Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Barbatul de pe net


Recommended Posts

Sunt intr un moment in care as vrea sa plang pana la epuizare,dar nu pot.II multumesc lui Dumnezeu ca existati,pentru ca am cui sa spun ce ma apasa.Simt ca m as prabusii daca n as vorbii despre asta.Va povesteam ca am avut de alungul anilor multe discutii cu sotul pe tema bauturii dar n am ajuns la nici un rezultat.lA inceputul lunii am avut o repetitie in urma caruia a parut sa tina cont de ceea ce i spuse sem si va spuneam si voua ca in ultima perioada bea mai putin.In unul dintre mesaje cineva ma certa ca nu mi vad de sotul meu care se straduieste sa bea mai putin.IN acest timp dupa ce venea de la servicii i si facea de lucru intr un atelier din curte.Speram ca vrea sa si distraga atentia de la orele in care obisnuia sa bea.Apoi venea in casa si continua cu bere.Zilnic ma intreba daca observ ca bea mai putin.Astazi am descoperit ca in acel atelier el intra sa bea.Asa am gasit explicatie pentru multe gesturii,pentru faptul ca mesteca guma si pentru rigurozitatea cu care chipurile facea ordine,.D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by ernestine
Nimic nu ma indreptateste pe mine sa nu acord o sansa unui barbat chiar daca e cunoscut pe net.
Pe Net sint fel si fel de oameni, care se inscriu din diverse motive. Nu cred ca e rau sa cunoastem oamenii, fie si de pe net. E f usor sa discutam liber online, in fata computerului. Desigur ca sint si riscuri. Dar nu cred ca ernestine nu e constienta de ele. Dimpotriva. Stie prea bine ce i se intimpla, dar accepta sa discute si cu un alt barbat. Mie mi se pare ca e un pas important spre independenta-nu neaparat a pleca si a-l lasa pe sotul ala singur, ci a fi tu insati, constienta de valoarea ta ca femeie.[8**] * Cit traiesti, inveti ! [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca sotul tau nu se va lasa niciodata de baut, e cel mai probabil... eu am gasit sticle de vodka ascunse si in cosul pisicii, de la fostul sot, asa ca nu ma mai mira deloc... numai ca acum esti prea vulnerabila si s-ar putea sa gresesti. Faptul ca tu te-ai inscris pe sentimente.ro dintr-un anumit motiv, nu insemana ca si el de pe net are acelasi motiv, chiar daca spune asa. Mesajul meu anterior nu a avut decat rostul de a te face sa te gandesti unde si in ce te arunci. O femeie ce traieste langa un alcoolic, si mitoman, pt toti sunt cand vine vorba despre cat beau, cred eu ca poate fi stapana pe situatie numai dupa ce a scapat din cercul vicios... Iti doresc putere sa iesi din asta si sa fii fericita si vesela candva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Lily pentru ca simt ca ai inteles si multumesc Gia pentru sfaturi.Ai mare dreptate ca sunt extrem de vulnerabila,insa crede ma ca mi pot pierde capul,insa cu buna stiinta si doar atuncii cand sunt cu el.Venirea acasa si vederea sotului ametit de bautura,ma trezeste rapid la realitate.Stii,luni dupa ce am venit de la intilnire mi sa parut baut iar in clipa cand am vazut cutia de bere mi am facut mustrari de constiinta ca l am acuzat pe nedrept.Astazi am realizat ca am dreptate.Cele care traiesc cu un alcoolic si lupta impotriva acestui viciu isi pierd increderea in ele ca femei.Cand ii iei sticla din maina si tabari pe el iar el te da la o parte pentru a continua,incepi sa crezi ca nu mai esti atragatoare.Acum vreau sa mi recapat increderea in mine ca femeie cum bine a inteles Lily
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

{quote]Astazi am descoperit ca in acel atelier el intra sa bea.Asa am gasit explicatie pentru multe gesturii,pentru faptul ca mesteca guma si pentru rigurozitatea cu care chipurile facea ordine[/quote] Sotul tau nu va iesi din aceasta adictie usor si in nici un caz singur. Ti-am mai spus asta si in unul din mesajele trecute si, cu riscul de a repeta ideea, vreau sa te fac contienta ca 99.9% va ramane cu aceasta adictie toata viatza. Astfel de oameni nu pot fi salvati decat cu un foarte mare efort, efort de care tu in acest moment nu dispui din mai multe motive: esti singura care probabil lupti pt el, esti cu mitnea si sufletul in alta parte si disponibilitatea ta e redusa. Deci fii constienta ca situatia din punctul asta de vedere nu se va schimba. Eu nu cunosc personal nici