Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Dutch oven" = tuciul taranesc?! Paine in tuci?!


ML

Recommended Posts

Eu acum am amestecat-o. Sa vad ce branza imi iese maine. In varianta americana temp. este de 475 F, adica in jur de 250 C. Poate Lexi si Alina sa-ti spuna mai multe. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/Ce%20e%20val%20ca%20valul%20trece/"] "Ce e val ca valul trece (poze)" [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi pare rau Brotacel. Ce inseamna trandoasa? Aluatul asa iese moale. Eu am pus frunze de varza pe fund pana la urma, nu s-a lipit dar capata totusi un gust care parca nu merge cu unt si dulceata pe felie. O sa mai vad... poate-i mai bine cu malai. Noua ne place foarte mult, am sa fac din nou azi. Asa a iesit (primele 4 poze): http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/In%20joaca/ P.S. Am folosit reteta si metoda americana [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/Ce%20e%20val%20ca%20valul%20trece/"] "Ce e val ca valul trece (poze)" [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut intr-un imens vas de tuci;in plus m-am lacomit si am dublat cantitatea, asa ca a iesit ceva ciudat pe care m-am chinuit o zi ca sa-l scot din tuci si cealalta zi ca sa curat tuciul meu nepretuit de mamaliga; deceptionata m-am infuriat si am facut dupa reteta clasica unde la aceeasi cantitate mi-au iesit 3 tavi de paine delicioasa(ca am pus ulei de masline[:D])si care numai buna este pe vifornita asta cand nimeni nu vrea sa iasa sa cumpere paine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut-o azi dupa reteta de pe culinar. Am avut tuci de fonta si nu s-a lipit deloc desi am avut ceva emotii in privinta asta. Eu am pus faina alba si faina integrala si parca ar mai fi trebuit sa stea putin la copt. Oricum gustul mi-a placut foarte mult si o sa mai fac paine dupa reteta asta. www.articoledepetrecere.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by b.nica
eu am facut intr-un imens vas de tuci;in plus m-am lacomit si am dublat cantitatea, asa ca a iesit ceva ciudat pe care m-am chinuit o zi ca sa-l scot din tuci si cealalta zi ca sa curat tuciul meu nepretuit de mamaliga; deceptionata m-am infuriat si am facut dupa reteta clasica unde la aceeasi cantitate mi-au iesit 3 tavi de paine delicioasa(ca am pus ulei de masline[:D])si care numai buna este pe vifornita asta cand nimeni nu vrea sa iasa sa cumpere paine.
b.nica[pup], Scuze pt ignoranta ... dar care e reteta clasica?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ML
Eu am pus frunze de varza pe fund pana la urma, nu s-a lipit dar capata totusi un gust care parca nu merge cu unt si dulceata pe felie. O sa mai vad... poate-i mai bine cu malai.
ML, dar de ce nu pui apa pur si simplu, cum au incercat fetele pe culinar? Pentru restul fetelor - 260C=500F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gudinde eu am o banuiala ca ne pacalesc astia cu gazele in cartierul nostru motos. merge contoarul dar presiune ioc si flacara este de un portocaliu deprimant;ma tot chinuiesc sa inteleg cum ne pacalesc. si, [flo] pentru 2008! Reteta clasica de paine, mi-a dat-o o forumista inimoasa; cauta ca este pe aici cu cateva pagini mai in urma.Ii trimit lui Petra cu aceasta ocazie [pup].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...