Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu mure?!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc mult, Roxana. La cheesecake chiar ac nu m-am gandit. Si inghetata! Goody, goody! De dulceata nu cred sa pot aduna... Am sa caut pe Net retete, dar daca , din intamplare, isi aminteste cineva de aici linkuri (DC sau Net), le puteti pune, va rog? Multumesc! [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cheesecake aici: http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=34287 (este reteta mea preferata, super usoara) pandispan: 5 oua, 5 linguri de zahar, 5 linguri de faina, 5 linguri de apa clocotita, 1/2 plic parf de copt, 1 plic zahar vanilat, arome de care va plac. se bat galbenusurile cu zaharul pana se albesc si cresc, apoi se adauga alternativ cate o lingura de faina si una de apa clocotita, la sfarsit se pune si praful de copt. se bat spuma albusurile cu un praf de sare, se incorporeaza in mixtura de galbenusuri. se toarna in tava (cantitatea asta de 5/5/5 este buna ptr tavile de 20cm), se adauga deasupra murele (merge cu absolut orice fruct), se da la cuptorul incins la 160-180 grade pentru 20de minute. se pudreaza sau nu.... si gata. inghetata... eu o fac pe cea clasica de vanilie si de anul trecut, il caut daca am timp. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu placere [;)] acum imi aduc aminte ca am mai executat o rulada tare buna cu blatul de ciocolata, umpluta cu crema de vanilie si mure si pudrata cu zahar acum vreo 2 ani de revelion. cred ca reteta e din vreo revista dar in mare cam poti folosi orice blat de rulada pe care il stii ca iti iese bine, crema de vanilie clasica si gata. daca gasesc reteta pe net o postez. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, despre ce bunatati scrieti voi aici! Nu-i graba (mai am ceva pana se fac -murele), mi-ar fi de ajutor reteta de rulada, Roxana, daca dai peste ea. Mindy, mai pui ceva in aluat ca sa se coaca bine (praf de copt eventual?), este nevoie?! [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ML Mindy, mai pui ceva in aluat ca sa se coaca bine (praf de copt eventual?), este nevoie?!
nu pun nimic de copt, fac reteta clasica de clatite, uite reteta mea numai ca asta e pt o cantitate destul de mica de clatie (cam 7-8 max):) 2 oua 2 linguri zahar o cana faina 1-2 linguri ulei lapte cit cuprinde o cana mure proaspete sau decongelate, sau uneori pun orice alte fructe moi am la indemina pisate bine sau bucati mici (piersici, pere mai moi, capsuni etc)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...