Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

nu am spijin din partea nimanui..mi -am crescut singura cuc cu bune si rele ce au fost peste noi...sa zicem ca el aduce bani acasa..uite..abia in 10 min va ajunge acasa..a fost sa-si ajute tatl la niste balotzi..in fine..treaba e mult prea complicata si lunga...nu suport nici sa-l las pe david la cineva..atunci cand plec cu treaba, am un gol in stomac. nu l-am lasat nici flamand si nici jegarit..insa nu am suficienta rabdare cu el..poate ca nu ar trebui sa tzip la el sau sa-i mai dau si cate una la fund sau peste manutza..nu ma intereseaza , sincer, cele ce ma judeca..de aici sau de prin alte parti...oricum putine recunosc ceea ce scriu eu aici....insa ma pedepsesc singura, am mustrari de contiintza ca nu sunt mamica buna pt el...asta ma seaca...sau poate o iau eu razna...oricum nu mi-e bine deloc deloc
quote:
Originally posted by Dbunny
quote:
Originally posted by dolores
cine zicea ca numai copiii sunt dependenti de parinti??ati mai vazut/auzit parinte dependent de copil??eu sunt aia..daca stau departe de david mor..plang, mi se face rau....asa am niste stari foarte urate..nu vreau sa va indispun cu ale mele..am intrat sa va spun ca puiul de om e bine deocamdata si sa va spun in mare cu ce depresii inca ma confrunt..mai tyrece cineva prin asa ceva??nu se intampla zilnic insa de cele mai multe ori adorm plangand..am remuscari ca nu m-am comportat asa cum trebuia cu david..off..ma intind si nu e bine
sa stii ca si eu de multe ori m-am gandit ca daca faceam asa si pe dincolo poate Dani sugea pipet de la mine mai mult decat 5 saptamani cat am reusit eu sa ma mulg, poate n-avea 6 luni colici, sau nu facea 3 otite in 2 luni, sau nu-mi facea 3 gastroenterite intr-o iarna...si ma gandesc ca poate cu urmatorul am sa fiu mult mai pregatita...dar daca-i vorba de comportat bine....sa n-ai nici o indoiala...l-ai lasat flamand? l-ai lasat neingrijit pe mana altora si tu te-ai dus la birt? ai facut ceva cu buna stiinta ce l-a perjudicat? esti singura mama pe care David o are si pe care o va avea vreodata, sa-ti intre bine in cap...orice s-ar intampla... Oboseala isi spune cuvantul la tine...ai sprijin din partea sotului? cere ajutor, nu fii bleaga sa rabzi singura ca n-ajungi nicaieri...du-te si la medic daca simti nevoia, poate esti si anemica, poate hormoni-ti joaca feste, mai stiu eu...speram sa-ti revii cat mai repede spre binele tau si-al micului David. Dependenta de copilul meu:100%. nu stiu daca-i ok, sau normal, nici nu-mi pasa...dar sa-ti mai spun un lucru: sa stii ca ar fii mai fericit David daca tu ai fi mai linistita/relaxata/odihnita/fericita...e un cerc vicios..tu esti happy daca el e happy, dar el e si mai happy cand tu ii transmiti buna ta dispozitie... Alexandra, aka pupam tare si apasat Koko...na! ti-o trebiit Romanie! yo t-am zis ca eu am venit cu kile in plus...ay ay ay...sarmale cu smantanica, placinta cu mac, etc Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
dolores si [copil]David Cristian -22.11.2006-
Daca nu stii in ce port vrei sa ajungi, nici un vant nu este favorabil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Dbunny sa stii ca si eu de multe ori m-am gandit ca daca faceam asa si pe dincolo poate Dani sugea pipet de la mine mai mult decat 5 saptamani cat am reusit eu sa ma mulg, poate n-avea 6 luni colici, sau nu facea 3 otite in 2 luni, sau nu-mi facea 3 gastroenterite intr-o iarna...si ma gandesc ca poate cu urmatorul am sa fiu mult mai pregatita...dar daca-i vorba de comportat bine....sa n-ai nici o indoiala...l-ai lasat flamand? l-ai lasat neingrijit pe mana altora si tu te-ai dus la birt? ai facut ceva cu buna stiinta ce l-a perjudicat? esti singura mama pe care David o are si pe care o va avea vreodata, sa-ti intre bine in cap...orice s-ar intampla... Oboseala isi spune cuvantul la tine...ai sprijin din partea sotului? cere ajutor, nu fii bleaga sa rabzi singura ca n-ajungi nicaieri...du-te si la medic daca simti nevoia, poate esti si anemica, poate hormoni-ti joaca feste, mai stiu eu...speram sa-ti revii cat mai repede spre binele tau si-al micului David. .... sa stii ca ar fii mai fericit David daca tu ai fi mai linistita/relaxata/odihnita/fericita...e un cerc vicios..tu esti happy daca el e happy, dar el e si mai happy cand tu ii transmiti buna ta dispozitie...
