasc cu ceva emotii si pt. mine si pt. dr.(bb avea dubla circulara de cordon, ii scazuse f. mult pulsul- dupa ce facusem ecografii aproape saptamanal in ultimile vreo 6,ecografii la care mi s-a spus ca are "esarfa de cordon"). Nasterea naturala a fost suportabila,desi fara epidurala.Cel mai insuportabil moment al nasterii a fost insa cusutul epiziotomiei-mi s-a parut o vesnicie, o durere de parca mi-ar fi bagat acul in ochi sau in inima.Si acum mai simt impunsaturile alea cand ma gandesc [:D].Inafara de durere nu mai aveam rabdare,voiam sa ies odata din sala aia.. Imediat dupa nastere- cand eram inca in transa si fericita ca am scapat cu bine,dr. meu mi-a spus "sa vorbesc cu dna x" sa imi dea o camera mai buna [:I].Pana sa ma dezmeticesc, m-au dus intr-un salon de 5 paturi,ocupat binenteles la cap. maxima (dupa cum am spus, in acea zi cica un nr. record de nasteri).Dr. meu facea doar garzi la Municipal,nu era printre cei a caror paciente erau trimise "by default" in saloanele "bune".Desi elimin cat pot ocaziile in care sa dau spaga,atunci am dat peste tot,chiar "peste pretul pietei", numai sa fie totul bine..Spre seara a venit o asistenta sa ma intrebe daca nu vreau sa ma mut si-daca ma credeti sau nu [:D]- mi-a fost rusine si jena de celelalte colege de salon si nu m-am mutat.. Au urmat cele mai urate 2 zile din viata mea,cosmar in toata regula..Salonul avea 5 paturi, copii erau tinuti langa mame.In permanenta urla cand unul,cand altul...Unul dintre ei numai cand dormea nu tipa...Am inteles si am considerat ca este normal; capac insa mi-a pus mamica acelui copil cand a inceput sa planga si Sebastian in timp ce copilul ei dormea..Mi-s spus "fa-i ceva sa taca, ca doarme copilul meu" [bang][bang].Am ramas perplexa,nu imi venea sa cred.. M-am enervat si eu, adica toti il accepta pe al ei asa cum este,dar ea nu. Alt aspect a fostatitudinea asistentelor "de la femei",de fapt a unora ca mai erau si unele dragute (cu cat erau mai tinere,cu atat erau saritoare si mai dezinteresate).A dormit una intr-o noapte de m-am dus de cateva ori la ea sa o scol- in salonul meu era o doamna cu cezariana,facuse infectie si supura taietura,plangea saraca la fiecare intoarcere.Am rugat-o pe asistenta sa ii dea un calmant ceva.Intr-un final a venit ofticata si i-a zis (tin si acum minte): "daca va plangeti atat, de ce ati mai facut copii!" [alcool][alcool].Camera jalnica,tot mobilierul vechi,ruginit; partea proasta a fost ca baia avea doar un WC (iti era frica daca se mai trage apa/nu) si o chiuveta- asta in conditiile in care ma patam in permanenta de sange,am schimbat o multime de camasi,chiloti,etc...Usa si geamul in permanenta deschise,curent- era 10 suflete (5 mamici+5 bebici) intr-o camera cu fiecare coltisor utilizat la max..Desi era carantina (cu acces limitat) si interzis copiilor mici (considerati purtatori de diverse boli ale copilariei,virusei,etc) sa intre in salon, in permanenta era cineva acolo,1-2 sau 4-5 /cap de pacient.Lipsa intimitate pt. alaptat,in plus te mai patai de sange de nu stiai cum sa mai stai. Medicamente de acasa sau cumparate "din zona",ca "nu se gasesc momentan" in farmacia spitalului;am avut incompatibilitate de RH cu bb,a trebuit sa cumpar vaccinul ca nu-l aveam. M-am externat dupa 2 zile,epuizata de nesomn si restul..Cand am intrat in casa am avut n sentiment pe care nu l-am mai avut niciodata:atata liniste,pace ca nu am mai simtit nicio durere,nicio oboseala..Nu pot sa va explic,dar parca ajunsesem din iad in Rai.. Aaa,copilul a deszoltat si un icter puternic, la spital nici vorba de ultraviolete sau altele...mi-a trebuit o luna si ceva-2 luni de vitamine, intors ca pe un ou la soare pana si-a revenit La Municipal erau si atunci niste rezerve cu plata, dar f. putine gen 2-3, erau rezervate cu luni inainte,evident ca pentru nasterea naturala nu