Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Barbatul de pe net


Recommended Posts

Valorile in viata nu le castigam de dragul altei persoane. Eu nu-s fidela sotului de dragul sotului, ci de dragul meu, pt ca nu m-as putea inghiti vreodata sa stiu ca am facut asa ceva. Nu incerc sa-mi indrept partile negative de dragul lui, ci de dragul meu pt ca asta ma face sa ma ridic si mai mult in proprii mei ochi, adica sa-mi creasca increderea in sine. Cand valoarea aia o faci de dragul sotului, atunci e vorba de o falsa valoare, ce o haina ce ai achizitionat-o de la magazinul din colt pt ca ti-a placut cum da in peisaj si imediat cum vremea se schimba, schimbi si haina. Daca eu sunt fidela partenerului si el ma inseala, asta nu imi distruge mie crezul in fidelitate, ci distruge increderea mea in el, distruge imaginea lui in ochii mei. El e cel care n-a reusit sa fie fidel, nu eu. Nu confundati notiunile si persoanele, de-aia exista f multa confuzie si incertitudine cand vorbim de astfel de subiecte, pt ca nu stim sa ne definim prea bine valorile. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Eu nu-s fidela sotului de dragul sotului, ci de dragul meu, pt ca nu m-as putea inghiti vreodata sa stiu ca am facut asa ceva.
Acelasi lucru am incercat sa spun si eu prin faptul ca poate se va simti "murdara" constientizindu-si gresala mai tirziu.E drept ca sotul e alcoolic,e drept ca e ft.vulnerabila acum,dar repet...ce barbat nu speculeaza asta? Try,[asia] pentru modul de gindire Aniela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca toata lumea sau aproape toata lumea are niste valori morale definite...ideal asa ar trebui sa fie ,cel putin teoretic... numai ca una e sa definesti niste principii morale,umane,crestine etc si alta e sa le si aplici... dupa parerea mea viata nu e o stiinta exacta! aplici teroema x,principiul y,definitia z etc si gata stii ca problema are o rezolvare.... din pacate viata e influentata de condiile exterioare....si ceea ce din punct de vedere teoretic ai clar definit si pt. nimic in lume nu ai incalca, uite ca aceste principii,valori,nu mai dau rezultatul asteptat la problema ta.... si problema acaesta se numeste suflet! constati ca nu exista teorema,pricipiu ...valoare care sa aiba efect... hai sa discutam din punct de vedere teoretic si o sa vedem ce "frumoase" solutii exista... nu avem insa cum sa stim in ce fel am reactiona fiind pusi in fata problemei din punct de vedere practic.....putem da cu presupusul,insa cred ca putem sa fim sinceri si sa recunoastem ca nu am stii cum sa aplicam practic valorile noatre moarale(asta pe care ni le-am "definit" ca sa nu avem incertitudini!)... pt ca nu exista doua situatii care sa semene intre ele...oricat am cuta...pot eventual sa se apropie de situatia lui x,dar clar nu e la fel ca aceea.... a nu se intelege ca eu instig la incalcarea princiipiilor morale,crestine sau cum vreti sa le mai ziceti... concret la cazul de fata,dupa "valorile" mele as zice asa:"divorteaza,nu te baga unde exista o familie pt ca acolo nu ai de unde sa stii care e situatia exacta....omul respectiv isi spune punctul lui de vedere,pe cel al sotiei nu-l stii decat prin prisma lui....cauta sa te echilibrezi pt ca acum esti vulnerabila si ai senzatia ca tot ce zboara se mananca"....si as mai zice eu dar ma opresc.... so,idealul e ideal,teoria e teorie,practica ne omoara... si mai exista o vorba romaneasca ...sau nu stiu daca e chiar romaneasca [:D]"sa nu-ti de Dumnezeu ceea ce nu poti duce!" poti sa stii cat ai putea duce si cum ai reactiona intr-un anume caz? poti sa stii care e limita ta de suportabilitate?! [asia] e doar un punct de vedere...si nu am pretentia ca detin adevarul absolut[:D]zic numai ca de undeva din afara, solutiile astea teoretice sunt excelente![flo] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase vorbe si intelepte dar bine spus ca nu stie nimenii niciodata cum poate reactiona in astfel de situatii.Credeti ca m am gandit