Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

IASI - mandra cetate (74)


Recommended Posts

Viziunea lui George Carlin despre BATRANETE Constientizati ca singura data in viata cand ne place sa "imbatranim" este in copilarie? La mai putin de 10 ani, suntem asa de incantati de asta, incat gandim si in fractiuni de an. "Cati ani ai?" "Am patru ani si jumatate!" Nu vei spune niciodata ca ai 36 ani ...si jumatate. Da, dar ai patru ani si jumatate... Asta e diferenta! Ai ajuns adolescent, acum nu te mai pot opri. Sari de bunavoie la numarul urmator sau chiar putin mai departe. "Cati ani ai?" "O sa am 16!" Poate ca ai 13, dar vei avea 16! Si vine si cea mai grozava zi din viata ta.... ai 18. Chiar si cuvintele suna ca o ceremonie: ai devenit major, ai 18 ani! YESSSS!!! Apoi, faci 30. Oooohh, ce se intampla aici? Parca ai fi lapte batut! Ala "se face" si e numai bun de aruncat, nu mai e amuzant, te-ai acrit. Ce nu e in regula? Ce s-a schimbat? Ai DEVENIT major, FACI 30, MERGI PE 40. Whoa! Pune frana, o iei razna. Pana sa bagi de seama, AJUNGI de 50 si toate visele s-au spulberat. Dar, asteapta!!! IMPLINESTI 60. Nici tu nu credeai ca vei face si asta! Deci: DEVII major, FACI 30, MERGI pe 40, AJUNGI de 50 si IMPLINESTI 60. Asa viteza ai luat, incat ATINGI 70. Dupa asta este "de pe o zi pe alta": astepti "SA O DUCI PANA MIERCURI". In varsta de 80 ani, fiecare zi e un ciclu complet: O TII pana la pranz, AI PRINS si 4:30; AI AJUNS si seara asta. Si nu se opreste aici ! In anii 90, o iei usurel inapoi: "Abia am avut 92" Apoi se intampla cel mai straniu lucru: dupa 100, devii iar copil "Am 100 si ...jumatate! " Va urez tuturor sa prindeti 100 si jumatate cu sanatate! CUM SA RAMAI TANAR 1. Ignorati numerele ne-esentiale. Inclusiv varsta, greutatea si inaltimea. Lasati doctorii sa-si faca griji in legatura cu astea. De asta ii platim. 2. Inconjurati- va de prieteni veseli. Cei mohorati va deprima si nu uitati: seriozitatea e o boala. "Fetele lungi" trebuiesc tinute departe. Nici un om cu adevarat evoluat spiritual nu poate fi mohorat. Tristi sunt doar cei care nu inteleg fenomenul Vietii in ansamblul Ei. 3. Invatati. Studiati computerul, mestesugurile, gradinaritul, orice. Nu lasati creierul sa leneveasca. "O minte inceata este atelierul diavolului" - si numele diavolului este Alzheimer. O minte inoculata de dogme de orice fel este un dezastru - si numele dezastrului este Sclavia. 4. Savurati lucrurile simple. Viata ESTE doar la indicativul prezent si nu uitati ca trecutul este mort iar viitorul nu s-a nascut inca. De ce sa suferi pentru ceva ce nu mai poti schimba sau sa-ti pierzi clipa prezenta facand proiectii stupide despre care nu ai cum sa stii daca se vor materializa vreodata. Totul se poate schimbas intr-o clipa. 5. Radeti des, mult si din toata inima. Radeti pana nu mai puteti si va trebuie aer. Simtul umorului este cea mai importanta calitate a omului. 6. Mai apar si lacrimi. Indurati, suferiti si treceti mai departe. Singura persoana care va insoteste toata viata, suntem NOI INSINE. Fiti "VII", cat sunteti in viata. Nu uitati ca in viata nimic nu este definitiv (nici chiar moartea). 7. Inconjurati- va cu dragoste, indiferent ca asta inseamna familia, animalutele dragi, muzica, plante, hobbi-uri, ce-o fi. Casa voastra este refugiul vostru, este o structura a fiintei voastre. Este invelisul mineral al omului dincolo de corp, minte, si suflet - asa ca aveti grija pe cine chemati sub acoperisul vostru. 8. Pretuiti-va sanatatea. Daca este buna, pastrati-o. Daca mai are "hibe", reparati-o. Daca nu tine de voi "reparatia", cautati sprijin. Cel mai bun sprijin este in interior acolo unde salasluieste Scanteia Divina - Aceea esti chiar tu si esti cel dintai vindecator al tau. Toate bolile isi au originea in atitudine - identificati atitudinea care a generat o suferinta si schimbati-o. Disparand cauza care o genereaza, suferinta lipsita de suport energetic va disparea imediat. Tine minte ca nu exista boli nevindecabile ci doar pacienti incurabili. 9. Nu va cautati vina. Faceti vizita la mall, in alt judet, in alta tara , dar NU unde este vina. Singurul Pacat este UITAREA DE SINE - vietuirea in imaginile deformate ale trecutului si nalucile viitorului. Uitarea de Sine este pierderea clipei prezente - singura autentica. 10. Spuneti-le oamenilor pe care ii iubiti, ca ii iubiti, cu orice ocazie. Daca ei nu va impartasesc sentimentele asta nu inseamna nimic, Iubirea este involuntara si nu presupune un raspuns de aceiasi vibratie. Cine are pretentia sa fie iubit doar pentru ca el crede ca iubeste, traieste intr-o mare confuzie pentru ca el confunda iubirea cu simtul proprietatii. Nu are nicio importanta daca persoana iubita este langa tine sau nu, daca iti impartaseste iubirea sau nu - daca ceea ce simti este Iubire atunci esti fericit. 11. Fiti liberi - Libertatea este o stare interioara, este meditatie, este triumful vietii, este Firea Tuturor Lucrurilor. Dar fiti atenti: Libertatea este cel mai usor lucru de pierdut. 12. Sa fii un flaut gol prin care Universul canta! SI NU UITATI NICIODATA: Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momente care iti taie rasuflarea. Împartasiti cu cineva ce va place. Cu totii avem nevoie sa ne traim viata din plin ! Sa va fie ziua minunata! "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[s] LA MULTI ANI IUSTIN! Sa cresti mare si frumos!
[url="http://good-times.webshots.com/album/553266101KbiVHz"]Miha curajoasa papa-tot[/url] [yum]

