Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

IASI - mandra cetate (74)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna seara. Eu vreau sa scriu cate ceva in legatura cu discutiile despre gradinite. Am sa incerc sa fiu concisa. Si ca sa imi intelegeti interventia va spun ca vin Din sistem (ala de invatamant, asa nenorocit cum e) Dupa cum stiti Alex al lui Carmen a fost coleg cu Stefan si de aceea simt nevoia sa spun si parerea mea. Eu sunt multumita de educatoare. Si cred ca e pripita opinia cum ca trebuia mers cu atentii. Nu stiu daca primesc, nu spun ca nu o fac. Dar nici ca asteapta. Repet, nu cunosc. Personal am contribuit alaturi de ceilalti parinti la atentia de Craciun si de sf de an si de 8 martie, pentru ca nu ne-am mai intalnit cu parinitii am dat din partea mea, sincer, un mizilic (o cafea, o cutie de cioco, o felicitare aleasa de Stefan...de astea), dar date cu dragoste. A! Si flori. Cat vor fi copiii mei in scoala am sa ofer atentii de acest gen celor care se vor ocupa de el. Nu mi se pare un fefort financiar foarte mare si nu cred ca e prea mult pentru ceea ce fac educatoarele, invatatoarele si profesorii. Asa, deci in conditiile astea Stefan nu a fost defavorizat, deci de aceea sustin ca nu asteptau atentii (uite, o strategie a celor care asteapta e tocmai crearea conditiilor pentru ca parintii sa se intalneasca, sa poata aduna bani pentru cadouri; aici nu a fost cazul) Asa cum ii spuneam lui Carmen lucruri de reprosat as avea si eu. De exemplu "dulcele grai moldovenesc", dar il iau ca pe o picanterie si incerc sa ma gandesc cat de frumos suna o poveste de Creanga spusa asa. Ar mai fi o asteptare de-a mea, neimplinita. Asteptam, de exemplu, sa fie mai fine observatoare a copiilor. Apoi insa mi-am zis ca e absurd sa cer asa ceva, dupa doar un an, unui om care trebuie sa "observe" cel putin 25 de copii/zi. Cum sa-i caracterizeze pe toti?! De asta insistam, carmen, sa nu pui foarte tare la suflet. Eu pur si simplu cred ca nu il cunoaste pe Alex. nu asa cum il stii tu. Doamnele acestea sunt extrem de serioase. Isi fac treaba foarte bine (parcurgere programa etc). Si cred ca nu le e usor. Eu am doar doua bucati acasa si sunt zombi. Dar ele, cu peste 25 (uneori si 38)?! Si le mai vrem si fine psiholoage. Sa fim serioase. La gradi eu am ajuns de maxim 10 ori in acest an si atunci cand am vorbit cu ele mi-au spus lucruri frumoase despre copiii din grupa. Despre toti, cae o grupa aprte, cu copii inteligenti. A insistat si la mine sa-l las pe Stefan sa se joace mai mult, sa nu incerc sa-l invat prea multe. (A! Si mi-a spus, desigur, ca ar face orice altceva, dar sa nu scrie) Carmen, m-a uimit sa aflu ce suma a trebuit sa dai pentru inscriere. (vorbeai de Ron sau euro? Oricum mi se par f multi)Ca sa nu descurajam mamicile care vor sa-si inscrie copiii acolo: eu l-am inscris pe Stefan fara sa dau bani. Am dat o mica atentie directoarei. Si flori. (dar repet, ma stiam cu directoarea, dar nu personal, ci asa, fiind in domeniu) Educatoarelor le-am dus flori. Iat ingrijitoarelor, la inceput de an, cate o cafea. Apoi flori. Stiu , am sarit in apararea gradinitei respective, desi nu cred ca de un atac era vorba in postarea lui Carmen. (de altfel, noi am vorbit si in particular). Voiam doar sa nu se faca interpretari gresite. Iar tie, Carmen...cred ca ar trebui sa te gandesti bine acum si la ce vrea Alex. Dar daca tot va veti muta in Copou, iar asta va implica si mutarea la Junior, de ce nu o faci