o puteai face.Acum am inteles ca sunt f. multe,au amenajat un inyreg etaj-pt. cine doreste. La a doua nastere am zis sa mai schimb decorul si sa caut alt spital.M-am gandit sa aleg un dr. bun care sa lucreze si la un spital de stat si la Euroclinic (Medlife s-a deschis tarziu,nu am riscat sa imi schmb dr. de care eram f. multumita).Am ales u ndr. care lucreaza si la CF2. Ne-m hotarat sa nastem la Euroclinic (eu si sotul...),in ideea ca ne permitem cat de cat (fara imprumuturi la banca,etc [:D]) si ca probabil va fi ultima nastere pe care o am (s raman si cu o experienta placuta...). Cu dr. de la Euroclinic m-am inteles excelent,nu am avut nicio problema/nemultumire.Inainte cu putin timp sa nasc am facut o consultatie la dr. anestezist pt. stabilirea "profilului" meu in cazul in care este nevoie de anestezie.Am primit de la dr. si un nr. de urgenta (inafara de nr. personal) la care sa sun la orice ora din zi si din noapte inainte sa plec de acasa,sa fie pregatiti. Intr-o vineri dimineata am zis gata,nasc; am ajuns acolo pe la 11:30-12.Pe drum am vorbit si cu dr. si mi-a spus ca vine si el,dar sa fiu linistita ca ma va consulta/lua in primire medicul de garda (atunci dr. Emel).Am primit rezerva (aici cele standard sunt de un pat),a stat si sotul cu mine; m-au conectat la ap. de monitorizat parametri gravida si fat.A venit si dr.Aproape in permanenta a stat o moasa cu mine; chair daca pleca putin, venea imediat cand apasam butonul de alarma. Dilatatia s-a facut rapid,fara injectarea de substante ajutatoare-asa a fost si la prima sarcina.Singura problema a fost ca,desi dilatatie mare, nu mi se rupea "apa"- a trebuit facuta de dr.Asa mi s-a intamplat si la prima sarcina,cica am ceva mai dur... Mi s-a facut si anestezie epidurala-desi nu ii vedeam rostul,ca mai avusesm o experienta fara,dr. meu a zis sa incercam si cu- intr-adevar,nu am avut aproape nicio durere. Pe scurt,m-am internat pe la 11:30-12, la 14:00 eram cu bb in brate! In salon aveam pregatite analgezice in caz de nevoie,tampoane speciale,chiloti de unica folosinta,etc..(camasile erau cam nasoale,ca erau taiate rau la spate- acum am vazut ca au schimbat modelul..) In rest,o atmosfera calma,liniste profunda,am dormit pe rupte,eram odihnita.Sotul a primit un card de acces pe sectie,putea sa ma viziteze toata ziua pana seara tarziu..Oricum,nu deranja pe altcineva Am fost vizitata si de dr. de garda,si de medicul meu,desi era weekend. mami de [url="http://b5.lilypie.com/RrcRp3.png"]Sebastian [/url] [bonjovi] si [url="http://b1.lilypie.com/lj27p2.png"] Stefania [/url][bibe] ______ " Life is a journey! Enjoy the trip!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa,le-am spus ca vreau sa alaptez, mi l-au adus si ziua si noaptea.Initial am zis ca voi tine in permanenta copilul langa mine,dar dupa aceea -cand am picat lata de somn si m-am trezit speriata ca nu stiam unde ma aflu-am decis ca este mai bine sa stea la neonatologie unde sunt supravegheati in permanenta- erau si putini copilasi,totul ok Au venit sa imi arate cum sa pun copilul la san, dar dupa ce au vazut ca stiu "din prima" pozitia corecta (ca mai alaptasem unul) nu au mai insistat. Nu am avut deloc impresia ca am fost la un spital,parca tot asteptam sa se intample ceva,nici cand am plecat nu realizam ca am terminat- lipsa obstacole,adrenalina,etc[pk]. Toata lumea spune "conditii de lux", mie insa mi se par conditii decente si corecte in care trebuie sa nasca orice femeie- exact ca cele pe care le-am vazut la celelalte femei (colege de forum) care au nascut in spitalele de stat din strainatate si pt. care sunt conditii absolut normale ____ Pentru cele interesate,puteti vizita site-ul Euroclinic,vad ca l-au mai schimbat: http://www.spitaluleuroclinic.ro/32/maternitate/ La sectiunea maternitate,spun si ei ca asigura asistenta 24h/24 pentru cazurile internate acolo (nu pentru consultatiile din ambulatoriu) Oricum,pentru a va elimina orice teama,trebuie sa discutati in primul rand cu dr. vostru,sa ii puneti orice intrebare pe care o aveti in minte-chiar daca pare prosteasca sau fara insemnatate.. Nastere usoara tuturor, oriunde o faceti! mami de [url="http://b5.lilypie.com/RrcRp3.png"]Sebastian [/url] [bonjovi] si [url="http://b1.lilypie.com/lj27p2.png"] Stefania [/url][bibe] ______ " Life is a journey! Enjoy the trip!