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, Nu am mai intrat de mult,din pacate nu am momentan net acasa,am renuntata la airbites si cei de la rds ca de obicei nu se tin de cuvant...sunt la un internet acum din cauza unei mari probleme. Am nevoie urgenta de vitamina D3 injectabila si nu stiu de unde sa fac rost...poate ma ajuta cineva. baiatul a inceput sa aiba un picior mai curbat ,chiar f curbat,am fost la ortoped,e suspect de boala blount,sper sa dea dumnenezeu sa nu fie,din fericire,daca se poate spune asa la radiografie a aparut un rahitism tardiv,si trebuie vindecat cat mai curand,sperand ca se indreapta si piciorul.e o poveste lunga,cu doctori,radoigrafii...m-am saturat,acum ca a inceput caldura si am mai scapat de raceli au aparut altele... nu am decat pe cineva in Italia ,care momentan nu poate sa caute....si nu stiu la cine sa apelez. va rog mult si pe voi poate ma poate ajuta cineva cu o informatie macar. multumesc mult,va urez multa sanatate,nu am reusit sa citesc nimic din urma si probabil nu voi reusi pana nu am net acasa iar.... o zi excelenta! Paula si iubirile ei! Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)si Cosmin Mihai(d.n.1.10.2006) [url="http://community.webshots.com/user/alipiticot"]poze noi[/url] http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula,imi pare rau sa aud ca aveti probleme. [:(] Si imi pare si mai rau ca nu pot sa te ajut. La un moment dat am cautat si eu D3 injectabil.Am apelat la prietenii ce-i am in Italia,dar cica nu se da fara reteta sau recomandare scrisa de la medic.Daca ai putea vorbi cu cineva din Republica Moldova...acolo se mai gaseste.Cunosc o doamna care vine in iasi cu diverse...afaceri [:D] dar e cam ametita de felul ei.[:D] Daca reusesc sa dau de ea o rog sa aduca,desi ultima oara mi-a adus picaturi in loc de injectabil,asa de bine ne-am inteles. [bang]
[url="http://good-times.webshots.com/album/553266101KbiVHz"]Miha curajoasa papa-tot[/url] [yum]

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula, imi pare tare rau sa aud prin ce treceti. Si eu tot prin Rep Moldova am auzit ca s-ar mai gasi. Si eu am apelat la cineva si tot picaturi mi-a adus, asa ca imi pare rau ca nu te pot ajuta. Poate stiu fetele mai multe. [url="http://good-times.webshots.com/photo/2933244120103074785NXkTfh"] poze din aprilie-mai [/url] [url="http://community.webshots.com/album/562542521yzIqfg"] Poze Stefy [/url] Lacramioara mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut toata suflarea ieseana de pe forum eu scriu mai rar pe aici dar apuc oricum sa va citesc aproape "la zi" stefy- iulia multumesc pt informatia despre cresa nr 19 Noi tocmai trecem printr-o "aventura" f neplacuta care se datoreaza cel putin in parte cresei.Daca ai/aveti rabdare gasiti[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC-ID=i222328whichpage=4"] aici[/url] povestea noastra multa sanatate tuturor dastefa mami de DARIA -16 nov 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...