acum. Sistemul particular nu e gresit in totalitate. Iar despre Junior am auzit numai cuvinte de lauda. Pana la urma important insa e ca Alex e un baiat special. iar tu trebuie sa-i cultivi tocmai acest lucru: atractia spre limbi straine, pasiunea pentru dinozauri, imaginatia, sufletul de artist. Nu cred ca ar trebui sa avem foarte mari asteptari de la gradinite. Pana la urma, acolo petrec doar 4 ore (propriu zis sunt maxim trei activitati de cate 20 minute; sigur si restul timpului e important, adica joaca cu colegii, socializarea etc). Si mai ales acolo sunt 38 de copii care cersesc toti atentia unui singur om. daca am facut concesia asta si l-am inscris intr-un colectiv atat de numeros, am ales si sa suplimentez eu acasa ceea ce pierde. Sau sa imi asum ca poate nici in 4 ani educatoarele nu-l vor cunoaste bine. Am scris mult, nu? Am plictisit? Edit sa-mi raspund: mult?! putin spus. Imens de mult!!! Si tocmai de aceea nu mai am cum sa corectez eventuale greseli. Scuze. Ma cheama datoria. Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [bonjovi] (11.03.2003) si Victor [bibe] (12.07.2007) "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, stiu ca ai dreptate. Si eu ma gandesc cum se descurca cu asa multi pitici, ca uneori mie mi-e greu cu unul singur. Dar nici nu e bine sa-i descurajeze pe micuti. Nu stiu cum a fost exact situatia, speram sa fie bine. Si eu am o nemultumire aici unde am dus-o pe Stefy. O ingrijitoare de-a ei a avut o problema si n-a venit cateva zile si a detasat pe altcineva la grupa si tipa e cam uricioasa... Si am vazut ca Stefy urla numai ce o vede. Deci ceva s-a intamplat acolo, ca Stefy de mult nu mai plange la cresa. Dar atat timp cat nu am o dovada, nu pot face nimic. Ar fi ceva, dar inca nu vreau sa fac valuri. Acum s-a intors doamna ei si e mai bine, insa nu mai merge ea la cresa din motive de sanatate. [url="http://good-times.webshots.com/photo/2933244120103074785NXkTfh"] poze din aprilie-mai [/url] [url="http://community.webshots.com/album/562542521yzIqfg"] Poze Stefy [/url] Lacramioara mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, noi am mai vorbit si stii de ce pun la inima. La inscriere l-au primit cu conditia clara sa intre intr-un anumit program, in care au intrat, cu tot ce a insemnat interventia noastra si nu numai... apoi, in februarie am fost pe acolo - Alex lipsise mult si cand l-am dus mi s-a atras atentia ca desi i-am adus aviz ca e sanatos nu e de ajuns, ca exista o directiva ca daca lipseste mai mult de doua saptamani sa fie exmatriculat!!! Dar nu va fi cazul la Alex... Nu? Apoi cineva s-a plans ca lipseste sau este defect mobilierul din curte si ca le-ar trebui fonduri dar cum nu sunt pentru asa ceva in buget vor face apel la parinti in ultima instanta sau vor cauta o sponsorizare... Adica nefiind vorba de o suma prea mare in fond... Apropo subtil probabil facut catorva parinti, pentru ca nu am vazut nici un anunt nicaieri cum ca s-ar strange fonduri - sau va fi fost dar noi cum lipsisem 3 saptamani cine sa il fi citit?! In rest nu ma plang de procesul didactic... am spus-o si subliniez asta, ma plang doar de brusca schimbare de atitudine fata de copil si ma intreb de ce? Mi s-a sugerat sa merg sa discut cu directoarea... dar ar insemna sa ii fac rau lui Alex implicit. Si cum cealalta educatoare nu are motive sa se planga de Alex si continua sa spuna ca e OK, trag concluzia ca probabil dna in fapt trebuie stimulata... repet nu stiu ce e mai bine. Nu am