ce pot sa spun decat [floare3][floare3][floare3] si as mai adauga, dolores, nu stiu daca e cazul tau sau nu..ca suprainformarea duce uneori la depresii de acest gen si la nesiguranta in puterile si instinctele tale de mama..eu una am simtit asta la un moment dat cand citeam asa de multe chestii (care pe de o parte m-au ajutat enorm si in continuare ma ajuta..dar nu mai fac abuz,caci deja m-am definit ca mama intrucatva, regasindu-ma in unele materiale si negandu-ma in altele)..astfel incat mi-am dat seama de multe greseli pe care le-am facut si pe care nu le-as mai repeta si sunt convinsa ca voi face si altele..ca suntem oameni, cu limite, cu nervi, cu stari bune si rele...cu zile in care iti vine sa lasi totul balta si cu zile in care le faci cu mult zel...iar raportat la copii...micile noastre greselutze de acum nu sunt nici pe departe iremediabile iar atata vreme cat copilul nostru e fericit si zambeste cand ne vede prin preajma sau cand se trezeste dimineata cu ochisorii cautandu-ne prin camera..atunci stim sigur ca nu am gresit urmandu-ne instinctele si ca deciziile luate au fost cele bune ! numai si numai copilul nostru ne poate da semnale si ne poate spune unde si cand am gresit....totul e sa-l asculti!eu iti doresc sa treci peste aceasta stare, caci ar insemna inca o greseala din partea noastra sa ne lasam rapusi de astfel de sentimente cand copilul nostru are atata nevoie de noi..!
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara Cred ca sunteti la somnic [:p]numai eu vin la ore tarzii [:p] Azi am fost la porumbei a fost nebunie mare [bis]Antonia alerga sa-i prinda si cand zbura spre ea fugea repede la mine tipand [:D],de [mariaj]am uitat aparatul acasa si nu am facut poze [bang] multumesc de raspunsuri cu oul de ratza,mie imi plac si ieri a vrut si ea asa ca i0am dat sa guste cu paine facea niam niam [:-)))] Desiree-deci seamana sau nu cu mine? [:D] Mirona-ce bine seamana Kara cu tine [olala],pelerina de ploaie e [cool],ce frumos se da pe topogan [il],nu sparge baloanele?la noi tin 2 sec [:D],vai ce-mi palce cum vb in soapta [:-)))] Angi-[pup]fetele,tare imi e frica cu cazaturile si julitul genunchilor [bang]eu si acum am semne de cand eram mica numai julituri am avut [:D]are cu cine sa semene Antonia caprita[:p] Danita-ma bucur ca sunteti bine [pup] Aka-[pup] Kokorina-ne-ai sedus si abandonat [:-)))]macar poze arata-ne[:p] Alexanra-[pup]multa sanatate [pup] Dolores-sa-ti intre bine in cap[pup]esti cea mai buna mama pt David,hai capul sus[flo] gata fug la somnic,Antonia si-a schimbat orarul de somn,la 8 dim e fresh [:p]si eu tare as mai dormi n buna [pup]
[url="http://s178.photobucket.com/albums/w248/bamboletta_roxy/"]Bamboletta[mamica][/url] si [url="http://www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png"][zana]Antonia-Gabriela(1 nov 2006)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a, tu ai dreptate..am ajuns chiar sa fac comparatii cu alte mame ref la comportamentul lor fatza de reactiile copilului...ce sa zic...si mai e o chestie..vreau ca totul sa fie perfect..si atunci normal ca dau gresh..offf..ce stari tampite ma incearca..si cand il aud cum imi zice "mami" asa cu un glas de copil si privindu-ma drept in ochi..atunci chiar ca ma simt si mai prost fatza de el
quote:
Originally posted by desiree
quote:
Originally posted by Dbunny sa stii ca si eu de multe ori m-am gandit ca daca faceam asa si pe dincolo poate Dani sugea pipet de la mine mai mult decat 5 saptamani cat am reusit eu sa ma mulg, poate n-avea 6 luni colici, sau nu facea 3 otite in 2 luni, sau nu-mi facea 3 gastroenterite intr-o iarna...si ma gandesc ca poate cu urmatorul am sa fiu mult mai pregatita...dar daca-i vorba de comportat bine....sa n-ai nici o indoiala...l-ai lasat flamand? l-ai lasat neingrijit pe mana altora si tu te-ai dus la birt? ai facut ceva cu buna stiinta ce l-a perjudicat? esti singura mama pe care David o are si pe care o va avea vreodata, sa-ti intre bine in cap...orice s-ar intampla... Oboseala isi spune cuvantul la tine...ai sprijin din partea sotului? cere ajutor, nu fii bleaga sa rabzi singura ca n-ajungi nicaieri...du-te si la medic daca simti nevoia, poate esti si anemica, poate hormoni-ti joaca feste, mai stiu eu...speram sa-ti revii cat mai repede spre binele tau si-al micului David. .... sa stii ca ar fii mai fericit David daca tu ai fi mai linistita/relaxata/odihnita/fericita...e un cerc vicios..tu esti happy daca el e happy, dar el e si mai happy cand tu ii transmiti buna ta dispozitie...
