Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

IASI - mandra cetate (74)


Recommended Posts

In rest multumesc, suntem ok. Sotul meu nu sta in spital ca nu suporta aerul bolnav(!!) dar macar face zinnat, augumentin si nu mai stiu ce antitusiv intravenos... Oricum ciudat tip de pneumonie ca nu face febra, asa ca mare atentie! Macar a mai incetinit ritmul, in sensul ca pleaca dimineata spre birou in jurul orei 9 nu la 6 am ... si e fortat sa inceteze lucrul dupa ora 17-18 ca pana la ora 20 trebuie sa si manance si sa faca si antibioticul intravenos... cel mai tare sufera la chestia cu fotbalul, dar am reusit sa evit adusul asistentei acasa cu stativ cu tot - desi m-a durut sufletul ca si-ar fi dorit sa stea pe o terasa probabil sau macar in sort in fata TV-ului personal - ca ar fi urmat adusul asistentei la birou... asa sunt unii bolnavi de munca... macar am sa ii ridic statuie in fata casei si am sa asigur eternitatea statuii, pe teren proprietate... dar tot nu merita... Eu ma internez pentru analize, deci fiti pe pace, revin intr-o zi doua si nu scapati de mine![:D] PA si WE placut "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cu intarziere: La multi ani, Amironeanu! [flo] bun venit Oana, mamica de Alexandru. L Carmen: multa sanatate pt. toata familia. referitor la gradi: legal au prioritate cei cu domiciliul in zona. After school in IS pt. prichindei: mai este si romagic, centrul Danei. un sf. de saptamana placut tuturor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, am revenit ca uitasem... Noi am fosta avertizati din mai ca trebuie sa inscriem copiii la gradinita pana pe 15 iunie... asa ca vezi sa nu intarzii cu inscrierea. Pe mine m-a suparat atitudinea unei doamne educatoare de la grupa lui Alex. Eu am fost mereu f. onesta pe forum si am dat informatia cum am perceput-o asa ca va spun si acum. Nu ascund ca pentru a il primi pe Alex la gradinita am sponsorizat din greu. Si ca am mai dat in plus prin februarie niste bani - vreo 1200 - pentru mobilierul din curte care nu s-a schimbat sau imbunatatit! Ce am primit in schimb? - O gradinita de stat la care s-a parcurs programa, nu am ce comenta; - copilul nu s-a imbolnavit decat ocazional - desi e adevarat ca l-am tinut acasa destul de mult timp dar nu din cauze de boala; - copilul a mancat bine, a fost mereu supravegheat si incurajat sa manance, dar nu indopat - si apreciez asta; - jumatate de semestru I au fost presiuni sa il mut la grupa mare si nu am fost de acord! - iar acum am aflat ca e intr-o grupa in care mai e doar un copil sub 5 ani in afara de el! - si asta ma deranjeaza, pt ca am cerut clar sa fie in grupa corespunzatoare grupei lui de varsta... dar in fine, juamtate de an nu o fi foc dar e vorba si de copii care au deja 6 ani! - data fiind sponsorizarea de la inceputul anului nu am considerat necesar sa sar cu atentii la educatoare mai mult decat de Craciun, de 8 martie si sfarsitul anului, unde am cotizat cu ceilalti parinit, si am atentionat doar ingrijitoarele, pentru ca rolul lor mi se pare f important! Dar se pare ca am gresit... De ce? Pentru ca - din 'Alex e un copil exceptional' pana la sfarsitul lui mai, brusc, in iunie a devenit un copil care nu se concentreaza, care a invatat sa numere pe de rost pana la 10 si apoi pana la 100!!!! - pai nu pe de rost inveti sa numeri pana la 10? si ca sa numeri pana la 100 totusi trebuie sa judeci un pic nu poti numara pe de rost pana la 100 la 4 ani, nu? - si ca nu e atent la ore - si am vazut si eu ca se plictiseste repede - ca desi aduna si scade cu 0,1 si 2 pana la 10 o face mecanic!!! - si ca exemplu mi l-a chemat la sfarsitul serbarii sa imi demonstreze ca nu stie care sunt vecinii unui numar, dar copilul a stiut perfect! - ca vorbeste repede si nu pronunta ultimile silabe clar din cuvinte - aici are dreptate, se grabeste si chiar asa face! - si ca de ce face limbi straine acasa ca de aia nu pronunta corect in romaneste!!! - si cel mai tare! ca vorbeste cu accent!! - in conditiile in care educatorele au un accent teribil, il critica pe copil! (mi-a venit acasa cu o expresie de tipul:"jucheshte chestia asta" de nu stiam de unde a auzit asa ceva dar ascultandu-le pe educatoare m-am