participat la cadouri pentru educatoare mai mult decat Oana - absolut la fel - am participat la fondurile gradinitei... Banui ca nu e acelasi lucru insa. In plus Alex nu mai vrea sa se mute la alta gradinita, ne-a spus ca doar la cea veche ar vrea, deci e clar ca nu i-ar place o noua schimbare. Noi suntem cei care vrem sa il mutam, copilul nu vrea nimic. Nu am incredere in invatamantul privat. Asta e. Langa blocul meu s-a deschis gradinita IRIS unde l-am si inscris pe Alex pentru vara. Sa vedem cum va fi. Sincer daca ii place, cum e o gradinita in care se incurajeaza limbile straine -inclusiv germana - si artele si cum e langa blocul meu am sa vad poate va vrea aici si impacam si capra - adica copilul - si varza - adica noi! Am la dispozitie doua luni sa aflu. Daca o fi cum spun ei va ramane acolo daca nu se va intoarce la Sfanta Paraschiva din septembrie. In plus aici au camere de luat vederi si am sa il vad si in timpul zilei ce face acolo si cum se comporta la ore, cum decurge procesul didactic. Si acum serios, daca s-a inteles ca am denigrat gradinita ma iertati. Copilul a invatat multe acolo si nu am avut nimic de reprossat nimanui pana la serbare, unde daca dna in cauza tacea nu aveam nici acum ce spune! Dar la cum s-a desfasurat discutia cu doamna ce sa inteleg? Nu stiu ce sa mai spun... Pupici Oana nu e un raspuns la ce ai scris tu, dimpotriva, este o clarificare. Repet, sunt confuza si nu stiu ce e mai bine pentru copil... ca in rest... aici nu e loc de orgolii sau mai stiu eu ce... e important doar ce e mai bine pentru pusti... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu gradinitele... Am reusit super performanta sa ma internez marti in spital si sa ies tot marti cu doua diagnostice si cu recomnadrea de a reveni saptamana viitoare iar. Primul diagnostic e stupid, mi-a intrat un fir de praf in ochi si am facut doua ulceratii corneeane! nu e inca caz de operatie dar aveti mare grija! E destul de aiurea, de fapt e aiurea tare! Purtati ochelari de soare cat mai mult timp si paziti-va ochii cu grija! La mine a fost de la un fir de praf taiat dar atentie cauza poate fi si virala! Al doilea e de-a dreptul stupid , adica desi am niste analize superbe, sunt mandra de colesterolul meu 195 si de ansamblul analizelor mele - se vede Carmen Mephala ca am schimbat stilul de viata!!![:D] si asta spusa serios nu la mishto!- se pare ca am inceput de osteoporoza si scaderea masei osoase si trebuie sa revin pentru diagnosticul de paratiroidita... adica investigatii suplimentare... nu sunt nici paranoica nici altfel... ideea e ca daca m-am dus convinsa ca nu am nimic si ca e doar de la oboseala starea mea de... aiurea, ei bine, nu acum sunt usorel stressata... Una peste alta v-am pupat si mai dati si voi de stire ce mai faceti. [flo] "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, la grupa mare mai au cateva locuri... Daca stii punctul termic de langa sala de sport a liceului Cantemir - cel de pe aleea Rozelor - ... chiar langa acesta e o cladire pe mov, noua, la care inca se lucreaza in curte la pavaj... Daca vrei iti trimit numarul de telefon al patroanei - mama ce imi dispalce cum suna... E o gradinita particulara, pana la ora 12,30 tariful e de 450; pana 13.30 e de 550, pana la ora 16 e de 650 si de 750 pana la ora 18. Adica are cama celeasi preturi ca si celelalte gradinite din Iasi... Mancarea se da intre 12,30 si 13,30 si vine de la Caraffa. Cam atat. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...