ce pot sa spun decat [floare3][floare3][floare3] si as mai adauga, dolores, nu stiu daca e cazul tau sau nu..ca suprainformarea duce uneori la depresii de acest gen si la nesiguranta in puterile si instinctele tale de mama..eu una am simtit asta la un moment dat cand citeam asa de multe chestii (care pe de o parte m-au ajutat enorm si in continuare ma ajuta..dar nu mai fac abuz,caci deja m-am definit ca mama intrucatva, regasindu-ma in unele materiale si negandu-ma in altele)..astfel incat mi-am dat seama de multe greseli pe care le-am facut si pe care nu le-as mai repeta si sunt convinsa ca voi face si altele..ca suntem oameni, cu limite, cu nervi, cu stari bune si rele...cu zile in care iti vine sa lasi totul balta si cu zile in care le faci cu mult zel...iar raportat la copii...micile noastre greselutze de acum nu sunt nici pe departe iremediabile iar atata vreme cat copilul nostru e fericit si zambeste cand ne vede prin preajma sau cand se trezeste dimineata cu ochisorii cautandu-ne prin camera..atunci stim sigur ca nu am gresit urmandu-ne instinctele si ca deciziile luate au fost cele bune ! numai si numai copilul nostru ne poate da semnale si ne poate spune unde si cand am gresit....totul e sa-l asculti!eu iti doresc sa treci peste aceasta stare, caci ar insemna inca o greseala din partea noastra sa ne lasam rapusi de astfel de sentimente cand copilul nostru are atata nevoie de noi..!
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
dolores si [copil]David Cristian -22.11.2006-
Daca nu stii in ce port vrei sa ajungi, nici un vant nu este favorabil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dolores...sa stii ca ograda nimanui nu-i perfecta..nu la noi...nu la noi in musuroi... Cand Dani avea 5-6 saptamani si ne petreceam dupamiezile ceva de gen dormit 15 minute urlat 2 ore..si tot asa de la 3 la 11 seara(s-poi noptile aferente)...plangem si eu cu pruncu-n brate fara sa stiu de ce perete sa-mi sparg capul(si si acum imi mai zic: pe mine m-a depasit situatia)...Dupa cateva zile de tratament d'asta m-am mentalizat si-am ales optiunea rabdarii, adica prea multe optiuni nu aveam: ori urlam la luna si eu si copilul, ori imi luam inima-n dinti si asteptam sa vina seara...si-apoi dimineata s-poi iar seara..ca doar mi s-a spus ca colicile trec la 3 luni[bang] fras...si la 7 mai ne chinuiau dar nu asa rau...seara-mi luam copilul in brate si-i sopteam la ureche ca mami-i pregatita de noaptea alba...si-mi tot spuneam mie: daca tre sa stau 3 ore cu el in brate plimbandu-l in picioare o fac si p'asta...numai sa fie bine...si-o faceam daca era nevoie, si inca o mai fac ca inca ne mai trezim noaptea...pur si simplu aleg asta decat orice altceva, nu de alta dar am incercat si cu altceva-uri si n-am ajuns nicaieri... mai fetelor...ma trezeam noaptea ca stateam pe muchia patului si ma tot gandeam: acu tre sa ma scol din pat sau tocmai ma puneam in pat si tre sa ma culc la loc? sau ma trezeam la o anumita ora ma uitam la ceasul digital de pe noptiera si vedeam ora si ma tot gandeam: numerele astea au de-a face cu copilul meu ceva....dar oare ce? [bang] eram ata de obosita de uitam de la mana pan la gura...(off topic: saptamana asta merg la homeopat sa-mi dea tratament pt circulatie si varice ca arat ca un curcubeu la picioare) Ai incercat sa-i dai ceva pt linistire lui David? intreaba pediatrul, exista si tratament homeopat pt a dormii mai bine...macar noaptea sa te odihnesti... Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dolores ..insa nu am suficienta rabdare cu el..poate ca nu ar trebui sa tzip la el sau sa-i mai dau si cate una la fund sau peste manutza..