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancacami, merci mult pentru raspuns. M-am mai linistit putin, mai ales la faza cu intalnirea cu medicul anestezist ca sa iti faca "profilul", ca eu cu anesteziile am probleme. Nu mai vorbim de curatenie si respectul pentru pacient. Costa intr-adevar mult, noi deja strangem bani si pentru nasterea cezariana si pentru colectarea celulelor stem, dar ne-am apucat din timp si sper ca pana in ianuarie sa avem suma respectiva. Am inteles ca o sa imi faca un tur al maternitatii ca sa vad ce si cum. Oricum, voi opta pentru camera standard, nu VIP. Bee[gravi]18+[biz] http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu placere (apropo,ma cheama Ana,nu Anca..). Camera VIP mai are un loc pentru insotitor,oricum nici daca nu era diferenta de pret nu as fi vrut insotitor.Poate pentru cele care sunt prea slabite si vor pe cineva apropiat langa (desi te ajuta cei de acolo pentru orice..) sau care vin din provincie si oricum persoana insotitoare necesita o camera in alta parte (hotel,etc). Sarcina usoara in continuare,nastere usoara! mami de [url="http://b5.lilypie.com/RrcRp3.png"]Sebastian [/url] [bonjovi] si [url="http://b1.lilypie.com/lj27p2.png"] Stefania [/url][bibe] ______ " Life is a journey! Enjoy the trip!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Cami, cat ai platit tu pentru nastere? Si care ar fi fost diferenta pt. rezerva VIP? Sio preturi pentru cezariana stii cumva? Saru'mana. Oare medicul Filipescu de la Elias este si la Euroclinic? In lista nu-l gasesc decat pe Vladareanu. Ioana si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana,pentru preturi recente poti suna direct la spital sau sa vizitezi siteul lor. Cand am nascut eu o nastere naturala "standard" costa aprox. 60 mil- spitalizare de 3 zile.Eu m-am externat cu o zi mai devreme- nu aveam nicio problema,incepusem sa ma plistisesc si de abia asteptam sa ajung acasa la celalalt copil,era si duminica si plecasera aproape toate celelalte paciente. La final,am platit aprox. 57 mil, ei iti fac o factura detaliata in care iti trec tot:nasterea propriu-zisa,cazare,consumabile.Cu cat ai nevoie de mai multe,cu atat platesti mai mult (zile mai multe de spitalizare,medicamente mai multe pt. tine si bebe,etc..). Stiu pe cineva care a facut cezariana si a platit aprox. 100 mil, desi pretul "standard" este de 90 mil. Nu stiu sa iti zic de camera VIP,dar oricum se plateste cazarea si masa pt. insotitor. Eu avut nevoie si de vaccinul anti-imunizare RH (bebe cu RH+,eu cu RH-), l-am facut acasa;poti sa il faci si acolo,dar nu stiu daca in acest caz trebuie sa il cumperi de la ei (mai scump ca in farmaciile obisnuite) sau poti sa il cumperi din alta parte si sa platesti doar manopera. Eu m-am complicat cu o analiza suplimentara si am avut rezultatele la analize (am nascut vineri la 14:00, s-a dus sotul cu proba la Institutul de Hematologie chiar inainte se sfarsitul programului de aici) de abia luni dimineata cand deja ma externasem(in weekend nu s-a lucrat). Iti rec. sa ceri rapid doar stabilirea grupei de sange si a RH-ului. Bafta! mami de [url="http://b5.lilypie.com/RrcRp3.png"]Sebastian [/url] [bonjovi] si [url="http://b1.lilypie.com/lj27p2.png"] Stefania [/url][bibe] ______ " Life is a journey! Enjoy the trip!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...