lamurit, asa ca, inca o critica nefondata) - si ca desi e f inteligent, alti copii mai putin alintati decat el vor reusi mai bine in viata! Toate astea la sfarsitul serbarii! - Ca de ce a invatat literele si deja silabiseste ca e prea devreme si nu e bine! Ca nu stie ce metoda am folosit noi acasa dar sigur nu e bine!!!! Sincer nu l-am invatat eu literele si nici sa silabiseasca, dar sigur am sa ma ocup de el in vacanta sa invete ca lumea sa citeasca! si eu credeam ca de la gradinita a invatat... Am intrebat ce inseamna ca e alintat... ca nu plange dupa jucarii, nu se bate nu e agresiv , ba dimpotriva... "Pai nu, are chiar comportament de lider, toti copiii se joaca cum vrea el, dar stiti nu se integreaza in colectiv... nu e invitat la nici o petrecere"... I-am spus ca a refuzat 5-6 invitatii si am dus eu cadourile fara sa vina si el la petreceri pentru ca nu a vrut sa vina... si mi-a raspuns triumfatoare "vedeti?" eu ce sa ii spun? ca asa e, prefera inca copiii de la vechea gradinita la a caror petreceri nu a lipsit? Eu o consider tot o afirmatie nefondata daca intai imi spune ca e lider... Nu? Eu sunt in ceata... Miercuri s-a dus mama la gradinita sa ia cd-ul cu serbarea si mi-a povestit ca cealalta educatoare l-a laudat pe Alex si a spus ca evolueaza bine, ca e bun si cuminte si stie f. multe... Cine are dreptate...? Si de ce contradictia asta? In plus am rasfoit caietele de lucru ale lui Alex si am constatat ca desi a lipsit destul e lucrat in ele pagina cu pagina... stiu ca nu pronunta mereu cuvintele intregi dar stiu ca are de abia 4 an si aprox 10 luni! nu e o problema inca, iar daca - Oana poate confirma - una dintre educatoare vorbeste cu accent si in genul lui "jucheste chestia aia" cum imi poti reprosa tu, cealalata educatoare, ca copilul scapa expresii de astea...? Eu le-am auzit, sunt cateva, insa l-am corectat.. Oricum, una peste alta mi s-a reprosat ca "ati fost prea mult plecata din tara si ati lasat-o pe mama sa se ocupe de copil"... adica sunt o mama necorespunzatoare care a lipsit in total de la inceputul lui sept 2007 de vreo 5 ori cate 4-5 zile... si din aceste 5 ori de 3 ori l-am luat pe Alex cu noi si a lipsit de la gradinita! si nu m-am ocupat de el... Adica a lipsit de Craciun de la super-serbare pentru ca a fost la Viena si a vazut gradina zoologica, acvariul, muzeul de stiinte naturale si cel de muzica etc si nu a mers la serbare! Iaca! - bine, ea a spus, relativ la chestia cu serbarea din iarna, doar ca 'e prima dumneavoastra serbare?' - nu, e a treia, ca a fost si la grupa mica anul trecut la 2 bucati... Toate astea, spuse, repet, la sfarsitul serbarii, dar in serii de 3-4 bucati... cand eu ar fi trebuit sa ma bucur de copilul meu care a spus frumos poezia - chit ca a facut-o cu capul in piept dar a spus-o fara sa se incurce - si a terminat grupa mijlocie... Sunt eu paranoica? Nu vreau sa il aprecieze pe nedrept, nu am nevoie de asta! Dar nu vreau sa il descurajeze. Stiti cum asteapta el sa vina doamnele de engleza si germana? nu doarme ca sa le astepte, se scoala dimineata fericit... Mi-a spus o poezie pe care o invatase la gradinita in engleza dar a trecut-o la persoana a treia, povestind: "She says: 3 monkeys are jumping on the bed" ... cum sa ii scot limbile straine cand abia s-a obisnuit cu ele si ii plac atat de mult!? Nici vorba... Dar sunt bulversata si suparata - si pe mine chiar, pentru ca 30 minute am fost suparata pe Alex si abia apoi am inceput sa judec... dar intre timp i-am reprosat ca nu e atent si nu se concentreaza... [bang], ce mai stupid cow ce sunt... Asadar, in conditiile astea, ce sa fac? Sa il mut iar la alta gradinita, ca oricum de la anul de la grupa pregatitoare vom sta in alta zona si nu imi va conveni sa vin pana in Podu Ros... nu stiu... Abia se obisnuise cu colegii, cu educatoarele cu restul de personal... Sa merg sa vorbesc cu directoarea? Ce sa ii spun? Ca ma consider nedreptatita ca parinte? Nu stiu ce sa fac... De asta m-am orientat spre Junior dar data fiind experienta mea cu invatamantul privat sunt sceptica... Dar paranoica nu cred ca sunt! Sincer. Niciodata nu voi gasi ceva super multumitor insa acum... e chiar stupid... ce sa fac? Ca doar din septembrie va lucra iar cu aceasta educatoare... sper sa nu ii bage preostii in cap... Gresesc? Sa o las in plata Domnului si sa imi vad de treaba? Sa il mut pe copil? Off exact asta nu imi tebuia si exact toate astea s-au suprapus peste problemele celelalte... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de primire,stiam eu ca aveti loc si pentru noi.Am si eu o rugaminte la fetele care au copii la cresa din pacurari(langa scoala nr 9) daca imi pot spune cate ceva despre ea,cum se comporta cu copii,etc.Vreau sa-l inscriu si eu pe baietel din toamna.Multi pupici. Oana, mamica de baietel poznas[url="http://family.webshots.com/album/563688917vfPvHU"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, si eu sunt de aceeasi parere cu Darria. Sora mea a avut o astfel de invatatoare si i-a daunat foarte mult. Pina s-au dezmeticit ai mei si si-au dat seama despre ce e vorba, a devenit un copil foarte timid si fara incredere in ea. S-a inchis in ea multa vreme si a avut regrese pe toate planurile. Eu ti-am spus ceva din experienta familiei mele, decizia tu a iei. S dea DD ca decizia luata sa fie cea mai buna pentru Alex, ca pentru el te zbati. Oana, imi pare rau, dar nu te pot ajuta, noi suntem la cresa nr.6 in Cantemir. Multa bafta cu cresa. [url="http://good-times.webshots.com/photo/2933244120103074785NXkTfh"] poze din aprilie-mai [/url] [url="http://community.webshots.com/album/562542521yzIqfg"] Poze Stefy [/url] Lacramioara mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by herra PS2: mie directoarea mi-a zis sa vin la inscrieri la gradi pe 20 iunie...parca vad ca nu mai au locuri atunci - dar avand in vedere ca stam vis-a-vis...e posibil sa am pb??
Noi am dat din coate [:D] si am sifi sponzorizat,vorba lui Carmen,pentru un loc acolo,dar nu s-a putut...pentru ca locurile s-au ocupat deja din martie. [xx(] Poate la grupa mijlocie o fi altceva,noi suntem inca pitici,pentru grupa mica. Carmen,nu stiu ce sfat sa-ti dau,dar sa fiu in locul tau,avand in vedere nemultumirile si mai ales faptul ca va veti muta si schimbati automat si gradinita,l-as muta.Daca va suferi din nou dupa prietenii lui pe care si-i va face intre timp? Da-i ocazia sa se integreze in alta parte.Zic si eu...Tu stii cel mai bine. [pup]
[url="http://good-times.webshots.com/album/553266101KbiVHz"]Miha curajoasa papa-tot[/url] [yum]

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ghinetz Herra, eu nu cred sa fie probleme dat fiind ca esti in cartier. Am asistat anul trecut la o discutie, cand ii spunea unei persoane ca nu mai sunt locuri si ca oricum nu o poate primi pe ea ca vine din dacia si sa refuze pe cineva din zona, ca cica ar fi obligati sa-i primeasca pe cei din zona. Oricum, multa bafta! Din cate am inteles eu il inscri deja in grupa mijlocie, nu? Am auzit zvornuti ca o anume doamna Pintilie (sper ca nu am gresit) e buna. Mai exact, grupa ce a fost anul acesta "mica A"
multumesc pentru pont! [flo2]
Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, cand ne-am intalnit noi erai inca suparata pe Alex? stai linistita, cred ca a inclinat mult in balanta educatoarei faptul ca nu i-ai adus si ei o atentie...daca tot plecati in strainatate...[bang] sa inteleg ca atentiile trebuie sa fie mai dese de 8 martie, Craciun, Paste? de exemplu pt ingrijitoare cum se procedeaza? spuneti-mi si mie ca parca sunt de pe alta planeta! nu stiu ce sfat sa-ti dau, mai ales ca din alte puncte de vedere e ok - cealalta educatoare (cu ea nu poti discuta?), mancarea, programa... oricum, nu lasa sa te afecteze - mai ales ca te ocupi admirabil de Alex, ai toata admiratia mea! sunt sigura ca vei lua cea mai buna decizie. PS: peste vreun an te caut sa-mi recomanzi profesoare de engleza si germana! :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca nu m-am linistit: exista mai multe variante care sa explice ceea ce s-a intamplat: 1. asta e parerea ei, sincera dar gresita; daca toata lumea ar avea intr-adevar inclinatie pt meseria aleasa... 2. daca primea atentiile asteptate, iti spunea doar despre partea plina a paharului, si ceea ce vrea orice parinte sa auda despre copil... si atunci ce este de preferat?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...