Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Dutch oven" = tuciul taranesc?! Paine in tuci?!


ML

Recommended Posts

am facut si eu dupa reteta americana (am urmarit filmuletul ala de pe newyorktimes). desi am dutch oven, ma cam enerveaza sa-l manevrez asa ca am facut intr-o oala de inox. painea a iesit super faina si gustoasa numai ca am tinut-o mai mult in cuptor decat timpul recomandat (n-o fi fost cuptorul bun, nu stiu), dar s-a lipit groaznic asa ca am mancat-o din oala...hm, chestia asta m-am cam dezamagit si nu stiu daca mai incerc. ziceti cu hartie de pergament? philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va salut! Am facut painica, respectand cantitatile, am adaugat 3/4 lingurita drojdie proaspata, dar: 1.aluatul n-am reusit sa il adun ca sa ii dau forma de paine decat cu mare greutate, dupa ce am tot adaugat faina; intelesesem ca trebuie sa fie moale, dar la nenena din videoclip era mai solid decat al meu [mariaj] 2.cat si unde anume coc intr-un cuptor de aragaz romanesc, simplu, fara indici de temperatura??? 30 de minute la pozitia 1, treapta 3,4? Painea a iesit gustoasa, cam sarata poate, lipita pe fundul oalei emailate[olala], cu multe gaurele inauntru, usor de rupt, imposibil de feliat,crusta crocanta si s-a terminat repede. Vreau sa mai fac nu ma puteti lamuri unde am gresit????[q] http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:) mamica fericita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mamacangur 1.aluatul n-am reusit sa il adun ca sa ii dau forma de paine decat cu mare greutate, dupa ce am tot adaugat faina; intelesesem ca trebuie sa fie moale, dar la nenena din videoclip era mai solid decat al meu 2.cat si unde anume coc intr-un cuptor de aragaz romanesc, simplu, fara indici de temperatura??? 30 de minute la pozitia 1, treapta 3,4?
1. nici eu nu am reusit sa il adun pt ca e f moale. eu fac asa: dupa ce sta multe ore la dospit o pun pe masa cu faina, o impachetez si o pun pe hirtie de copt pt cele 2 ore. o acopar cu un prosop. incalzesc vasul (din lut) si capacul vasului in cuptor si pun aluatul in vas cu tot cu hirtia pe care a stat. prind hirtia de colturi si o pun in vas. nu are nici o forma, e ca o placinta de aluat. ia forma vasului in care se coace. 2. pune aragazul la maxim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, am vazut si eu acum reteta de paine si as vrea sa va intreb daca in loc de vas de fonta pot folosi un vas de yena cu capac( de sticla care merge la cuptor). Nu am vas de fonta dar asa pofta mi-ati facut cu painea[pofta]. Mi-e nu-mi iesi asa niciodata si mai ales partea cu framantatul nu-mi place. Am si masina de paine dar nici cu masina nu-mi mai iasa cum vreau. As vrea sa incerc reteta asta, pare foarte buna. Claudia ,[zana] Alexandra ( 8 iunie 2004) si Sebastian [copil] (18 decembrie 2006) -------------------------------------------- Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, merge in vas de Jena cu capac, fara grija. Am facut eu aseara, pentru prima data. Ca sa fiu sigura ca nu se lipeste am uns vasul cu ulei si l-am tapetat cu faina. Nu l-am incins inainte ci am pus aluatul in el direct si l-am lasat acolo sa mai creasca o ora si ceva (depinde si de cat e de cald in bucatarie) si apoi l-am bagat in cuptorul incins. Am ajustat putin cantitatile adik am pus putin mai multa drojdie si inca putina faina. Nu s-a lipit absolut deloc, chiar era la mica distanta de peretii vasului. Gustul excelent; sotul meu care nu era un mare sustinator al ideii , dupa ce a mancat a zis ca e o diferenta imensa intre asta si cea cumparata si ca sa facem cat mai des din asta.[:D] Minusuri: -parca nu a crescut cat ar fi trebuit (adica nu era rotunjoara in sus ci mai plta) -mi s-a parut cumva umeda in interior, desi era coapta... Ioana cu [copil]Serghei (2 mai 2006) si [zana] Katja (30 martie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by inaioana Minusuri: -parca nu a crescut cat ar fi trebuit (adica nu era rotunjoara in sus ci mai plta) -mi s-a parut cumva umeda in interior, desi era coapta...
- nu a crescut pt ca nu ai incalzit vasul inainte. am incercat si eu asa si tot la fel am patit. daca incingi vasul foarte bine, 15-20 minute si pui capacul aluatul e luat "tare" de caldura si creste mai bine. - asa umeda trebuie sa fie in interior. cu cit o tii mai multe ore la dospit cu atit iese mai umeda.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci..n-am ce sa va povestec, ca tocmai mi-am facut praf vasul rotund de Jena.[bang][bang][bang] L-am incalzit la cuptor, apoi am turnat putina apa clocotita in el (asa cum scriau fetele pe culinar) inainte de a pune aluatul. Moment in care s-a facut praf. Acuma..nu stiu daca sa am curaj sa fac acelasi lucru (exceptand faza cu apa[:D]) cu alt vas de Jena, dat fiind ca aluatul este mai rece decat apa aia pe care am pus-o eu...deci, mai bine nu. Nu faceti ca mine.[bang] Ioana cu [copil]Serghei (2 mai 2006) si [zana] Katja (30 martie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
[pofta][pofta][pofta][pofta] mi-e o poooooooooooooofta, mai ales dupa ce am vazut pozele de pe forumul culinar ... in seara asta fac aluatul si maine o coc, sa vedem daca o sa reusesc noi suntem [url="http://s244.photobucket.com/albums/gg22/ioanaiub/?action=view"]aici [/url] cu poze noi si filmulete Mamica de [url="http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259"]David Iulian [/url] (07.01.2005) si [url="http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271"] Mara Teodora [/url] (12.07.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...