un alcoolic lecuit. Dar dincolo de asta, stai de vorba cu un specialsit pe tema asta si ai sa vezi cat de sumbre sunt predictiile vis-a-vis de o schimbare a situatiei. Ai cu muuult mai multe sanse sa dai de barbatul vietii tale pe net, decat sa se vindece sotul tau de bautura. E o chestiune de care trebuie sa fii constienta. de-asta iti tot repet in fiecare mesaj, ai grija sa cantaresti totul si sa pui in balanta. Nu te incurajez nici sa ramai cu sotul, nici sa divortezi, asta tien doar de alegerile tale. Insa in continuare imi mentin parerea ca nu e bine sa te implici intr-o relatie extraconjugala, inainte de a te desprinde de actualul sot (ma rog, in cazul i ncare ai divorta de el, nu s-ar mai numi ca esti intr-o relatie extraconjugala). Oricat de mare iti este dreptul la fericire si oricat de multe motive ai avea sa cauti un alt barbat pt tine, in continuare te sfatuiesc sa inchei socotelile cu aceasta casnicie inainte de a purcede mai departe. Fericirea nu se cladeste pe astfel de baze, e doar o falsa perceptie a fericirii ceea ce traiesti tu acum. Tu de-abia acum te dezmortesti dintr-un lung somn plin de cosmaruri. Si daca vei divorta si iti vei gasi pe altcineva vei avea parte de ceva suferinta, si daca vei ramane in aceasta casnicie si vei opta pt o relatie extraconjugala iar vei avea de suferit, si daca vei ramane fidela sotului tau si vei continua sa-l sprijini iar vei avea de suferit. Din pacate esti in una din acele situatii cand orice ai face, tu sau fiica ta veti suferi. Ceea ce incerc eu sa-ti spun este sa alegi raul cel mai putin rau dintre toate cele 3 situatii. Si apropos de cealalta femeie: e gresit sa credem ca ea ar avea vreo vina, hai sa fim seriosi, nimeni nu ne impinge intr-o relatie extraconjugala decat noi insine. Oricat de rau ti-ar fi alaturi de un om, oricate zile fripte sau negre ti-ar face partenerul, in momentul in care decizi sa incepi o relatie extraconugala, e decizia apartine in totalitate tie, nu exista "am fost fortat de imprejurari". Exista doar oameni cu o morala indoielnica, nu oameni care au fost impinsi spre o relatie extraconjugala. Sotia omului de pe net nu are nici cea mai mica vina sau responsabilitate pt decizia sotului ei de a o insela. Cum si tu, ernestine, esti 100% responsabila pt decizia de a te implica intr-o relatie extraconjugala. Nu e de vina nici sotul tau alcoolic, nici minciunile lui, doar tu porti intreaga responsabilitate a ceea ce faci. Faptul ca el bea si te-a facut nefericita, faptul ca esti femeie si ai dreptul la fericire ca orice alt om de pe acest pamant nu te absolva de responsabilitatea deciziilor pe care le iei. Sper sa intelegeti nuantele problemei. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca relatia cu tipul de pe net va fi un esec, iti vei pierde toata increderea in tine si atunci chiar va fi cumplit. Din ce scrii imi dau seama ca esti sensibila, vrei o poveste de dragoste si nu vei putea trata toata povestea asta ca pe o aventura, in caz ca nu iese cum vrei tu. Ai grija de tine [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desii luasem hotararea sa l las si sa nu i spun pentru moment ca l am descoperit,cand a venit acasa a plecat din nou in ateler.Nu descoperisem decat o sticla goala pentru ca nu am stat sa caut.Repetarea situatiei ma enervat cumplit asa ca m am dus am cautat si am gasit mai multe sticle(10)si goale si pline.I le am adus in casa si pret de 5 minute ma intreba pe mine ce i cu acele sticle.Nu are sens sa va spun ce aberatii mi au auzit urechile,pot spune ca nici eu nu am stiut pana azi cat de grava e situatia.m am imbatat cu apa rece si undeva speram sa aiba dreptate cand spunea ca nu e alcoolic.Nici acum nu crede asta.Va multumesc pentru gandurile voastre si am sa ma gandesc pe care din cele 3 rele le voi alege.Momentan nu am unde sa ma duc cu copilul dar sper ca voi gasii o cale.Voi mai aveea rabdare atat cat va fii nevoie pentru ca noi doua sa suferim mai putin.Daca pana mai ieri ma gandeam ce as putea face sa indrept lucrurile astazi ma gandesc cum sa ies din aceasta casnicie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ernestine,eu stiu ce-i alcoolismul.Tatal meu vitreg,e asa de cand l-a luat mama.Nu face scandal,nu o bate,dar o subjuga total fara ca ea sa-si dea seama si e prieten