vreodata ca as ajunge sa corespondez pe net cu un barbat casatorit?Credeti ca principiile mele sunt mai putin corecte decat ale voastre?Nu.Credeti ca m am crezut in stare sa ma intalnesc cu un necunoscut si sa ma duc cu el intr un loc retras unde puteam sa patesc orice?Nu.Si totusi :NEVER SAY NEVER.Stiu ca subiectul este barbatul de pe net dar cred ca voi a ti inceput sa i da ti mai multa importanta decat mine.Eu am inceput sa ma gandesc la un alt capitol din viata mea.Gasirea unui loc de munca care sa mi permita sa incep o viata alaturi de copilul meu.Stiu ca e greu si aproape imposibil dar nu ma las usor doborata.Daca pana mai ieri ma consideram prea dura ,neincrezatoare,exigenta gasind depozitul de sticle am constientizat cat este de grava situatia.Ma simt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ernestine,scuze ca te intreb,dar tu ai lucrat vreodata pina acum?Pentru ca lasind la o parte problema sotului,alcolic,mi se pare ca totusi,problema ta cea mai mare este plictiseala acasa.Pentru ca-ti lipseste activitatea si,,picioarele pe pamint''traiesti intr-o lume un pic imaginara,plina cu feti frumosi,si barbati de pe net care sa te faca sa simti ca esti femeie(tu ai spus-o).Cred ca timpul (care am inteles ca i-ti prisoseste totusi)care il ai liber ai incerca sa il folosesti pentru a-ti ajuta sotul,te-ar face mult mai fericita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ilayda
Ernestine,scuze ca te intreb,dar tu ai lucrat vreodata pina acum?Pentru ca lasind la o parte problema sotului,alcolic,mi se pare ca totusi,problema ta cea mai mare este plictiseala acasa.Pentru ca-ti lipseste activitatea si,,picioarele pe pamint''traiesti intr-o lume un pic imaginara,plina cu feti frumosi,si barbati de pe net care sa te faca sa simti ca esti femeie(tu ai spus-o).Cred ca timpul (care am inteles ca i-ti prisoseste totusi)care il ai liber ai incerca sa il folosesti pentru a-ti ajuta sotul,te-ar face mult mai fericita.
Am observat si eu ceea ce ai observat tu. Dar eu percep starea de lucruri altfel: ernestine este extrem de singura. Banuiesc ca nu are prietene, sau cel putin nu prietene cu care sa poata avea discutii serioase si profunde despre problemele sufletesti cu care se confrunta. Persoanele care traiesc in relatii abuzive, de codependenta (si in acest caz, ernestine care traieste alaturi de un sot alcoolic) au ele insele probleme foarte grave, dintre care una este izolarea tot mai accentuata. Eu cred ca ernestine cauta in barbatul de pe internet o scapare, o iesire din izolare si un raspuns la nevoia ei acuta de comunicare. ************************ When you want something you never had, you have to do something you've never done. ************************ Preparing to run away.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt o persoana care vorbesc foarte mult pe net. Adevarul e ca acolo in discutiile virtuale poti sa fii bun, dragut, intelegator, indragostit, iubitor, inimos, fara probleme sau plin de probleme dar nu e viata adevarata. Acolo in mesajele noastre ne prezentam doar asa cum vrem sa fim noi. Viata reala si actiunile noastre ne arata adevarata personalitate. Sanda si voinicul ei, Cezar Rares [url="http://picasaweb.google.com/sanduta27"]Poze Cezar[/url] [url="http://www.dropshots.com/sanduta"]Filme cezar[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au fost ceva probleme cu forumul si de aceea am lipsit un timp.Am lucrat pana acum 8 luni si urmeaza sa incep peste 1 luna.Nu plictiseala a fost motivul.UNELE dintre voi a ti inteles asta.Altele mai putin.Repet ma lupt de 8 ani cu sotul meu alcoolic.Cati ani din viata sa ma mai lupt cu asta?El nici macar nu recunoaste ca e alcoolic.Prietene am dar il deranjeaza daca ies cu ele undeva si nu ma gaseste acasa pentru ca trebuie sa supravegheze fetita si nu poate bea linistit.Dar nu puteti intelege decat daca suntei in locul meu si este ultimul lucru care vil doresc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...