pai eu zic ca ai gasit exact esenta problemelor tale..si stii unde sa lucri..intr-adevar, cumulul de responsabilitati pe care le ai nu sunt deloc o scuza pentru a nu avea rabdare cu el..trebuie sa ai rabdare sa-i fii aproape cand are un comportament nedorit...trebuie sa fii langa el cand iti cere atentie...de unde sa stie el ca tu ai si alte treburi? sau ce-l intereseaza? ...care sunt prioritatile tale de zi cu zi? ...cat despre metodele de educare..daca david e receptiv sau nu la ele..atunci singura iti vei da seama de asta....
quote:
..nu ma intereseaza , sincer, cele ce ma judeca..de aici sau de prin alte parti
singurul in masura sa te judece este david..si asta prin comportamentul lui zilnic....
quote:
insa ma pedepsesc singura, am mustrari de contiintza
zi mersi ca nu ai de depistat o problema la manifestarile lui david..care nu iti poate spune ce-l supara, sau cel mult nu prin cuvinte..dar atata vreme cat aceste remuscari le traiesti tu..stii de unde pleaca...e simplu sa te gandesti la solutii astfel incat sa te impaci cu tine insati!
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desire daca maine tot nu mergi la servici..hai pune ibricul la foc..ca eu is de servici la Dani(am schimbat tura azi) pan la 3 stau ca soldatu de paza(mint, stau pe forum cu un oki la versiunea spanioala de Megastar)...s-a culcat la 10 ii 12...s-a trezit de 3 ori deja[xx(] or fii mucii? or fi dintii? i-am dat 1.5ml paracetamol dar vad ca tot degeaba... si fa si capitol nou daca tot n-ai somn[asia] Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dbunny
Desire daca maine tot nu mergi la servici..hai pune ibricul la foc..ca eu is de servici la Dani(am schimbat tura azi) pan la 3 stau ca soldatu de paza(mint, stau pe forum cu un oki la versiunea spanioala de Megastar)...s-a culcat la 10 ii 12...s-a trezit de 3 ori deja[xx(] or fii mucii? or fi dintii? i-am dat 1.5ml paracetamol dar vad ca tot degeaba... si fa si capitol nou daca tot n-ai somn[asia] Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
welcome to the club..caci si al meu doarme de la 11 si are deja 2 treziri...asa ca ma gandii sa fac capitol nou si sa o impac pe dolores..sau invers?![alcool] si n-am de gand sa-i fur painea..pardon..cafa de la gura lui dodo-pui care ne face cafeaua dimineata, da?
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai si da si nu..si cine sau cand se va face mancarea? cine sau cand se vor spala hainele si alte treburi care nu are rost sa le inshir..nu pot sa cred ca tu de exemplu nu l-ai "neglijat"putin de tot pe blond pt a gati sau alte activitati [/quote] pai eu zic ca ai gasit exact esenta problemelor tale..si stii unde sa lucri..intr-adevar, cumulul de responsabilitati pe care le ai nu sunt deloc o scuza pentru a nu avea rabdare cu el..trebuie sa ai rabdare sa-i fii aproape cand are un comportament nedorit...trebuie sa fii langa el cand iti cere atentie...de unde sa stie el ca tu ai si alte treburi? sau ce-l intereseaza? ...care sunt prioritatile tale de zi cu zi? ...cat despre metodele de educare..daca david e receptiv sau nu la ele..atunci singura iti vei da seama de asta.... comportamentul lui...la ce ar trebui sa fiu atenta de exemplu?sau ce ar trebui sa-mi dea de gandit?[/quote] singurul in masura sa te judece este david..si asta prin comportamentul lui zilnic.... manifestari care ar fi...?solutii..daca le gaseam nu mai scriam aici..si ma gandesc ca rau am facut ca am scris...[/quote] zi mersi ca nu ai de depistat o problema la manifestarile lui david..care nu iti poate spune ce-l supara, sau cel mult nu prin cuvinte..dar atata vreme cat aceste remuscari le traiesti tu..stii de unde pleaca...e simplu sa te gandesti la solutii astfel incat sa te impaci cu tine insati! dolores si [copil]David Cristian -22.11.2006-
Daca nu stii in ce port vrei sa ajungi, nici un vant nu este favorabil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...