doar cu bautura.E om bun in rest,dar eu nu vad de ajuns. Mama s-a imbolnavit de ficat de la mirosul zilnic de bautura pe care il simtea.Vezi sa nu patesti la fel.E greu sa convietuiesti cu un om alcoolic.Eu ii ascundeam sticlele cand locuiam cu ei,dar nu stiu cum naiba le gasea oriunde.Cred ca mergea dupa miros. Cel mai linistitor pt tine ar fi sa iesi din relatia asta,pt ca nu o sa ai niciodata o viata normala langa el.Inteleg ca n-ai unde sa mergi,ca nu-ti permiti,ca e un copil la mijloc si inca un barbat nou cu care iti faci sperante.Dar cand vei fi convinsa ca vrei sa o rupi cu sotul tau,ia in calcul toate solutiile si vezi ce iti convine. Eu iti spun,nu un barbat te face mai increzatoare in tine si in fortele tale.Nu un barbat te face sa te vezi mai interesanta,ci tu singura si realizarile pe care le ai tu in domeniul tau de interes. Eu in locul tau,m-as axa pe un domeniu al vietii care stiu sigur ca mi-ar reda increderea in mine si cu sotul si tipul nou as incerca sa rezolv problema intr-un fel sau altul.Cu sotul in final tot la despartire se va ajunge,daca mai tragi matza de coada,asta tu stii ..Cu actualul,poate fi bine..rau ...in final sa fiti impreuna,sa ramaneti amici sau 2 straini. Orice e posibil.Ar fi bine sa nu te agati de el f mult sentimental si sa nu te indragostesti tam-nesam,pana nu vezi cum e cu el. Eu am trecut prin ceva asemanator,altfel nu m-as fi bagat sa-ti dau un sfat de nici un fel,faceam doar supozitii. ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dahriana
ernestine,eu stiu ce-i alcoolismul.Tatal meu vitreg,e asa de cand l-a luat mama.Nu face scandal,nu o bate,dar o subjuga total fara ca ea sa-si dea seama si e prieten doar cu bautura.E om bun in rest,dar eu nu vad de ajuns. Mama s-a imbolnavit de ficat de la mirosul zilnic de bautura pe care il simtea.Vezi sa nu patesti la fel.E greu sa convietuiesti cu un om alcoolic.Eu ii ascundeam sticlele cand locuiam cu ei,dar nu stiu cum naiba le gasea oriunde.Cred ca mergea dupa miros. Cel mai linistitor pt tine ar fi sa iesi din relatia asta,pt ca nu o sa ai niciodata o viata normala langa el.Inteleg ca n-ai unde sa mergi,ca nu-ti permiti,ca e un copil la mijloc si inca un barbat nou cu care iti faci sperante.Dar cand vei fi convinsa ca vrei sa o rupi cu sotul tau,ia in calcul toate solutiile si vezi ce iti convine. Eu iti spun,nu un barbat te face mai increzatoare in tine si in fortele tale.Nu un barbat te face sa te vezi mai interesanta,ci tu singura si realizarile pe care le ai tu in domeniul tau de interes. Eu in locul tau,m-as axa pe un domeniu al vietii care stiu sigur ca mi-ar reda increderea in mine si cu sotul si tipul nou as incerca sa rezolv problema intr-un fel sau altul.Cu sotul in final tot la despartire se va ajunge,daca mai tragi matza de coada,asta tu stii ..Cu actualul,poate fi bine..rau ...in final sa fiti impreuna,sa ramaneti amici sau 2 straini. Orice e posibil.Ar fi bine sa nu te agati de el f mult sentimental si sa nu te indragostesti tam-nesam,pana nu vezi cum e cu el. Eu am trecut prin ceva asemanator,altfel nu m-as fi bagat sa-ti dau un sfat de nici un fel,faceam doar supozitii. ..Dahri...
eu iti recomand sa iti recitesti postarile din topicul tau si apoi sa dai cu presupusul..... scuze de offtopic ernestine. out of my mind.back in five minutes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar sunt trista si se pare ca in ultimul timp tristetea i mi marcheaza viata.Astazi sotul meu a venit acasa si sa comportat ca si cum nimic nu sa intimplat.Din atitudinea umila de ierii astazi a devenit barbatul plictisit de nemultumirile mele.Dar nu e nici prima nici ultima oara.De fapt sunt trista ca nu am putut vorbii pe net.Am devenit usor dependenta de aceste discutii si ma sperie sa constata cat sunt de vulnerabila.Ma sperie sa ma gandesc la viitor si la ceea ce am de facut.TRAG totusi speranta sa nu ma ridic cu aripile frante.In fond ce nu ma va omori ar trebuii sa ma intareasca.Mi as dorii ca maine sa ma trezesc eliberata de aceasta casatorie in bratele unui barbat asa cum cred eu ca e cel pe care l am cunoscut si singur pe deasupra.Asa cum a ti spus si voi probabil ca voi gasii candva dar innainte de toate trebuie sa mi recastig independenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...